Kobieta na łące
Pixabay/jill111/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Choroba czy zakochanie? Niektóre objawy mogą być identyczne

Fizjologiczne objawy zakochania są podobne do symptomów chorób, zaburzeń emocjonalnych i działania niektórych substancji psychoaktywnych. Brzmi groźnie, ale czy jesteśmy w stanie ustalić, czym jest miłość?

Fizjologiczne objawy zakochania są podobne do symptomów chorób, zaburzeń emocjonalnych i działania niektórych substancji psychoaktywnych. Brzmi groźnie, ale czy jesteśmy w stanie ustalić, czym jest miłość?

Wybuchowa mieszanka

Przerażenie i zakochanie dają jednakowe objawy – rozszerzone źrenice, przyspieszone bicie serca, spocone dłonie, problemy z koncentracją, suchość w ustach. Organizm bardzo silnie reaguje na fascynację drugim człowiekiem, wywracając nasz świat do góry nogami. Dodatkowo zakochaniu towarzyszą takie dolegliwości jak przy grypie: zaburzenia łaknienia i snu, gęsia skórka, podwyższona temperatura. A cel tego wszystkiego z punktu widzenia biologii jest prozaiczny – chodzi o przedłużenie gatunku.

Naturalny sprawdzian

Ośrodki w mózgu odpowiedzialne za uczucie nagrody i uzależnienia według podejścia neurobiologicznego mają też wiele wspólnego z zakochaniem. Mechanizm procesów, jakie zachodzą wówczas w naszym organizmie jest zbliżony. Gdy dochodzi do pierwszego kontaktu fizycznego, takiego jak pocałunek czy dotyk – weryfikowane jest nasze genetyczne dopasowanie. Im większe podobieństwo – czyli tym samym mniejsze szanse na zdrowe potomstwo – tym bardziej partner nam „nie smakuje”. Zdarza się, że odczuwamy smak jego śliny jako kwaśny a zapach jego ciała jest nieatrakcyjny. To sygnał ostrzegawczy. W momencie, gdy jest odwrotnie, a więc genotypy różnią się od siebie na tyle, że biologia daje nam zielone światło – wtedy do głosu dochodzi mechanizm odpowiedzialny za uzależnienie. Stężenie fenyloetyloaminy – biochemicznego neuroprzekaźnika układu limbicznego (odpowiedzialnego za regulację zachowań emocjonalnych) w mózgach osób zakochanych jest 14 tysięcy razy wyższe niż przeciętnie. Dochodzą do tego jeszcze potężne „zastrzyki” dopaminy, oksytocyny (dzięki niej kobiety mają ochotę na bliskość) i wazopresyny (znana też jako hormon monogamii – aktywna jest szczególnie u mężczyzn) – z dodatkiem testosteronu i estradiolu (dzięki którym podsycane jest pożądanie seksualne). Taki biochemiczny koktajl – to właśnie jest zakochanie.

Pijani z miłości

Stan, w którym się aktualnie znajdujemy, można porównać z upojeniem alkoholowym. Hamowane w mózgu są ośrodki oceny – stąd powiedzenie, że miłość jest ślepa. Noradrenalina wyposaża nas w energię, żeby niezmordowanie zabiegać o nowe uczucie. Do głosu dochodzi też dopamina, która odpowiada za uczucie głodu i uzależnienia. Chcemy nieustannie przebywać w towarzystwie ukochanej osoby. Tęsknota za nią bywa porównywana z uzależnieniem od morfiny – jest to silne uczucie mające zarówno objawy psychiczne jak i fizyczne. Ponadto dopamina wpływa na obniżenie lęku przed oceną, tym samym wzmacniając poczucie własnej wartości. Jednym słowem jesteśmy odurzeni miłością.

Zakochanie trwa średnio 2 lata

Tyle szacunkowo utrzymuje się podwyższony poziom fenyloetyloaminy, która do tej pory dawała nam uczucie euforycznego szczęścia. Wraz z nią tracimy uzależniającą dopaminę. Wówczas najczęściej w związkach pojawia się kryzys, zaczynamy rozglądać się za innym partnerem. Jeśli jednak uczucie jest wystarczająco silne i zależne nie tylko od biochemicznych przemian – wówczas przechodzimy w fazę stabilizacji uczucia a miejsce dopaminy zajmują długodystansowe endorfiny. Czy to już jest miłość? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy z nas.


Zakochana para
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Motyle w brzuchu, rozproszone myśli – zauroczenie a zakochanie
Aby rozpoznać miłość i utworzyć związek na trwałych fundamentach – przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że zakochanie opiera się na zaufaniu do partnera, wewnętrznym spokoju i poczuciu spełnienia.

Aby rozpoznać miłość i utworzyć związek na trwałych fundamentach – przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że zakochanie opiera się na zaufaniu do partnera, wewnętrznym spokoju i poczuciu spełnienia. Cechy zauroczenia etap przed zakochaniem, na początku miłości lub stan, który przemija bezpowrotnie   1. Fizyczne przyciąganie Drugą osobę postrzegamy jako najpiękniejszą. Nie widzimy jej defektów. Zauroczenie sprawia, że chcemy być jak najbliżej drugiej osoby – także w wymiarze fizycznym. Hormony szaleją (neurotransmitery działają jak narkotyki), ciała się przyciągają, w brzuchu fruwają motyle, a serce bije szybciej. 2. Idealizacja partnera W potencjalnym partnerze widzimy same zalety. Jest po prostu najwspanialszy. Nawet jeśli ma jakieś wady, to je marginalizujemy – na świat patrzymy przez różowe okulary. 3. Nachalne myśli Na niczym nie możemy się skupić – codzienne obowiązki stają się mało ważne, koncentracja sprawia nam trudność. Nie chce nam się jeść, spać – nieustannie myślimy o jednej osobie. 4. Zauroczenie przemija Po jakimś czasie, np. miesiącu możemy nie rozumieć swojego wcześniejszego zachowania. Zauroczenie często przynosi rozczarowanie. Zakochanie, nie zauroczenie 1. Miłość to uczucie Akceptujesz siebie – to warunek, aby pokochać kogoś innego. Kochasz osobę, która ma zarówno wady, jak i zalety, ale czujesz, że jest dla ciebie przeznaczona. 2. Miłość to świadomość wyboru Zakochanie następuje w momencie, kiedy poznaliśmy kogoś dość dobrze. Dojrzeliśmy do bycia razem. Czujemy się silni wewnętrznie – miłość daje nam energię do działania. Osoba, którą obdarzymy miłością staje się też naszym przyjacielem. 3. Miłość to odpowiedzialność Jesteśmy gotowi podjąć...

banan i mleko migdałowe
© sola_sola/Fotolia.com
Styl życia
Skuteczne sposoby na podniesienie poziomu dopaminy w organizmie - jak naturalnie zwiększyć jej stężenie?
Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.

Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.   Dopamina jest neuroprzekaźnikiem produkowanym w komórkach nerwowych, które są umiejscowione w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego: ośrodkowego oraz obwodowego. Dopamina – działanie Dopamina wpływa na: koordynację oraz napięcie mięśni, układ limbiczny, wpływając na reakcje emocjonalne i zachowanie – wywołuje euforię i działa korzystnie na motywację, wydzielanie prolaktyny , gonadotropiny oraz hormonu wzrostu, przyspieszenie tętna, zwiększenie szybkości przepływu krwi.   Niedobór dopaminy może skutkować pogorszeniem nastroju, a nawet pojawieniem się stanów depresyjnych. Zbyt słabe działanie receptorów dopaminowych wywołuje apatię. Osoby z niskim poziomem tego neuroprzekaźnika odczuwają lęk i nie mają motywacji do działania.   Dopamina jest stosowana w leczeniu ostrej niewydolności nerek, ponieważ rozszerzając naczynia nerkowe, zwiększa przepływ nerkowy i ułatwia wydalanie moczu. Bywa też podawana pacjentom ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym. Źródła dopaminy Dawkę dopaminy możemy zapewnić sobie w sposób naturalny. Jej źródłem są tłuszcze nienasycone , bardzo korzystne dla zdrowia. Dopaminę znajdziemy w następujących produktach bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe: migdały, słonecznik, banany, oliwa z oliwek , olej palmowy lub rzepakowy, sezam, truskawki, żurawina, jagody, śliwki, czerwona fasola.   Warto zaznaczyć, że banany mają w swoim składzie chininę...

zadowolona-kobieta-w-okularach
Pixabay/jill111/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dopamina daje motywację i szczęście. Jej nadmiar może jednak szkodzić
Dopamina jest wydzielana przez ludzki mózg. To neurotransmiter regulujący m.in. nasz układ ruchowy i układ hormonalny. Odpowiada za chęć do życia, efektywne uczenie się oraz jakość relacji społecznych.

Dopamina jest wydzielana przez ludzki mózg. To neurotransmiter regulujący m.in. nasz układ ruchowy i układ hormonalny. Odpowiada za chęć do życia, efektywne uczenie się oraz jakość relacji społecznych.  Bierze udział w procesach motywacyjnych, poznawczych i emocjonalnych.    Mózg posługuje się dopaminą, aby utrzymać nas przy życiu np. poprzez skłonienie do poszukiwania pokarmu, gdy odczuwamy głód. Czynności takie jak jedzenie czy seks, są zawsze związane z wyższym stężeniem dopaminy, co pobudza ośrodek nagrody w mózgu, dlatego odczuwamy wówczas przyjemność. Niedobór dopaminy Z uwagi na kluczową rolę, jaką dopamina odgrywa w wielu procesach naszego organizmu, jej niedobór powoduje niekorzystne następstwa: zaburzenia koncentracji, w wyniku czego jesteśmy rozdrażnieni i niespokojni, mamy problemy z kontrolowaniem sytuacji, z radzeniem sobie w sytuacjach stresujących, z pamięcią, z uczeniem się, osoby takie są przemęczone, mają trudności ze wstawaniem i są apatyczne; choroba Parkinsona , w której degeneracja neuronów dopaminowych skutkuje charakterystycznymi zaburzeniami ruchu tj. upośledzenie napięcia mięśniowego i mimowolne ruchy; zespół niespokojnych nóg – objawiający się swędzeniem, mrowieniem i drętwieniem kończyn dolnych podczas spoczynku, ustępującym podczas ruchu; według badaczy aktywność dopaminy jest zmniejszona w czasie epizodu depresji, tak samo jak jej długotrwały niedobór może prowadzić do stanów depresyjnych. Deficyt dopaminy wpływa znacząco na nasze życie psychiczne oraz dyskomfort podczas wykonywania codziennych obowiązków, prowadzi również do powstawania groźnych schorzeń. Jak zwiększyć poziom dopaminy? Promieniowanie słoneczne zwiększa produkcję dopaminy w mózgu i poprawia nastrój. Pomocne może być również jedzenie produktów zawierających naturalne pochodne dopaminy , np. bananów. Banany...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik