Mężczyzna siedzi między dwiema kobietami. Obie na niego patrzą.
Flickr/Ben 'Jimmy' Angel/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Jak poradzić sobie z zazdrością?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.

 

Zazdrość nie jest cechą wrodzoną, a wyuczoną – jej źródło tkwi w lęku, niskiej samoocenie, niedostatecznym poznaniu swojego partnera i krzywdzących stereotypach na temat płci przeciwnej. Aby pozbyć się zazdrości, podejdź do swojego problemu analitycznie.


Krok 1: Zdefiniuj pojęcie miłości.

Żeby uzmysłowić sobie, jak szkodliwa i irracjonalna może być zazdrość, zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie, czym dla ciebie jest miłość. Jeśli w swojej definicji nie pojawi się posiadanie drugiej osoby na własność lub sprawowanie nad nią kontroli, to znak, że jesteś w stanie stworzyć zdrowy związek i na takiej relacji najbardziej ci zależy. Kiedy myślisz o miłości i pierwszym, co przychodzi ci do głowy są wzajemna szczerość, zaufanie i wsparcie – jesteś na najlepszej drodze do pozbycia się zazdrości, która niszczy te wartości, przez co sprawia, że związek nie spełnia twoich oczekiwań.

Krok 2: Uwolnij się od stereotypów.
Nic tak nie osłabia wzajemnego zaufania jak stereotypy, które zewsząd słyszymy powtarzane jak mantrę. Mężczyzna wcale nie musi oglądać się za wszystkimi kobietami, a dziewczyna być ze swoim chłopakiem tylko dla pieniędzy. Kiedy na horyzoncie pojawi się szczupła, niebieskooka blondynka, wcale nie znaczy to, że mężczyzna myśli tylko o tym, jak bezkarnie zaciągnąć ją do łóżka, a gdy żona z entuzjazmem opowiada o nowym szefie, nie ma jeszcze powodu, aby podejrzewać ją o romans. Prawdziwe problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy rodzą się podejrzenia – niewyjaśnione pretensje i wyrzuty, które doprowadzają do efektu Pigmaliona. Im silniej dajemy komuś do zrozumienia, że oskarżamy go o zdradę, tym bardziej go ku tej zdradzie popychamy. Skup się na poznawaniu swojej sympatii, odkrywaniu jej indywidualnych cech charakteru, a przestaniesz przykładać do niej krzywdzące stereotypy.


Krok 3: Zajrzyj w głąb siebie.
Kiedy podejrzewamy partnera o zdradę, stawiamy go w roli sprawcy naszego cierpienia. Tymczasem poszukiwania źródeł zazdrości powinniśmy zacząć od analizy własnej osobowości. Zazdrościmy z poczucia braku czegoś, co ma ktoś inny. Nie bez przyczyny więc z zazdrością najczęściej borykają się osoby z zaniżoną samooceną i brakiem pewności siebie. Dręczy ich ciągłe poczucie niedostatków – urody, inteligencji, poczucia humoru, sukcesów zawodowych itd. Zagrożeniem są więc dla nich osoby, które wydają się to wszystko mieć. Kluczem do rozwiązania problemu jest uświadomienie sobie swoich zalet. Jeśli niska samoocena to twój słaby punkt, spróbuj zastanowić się nad cechami, za które ceni cię twój partner i pomyśl o tym, że z jakiegoś powodu wybrał właśnie ciebie.

Krok 4: Szanuj cudzą prywatność.
Nikt nie lubi być kontrolowany i dręczony ciągłymi podejrzeniami. Jeśli posuwasz się do przeglądania skrzynki odbiorczej twojego partnera czy śledzenia każdego jego kroku na portalach społecznościowych, zastanów się, jak byś się czuł/a, gdyby ktoś uzurpował sobie prawo do ograniczania twojej wolności. Nie ma nic gorszego niż natręctwo – przynosi ono skutek odwrotny do oczekiwanego. Ty zaczynasz wykazywać cechy psychopatyczne, a twój partner zamiast wziąć sobie do serca twoje poczucie zagrożenia, czuje się osaczony i zmęczony twoim prześladowaniem. Musisz sobie uświadomić, że w ten sposób nie uchronisz się przed zdradą.

 

6. Postaw na szczerość.

Jeżeli mimo starań, chorobliwa zazdrość cię nie opuszcza, najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa z partnerem. Nie toleruj nielojalnego zachowania – jeśli wyraźnie widzisz, że zachowanie twojej drugiej połówki w stosunku do kogoś innego sugeruje większą zażyłość niż jesteś w stanie zaakceptować, powiedz o tym wprost. Wtedy przekonasz się, czy partner jest wart twoich starań. Jeżeli zbagatelizuje problem, zastanów się, czy z taką osobą uda ci się stworzyć związek, jakiego oczekujesz.

kłotnia między kobietą a mężczyzną
Pixabay/webar4i/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Chorobliwa zazdrość – sprawdź, jak możesz ją przezwyciężyć w związku!
Chorobliwą zazdrość należy odróżnić od naturalnego w związku niepokoju o uczucia partnera. Zwykła zazdrość przeradza się w patologiczną głównie u osób z niskim poczuciem własnej wartości.

Chorobliwą zazdrość należy odróżnić od naturalnego w związku niepokoju o uczucia partnera. Zwykła zazdrość przeradza się w patologiczną głównie u osób z niskim poczuciem własnej wartości. Co to jest chorobliwa zazdrość? Chorobliwa zazdrość to zaburzenie psychopatologiczne, którego podłożem jest podświadomy lęk przed odrzuceniem. Często na to schorzenie cierpią osoby z niskim poczuciem własnej wartości czy z niską samooceną. To u nich narasta najsilniej poczucie nieuniknionej straty i zagrożenia ze strony osób, które przez „chorych” będą uważane za bardziej atrakcyjne. Jak zazdrosny, to dobrze… Wiele słyszy się o tym, że zazdrość partnera w związku to jawny dowód na to, że zależy mu na tej relacji i powinno się odczytywać takie zachowanie jako pozytywny aspekt relacji. Inni powiedzą, że to uczucie podgrzewa miłość i buduje jej trwałość, a także wprowadza lekkie urozmaicenie do codziennego życia. Nawet nasze babcie mówiły: zazdrość to siostra miłości! Jakby nie podejść do tematu – to naturalne ludzkie odczucie! Co kiedy zachowanie zazdrosnego partnera wychodzi poza granicę normy? Objawy chorobliwej zazdrości Partner, który jest zbyt zazdrosny, uzależnia drugą osobę od siebie, nie pozwalając jej na relacje społeczne z innymi ludźmi. „Zazdrośnik” odznacza się przede wszystkim zaborczością i nadmierną kontrolą, jednocześnie z czasem zakazuje swojej drugiej połówce normalnie żyć w społeczeństwie. Pilnie śledzi każdy ruch partnera. Zazdrośnika „zjada od środka” lęk, że może zostać opuszczony na rzecz innej osoby, dlaczego każdy gest czy spojrzenie ukochanej (lub ukochanego) w stronę innej osoby traktuje jak największe na świecie niebezpieczeństwo. Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością? Z chorobliwą...

mężczyzna z kobietą na kanapie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sposoby na zazdrość: nie kontroluj, rozmawiaj, zadbaj o siebie
Zazdrość to nie wyraz troski o partnera, ale też nie sygnał, że źle się dzieje w związku. Jest za to szybkim sposobem na wepchnięcie ukochanego w obce ramiona i zrujnowanie relacji.

Zazdrość to nie wyraz troski o partnera, ale też nie sygnał, że źle się dzieje w związku. Jest za to szybkim sposobem na wepchnięcie ukochanego w obce ramiona i zrujnowanie relacji. Czym jest zazdrość Zazdrość to według psychologów uczucie, z którym trzeba nauczyć się żyć. Jest złożonym emocjonalnie stanem frustracji w sytuacji, która może skutkować utratą kogoś lub czegoś, na czym nam zależy. W miłości bywa w umiarkowanym stopniu bodźcem do zdrowej konkurencji i zaangażowania w relację i sygnałem, że nam zależy. Ryzyko pojawienia się zazdrości i uzależnienia od związku bądź ukochanej osoby znacząco wzrasta, gdy partnerzy spędzają ze sobą prawie cały czas na wyłączność i nie wyobrażają sobie odejścia od tej sytuacji . Zazdrość jest istotnym motywem popełnianych przez męską część populacji morderstw, napędza spiralę agresji w małżeństwie. Jak walczyć z zazdrością Aby zazdrość nie rujnowała naszego życia i związku, możemy postarać się ją ograniczyć przy pomocy poniższych sposobów:   1. Porozmawiajmy szczerze z partnerem, bez wyrzutów, oceniania czy oskarżeń. Być może nawet nie podejrzewa, że niewinne smsy o północy do koleżanki z pracy na tematy przygotowywanego na jutro wystąpienia przed szefem wzbudzają w nas takie podejrzenia .   2. Zrezygnujmy z nieustannego kontrolowania, gdzie i z kim jest i co robi i sprawdzania jego telefonu czy maili - jeżeli już traktujemy go jak winnego, będzie mu tylko łatwiej podjąć decyzję o zdradzie, a chętną osobę może spotkać nawet wyrzucając śmieci. Kontrolowanie nie jest wyrazem troski o związek , tylko zwyczajnym niszczeniem go.   3. Sprawdźmy, czy obsesyjnej zazdrości nie wywołują w nas tak naprawdę kobiece spojrzenia i fakt prowokowania twojego mężczyzny. Jeśli jego reakcje nie są nieodpowiednie, to przecież dobrze, że jest wciąż...

kobieta zakrywa twarz
Flickr/Camdiluv ♥/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Toksyczny związek – jak wygląda?
W toksycznym związku partner pozwala sobie na kłamstwa, manipulację uczuciami i lekceważenie. Jesteśmy tak zakochani, że nie zauważamy wad drugiej osoby, a co więcej, pozwalamy na takie traktowanie.

W toksycznym związku partner pozwala sobie na kłamstwa, manipulację uczuciami i lekceważenie. Jesteśmy tak zakochani, że nie zauważamy wad drugiej osoby, a co więcej, pozwalamy na takie traktowanie. Po czym rozpoznać toksyczny związek? Manipulacja i zależność – kluczem w tym wypadku jest szantaż emocjonalny. Kiedy podejmujesz decyzję o rozstaniu, partner przekonuje, że nie może bez ciebie żyć, czy zastrasza, że odbierze sobie życie jeśli go zostawisz. Co więcej, zmienia się nie do poznania. Jest miły, potulny, pozwala ingerować w swoje życie. Mimo, że nie czujesz się szczęśliwa, nie potrafisz od niego odejść. Zazdrość i kłamstwo – zazdrość stanowi naturalny element relacji międzyludzkiej, ale nie w toksycznym związku. Wtedy zamienia się w ciągłe podejrzenia, wyrzuty i zaborczość. Twój partner zaczyna kontrolować twój telefon, sprawdzać SMS-y, włamywać się na pocztę elektroniczną. Przy tym często nie lubi twoich przyjaciół, a tobie nie pozwala się z nimi spotykać. Wmawia ci, że nie są warci twojego czasu. . Osoby chorobliwie zazdrosne chcą spędzać z partnerem każdą wolną chwilę. Kiedy w związku pojawia się kłamstwo, partnerzy zaczynają siebie nawzajem kontrolować. Partner podejmuje wszystkie decyzje, nie tylko dotyczące was obojga, ale też i twoje. Lekceważenie i krytyka – dochodzi do tego, że partner zaczyna cię publicznie krytykować i ośmieszać. Wyzywa cię, staje się agresywny i neguje twoje zdanie. Lekceważy twoje czyny. Dochodzi do tego, że zaczynasz zastanawiać się czy jesteś wartościowa i zadajesz pytanie: A może on ma rację? Od czasu, kiedy jesteście razem, czujesz się brzydka i głupia, boisz się, że zostaniesz sama i nikogo już nie znajdziesz. Osamotnienie – w toksycznym związku, czujesz się samotna. Nie otwierasz się przed przyjaciółmi, bo boisz się zwierzać ze swoich...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner