Kobieta pływająca żabką
©XtravaganT/Fotolia
Styl życia

Pływanie żabką: dlaczego rzeźbi sylwetkę i jak się go nauczyć?

Styl klasyczny w pływaniu potocznie nazywany jest pływaniem żabką. Większość szkółek pływackich rozpoczyna naukę pływania właśnie od tej techniki. Z pozoru może wydawać się łatwa, jednak skoordynowanie ruchów rąk i nóg sprawia, że pływanie żabką na początku może sprawiać wiele trudności.

Styl klasyczny w pływaniu potocznie nazywany jest pływaniem żabką. Większość szkółek pływackich rozpoczyna naukę pływania właśnie od tej techniki. Z pozoru może wydawać się łatwa, jednak skoordynowanie ruchów rąk i nóg sprawia, że pływanie żabką na początku może sprawiać wiele trudności.

 

Klasyczny styl uznawany jest za najtrudniejszy styl pływacki do nauki. Jest to również technika o wiele wolniejsza od kraulu, ale również mniej intensywna w ruchach – w żabce ruchy podzielone są na dwa etapy:

  • Wślizg (kiedy ręce i nogi są wyprostowane, a ciało „wślizguje się” do przodu).
  • Ruch rąk, nóg i barków – ruchy przypominające ruch żaby w wodzie.

Pływanie żabką: dlaczego styl klasyczny jest taki trudny?

Skoordynowanie całego ciała podczas pływania żabką jest trudne do wykonania. Żaba ma ewolucyjnie przystosowane ciało, aby pływać w nietypowym, choć bardzo efektownym stylu. Człowiek musi się tej sztuki nauczyć od podstaw.

 

Należy pamiętać, że ręce i nogi muszą ze sobą współpracować – kiedy ręce rozpoczynają ruch, chwilę po nich nogi również muszą się poruszyć:

1. Etap wślizgu: ręce wyprostowane, dłonie złączone, nogi wyprostowane i złączone.

2. Etap ruchu: dłonie odwracają się o 180 stopni na zewnątrz, a ręce idą szeroko na boki, zginając się w łokciach (później ręce powracają do pozycji wślizgu). Nogi są szeroko „wyrzucane” na boki, przy zgiętych i elastycznych kolanach, by ostatecznie się wyprostować i powrócić do pozycji sztywnych, złączonych i wyprostowanych wzdłuż ciała.

 

Żabka stanie się przyjemnością, gdy opanuje się sztukę oddychania. W tym stylu głowa znajduje się podczas wślizgu pod powierzchnią wody, a podczas ruchu razem z ramionami jest nad taflą wody. Nabieranie powietrza, a późniejsze jego wypuszczanie pod wodą jest kluczem do sukcesu, jeżeli chodzi o naukę pływania.

Chcesz ukończyć kurs pływania? Już dziś pobierz kod promocyjny Intersport i zrób niezbędne zakupy!

Pływanie żabką: efekty

Gdy technika stylu klasycznego jest opanowana, pływanie żabką staje się przyjemne i relaksujące. Wzmacnia przede wszystkim mięśnie rąk i nóg, przez co te partie ciała są najbardziej wyrzeźbione i ukształtowane. Pływanie przez godzinę żabką powoli spalić 400-500 kalorii – mniej niż przy kraulu (aż 700! kalorii), jednak ten styl jest spokojniejszy, mniej intensywny, ale przez to bardziej odprężający.

 

Nauka pływania
© perchim/Fotolia.com
Styl życia
Nauka pływania dla początkujących - jak nauczyć się pływać?
Nauka pływania dla początkujących - jak nauczyć się pływać?

Naukę pływania należy zacząć od oswajania się z wodą. Im wcześniej zaczniemy ten proces, tym lepiej. Najlepsze style, od których warto zacząć przygodę z nauką pływania , to żabka i styl grzbietowy. Gdzie uczyć się pływać? W morzu jest łatwiej nauczyć się pływać niż na basenie – słona woda ma większą wyporność, dzięki czemu łatwiej utrzymać się na jej powierzchni. Z drugiej strony w morzu często pojawiają się wysokie fale, które mogą podtopić niedoświadczonego pływaka. Najlepiej zatem zacząć naukę w morzu kiedy nie ma wiatru lub w basenie ze sprzętem pomocniczym. Jak nauczyć się pływać? Sprawdzone sposoby Naturalnym etapem w trakcie nauki pływania jest coraz głębsze zanurzanie ciała. Najbardziej efektywne są lekcje nauki pływania z trenerem lub inną zaufaną osobą, która dobrze radzi sobie z tą dyscypliną sportową.   Dobrym wyborem jest zapisanie się na zajęcia z trenerem . Zajęcia indywidualne to dobry wybór dla osób, które nie mogą spotykać się regularnie w tym samym terminie. Wybór tego sposobu nauki pływania sprawia, że trener może skupić się wyłącznie na jednej osobie, dzięki czemu szybciej można zobaczyć efekty. Z kolei osoby, które motywują się, widząc postępy innych osób, powinny wybrać zajęcia grupowe.   Najlepiej zacząć od oswajania się z wodą. W wodzie, przy brzegu basenu warto ćwiczyć zanurzanie głowy (na jak najdłuższy czas) i układanie ciała na wodzie na plecach. Z czasem można przesuwać się w głąb basenu lub innego zbiornika wodnego.   Na początku warto skorzystać z deski do pływania, płetw lub innych akcesoriów , które ułatwią utrzymanie się na wodzie . Ciało powinno być ułożone na brzuchu lub na plecach tak, żeby siła wyporu wody unosiła je na powierzchni....

Człowiek pływający kraulem
©Stefan Schurr/Fotolia
Styl życia
Pływanie kraulem – jak zacząć i jakie są efekty?
Pływanie kraulem to jeden z najbardziej naturalnych i najszybszych stylów pływackich. Bywa trudny w nauce, ponieważ wymaga idealnej koordynacji ruchów rąk, nóg i tułowia. Półgodzinny trening kraulem na basenie skutkuje spaleniem aż 300 kalorii.

Pływanie kraulem to jeden z najbardziej naturalnych i najszybszych stylów pływackich. Bywa trudny w nauce, ponieważ wymaga idealnej koordynacji ruchów rąk, nóg i tułowia. Półgodzinny trening kraulem na basenie skutkuje spaleniem aż 300 kalorii.   Pływanie kraulem jest przeznaczone dla osób, które czują się w basenie jak „ryba w wodzie”. Wymaga koordynacji większości partii ciała: rąk, nóg, tułowia, barków, ramion. Pływanie kraulem: jak zacząć? Opanowanie techniki pływania kraulem wymaga cierpliwości i zaangażowania. Ciało w wodzie jest wyprostowane, nogi są proste, ale nie sztywne. Naprzemienne wymachy ramion do przodu sprawiają, że płynie się szybko, a ciało w wodzie naturalnie „faluje”. Na co należy zwrócić szczególną uwagę: 1. Ułożenie dłoni – wszystkie palce dłoni muszą ściśle do siebie przylegać, a sama dłoń powinna układać się bardziej na zewnątrz ciała niż do wewnątrz, taki kąt nachylenia pozwoli na lepsze odpychanie się od wody. 2. Ruch nóg – nogi powinny chodzić stylem nożycowym, czyli góra-dół. 3. Oddychanie – w każdym stylu pływackim bardzo dużą rolę odgrywa poprawne oddychanie. Trudno oddychać przy każdym ruchu ręki (głowa podczas pływania jest pod wodą, tylko twarz co jakiś czas przekręca się na bok, aby nabrać powietrza). Najlepiej obrać sobie jedną stronę, na którą będzie się odwracać głowę. Pływanie kraulem: jakie efekty? Technika tak  szybkiego stylu pływackiego pomoże spalić aż 300 kalorii podczas półgodzinnego treningu w basenie. Intensywne pływanie przez godzinę to aż 700 kalorii, jednak jest to ogromny wysiłek fizyczny i dla początkujących nie zaleca się tak intensywnej aktywności.   Co daje pływanie kraulem: rzeźbi całe ciało, wzmacnia serce i układ krążenia, spala tkankę tłuszczową,...

Pływanie na plecach
© Andres Rodriguez/Fotolia.com
Styl życia
Pływanie na plecach – wzmacnia kręgosłup i spala kalorie
Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.

Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.   Pływanie grzbietem to zwykle pierwszy nauczany styl – jest najprostszy w opanowaniu i idealnie nadaje się na rozgrzewkę przed intensywnym pływaniem kraulem lub motylkiem (inaczej delfinkiem). Jak pływać grzbietem – krótki instruktaż Pozycja wyjściowa: swobodne leżenie na wodzie. 1. Leżąc na wznak, poruszaj nogami jak podczas wykonywania pionowych nożyc z lekko ugiętymi nogami. Machaj nimi naprzemiennie w górę i dół. Ruch powinien być nieprzerwany. Nie wynurzaj kolan. 2. Rękoma wykonuj ruch wiosłujący: gdy jedna ręka wiosłuje pod wodą, druga jest ponad powierzchnią. Przypomina to krążenie ramion. Ruch powinien być mocny i w stałym tempie. 3. Pozwól ciału naturalnie się skręcać pod wpływem ruchu ramion. 4. Oddychaj miarowo.   Planujesz wybrać się na basen i popływać, lecz nie masz odpowiedniego stroju? Kup go już dziś i pobierz kod rabatowy Modivo , aby zaoszczędzić !   Na co uważać podczas pływania na grzbiecie Chociaż styl grzbietowy jest prosty, także w nim mogą zdarzyć się błędy. Trenując pływanie na plecach, należy wystrzegać się: zbyt dużego ugięcia w biodrach i wepchnięcia pośladków w głąb wody – sylwetka powinna być prosta, gdyż zbytnie zanurzenie bioder może sprawić, że całe ciało zacznie opadać pod wodę; prostowania rąk przez cały czas – ręce powinny być proste, gdy są na powierzchni . Pod wodą podczas „zbierania” wody należy je lekko ugiąć; zbytniego uginania kolan – nogi powinny być...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner