kobieta śpi
©Thomas Söllner/fotolia
Styl życia

Dlaczego ciągle czujemy się zmęczeni?

Ciągłe zmęczenie obniża komfort życia. Odbiera motywację do działania i negatywnie oddziałuje na nastrój. Najczęstsze przyczyny ciągłego zmęczenia to anemia, nadmiar kofeiny i przewlekły stres.

Ciągłe zmęczenie obniża komfort życia. Odbiera motywację do działania i negatywnie oddziałuje na nastrój. Najczęstsze przyczyny ciągłego zmęczenia to anemia, nadmiar kofeiny i przewlekły stres.

4 przyczyny ciągłego zmęczenia – stres, kofeina, anemia i niewydolność nerek

Ciągłe zmęczenie, brak chęci i sił do działania mogą być spowodowane niedostatkiem snu, odwodnieniem lub zbyt niską aktywnością fizyczną. Ciągłe zmęczenie może być także symptomem przewlekłego stresu, nadmiaru kofeiny, anemią lub niewydolnością nerek.

 

1. Przewlekły stres

 

Zbyt szybkie tempo życia, nieustanne poczucie odpowiedzialności i życie pod presją wpływają na ciągłe zmęczenie. W kłopotliwych i trudnych do przetrwania sytuacjach, organizm produkuje duże ilości kortyzolu. Jest to hormon, którego nadmiar powoduje odczucie wyczerpania. Ratunkiem może być jedynie zmiana trybu życia, urlop lub wyregulowanie zegara biologicznego polegające na wstawaniu z łóżka oraz chodzeniu spać każdego dnia o tej samej porze.

 

2. Nadmiar kofeiny

 

Picie codziennie kilku filiżanek kawy oraz mocnej herbaty i zażywanie tabletek z kofeiną powoduje nadmiar kofeiny w organizmie. Zbyt duża ilość kofeiny nie pobudza organizmu, a staje się przyczyną zmęczenia i obniża chęci do działania. Należy ograniczyć picie napojów zawierających kofeinę do 1-2 filiżanek w ciągu dnia.

 

3. Anemia

 

Anemia, której przyczyną jest niedobór żelaza wpływa na stałe zmęczenie. Anemia to zaburzenie polegające na zmniejszeniu liczby erytrocytów (krwinek czerwonych) we krwi. W efekcie narządy w organizmie gorzej pracują i są niedotlenione. Anemia rozpoznawana jest podczas morfologii (badania krwi), gdy poziom erytrocytów oscyluje poniżej normy. Norma erytrocytów we krwi dla kobiet wynosi 4,2-5,4 mln/ul, dla mężczyzn 4,7-6,2 mln/ul.

 

4. Niewydolność nerek

 

Ciągłe zmęczenie, które jest efektem niewydolności nerek bierze się z nagromadzenia toksyn w organizmie. Nerki, które nieprawidłowo funkcjonują i nie spełniają swojej roli, niedostatecznie oczyszczają krew z pozostałych po przemianie materii substancji. Substancje te odkładają się w organizmie i negatywnie wpływają na pracę narządów wewnętrznych. Niewydolność nerek powoduje, że czujemy się ospali i nie potrafimy się skoncentrować na podstawowych czynnościach. Objawem niewydolności nerek jest także uczucie ociężałości oraz puchnięcie i drętwienie kończyn.


Kobieta śpi na biurku
© Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny ciągłej senności
Złe odżywianie i niedobór snu a także choroby mogą być przyczyną senności i zmęczenia. Czasem do poprawy samopoczucia wystarczy zmiana trybu życia, a w niektórych przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia.

Złe odżywianie i niedobór snu a także choroby mogą być przyczyną senności i zmęczenia. Czasem do poprawy samopoczucia wystarczy zmiana trybu życia, a w niektórych przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia. Ciągłe uczucie senności i chłodu – jakie są tego przyczyny? Jeśli ciągle chce ci się spać i jeść, musisz przyjrzeć się swojemu trybowi życia – czy nie brakuje ci snu, podstawowych składników odżywczych lub ruchu. Możliwe przyczyny permanentnego odczuwania senności, zimna i łaknienia mogą być proste, ale niekiedy są nimi choroby wymagające leczenia. Niedożywienie . Osłabienie, zmęczenie i ciągłe uczucie senności oraz zimna przy niedożywieniu wynikają przeważnie z braku wystarczającej ilości minerałów i witamin, a niekiedy także z niedoboru podstawowych składników, takich jak cukry, tłuszcze czy białko. Organizm nie ma siły ani produktów do wytwarzania energii, a zatem przełącza się w tryb przetrwania, ograniczając funkcjonowanie i powodując wymienione dolegliwości. Niedobór i zaburzenia snu. Podobny wpływ na organizm co niedożywienie ma niedobór snu lub sen słabej jakości, np. częste budzenie się w nocy. Zaburzeniem – dość niebezpiecznym – jest też bezdech senny. Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Jeśli nie wypoczywa w nocy, to w ciągu dnia jest zmęczony i senny. Anemia. Uczucie zimna, senności i głodu bywają objawem anemii. Dolegliwości z nią związane wynikają ze zbyt małej liczby czerwonych krwinek. Przez to krew nie jest w stanie zaopatrywać wszystkich komórek ciała w tlen i substancje odżywcze, a to skutkuje osłabieniem, zmęczeniem i sennością oraz ciągłym odczuwaniem zimna i głodu. Cukrzyca. Niebezpieczna u diabetyków jest hipoglikemia, gdy poziom cukru we krwi mocno spada, wówczas senność i osłabienie...

Kobieta otulona kocem
© beautyblowflow/Fotolia.com
Styl życia
Ciągłe uczucie zimna a zaburzone krążenie krwi, choroby i tryb życia
Przyczyną ciągłego uczucia zimna, może być zbyt wysoka temperatura ciała, choroba tarczycy, anemia, niskie ciśnienie krwi, stres, złe odżywianie czy cukrzyca, a także za mała tkanka mięśniowa, odwodnienie oraz niewystarczająca ilość ruchu, snu i nadużywanie alkoholu.

Przyczyną ciągłego uczucia zimna, może być zbyt wysoka temperatura ciała, choroba tarczycy, anemia, niskie ciśnienie krwi, stres, złe odżywianie czy cukrzyca, a także za mała tkanka mięśniowa, odwodnienie oraz niewystarczająca ilość ruchu, snu i nadużywanie alkoholu. Zepsuta termoregulacja ciała sprawia, że ciągle ci zimno Bezpośrednio za ciągłe uczucie zimna odpowiada ośrodek termoregulacji, który znajduje się w podwzgórzu. Rzadko zdarza się, by zaburzenia termoregulacji wynikały z uszkodzenia tego ośrodka lub zaburzenia jego pracy. Możliwe jest to w przypadku ciężkich urazów głowy i guza mózgu zajmującego tę część, w której ośrodek termoregulacji się znajduje. Mało ruchu, złe odżywianie, niedosypianie, stres – oto dlaczego ciągle jest ci zimno Problemem w zapewnieniu ciepła organizmowi jest nie tylko niedowaga i związana z tym zbyt mała tkanka mięśniowa i tłuszczowa. Ciągłe zimno towarzyszy też wtedy, gdy zbyt mało się ruszamy. Mięśnie podczas pracy wytwarzają ciepło, a krążenie krwi jest lepsze, co wpływa na odczuwanie temperatury.   Przyczyną stałego uczucia zimna mogą być niedobory witamin, w tym witaminy B12. Również zbyt mała ilość płynów w organizmie zaburza odczuwanie ciepła i zimna. Permanentny chłód możesz odczuwać również wówczas, gdy nadużywasz alkoholu. Mocne trunki pozornie rozgrzewają, ale w rzeczywistości rozszerzają naczynia i przyspieszają wychładzanie organizmu. Nadużywanie alkoholu zaburza też gospodarkę wodno-elektrolitową, co ma duży wpływ na odczuwanie temperatury.   Uczucie chłodu może pojawić się też na początku ciąży. Temperatura ciała może być wówczas podwyższona do około 37°C, a to wystarczy, by odczuwać dyskomfort i zimno.   Kolejną przyczyną bywa stres i zmęczenie. Bardzo często za stresem idzie złe odżywianie, brak odpowiedniej ilości snu i fizyczne...

Ręka z siniakiem
© hriana/Fotolia.com
Styl życia
O czym świadczy skłonność do siniaków?
Cienkie i zbyt mało elastyczne naczynia krwionośne lub zbyt mała krzepliwość krwi powodują skłonność do siniaków. Pośrednio skłonność ta może być objawem chorób wątroby lub nerek, a nawet białaczki. Czasem jest wynikiem działania leków, alkoholu lub czynników osłabiających naczynia, np. miesiączki.

Cienkie i zbyt mało elastyczne naczynia krwionośne lub zbyt mała krzepliwość krwi powodują skłonność do siniaków. Pośrednio skłonność ta może być objawem chorób wątroby lub nerek, a nawet białaczki. Czasem jest wynikiem działania leków, alkoholu lub czynników osłabiających naczynia, np. miesiączki. Niedobory witamin i inne niechorobowe przyczyny skłonności do siniaków Niedobór witaminy C i rutyny jest odpowiedzialny za kruchość naczyń krwionośnych i może powodować samoistne powstawanie siniaków lub pękanie naczyń krwionośnych po bardzo niewielkich urazach. Natomiast niedobór witaminy K zaburza krzepnięcie krwi, co również może powodować podskórne wylewy. Skłonność do siniaków z powodu niedoboru witamin zdarza się jednak rzadko. Siniaki mogą pojawiać się też jako skutek uboczny leków przyjmowanych np. podczas chorób serca. Rozrzedzanie krwi sprzyja krwotokom, także tym małym, podskórnym.   Krew rozrzedzają: heparyna, warfaryna, aspiryna, ibuprofen, leki przeciwzakrzepowe. Także kortykosteroidy sprzyjają występowaniu siniaków. Skłonność do siniaków po alkoholu pojawia się raczej w przypadkach nadużywania trunków i wynika z wypłukiwania witamin i rozszerzania oraz osłabiania naczyń krwionośnych. Na podskórne wylewy krwi podatne są też kobiety w trakcie menstruacji , zwłaszcza jeśli tracą w tych dniach dużo krwi. Wrodzona skłonność do siniaków Problemy z krzepliwością krwi są objawem hemofilii lub choroby von Willebranda. W obu przypadkach skłonność do siniaków jest mniejszym problemem niż ryzyko krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych. Każdy uraz może być niebezpieczny . Natomiast wrodzona kruchość naczyń powoduje pękanie ścian naczyń i wylewy. Osoby cierpiące na wrodzoną kruchość naczyń i problemy z krzepliwością krwi nie powinny narażać się na urazy fizyczne i kontuzje....

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik