zmartwiona dziewczyna
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia

Epizod depresyjny – pół roku smutku

Epizod depresyjny to obniżenie nastroju, które utrzymuje się przez minimum dwa tygodnie. Jest zaliczany do zaburzeń afektywnych, czyli związanych ze sferą emocjonalną.

Epizod depresyjny to obniżenie nastroju, które utrzymuje się przez minimum dwa tygodnie. Jest zaliczany do zaburzeń afektywnych, czyli związanych ze sferą emocjonalną.

Po czym poznać, że to już epizod depresyjny?

Epizod depresyjny może mieć różne stopnie nasilenia, w związku z tym bywa mylony ze zwykłą chandrą. Podstawowym kryterium jego rozpoznania jest czas trwania – gdy obniżony nastrój trwa dłużej niż dwa tygodnie, nie jest to już zwykły gorszy okres i należy skonsultować się z lekarzem. Epizod depresyjny trwa około pół roku, po czym następuje okres remisji lub całkowite wyleczenie. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, która obowiązuje w Polsce od 1996 roku, znajdziemy go pod numerem F32.

Objawy epizodu depresyjnego

Według wspomnianej już klasyfikacji, aby zdiagnozować epizod depresyjny, przez dwa tygodnie muszą u osoby wystąpić przynajmniej dwa z poniższych objawów:

 • obniżenie nastroju,
 • zmniejszenie energii i aktywności,
 • utrata zainteresowań i anhedonia (czyli niemożność cieszenia się).

Dodatkowo muszą też wystąpić co najmniej dwa z poniższej listy:

 • niska samoocena,
 • poczucie winy i niskiej wartości,
 • zaburzenia snu,
 • zmniejszony apetyt,
 • czarnowidztwo i pesymizm,
 • problemy z koncentracją.

Rodzaje epizodów depresyjnych

Wyróżniamy kilka rodzajów epizodów depresyjnych:

 • łagodny,
 • umiarkowany,
 • ciężki bez objawów psychotycznych (czyli halucynacji, urojeń, irracjonalnego myślenia),
 • ciężki z objawami psychotycznymi.

Mogą więc przypominać bardziej przewlekły smutek, melancholię lub przybrać formę niemal całkowitego oderwania od rzeczywistości i skupienia na negatywnych emocjach. Gdy epizody depresyjne się powtarzają, mówimy o tzw. zaburzeniach depresyjnych nawracających, które podobnie jak epizody, mogą być łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Klasyfikacja ICD-10 umieszcza je pod numerem F33, czyli tuż po epizodzie depresyjnym.

Czy epizod depresyjny to już depresja?

Określenie „depresja” jest pewnym umownym terminem, ponieważ istnieje wiele zaburzeń depresyjnych. Mówiąc o depresji możemy więc mieć na myśli i epizod depresyjny, i nawracające zaburzenia depresyjne. W amerykańskiej klasyfikacji chorób DSM-IV epizod depresyjny jest nazywany „dużą depresją”, jednak w Polsce w środowisku specjalistycznym stosuje się inną nomenklaturę. Mówienie o depresji, a nie o epizodzie depresyjnym może stworzyć mylne wrażenie, że jest to pewien ciągły stan typowy dla danej osoby, natomiast epizod podkreśla, że jest to pewien okres, który minie, co jest bliższe prawdy.


Kobieta siedzi przy stole z głową zakrytą dłońmi. Wygląda na załamaną. Przed nią leży telefon i filiżanka.
©kieferpix/Fotolia.com
Styl życia
Przygnębienie i apatia. Jak odróżnić dystymię od depresji i jak ją leczyć
Dystymia to zaburzenie charakteryzujące się m.in. przewlekłym obniżeniem nastroju, trudnościami z koncentracją i niską motywacją do działania. Choć jej objawy są podobne do objawów depresji, występują w mniejszym nasileniu. Psychoterapia to podstawowa forma pomocy w dystymii. Leki bywają stosowane pomocniczo.

Dystymia to zaburzenie charakteryzujące się m.in. przewlekłym obniżeniem nastroju, trudnościami z koncentracją i niską motywacją do działania. Choć jej objawy są podobne do objawów depresji, występują w mniejszym nasileniu. Psychoterapia to podstawowa forma pomocy w dystymii. Leki bywają stosowane pomocniczo.   Osoba cierpiąca na dystymię często traktuje swoje samopoczucie jako coś naturalnego, może nawet nie próbować z nim walczyć. Nieleczona dystymia może przerodzić się w depresję. Czym jest dystymia według ICD-10 Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 dystymia należy do kategorii F34, czyli „uporczywych zaburzeń nastroju”. Sama dystymia w klasyfikacji ICD-10 jest oznaczona kodem F34.1. Ten rodzaj zaburzeń utrzymuje się przewlekle, przynajmniej przez kilka lat, choć często nawet przez większą część dorosłego życia. Dystymia ma zróżnicowane nasilenie, czasem odczuwany smutek i niechęć do działania są na tyle silne, że skłaniają daną osobę do ograniczania życia towarzyskiego, pogarszają jej relacje z ludźmi i obniżają wydajność w pracy. Zdarza się jednak, że te objawy ustępują na pewien czas, np. na miesiąc lub dwa. Objawy dystymii – podstawy do rozpoznania tej choroby U danej osoby można rozpoznać dystymię , kiedy przez przynajmniej 2 lata występują u niej przynajmniej 2 z poniższych objawów: ciągłe uczucie zmęczenia (towarzyszy mu także nieumiejętność efektywnego wypoczywania), problemy ze snem (trudności z zasypianiem, zbyt wczesne budzenie się, płytki sen), trudności z koncentracją i uwagą, obniżona samoocena, brak nadziei na przyszłość, zaburzenia łaknienia (nadmierny apetyt, brak apetytu, zaniedbywanie jedzenia), problemy z podejmowaniem decyzji i ponoszeniem ich konsekwencji....

kobieta sama na moście
©pavelkriuchkov/Fotolia
Styl życia
Czy mam depresję – rozwiąż test
W samodzielnym diagnozowaniu depresji pomaga Inwentarz depresji Burnsa: uczciwa i szczera odpowiedź na 10 pytań.

W samodzielnym diagnozowaniu depresji pomaga Inwentarz depresji Burnsa: uczciwa i szczera odpowiedź na 10 pytań.   To przejściowe, po prostu spadek formy - czy zdarzało ci się tak uspokajać zaniepokojonych bliskich? Jeśli twoje otoczenie coś zauważa, być może i ty musisz już sobie zadać to pytanie – czy mam depresje , czy może to przejściowe obniżenie nastroju? Inwentarz depresji Burnsa – czy mam depresję Inwentarz depresji został opracowany przez Davida B. Burnsa w latach 80. XX wieku. Służy on przede wszystkim samobadaniu, czyli sprawdzeniu samodzielnie w jakiej jest się kondycji emocjonalnej, czyli krótko mówiąc – czy ma się depresję. Istnieją różne warianty tego testu. Nie zawsze jego wyniki są jednoznaczne, ale pokazują wyraźnie pewne tendencje .   Na każde z pytań odpowiedz na skali 0-3 jak bardzo dane odczucia były u ciebie silne w ciągu ostatnich siedmiu dni: 0 oznacza wcale, 1 – trochę, 2 – umiarkowanie, a 3 – bardzo. Staraj się odpowiadać szczerze, zgodnie z prawdą – wynik testu jest tylko dla ciebie i to od ciebie zależy, co z nim zrobisz.   Czujesz się smutna lub przygnębiona. Twoja przyszłość wygląda beznadziejnie Czujesz się gorsza od innych Obwiniasz się za wszystko. Jesteś zła i zagniewana. Nie interesuje cię praca , hobby , przyjaciele ani rodzina. Czujesz się bezwartościowa Musisz zmuszać się do zrobienia czegokolwiek. Masz napady płaczu. Życie nie jest nic warte, lepiej byłoby umrzeć.   Oblicz teraz liczbę punktów. Wyniki: 0-4 – oznaczają, że jesteś ogólnie zadowolona i nie występują u ciebie oznaki depresji. 5-10 – nie masz depresji, ale jesteś niezadowolona. 11-20 – jesteś na pograniczu depresji lub przechodzisz jej łagodny epizod. 21-30...

mężczyzna na kozetce
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia
Jak wygląda leczenie depresji – elektrowstrząsy, farmakoterapia i psychoterapia
Istnieje wiele metod leczenia depresji, które są dopasowywane do indywidualnej sytuacji i stanu osoby chorej. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w przypadku ciężkich depresji wciąż stosuje się leczenie elektrowstrząsami.

Istnieje wiele metod leczenia depresji, które są dopasowywane do indywidualnej sytuacji i stanu osoby chorej. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w przypadku ciężkich depresji wciąż stosuje się leczenie elektrowstrząsami.   Leczenie depresji jest najskuteczniejsze, gdy metody są łączone, to znaczy gdy farmakoterapii towarzyszy jednocześnie psychoterapia. Dla profilaktyki istotne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia. Leczenie depresji elektrowstrząsami Choć leczenie depresji za pomocą elektrowstrząsów jest coraz rzadsze, w dalszym ciągu jest to jedna z praktykowanych metod, szczególnie w przypadku ciężkich epizodów. Polega na przepuszczaniu przez mózg prądu elektrycznego, który ma doprowadzić do wstrząsu epileptycznego. Zabiegi przeprowadza się w kilku seriach. Dotąd nie wiadomo do końca jaki mechanizm odpowiada za poprawę po zabiegu – istnieją teorie, według których elektrowstrząsy stymulują rozwój nowych naczyń krwionośnych. Według innych powodują uregulowanie poziomu różnych substancji w mózgu, mających odpowiadać za powstanie depresji. Elektrowstrząsy nie są skuteczne w leczeniu łagodnych epizodów depresyjnych. Farmakologiczne leczenie depresji Depresję leczy się antydepresantami, czyli grupą leków psychotropowych, które przede wszystkim działają przeciwlękowo i uspokajająco. Dodatkowo mają wpływ na poziom serotoniny i noradrenaliny, a w konsekwencji poprawiają samopoczucie, a nawet zwiększają pewność siebie. Przyjmowanie leków pod okiem lekarza-psychiatry nie prowadzi do uzależnienia od antydepresantów . Psychoterapia w leczeniu depresji Leczenie depresji może mieć również formę psychoterapii, która polega na regularnych sesjach terapeutycznych ze specjalistą. Istnieją różne nurty psychoterapeutyczne wykorzystujące zróżnicowane techniki. Ich wybór zależy od indywidualnej sytuacji – przede wszystkim...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner