Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
smutna kobieta z mężem
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia

Pomoc osobie w depresji – jak nie zaszkodzić dobrymi radami

Aby skuteczniej pomóc osobie z depresją, trzeba bezwzględnie skontaktować ją z psychiatrą, pilnować zażywania leków, dalszej terapii, stanowić pewne źródło wsparcia i zrozumienia.

Aby skuteczniej pomóc osobie z depresją, trzeba bezwzględnie skontaktować ją z psychiatrą, pilnować zażywania leków, dalszej terapii, stanowić pewne źródło wsparcia i zrozumienia.

Jakich rad nie udzielać, próbując pomóc osobie z depresją

Unikamy oczywistych, nic nie wnoszących do życia osoby chorej poza zirytowaniem jej, banalnych haseł w stylu:

  • Weź się w garść!
  • Myśl pozytywnie.
  • Rozchmurz się.
  • Kiedy wreszcie się ogarniesz?
  • Nie przejmuj się.
  • Inni mają gorzej.
  • Jutro ci przejdzie.

Stan jest zbyt poważny, żeby osoba w depresji potrafiła się nie przejmować i na tym polega jej problem. Nie ma marzeń, przyszłości, jest aktualna beznadzieja i brak sensu życia.

Jak pomóc osobie z depresją

Mimo najczęstszej niechęci do przyjmowania pomocy zaniechanie prób może doprowadzić do podjęcia przez chorego próby samobójczej. Osobę cierpiącą na depresję musimy umówić na wizytę do psychiatry, a potem pilnować przyjmowania leków, terminów następnych wizyt i zachęcać do terapii, wspomagając leczenie. Ważna jest stała obecność przy niej, trzymanie za rękę, wspólne milczenie, umożliwienie wygadania się czy wypłakania, słuchanie ulubionej muzyki. Nie szczędź drobnych gestów, aby okazać miłość – przygotuj ulubiony deser czy włącz sezon serialu. Uważaj na ton głosu, wyczuwalny pesymizm, oceny czy negatywne komentarze. Okaż, że rozumiesz jej stan i akceptuj np. chęć pozostania w ciągu dnia w łóżku z ewentualnymi zachętami, ale bez zmuszania do aktywności.

 

Unikaj doradzania, a w zamian za to zapytaj o to, co możesz zrobić, aby pomóc. Okazuj wsparcie na każdym kroku, uzbrajając się najpierw w cierpliwość i wiedzę na temat samej choroby. Opiekun musi dbać o czas dla siebie, odpoczynek, regenerację sił, aby udźwignąć ciężar pomocy.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Smutna dziewczyna siedzi przy oknie
© AlexanderNovikov/Fotolia.com
Styl życia
Czy można samodzielnie wyleczyć się z depresji?
Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.

Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.   Ta zwłoka z udaniem się do lekarza psychiatry czy psychologa może wynikać z różnych powodów – bagatelizowanie objawów , nieznajomość lub brak specjalistów w najbliższej okolicy lub po prostu lęk przed tym, że zostaniemy zaszufladkowani jako osoba chora psychicznie. Jak wyjść z depresji, gdy nie jest ci po drodze do psychologa? Jak wyjść z depresji w naturalny sposób? Aktywność fizyczna – prawdopodobnie nie jest to pierwsza rzecz, jaką przepisałby ci lekarz, diagnozując u ciebie depresję. Mimo to powinna być ona częścią terapii. Badacze z Duke University udowodnili (zobacz badania http://today.duke.edu/2000/09/exercise922.html ), że pół godziny umiarkowanych ćwiczeń trzy razy w tygodniu znacząco zmniejsza objawy depresji i, co ciekawe, robi to stosunkowo szybko – porównywalnie do przyjmowania leków antydepresyjnych.   Techniki relaksacyjne – jednym z powodów depresji jest permanentny stres. Poza tym sama depresja także wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów jak problemy z koncentracją, kłopoty ze snem czy poczucie oderwania od rzeczywistości. Wypróbuj relaksacyjne wizualizacje, trening autogenny, medytację lub inne sposoby na zrelaksowanie się. Badania wskazują, że co prawda ten sposób nie może zastąpić leków, ale znacząco łagodzi objawy depresji . Więcej o wynikach badania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072461 / i http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22805898 .   Stały plan dnia – być może rutyna nie kojarzy ci się dobrze, ale ustabilizowany rytm życia z pewnością pomoże ci poradzić sobie z objawami depresji. Staraj się mniej więcej o tej samej porze wstawać, jeść posiłki, kłaść się spać.  Co...

Dwa kieliszki szampana
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Antydepresanty a alkohol: niebezpieczne połączenie
Jeśli bierzesz na stałe antydepresanty, to nie mieszaj ich z alkoholem, ponieważ może to skutkować wzmocnieniem działania leków lub odwrotnie – wzmocnieniem działania alkoholu. W skrajnych przypadkach takie połączenie może doprowadzić nawet do śmierci.

Jeśli bierzesz na stałe antydepresanty, to nie mieszaj ich z alkoholem, ponieważ może to skutkować wzmocnieniem działania leków lub odwrotnie – wzmocnieniem działania alkoholu. W skrajnych przypadkach takie połączenie może doprowadzić nawet do śmierci.   Antydepresanty to leki o działaniu antydepresyjnym, hamują pracę układu nerwowego. Zażywają je osoby z zaburzeniami depresyjnymi, z chorobą afektywną dwubiegunową, manią oraz dystymią i cyklotymią . Picie alkoholu podczas terapii farmakologicznej przy tych chorobach jest całkowicie zabronione. Antydepresanty a alkohol: dlaczego to zabronione połączenie Leki antydepresyjne wyhamowują reakcje, a alkohol wręcz przeciwnie – pobudza układ nerwowy. Połączenie antydepresantów i alkoholu wywołuje równolegle dwa przeciwstawne procesy w organizmie. Dlaczego tak niebezpieczne jest ich połączenie: 1. Uszkadza wątrobę – zarówno leki, jak i alkohol są dużym obciążeniem dla wątroby, która kumuluje wszystkie toksyny. Łączenie tych dwóch substancji zwiększa kilkakrotnie ryzyko wystąpienia problemów z tym organem, a najpoważniejszym skutkiem może się okazać marskość wątroby . 2. Organizm może zareagować na połączenie alkoholu z lekami dwojako: albo nadmiernie wzmocni proces wyhamowania reakcji nerwowych albo nadmiernie wzmocni proces pobudzenia pod wpływem dużej dawki alkoholu, człowiek w sytuacji wyhamowania (wzmocnienie działania środków antydepresyjnych) narażony jest na śpiączkę, zanik funkcji życiowych lub problemy z krążeniem krwi (nawet hipotonię – niedociśnienie tętnicze), albo wręcz przeciwnie – pobudzenie (wzmocnienie działania wypitego alkoholu), co może spowodować zaburzenia zachowania jak w manii, a jednocześnie zatracenie umiejętności ruchowych, zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, procesów myślenia, mowy i reakcji na bodźce oraz podwyższy niebezpiecznie...

zmartwiona dziewczyna
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Epizod depresyjny – pół roku smutku
Epizod depresyjny to obniżenie nastroju, które utrzymuje się przez minimum dwa tygodnie. Jest zaliczany do zaburzeń afektywnych, czyli związanych ze sferą emocjonalną.

Epizod depresyjny to obniżenie nastroju, które utrzymuje się przez minimum dwa tygodnie. Jest zaliczany do zaburzeń afektywnych, czyli związanych ze sferą emocjonalną. Po czym poznać, że to już epizod depresyjny? Epizod depresyjny może mieć różne stopnie nasilenia, w związku z tym bywa mylony ze zwykłą chandrą. Podstawowym kryterium jego rozpoznania jest czas trwania – gdy obniżony nastrój trwa dłużej niż dwa tygodnie, nie jest to już zwykły gorszy okres i należy skonsultować się z lekarzem . Epizod depresyjny trwa około pół roku, po czym następuje okres remisji lub całkowite wyleczenie. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, która obowiązuje w Polsce od 1996 roku, znajdziemy go pod numerem F32. Objawy epizodu depresyjnego Według wspomnianej już klasyfikacji, aby zdiagnozować epizod depresyjny, przez dwa tygodnie muszą u osoby wystąpić przynajmniej dwa z poniższych objawów: obniżenie nastroju, zmniejszenie energii i aktywności, utrata zainteresowań i anhedonia (czyli niemożność cieszenia się). Dodatkowo muszą też wystąpić co najmniej dwa z poniższej listy: niska samoocena , poczucie winy i niskiej wartości, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt, czarnowidztwo i pesymizm, problemy z koncentracją. Rodzaje epizodów depresyjnych Wyróżniamy kilka rodzajów epizodów depresyjnych: łagodny, umiarkowany, ciężki bez objawów psychotycznych (czyli halucynacji, urojeń, irracjonalnego myślenia), ciężki z objawami psychotycznymi. Mogą więc przypominać bardziej przewlekły smutek, melancholię lub przybrać formę niemal całkowitego oderwania od rzeczywistości i skupienia na negatywnych emocjach. Gdy epizody depresyjne się powtarzają, mówimy o tzw. zaburzeniach depresyjnych nawracających, które podobnie jak epizody, mogą być łagodne,...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner