Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Nauka pływania
© perchim/Fotolia.com
Styl życia

Nauka pływania dla początkujących - jak nauczyć się pływać?

Nauka pływania dla początkujących - jak nauczyć się pływać?

Naukę pływania należy zacząć od oswajania się z wodą. Im wcześniej zaczniemy ten proces, tym lepiej. Najlepsze style, od których warto zacząć przygodę z nauką pływania, to żabka i styl grzbietowy.

Gdzie uczyć się pływać?

W morzu jest łatwiej nauczyć się pływać niż na basenie – słona woda ma większą wyporność, dzięki czemu łatwiej utrzymać się na jej powierzchni. Z drugiej strony w morzu często pojawiają się wysokie fale, które mogą podtopić niedoświadczonego pływaka. Najlepiej zatem zacząć naukę w morzu kiedy nie ma wiatru lub w basenie ze sprzętem pomocniczym.

Jak nauczyć się pływać? Sprawdzone sposoby

Naturalnym etapem w trakcie nauki pływania jest coraz głębsze zanurzanie ciała. Najbardziej efektywne są lekcje nauki pływania z trenerem lub inną zaufaną osobą, która dobrze radzi sobie z tą dyscypliną sportową.

 

  • Dobrym wyborem jest zapisanie się na zajęcia z trenerem. Zajęcia indywidualne to dobry wybór dla osób, które nie mogą spotykać się regularnie w tym samym terminie. Wybór tego sposobu nauki pływania sprawia, że trener może skupić się wyłącznie na jednej osobie, dzięki czemu szybciej można zobaczyć efekty. Z kolei osoby, które motywują się, widząc postępy innych osób, powinny wybrać zajęcia grupowe.

 

  • Najlepiej zacząć od oswajania się z wodą. W wodzie, przy brzegu basenu warto ćwiczyć zanurzanie głowy (na jak najdłuższy czas) i układanie ciała na wodzie na plecach. Z czasem można przesuwać się w głąb basenu lub innego zbiornika wodnego.

 

  • Na początku warto skorzystać z deski do pływania, płetw lub innych akcesoriów, które ułatwią utrzymanie się na wodzie. Ciało powinno być ułożone na brzuchu lub na plecach tak, żeby siła wyporu wody unosiła je na powierzchni. Przy wstawaniu można sobie pomagać, przytrzymując się lin.

 

  • Kolejnym etapem jest dodanie ruchu rąk i nóg, aby zacząć przemieszczać się w wodzie. Szybko można nauczyć się pływać, trzymając deskę w rękach, a nogami wykonując pionowe nożyce. Można zacząć od leżenia na brzuchu, a następnie przejść do leżenia na plecach.

 

  • Ostatnim etapem nauki pływania jest nauka ruchów, typowych dla określonego stylu pływackiego. Najlepiej zacząć od stylu grzbietowego (na plecach) lub żabki.

 

Chcesz nauczyć się pływać? Dostępne w Livro kody rabatowe to dobra okazja, aby sprawić sobie niezbędne do tego akcesoria.

 

Jak nauczyć się pływać żabką?

Ruchy w żabce, zwanej inaczej stylem klasycznym, powinny być symetryczne i zsynchronizowane. Ramiona i nogi nie powinny być zbyt szeroko rozwierane, żeby nie powodować zbyt dużych oporów wody. W momencie pracy ramion, nogi muszą być wyprostowane i na odwrót, w momencie zagarniania wody nogami, ramiona muszą być wyprostowane.

Bardzo ważne jest zanurzanie głowy – należy unikać sytuacji, w której głowa jest kierowana ku górze (zadzierana do góry) - taka postawa obciąża bowiem kręgosłup.

Ruchy w stylu klasycznym - jak prawidłowo pływać?

W trakcie poślizgu w przód ciało powinno być ułożone poziomo, z wyprostowanymi ramionami, otaczającymi głowę nad linią uszu, dłońmi położonymi poziomo jedna na drugiej i skierowanymi w dół. Głowa powinna być zwrócona poziomo do dna. Nogi w tym momencie muszą być wyprostowane.

W czasie nabierania wody do odbicia, zagarniamy wodę ramionami kierowanymi w dół (do pionu) dbając, by łokcie nie przekraczały linii barków, a ramiona były zgięte w łokciach pod kątem 90 stopni. W tym momencie wynurzamy głowę i barki nad poziom wody, by zaczerpnąć powietrza. Następnie opuszczając się do poziomu, ruchem obrotowym kierujemy ręce tak by najpierw złączyły się palcami na wysokości twarzy, a potem łokciami, po czym prostujemy ręce do pozycji wyjściowej (poślizgu).

W trakcie prostowania ramion zagarniamy wodę nogami, kierując pięty do pośladków, a palce na zewnątrz, energicznie się odpychamy i prostujemy całą sylwetkę – do pełnego poślizgu. 

Jak nauczyć się pływać stylem grzbietowym

Pływanie stylem grzbietowym nie wymaga zanurzania twarzy. Ramionami wykonuje się naprzemienne ruchy krążenia w tył. Nogi wykonują ruch pionowych nożyc. 

 

 

Kobieta pływająca żabką
©XtravaganT/Fotolia
Styl życia
Pływanie żabką: dlaczego rzeźbi sylwetkę i jak się go nauczyć?
Styl klasyczny w pływaniu potocznie nazywany jest pływaniem żabką. Większość szkółek pływackich rozpoczyna naukę pływania właśnie od tej techniki. Z pozoru może wydawać się łatwa, jednak skoordynowanie ruchów rąk i nóg sprawia, że pływanie żabką na początku może sprawiać wiele trudności.

Styl klasyczny w pływaniu potocznie nazywany jest pływaniem żabką. Większość szkółek pływackich rozpoczyna naukę pływania właśnie od tej techniki. Z pozoru może wydawać się łatwa, jednak skoordynowanie ruchów rąk i nóg sprawia, że pływanie żabką na początku może sprawiać wiele trudności.   Klasyczny styl uznawany jest za najtrudniejszy styl pływacki do nauki. Jest to również technika o wiele wolniejsza od kraulu, ale również mniej intensywna w ruchach – w żabce ruchy podzielone są na dwa etapy: Wślizg (kiedy ręce i nogi są wyprostowane, a ciało „wślizguje się” do przodu). Ruch rąk, nóg i barków – ruchy przypominające ruch żaby w wodzie. Pływanie żabką: dlaczego styl klasyczny jest taki trudny? Skoordynowanie całego ciała podczas pływania żabką jest trudne do wykonania. Żaba ma ewolucyjnie przystosowane ciało, aby pływać w nietypowym, choć bardzo efektownym stylu. Człowiek musi się tej sztuki nauczyć od podstaw.   Należy pamiętać, że ręce i nogi muszą ze sobą współpracować – kiedy ręce rozpoczynają ruch, chwilę po nich nogi również muszą się poruszyć: 1. Etap wślizgu: ręce wyprostowane, dłonie złączone, nogi wyprostowane i złączone. 2. Etap ruchu: dłonie odwracają się o 180 stopni na zewnątrz, a ręce idą szeroko na boki, zginając się w łokciach (później ręce powracają do pozycji wślizgu). Nogi są szeroko „wyrzucane” na boki, przy zgiętych i elastycznych kolanach, by ostatecznie się wyprostować i powrócić do pozycji sztywnych, złączonych i wyprostowanych wzdłuż ciała.   Żabka stanie się przyjemnością, gdy opanuje się sztukę oddychania. W tym stylu głowa znajduje się podczas wślizgu pod powierzchnią wody, a podczas ruchu razem z ramionami...

Pływanie na plecach
© Andres Rodriguez/Fotolia.com
Styl życia
Pływanie na plecach – wzmacnia kręgosłup i spala kalorie
Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.

Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.   Pływanie grzbietem to zwykle pierwszy nauczany styl – jest najprostszy w opanowaniu i idealnie nadaje się na rozgrzewkę przed intensywnym pływaniem kraulem lub motylkiem (inaczej delfinkiem). Jak pływać grzbietem – krótki instruktaż Pozycja wyjściowa: swobodne leżenie na wodzie. 1. Leżąc na wznak, poruszaj nogami jak podczas wykonywania pionowych nożyc z lekko ugiętymi nogami. Machaj nimi naprzemiennie w górę i dół. Ruch powinien być nieprzerwany. Nie wynurzaj kolan. 2. Rękoma wykonuj ruch wiosłujący: gdy jedna ręka wiosłuje pod wodą, druga jest ponad powierzchnią. Przypomina to krążenie ramion. Ruch powinien być mocny i w stałym tempie. 3. Pozwól ciału naturalnie się skręcać pod wpływem ruchu ramion. 4. Oddychaj miarowo.   Planujesz wybrać się na basen i popływać, lecz nie masz odpowiedniego stroju? Kup go już dziś i pobierz kod rabatowy Modivo , aby zaoszczędzić !   Na co uważać podczas pływania na grzbiecie Chociaż styl grzbietowy jest prosty, także w nim mogą zdarzyć się błędy. Trenując pływanie na plecach, należy wystrzegać się: zbyt dużego ugięcia w biodrach i wepchnięcia pośladków w głąb wody – sylwetka powinna być prosta, gdyż zbytnie zanurzenie bioder może sprawić, że całe ciało zacznie opadać pod wodę; prostowania rąk przez cały czas – ręce powinny być proste, gdy są na powierzchni . Pod wodą podczas „zbierania” wody należy je lekko ugiąć; zbytniego uginania kolan – nogi powinny być...

Kobieta płynie z deską
© plprod/Fotolia.com
Styl życia
Pływanie pieskiem – najłatwiejszy, najstarszy i najbardziej instynktowny styl pływacki
Pływanie pieskiem to styl idealny do oswajania się z wodą. Przypomina ruchy czworonożnego przyjaciela człowieka pod wodą – stąd nazwa techniki. Pływanie pieskiem zaleca się głównie na krótkich dystansach, ponieważ prędkość, z jaką przesuwamy się jest dość niewielka.

Pływanie pieskiem to styl idealny do oswajania się z wodą. Przypomina ruchy czworonożnego przyjaciela człowieka pod wodą – stąd nazwa techniki. Pływanie pieskiem zaleca się głównie na krótkich dystansach, ponieważ prędkość, z jaką przesuwamy się jest dość niewielka.   Pływanie pieskiem nie wymaga wynurzania się z wody , dzięki czemu styl jest idealny do zakradania się. Z tego względu wykorzystuje się go m. in. w wojsku. Najłatwiejszy styl pływacki Piesek to najłatwiejszy i jednocześnie najstarszy styl pływacki, popularny przede wszystkim wśród dzieci . Nie wymaga dużych nakładów siły i pracy , z łatwością umożliwia utrzymanie się w wodzie. Pływania pieskiem bardzo często uczą się osoby, które po raz pierwszy próbują swoich sił w wodzie. Zasady pływania pieskiem Technika pływania pieskiem jest w dużej mierze intuicyjna. Styl polega na naśladowaniu ruchów wykonywanych przez psy w wodzie. Dłonie powinny znajdować się pod klatką piersiową i wykonywać ruchy w linii prostej, tak, żeby zagarniać wodę pod ciało. Nogami wykonuje się ruch pionowych nożyc – jedną nogę kieruje się w górę, drugą w dół (podobnie, jak w przypadku kraula i strzałki). Najlepiej, żeby głowa znajdowała się pod wodą. Należy zadbać o synchronizację pracy rąk i nóg.   How to Dog Paddle | Howcast Learn how to dog paddle in this online swimming lesson from Howcast. Efekty pływania pieskiem Dzięki pływaniu pieskiem można szybko oswoić się z wodą i nauczyć innych stylów pływackich. Pływanie modeluje całe ciało i nie obciąża stawów, jest to więc sport idealny dla osób odchudzających się, dbających o sylwetkę, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W godzinę można spalić około 400 kalorii. Pływanie pełni rolę jednocześnie profilaktyczną i rehabilitacyjną - wzmacnia mięśnie, pomaga pozbyć się bólu...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner