Party Stories
Kobieta źle się czuje, trzyma się za głowę
©Daxiao Productions/Fotolia
Styl życia

Hiperkalcemia: skąd się bierze i jak rozpoznać, że organizm przyswaja za dużo wapnia

Hiperkalcemia oznacza nadmiar wapnia we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Początkowo hiperkalcemia nie daje żadnych objawów. W bardziej zaawansowanym stadium zaburza pracę niemal całego organizmu.

Hiperkalcemia oznacza nadmiar wapnia we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Początkowo hiperkalcemia nie daje żadnych objawów. W bardziej zaawansowanym stadium zaburza pracę niemal całego organizmu.

 

Prawidłowe stężenie wapnia w we krwi to około 2,25-2,75 milimoli na litr (mmol/l). Wynik przewyższający tę normę oznacza hiperkalcemię. Przewlekła hiperkalcemia prowadzi do wapnicy, czyli odkładania wapnia i fosforanów w różnych narządach (na przykład nerkach, żołądku, rogówce).

Objawy hiperkalcemii: zaburzenia niemal całego organizmu

Hiperkalcemia w łagodnym stadium może nie dawać wyraźnych objawów. Zespół hiperkalcemiczny występujący przy umiarkowanej lub ostrej hiperkalcemii daje następujące objawy:

  • zaburzenia funkcjonowania nerek: kamica, wielomocz,
  • problemy układu pokarmowego: zaparcia, nudności, wymioty, brak apetytu, wrzody żołądka i dwunastnicy, kamica układu żółciowego, zapalenie trzustki, metaliczny smak w ustach,
  • schorzenia sercowo-naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, niemiarowość serca, tachykardia,
  • objawy nerwowo-mięśniowe: senność, osłabienie mięśni, porażenie mięśni twarzy, ból głowy, zaburzenia orientacji, śpiączka.

 

Rozpoznanie hiperkalcemii polega na badaniu poziomu wapnia w surowicy. Należy także zbadać stężenie kreatyniny, fosforanów, chlorków, potasu, magnezu i PTH (parathormonu), aby ustalić przyczynę hiperkalcemii.

Co jest przyczyną hiperkalcemii?

Za prawidłową gospodarkę wapniową w organizmie odpowiadają hormony: PTH wytwarzany przez przytarczyce i kalcytonina produkowana w komórkach tarczycy. Hormony decydują o tym, ile przyjętego z pożywieniem wapnia może wchłonąć organizm. Jeśli PTH i kalcytonina są produkowane w nadmiarze (w wyniku nadczynności przytarczyc), wówczas wchłanianie i wydalanie wapnia zostaje zaburzone – dochodzi do hiperkalcemii. Oprócz chorób hormonalnych, nadmiar wapnia w organizmie może wynikać także z:

  • chorób nowotworowych,
  • przedawkowania witaminy D,
  • stosowania leków moczopędnych,
  • długotrwałego unieruchomienia i odwapnienia kości.

 

Leczenie hiperkalcemii zależy od przyczyny jej występowania. W pierwszej kolejności należy leczyć pierwotną chorobę.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
symbol wapnia
© concept w/Fotolia.com
Styl życia
Prawidłowy poziom wapnia we krwi – czym jest hiperkalcemia i hipokalcemia?
Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.

Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.   Wapń jest najważniejszym budulcem kości. Pierwiastek odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, krzepliwość krwi oraz pracę mięśni. Wapń znajduje się w mleku , serach, owocach, zielonych warzywach, roślinach strączkowych oraz rybach. Norma stężenia wapnia we krwi Prawidłowy poziom wapnia w organizmie oscyluje w granicach 1 kilograma, co stanowi około 1,5 procent masy dorosłego człowieka. 99 procent tego pierwiastka znajduje się w kościach, natomiast reszta trafia do krwi. Ilość wapnia w osoczu powinna wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli na litr. Badanie określające poziom wapnia we krwi W celu określenia poziomu wapnia we krwi stosuje się badanie stężenia wapnia całkowitego. Dzięki niemu można określić: normokalcemię (prawidłowa ilość wapnia w osoczu), hiperkalcemię (nadmiar wapnia w osoczu) , hipokalcemię (niedobór wapnia w osoczu). W przypadku wykrycia nadmiaru lub niedoboru pierwiastka lekarz powinien dodatkowo zlecić inne badania. Są to: wapń zjonizowany, wapń w moczu, poziom fosforu i magnezu w organizmie , poziom witaminy D w organizmie, stężenie parathormonu (PTH) we krwi. Wykonanie powyższych badań pozwoli określić, co jest przyczyną zaburzeń poziomu wapnia we krwi. Jakie są przyczyny hiperkalcemii? Hiperkalcemia oznacza, że poziom wapnia w litrze krwi przekroczył 2,75 milimoli. Przyczyną dolegliwości jest zaburzenie przyswajania pierwiastka przez organizm. Zadanie to należy do dwóch hormonów: wytwarzanej przez tarczycę kalcytoniny oraz parathormonu, produkowanego w przytarczycach. Niedobór tej pierwszej substancji oraz nadmiar drugiej prowadzi do zwiększenia ilości wapnia we...

Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru wapnia - hiperkalcemii
Nadmiar wapnia we krwi to hiperkalcemia. Choroba może być wywołana przez zaburzenia hormonalne lub nadmierną suplementację. Objawia się m.in. osłabieniem mięśni i częstym oddawaniem moczu.

Nadmiar wapnia we krwi to hiperkalcemia. Choroba może być wywołana przez zaburzenia hormonalne lub nadmierną suplementację. Objawia się m.in. osłabieniem mięśni i częstym oddawaniem moczu.   Hiperkalcemię leczy się zależnie od przyczyny, która ją wywołała. Jest to np. normalizacja poziomu hormonów bądź stosowanie leków zmniejszających wchłanianie wapnia z kości. Przyczyny nadmiaru wapnia we krwi Wyróżnia się dwa rodzaje przyczyn hiperkalcemii: zależne od PTH (parathormonu, który reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową) i niezależne od niego.   Do przyczyn PTH-zależnych należą: pierwotna nadczynność przytarczyc – może być spowodowana rakiem przytarczyc, gruczolakiem lub też gruczolakami występującymi w większej ilości, zespoły paraneoplastyczne – jest to grupa objawów poprzedzających pojawienie się nowotworu nawet o kilka miesięcy lub kilka lat. Tkanka nowotworowa wytwarza czasem PTH i prowadzi do hiperkalcemii. Tego typu objawy powinny być wskazaniem do diagnostyki onkologicznej.   Przyczyny PTH-niezależne wywołujące hiperkalcemię to: zatrucie witaminą D będące efektem przedawkowania suplementów, stosowanie leków moczopędnych (tiazydów), choroba nowotworowa, szczególnie w fazie przerzutów do kości, długotrwałe unieruchomienie, które wpływa na zmniejszenie gęstości kości.   Najczęstsze przyczyny nadmiaru wapnia w organizmie to nadczynność przytarczyc oraz nowotwory (90%). Nadmiar wapnia – objawy Nadmiar wapnia we krwi ma wpływ na: działanie ośrodkowego układu nerwowego, serca i nerek, krzepnięcie krwi, a także funkcjonowanie enzymów.   Hiperkalcemia może objawiać się następująco: powodując wielomocz, a co za tym idzie –...

Kobieta rozmasowuje sobie zdrętwiałą nogę
©DragonImages/Fotolia
Styl życia
Hipokalcemia, czyli niedobór wapnia. Skąd się bierze i jak ją rozpoznać?
Hipokalcemia jest wynikiem diety ubogiej w wapń lub nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. W pierwszej fazie nie daje charakterystycznych objawów poza zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Ostre stadium hipokalcemii prowadzi do tężyczki, czyli poważnych zaburzeń układu nerwowego.

Hipokalcemia jest wynikiem diety ubogiej w wapń lub nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. W pierwszej fazie nie daje charakterystycznych objawów poza zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Ostre stadium hipokalcemii prowadzi do tężyczki, czyli poważnych zaburzeń układu nerwowego.   Prawidłowy poziom wapnia we krwi wynosi 8,5-10 miligramów na decylitr. Niższy wynik może świadczyć o hipokalcemii. Nawet nieznaczny niedobór wapnia może doprowadzić do zaburzeń mineralizacji kości, takich jak krzywica i osteoporoza. Przyczyny hipokalcemii: źle dobrana dieta lub zaburzenia wchłaniania wapnia Hipokalcemia może być spowodowana niedostateczną ilością wapnia dostarczanego z pożywieniem lub upośledzeniem mechanizmów odpowiadających za gospodarkę tego pierwiastka w organizmie. Niedobory wapnia w diecie mogą wynikać z pominięcia w jadłospisie produktów bogatych w ten pierwiastek: mleka i przetworów mlecznych, ryb, szpinaku i warzyw strączkowych. Z kolei nieprawidłowości związane z prawidłowym wchłanianiem wapnia to między innymi:   niedoczynność przytarczyc, utrata wapnia z moczem, niedobór witaminy D , ostre zapalenie kości.   Hipokalcemia często współistnieje także z przewlekłymi chorobami nerek i wątroby. Objawy lekkiej i ostrej hipokalcemii: kiedy należy zgłosić się do szpitala? Nieznaczny spadek poziomu wapnia we krwi nie daje charakterystycznych objawów. Może pojawić się przewlekłe zmęczenie, wysuszona skóra, łamliwe paznokcie czy zmiany dermatologiczne. W dłuższej perspektywie nawet nieznaczny niedobór wapnia może doprowadzić do chorób kości. Przy znacznym spadku poziomu wapnia we krwi (około 5 miligramów na decylitr) dochodzi do zaburzeń układu nerwowego zwanych tężyczką....

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner