Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
symbol wapnia
© concept w/Fotolia.com
Styl życia

Prawidłowy poziom wapnia we krwi – czym jest hiperkalcemia i hipokalcemia?

Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.

Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.

 

Wapń jest najważniejszym budulcem kości. Pierwiastek odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, krzepliwość krwi oraz pracę mięśni. Wapń znajduje się w mleku, serach, owocach, zielonych warzywach, roślinach strączkowych oraz rybach.

Norma stężenia wapnia we krwi

Prawidłowy poziom wapnia w organizmie oscyluje w granicach 1 kilograma, co stanowi około 1,5 procent masy dorosłego człowieka. 99 procent tego pierwiastka znajduje się w kościach, natomiast reszta trafia do krwi. Ilość wapnia w osoczu powinna wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli na litr.

Badanie określające poziom wapnia we krwi

W celu określenia poziomu wapnia we krwi stosuje się badanie stężenia wapnia całkowitego. Dzięki niemu można określić:

W przypadku wykrycia nadmiaru lub niedoboru pierwiastka lekarz powinien dodatkowo zlecić inne badania. Są to:

 • wapń zjonizowany,
 • wapń w moczu,
 • poziom fosforu i magnezu w organizmie,
 • poziom witaminy D w organizmie,
 • stężenie parathormonu (PTH) we krwi.

Wykonanie powyższych badań pozwoli określić, co jest przyczyną zaburzeń poziomu wapnia we krwi.

Jakie są przyczyny hiperkalcemii?

Hiperkalcemia oznacza, że poziom wapnia w litrze krwi przekroczył 2,75 milimoli. Przyczyną dolegliwości jest zaburzenie przyswajania pierwiastka przez organizm. Zadanie to należy do dwóch hormonów: wytwarzanej przez tarczycę kalcytoniny oraz parathormonu, produkowanego w przytarczycach. Niedobór tej pierwszej substancji oraz nadmiar drugiej prowadzi do zwiększenia ilości wapnia we krwi.

Najważniejsze skutki hiperkalcemii

Hiperkalcemia może nieść następujące powikłania:

 • nowotwory całego organizmu,
 • odwapnienie kości,
 • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego (na przykład: zmęczenie, senność, bóle głowy, brak orientacji),
 • wielomocz (wydalanie powyżej 3 litrów moczu na dobę),
 • kamica nerkowa,
 • porażenie mięśni twarzy,
 • osłabienie mięśni twarzy,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • arytmia serca,
 • brak apetytu,
 • nudności i wymioty,
 • zapalenie trzustki,
 • owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy,
 • odkładanie wapnia w narządach wewnętrznych (na przykład nerkach lub błonie śluzowej żołądka).

Do czego prowadzi hipokalcemia

Hipokalcemia to poziom wapnia we krwi, wynoszący poniżej 2 milimoli na litr. Hipokalcemię powodują:

 • niedobór witaminy D w organizmie,
 • niedobór magnezu,
 • nadmiar kalcytoniny,
 • niewydolność nerek,
 • nadczynność, niedoczynność lub niewykształcenie przytarczyc,
 • zaburzenia wchłaniania wapnia we krwi,
 • utrata wapnia z moczem,
 • przerzuty nowotworowe (w przypadku nowotworów piersi i prostaty.

Hipokalcemia może prowadzić do tężyczki (choroba powodująca mrowienie i drętwienie mięśni), nowotworów oraz zaburzenia procesu krzepnięcia krwi.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta źle się czuje, trzyma się za głowę
©Daxiao Productions/Fotolia
Styl życia
Hiperkalcemia: skąd się bierze i jak rozpoznać, że organizm przyswaja za dużo wapnia
Hiperkalcemia oznacza nadmiar wapnia we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Początkowo hiperkalcemia nie daje żadnych objawów. W bardziej zaawansowanym stadium zaburza pracę niemal całego organizmu.

Hiperkalcemia oznacza nadmiar wapnia we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Początkowo hiperkalcemia nie daje żadnych objawów. W bardziej zaawansowanym stadium zaburza pracę niemal całego organizmu.   Prawidłowe stężenie wapnia w we krwi to około 2,25-2,75 milimoli na litr (mmol/l). Wynik przewyższający tę normę oznacza hiperkalcemię. Przewlekła hiperkalcemia prowadzi do wapnicy, czyli odkładania wapnia i fosforanów w różnych narządach (na przykład nerkach, żołądku, rogówce). Objawy hiperkalcemii: zaburzenia niemal całego organizmu Hiperkalcemia w łagodnym stadium może nie dawać wyraźnych objawów. Zespół hiperkalcemiczny występujący przy umiarkowanej lub ostrej hiperkalcemii daje następujące objawy: zaburzenia funkcjonowania nerek: kamica , wielomocz, problemy układu pokarmowego: zaparcia, nudności, wymioty, brak apetytu, wrzody żołądka i dwunastnicy, kamica układu żółciowego, zapalenie trzustki, metaliczny smak w ustach, schorzenia sercowo-naczyniowe: nadciśnienie tętnicze , niemiarowość serca, tachykardia, objawy nerwowo-mięśniowe: senność, osłabienie mięśni, porażenie mięśni twarzy, ból głowy, zaburzenia orientacji, śpiączka.   Rozpoznanie hiperkalcemii polega na badaniu poziomu wapnia w surowicy . Należy także zbadać stężenie kreatyniny, fosforanów, chlorków, potasu, magnezu i PTH (parathormonu), aby ustalić przyczynę hiperkalcemii. Co jest przyczyną hiperkalcemii? Za prawidłową gospodarkę wapniową w organizmie odpowiadają hormony: PTH wytwarzany przez przytarczyce i kalcytonina produkowana w komórkach tarczycy. Hormony decydują o tym, ile przyjętego z pożywieniem wapnia może wchłonąć organizm. Jeśli PTH i kalcytonina są produkowane w nadmiarze (w wyniku nadczynności przytarczyc), wówczas...

Kobieta rozmasowuje sobie zdrętwiałą nogę
©DragonImages/Fotolia
Styl życia
Hipokalcemia, czyli niedobór wapnia. Skąd się bierze i jak ją rozpoznać?
Hipokalcemia jest wynikiem diety ubogiej w wapń lub nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. W pierwszej fazie nie daje charakterystycznych objawów poza zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Ostre stadium hipokalcemii prowadzi do tężyczki, czyli poważnych zaburzeń układu nerwowego.

Hipokalcemia jest wynikiem diety ubogiej w wapń lub nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. W pierwszej fazie nie daje charakterystycznych objawów poza zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Ostre stadium hipokalcemii prowadzi do tężyczki, czyli poważnych zaburzeń układu nerwowego.   Prawidłowy poziom wapnia we krwi wynosi 8,5-10 miligramów na decylitr. Niższy wynik może świadczyć o hipokalcemii. Nawet nieznaczny niedobór wapnia może doprowadzić do zaburzeń mineralizacji kości, takich jak krzywica i osteoporoza. Przyczyny hipokalcemii: źle dobrana dieta lub zaburzenia wchłaniania wapnia Hipokalcemia może być spowodowana niedostateczną ilością wapnia dostarczanego z pożywieniem lub upośledzeniem mechanizmów odpowiadających za gospodarkę tego pierwiastka w organizmie. Niedobory wapnia w diecie mogą wynikać z pominięcia w jadłospisie produktów bogatych w ten pierwiastek: mleka i przetworów mlecznych, ryb, szpinaku i warzyw strączkowych. Z kolei nieprawidłowości związane z prawidłowym wchłanianiem wapnia to między innymi:   niedoczynność przytarczyc, utrata wapnia z moczem, niedobór witaminy D , ostre zapalenie kości.   Hipokalcemia często współistnieje także z przewlekłymi chorobami nerek i wątroby. Objawy lekkiej i ostrej hipokalcemii: kiedy należy zgłosić się do szpitala? Nieznaczny spadek poziomu wapnia we krwi nie daje charakterystycznych objawów. Może pojawić się przewlekłe zmęczenie, wysuszona skóra, łamliwe paznokcie czy zmiany dermatologiczne. W dłuższej perspektywie nawet nieznaczny niedobór wapnia może doprowadzić do chorób kości. Przy znacznym spadku poziomu wapnia we krwi (około 5 miligramów na decylitr) dochodzi do zaburzeń układu nerwowego zwanych tężyczką....

Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru wapnia - hiperkalcemii
Nadmiar wapnia we krwi to hiperkalcemia. Choroba może być wywołana przez zaburzenia hormonalne lub nadmierną suplementację. Objawia się m.in. osłabieniem mięśni i częstym oddawaniem moczu.

Nadmiar wapnia we krwi to hiperkalcemia. Choroba może być wywołana przez zaburzenia hormonalne lub nadmierną suplementację. Objawia się m.in. osłabieniem mięśni i częstym oddawaniem moczu.   Hiperkalcemię leczy się zależnie od przyczyny, która ją wywołała. Jest to np. normalizacja poziomu hormonów bądź stosowanie leków zmniejszających wchłanianie wapnia z kości. Przyczyny nadmiaru wapnia we krwi Wyróżnia się dwa rodzaje przyczyn hiperkalcemii: zależne od PTH (parathormonu, który reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową) i niezależne od niego.   Do przyczyn PTH-zależnych należą: pierwotna nadczynność przytarczyc – może być spowodowana rakiem przytarczyc, gruczolakiem lub też gruczolakami występującymi w większej ilości, zespoły paraneoplastyczne – jest to grupa objawów poprzedzających pojawienie się nowotworu nawet o kilka miesięcy lub kilka lat. Tkanka nowotworowa wytwarza czasem PTH i prowadzi do hiperkalcemii. Tego typu objawy powinny być wskazaniem do diagnostyki onkologicznej.   Przyczyny PTH-niezależne wywołujące hiperkalcemię to: zatrucie witaminą D będące efektem przedawkowania suplementów, stosowanie leków moczopędnych (tiazydów), choroba nowotworowa, szczególnie w fazie przerzutów do kości, długotrwałe unieruchomienie, które wpływa na zmniejszenie gęstości kości.   Najczęstsze przyczyny nadmiaru wapnia w organizmie to nadczynność przytarczyc oraz nowotwory (90%). Nadmiar wapnia – objawy Nadmiar wapnia we krwi ma wpływ na: działanie ośrodkowego układu nerwowego, serca i nerek, krzepnięcie krwi, a także funkcjonowanie enzymów.   Hiperkalcemia może objawiać się następująco: powodując wielomocz, a co za tym idzie –...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner