Mężczyzna mierzy ciśnienie tętnicze
© Igor Normann/Fotolia.com
Styl życia

Pomiar ciśnienia tętniczego – czym, jak i kiedy?

Gdy chorujemy na niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze, codziennie (a nawet kilka razy dziennie) mierzymy ciśnienie. Żeby mieć pewność, że pomiary są wiarygodne, powinniśmy stosować metodę na miarę naszych umiejętności. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, dobrym wyborem będzie ciśnieniomierz elektroniczny.

Gdy chorujemy na niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze, codziennie (a nawet kilka razy dziennie) mierzymy ciśnienie. Żeby mieć pewność, że pomiary są wiarygodne, powinniśmy stosować metodę na miarę naszych umiejętności. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, dobrym wyborem będzie ciśnieniomierz elektroniczny.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Coraz popularniejsze ciśnieniomierze elektroniczne są proste w obsłudze i dają obiektywne wyniki. Dlatego też odchodzi się od mierzenia ciśnienia tętniczego metodą Korotkowa. Wymaga ona od osoby wykonującej pomiar dużej wiedzy, ponadto aparat musi być odpowiednio skalibrowany. Jeśli chodzi o elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia, mamy do wyboru wersję nadgarstkową bądź naramienną. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mało dokładny i ma mniej funkcji niż naramienny, jest za to poręczny. Urządzenie naramienne jest dokładniejsze, niektóre modele mogę wykryć arytmię serca i dokonać podczas niej pomiaru. Pomiar ciśnienia tętniczego odbywa się automatycznie, można w pamięci urządzenia zapisać swoje wyniki.

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Ciśnienie tętnicze krwi mierzy się na lewej ręce. Po pierwsze należy zdjąć biżuterię i zegarek, a następnie odsunąć rękaw. Gdy korzystamy z ciśnieniomierza nadgarstkowego, mankiet umieszczamy w odległości 1,5 cm od dłoni i kierujemy dłoń do góry. Użytkownicy ciśnieniomierza naramiennego powinni przed założeniem mankietu nacisnąć dwoma palcami tętnicę ręki, by sprawdzić, w którym miejscu jest najmocniej wyczuwalne tętno. Następnie zakładamy mankiet – ok. 1,5 cm od łokcia. Mankiet powinien ciasno przylegać do ramienia, a ręka musi być stabilnie podparta. Żeby uzyskać wiarygodny wynik, mankiet powinien znajdować się na tej samej wysokości co serce. Podczas pomiaru nie wolno rozmawiać ani się odchylać. Następnie należy wcisnąć odpowiedni przycisk, urządzenie zmierzy ciśnienie tętnicze. Wynik odczytuje się z wyświetlacza.

Kiedy mierzyć ciśnienie?

Nie powinno się mierzyć ciśnienia zaraz po obfitym posiłku, można to zrobić dopiero po godzinie od jego zjedzenia. Badany nie powinien przed pomiarem pić alkoholu ani palić papierosów. Kwadrans przed pomiarem należy wykorzystać na odpoczynek i relaks, ponieważ stres i zmęczenie mogą przekłamać wynik. Ważne, żeby badany miał normalną temperaturę ciała. Ciśnienie tętnicze powinno mierzyć się zawsze o tej samej porze dnia. Tak jak inne mechanizmy działania organizmu – tak i ono podlega dobowemu rytmowi.

 

ciśnieniomierz
Pixabay/stevepb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Ciśnienie tętnicze krwi
Ciśnienie tętnicze krwi wywiera nacisk na ściany tętnic. Mierząc je, należy podać dwie wartości: ciśnienie tętnicze skurczowe i rozkurczowe. To pierwsze jest zawsze wyższe i wytwarzane w czasie skurczu serca, a ciśnienie tętnicze rozkurczowe podczas rozkurczu serca.

Ciśnienie tętnicze krwi wywiera nacisk na ściany tętnic. Mierząc je, należy podać dwie wartości: ciśnienie tętnicze skurczowe i rozkurczowe. To pierwsze jest zawsze wyższe i wytwarzane w czasie skurczu serca, a ciśnienie tętnicze rozkurczowe podczas rozkurczu serca. Prawidłowe ciśnienie tętnicze Ciśnienie mierzone w gabinecie lekarskim powinno być niższe niż 140/90 mm Hg, gdzie 140 – ciśnienie skurczowe, a 90 – ciśnienie rozkurczowe . W gabinecie lekarskim wyniki pomiarów wartości ciśnienia są zwykle wyższe i czasem niepokojące. Nazywane są nadciśnieniem białego fartucha, które wynika ze stresu podczas wizyt lekarskich. Przy samodzielnym mierzeniu jest niższe i wynosi mniej więcej 135/85 mm Hg.  W trakcie, czy po wysiłku ciśnienie automatycznie wzrasta. Przyjęto, że po aktywności fizycznej ciśnienie skurczowe u mężczyzn nie powinno przekroczyć 210, a u kobiet 190 mm Hg. Jak przekroczy te wartości, mówi się wtedy o nadciśnieniu wysiłkowym. Kategoryzacja ciśnienia krwi Ciśnienie optymalne – 120/80 mm Hg Ciśnienie normalne – 120/129/80-84 mm Hg Ciśnienie wysokie – 130-139/85-89 mm Hg Nadciśnienie łagodne – 140-159/ 90-99 mm Hg Nadciśnienie umiarkowane – 160-179/100-109 mm Hg Nadciśnienie ostre – 180/110 mm Hg i powyżej Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Ciśnienie tętnicze krwi należy zawsze mierzyć w cichym pomieszczeniu, w pozycji leżącej lub siedzącej. Najlepiej czynność wykonywać po 5 minutowym odpoczynku. Rękę należy oprzeć na stole. Nie wolno jej trzymać w powietrzu. Powinna być rozluźniona, a ubranie nie może jej uciskać. Mankiet musi znajdować się na wysokości serca i być dopasowany do szerokości ramienia.  Podczas pomiaru pacjent powinien spokojnie oddychać, nie może się ruszać i rozmawiać.   Ciśnienie tętnicze krwi...

Pomiar ciśnienia
© pattilabelles/Fotolia.com
Styl życia
Nieleczone nagłe skoki ciśnienia: przyczyny, objawy i skutki
Nefropatia nadciśnieniowa, retinopatia nadciśnieniowa, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca i udar krwotoczny mózgu to zagrożenia związane z nagłymi skokami ciśnienia tętniczego.

Nefropatia nadciśnieniowa, retinopatia nadciśnieniowa, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca i udar krwotoczny mózgu to zagrożenia związane z nagłymi skokami ciśnienia tętniczego. Przyczyny nagłych skoków ciśnienia Najczęstszym powodem nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi są silne emocje – pozytywne i negatywne, a także stres, niekiedy też duży wysiłek fizyczny. Skaczące ciśnienie może być jednak objawem choroby. Na tę przypadłość cierpią osoby mające zaburzenia lękowe. Fizyczne choroby, w których obserwowane są nagłe skoki ciśnienia to m.in. guz nadnerczy skutkujący wyrzutami adrenaliny, choroby nerek, nadczynność tarczycy , zaburzenia hormonalne, zespół Cushinga i zwężenie cieśni aorty. Gdy ciśnienie często i raptownie wzrasta, może to być objaw początków nadciśnienia tętniczego lub niewłaściwych proporcji przyjmowanych leków na tę chorobę. Objawy nagłych skoków ciśnienia Skaczące ciśnienie natychmiastowo wywołuje ból głowy, przeważnie pojawiają się też mdłości, ból w klatce piersiowej oraz zawroty głowy. Na twarzy pojawia się rumień , a oczy zaczynają boleć. Skaczące ciśnienie może grozić nawet śmiercią Nagłe skoki ciśnienia nieleczone są bardzo groźne dla zdrowia, a nawet mogą prowadzić do śmierci. Powtarzające się raptowne wzrosty ciśnienia tętniczego jako skutek nieleczonego nadciśnienia mogą powodować uszkodzenie siatkówki oka, nerek, a także niewydolność serca , udar śródmózgowy (krwotoczny mózgu) oraz chorobę niedokrwienną serca. W przypadku tętniaka aorty skaczące ciśnienie realnie zagraża życiu, ponieważ ściany tętnicy mogą pęknąć, powodując rozległy krwotok wewnętrzny.   Meteopaci odczuwają wzrosty i spadki ciśnienia. Dowiedz się,  jak wysokie ciśnienie...

rodzaje warzyw
©kreus/Fotolia
Styl życia
Sprawdzona dieta na nadciśnienie - jak obniżyć ciśnienie tętnicze?
Sprawdzona dieta na nadciśnienie - jak obniżyć ciśnienie tętnicze?

Na nadciśnienie choruje ponad 30% polskiego społeczeństwa. Duży procent z nich nie stosuje żadnego leczenia ani diety, które by przeciwdziałały chorobie. Wysokie ciśnienie ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenie, w efekcie może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Jak obniżyć ciśnienie krwi? Najprostszą metodą jest wprowadzenie odpowiedniej diety na nadciśnienie tętnicze. Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Ciśnienie w normie - 120/80   mmHg: ciśnienie skurczowe 120-129 ciśnienie rozkurczowe 80-84  Nadciśnienie tętnicze: I stopnia - skurczowe 140-159 mmHg / rozkurczowe 90-99 mmHg II stopnia - skurczowe 160-179 mmHg / rozkurczowe 100-109 mmHg III stopnia - skurczowe powyżej 180 mmHg / rozkurczowe powyżej 110 mmHg. Nadciśnienie - najczęstsze przyczyny Istnieją dwa rodzaje nadciśnienie tętniczego: pierwotne i wtórne . W zależności od rodzaju przyczyny mogą być różnorakie. Ciśnienie wtórne najczęściej wynika z innych chorób organizmu, takich jak m.in.: zespół Cushinga, choroby nerek, zespół Conna, zwężenie aorty, bezdech senny. Jeśli chodzi o ciśnienie pierwotne to nie znaleziono jeszcze jego bezpośredniej przyczyny. Podejrzewa się jednak, że duży wpływ mają w tym przypadku dieta, środowisko i uwarunkowania genetyczne. Dieta na nadciśnienie - najważniejsze zasady Ogranicz spożycie soli. Jednym z głównych powodów nadciśnienia jest spożywanie nadmiernej ilości soli . Dużą ilość soli możemy znaleźć we wszystkich produktach wysoko przetworzonych. Warto ich unikać. Podczas przygotowywania posiłków sól powinno się zastępować innymi przyprawami i ziołami. Wyklucz z diety produkty przetworzone. Produkty...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner