Dwa kieliszki szampana
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Antydepresanty a alkohol: niebezpieczne połączenie

Jeśli bierzesz na stałe antydepresanty, to nie mieszaj ich z alkoholem, ponieważ może to skutkować wzmocnieniem działania leków lub odwrotnie – wzmocnieniem działania alkoholu. W skrajnych przypadkach takie połączenie może doprowadzić nawet do śmierci.

Jeśli bierzesz na stałe antydepresanty, to nie mieszaj ich z alkoholem, ponieważ może to skutkować wzmocnieniem działania leków lub odwrotnie – wzmocnieniem działania alkoholu. W skrajnych przypadkach takie połączenie może doprowadzić nawet do śmierci.

 

Antydepresanty to leki o działaniu antydepresyjnym, hamują pracę układu nerwowego. Zażywają je osoby z zaburzeniami depresyjnymi, z chorobą afektywną dwubiegunową, manią oraz dystymią i cyklotymią. Picie alkoholu podczas terapii farmakologicznej przy tych chorobach jest całkowicie zabronione.

Antydepresanty a alkohol: dlaczego to zabronione połączenie

Leki antydepresyjne wyhamowują reakcje, a alkohol wręcz przeciwnie – pobudza układ nerwowy. Połączenie antydepresantów i alkoholu wywołuje równolegle dwa przeciwstawne procesy w organizmie.

Dlaczego tak niebezpieczne jest ich połączenie:

1. Uszkadza wątrobę – zarówno leki, jak i alkohol są dużym obciążeniem dla wątroby, która kumuluje wszystkie toksyny. Łączenie tych dwóch substancji zwiększa kilkakrotnie ryzyko wystąpienia problemów z tym organem, a najpoważniejszym skutkiem może się okazać marskość wątroby.

2. Organizm może zareagować na połączenie alkoholu z lekami dwojako:

  • albo nadmiernie wzmocni proces wyhamowania reakcji nerwowych albo nadmiernie wzmocni proces pobudzenia pod wpływem dużej dawki alkoholu,
  • człowiek w sytuacji wyhamowania (wzmocnienie działania środków antydepresyjnych) narażony jest na śpiączkę, zanik funkcji życiowych lub problemy z krążeniem krwi (nawet hipotonię – niedociśnienie tętnicze), albo wręcz przeciwnie – pobudzenie (wzmocnienie działania wypitego alkoholu), co może spowodować zaburzenia zachowania jak w manii, a jednocześnie zatracenie umiejętności ruchowych, zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, procesów myślenia, mowy i reakcji na bodźce oraz podwyższy niebezpiecznie ciśnienie tętnicze (wszelkie niepożądane objawy pojawić się mogą już pół godziny po zmieszaniu alkoholu z antydepresantami).

3. Człowiek traci kontakt z rzeczywistością – osoba przyjmująca na stałe leki antydepresyjne w chwili upojenia alkoholowego traci kontakt z otoczeniem, wszystkie bodźce może odczuwać mocniej (lub przeciwnie – nie odczuwać nic), pojawiać się mogą omamy, majaki i inne zaburzenia. To bardzo niebezpieczne i może doprowadzić nawet do próby samobójczej.

 

Łączenie antydepresantów z alkoholem może wywołać również lęk, niepokój, upośledzenie pamięci i koncentracji. Wszystkie skutki zmieszania leków antydepresyjnych i alkoholu stwarzają w mniejszym lub większym stopniu zagrożenie dla siebie i otoczenia.


Ręka z siniakiem
© hriana/Fotolia.com
Styl życia
O czym świadczy skłonność do siniaków?
Cienkie i zbyt mało elastyczne naczynia krwionośne lub zbyt mała krzepliwość krwi powodują skłonność do siniaków. Pośrednio skłonność ta może być objawem chorób wątroby lub nerek, a nawet białaczki. Czasem jest wynikiem działania leków, alkoholu lub czynników osłabiających naczynia, np. miesiączki.

Cienkie i zbyt mało elastyczne naczynia krwionośne lub zbyt mała krzepliwość krwi powodują skłonność do siniaków. Pośrednio skłonność ta może być objawem chorób wątroby lub nerek, a nawet białaczki. Czasem jest wynikiem działania leków, alkoholu lub czynników osłabiających naczynia, np. miesiączki. Niedobory witamin i inne niechorobowe przyczyny skłonności do siniaków Niedobór witaminy C i rutyny jest odpowiedzialny za kruchość naczyń krwionośnych i może powodować samoistne powstawanie siniaków lub pękanie naczyń krwionośnych po bardzo niewielkich urazach. Natomiast niedobór witaminy K zaburza krzepnięcie krwi, co również może powodować podskórne wylewy. Skłonność do siniaków z powodu niedoboru witamin zdarza się jednak rzadko. Siniaki mogą pojawiać się też jako skutek uboczny leków przyjmowanych np. podczas chorób serca. Rozrzedzanie krwi sprzyja krwotokom, także tym małym, podskórnym.   Krew rozrzedzają: heparyna, warfaryna, aspiryna, ibuprofen, leki przeciwzakrzepowe. Także kortykosteroidy sprzyjają występowaniu siniaków. Skłonność do siniaków po alkoholu pojawia się raczej w przypadkach nadużywania trunków i wynika z wypłukiwania witamin i rozszerzania oraz osłabiania naczyń krwionośnych. Na podskórne wylewy krwi podatne są też kobiety w trakcie menstruacji , zwłaszcza jeśli tracą w tych dniach dużo krwi. Wrodzona skłonność do siniaków Problemy z krzepliwością krwi są objawem hemofilii lub choroby von Willebranda. W obu przypadkach skłonność do siniaków jest mniejszym problemem niż ryzyko krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych. Każdy uraz może być niebezpieczny . Natomiast wrodzona kruchość naczyń powoduje pękanie ścian naczyń i wylewy. Osoby cierpiące na wrodzoną kruchość naczyń i problemy z krzepliwością krwi nie powinny narażać się na urazy fizyczne i kontuzje....

Smutna dziewczyna siedzi przy oknie
© AlexanderNovikov/Fotolia.com
Styl życia
Czy można samodzielnie wyleczyć się z depresji?
Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.

Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.   Ta zwłoka z udaniem się do lekarza psychiatry czy psychologa może wynikać z różnych powodów – bagatelizowanie objawów , nieznajomość lub brak specjalistów w najbliższej okolicy lub po prostu lęk przed tym, że zostaniemy zaszufladkowani jako osoba chora psychicznie. Jak wyjść z depresji, gdy nie jest ci po drodze do psychologa? Jak wyjść z depresji w naturalny sposób? Aktywność fizyczna – prawdopodobnie nie jest to pierwsza rzecz, jaką przepisałby ci lekarz, diagnozując u ciebie depresję. Mimo to powinna być ona częścią terapii. Badacze z Duke University udowodnili (zobacz badania http://today.duke.edu/2000/09/exercise922.html ), że pół godziny umiarkowanych ćwiczeń trzy razy w tygodniu znacząco zmniejsza objawy depresji i, co ciekawe, robi to stosunkowo szybko – porównywalnie do przyjmowania leków antydepresyjnych.   Techniki relaksacyjne – jednym z powodów depresji jest permanentny stres. Poza tym sama depresja także wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów jak problemy z koncentracją, kłopoty ze snem czy poczucie oderwania od rzeczywistości. Wypróbuj relaksacyjne wizualizacje, trening autogenny, medytację lub inne sposoby na zrelaksowanie się. Badania wskazują, że co prawda ten sposób nie może zastąpić leków, ale znacząco łagodzi objawy depresji . Więcej o wynikach badania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072461 / i http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22805898 .   Stały plan dnia – być może rutyna nie kojarzy ci się dobrze, ale ustabilizowany rytm życia z pewnością pomoże ci poradzić sobie z objawami depresji. Staraj się mniej więcej o tej samej porze wstawać, jeść posiłki, kłaść się spać.  Co...

Zmęczony i zmartwiony mężczyzna podpiera ręką głowę
©Zai Aragon/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny niechęci mężczyzn do seksu
Jeśli facet nie chce się kochać, być może ma zaburzenia erekcji, na które skarży się nawet do 20% mężczyzn. Dodatkowo może cierpieć na stany lękowe bądź depresję. Nie wolno lekceważyć trudności z osiągnięciem wzwodu, gdyż mogą one świadczyć o groźnych chorobach układu krążenia.

Jeśli facet nie chce się kochać, być może ma zaburzenia erekcji, na które skarży się nawet do 20% mężczyzn. Dodatkowo może cierpieć na stany lękowe bądź depresję. Nie wolno lekceważyć trudności z osiągnięciem wzwodu, gdyż mogą one świadczyć o groźnych chorobach układu krążenia.   Według większości kobiet mężczyźni myślą o seksie cały czas i nieustannie mają na niego ochotę . W rzeczywistości natłok obowiązków zawodowych i domowych bardzo ich wyczerpują, przez co coraz rzadziej uprawiają seks. Zaburzenia erekcji a groźne dla ludzkiego życia choroby Na zaburzenia wzwodu cierpi nawet do 20% wszystkich mężczyzn ( zobacz badania ). Ich występowanie jest ściśle powiązane z ogólnym stanem zdrowia. Zapadalność na niemożność osiągnięcia oraz utrzymania wzwodu na tyle długo, aby odbyć stosunek płciowy, rośnie z wiekiem. Zaburzenia erekcji dotykają jednak coraz częściej nawet dwudziestolatków, dopiero rozpoczynających życie seksualne. Dolegliwości te wymagają bezwzględnej konsultacji lekarskiej – umożliwiają bowiem rozpoznanie i leczenie groźnych dla zdrowia i życia chorób układu krążenia. Wskazują na podwyższone ryzyko zgonu w wyniku np. udaru lub ostrego zespołu wieńcowego. Zaburzenia erekcji mogą być również efektem nadużywania alkoholu bądź narkotyków, palenia papierosów, brania leków, otyłości, stresu, braku aktywności fizycznej. Problemy ze wzwodem współwystępują często również z depresją i stanami lękowymi. Najczęstsze niemedyczne przyczyny braku ochoty na współżycie u mężczyzn Facet nie chce się kochać, bo: do sypialni wkradła się nuda. Partnerka przestała o siebie dbać, seks jest rutynowy, nieciekawy, zawsze w tej samej pozycji , inicjowany jedynie przez mężczyznę lub traktowany przez kobietę w kategoriach kary lub nagrody. Partnerka jest zbyt wyzwolona seksualnie. Zawsze „rządzi”...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik