Szatynka leży w łóżku z bolącym żołądkiem
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia

Objawy choroby wrzodowej żołądka: zgaga, nudności, ból brzucha

Objawy wrzodów żołądka pojawiają się, kiedy kwasu solnego jest zbyt dużo i żołądek niszczy sam siebie. Dlatego powstają uszkodzenia śluzówki i w konsekwencji pojawiają się przykre dolegliwości. Są to m.in. niestrawność, ból brzucha i zgaga.

Objawy wrzodów żołądka pojawiają się, kiedy kwasu solnego jest zbyt dużo i żołądek niszczy sam siebie. Dlatego powstają uszkodzenia śluzówki i w konsekwencji pojawiają się przykre dolegliwości. Są to m.in. niestrawność, ból brzucha i zgaga.

Ból nadbrzusza to objaw choroby żołądka

Ucisk lub ból odczuwany za każdym razem po posiłku a czasem i w nocy świadczy o chorobie wrzodowej żołądka. Przeważnie występuje pomiędzy mostkiem a pępkiem. Ból jest opisywany jako piekący bądź palący, czasem przypomina głód. Ten objaw choroby żołądka pojawia się po posiłku. Od 1 do 2 godzin po jedzeniu odczuwany jest w dołku podsercowym. Jeśli przemieszcza się pod prawy łuk żebrowy w 3-5 godzinie po posiłku albo jeśli odczuwamy ból w nocy i na czczo – znaczy to, że choroba wrzodowa dotknęła także dwunastnicę. Objawy choroby żołądka i dwunastnicy nasilają się przeważnie wiosną i jesienią.

Zgaga, nudności, brak apetytu – dolegliwości w chorobie wrzodowej żołądka

Nieprawidłowa praca żołądka oprócz bólu skutkuje m.in. zgagą. Ostre pieczenie i palenie w przełyku to wynik cofania się soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Przeważnie objawy te odczuwane są w klatce piersiowej, za mostkiem i w nadbrzuszu, ale bardzo silna zgaga może podrażniać też gardło i krtań. Dolegliwość nasila się po zjedzeniu produktów pobudzających wydzielanie kwasu żołądkowego (kawa, herbata, czekolada, pomidory, ostre przyprawy itd.). Niestrawność występuje u nawet ¼ chorych na wrzody żołądka. Wiąże się ona z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak:

  • odbijanie,
  • nudności i wymioty,
  • uczucie pełności w nadbrzuszu po posiłku,
  • szybko osiągane uczucie sytości,
  • wzdęcia,
  • brak apetytu.

Choroby żołądka powodują też zaparcia na przemian z biegunkami i spadek masy ciała.

Niesmak w ustach i czkawka mogą świadczyć o chorobie żołądka

Niesmak w ustach to skutek zgagi, a więc cofającego się z żołądka do przełyku soku żołądkowego. Objawami są kwaśny albo słono-kwaśny smak w ustach, a w konsekwencji także posmak metaliczny. W chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy niesmakowi towarzyszą zgaga i odbijanie. Czasem u osób z wrzodami występuje też czkawka.

Kobieta trzyma się za brzuch
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Zgaga. Najczęstsze przyczyny
Bezpośrednią przyczyną zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego (niewłaściwej pracy zwieracza dolnego przełyku) jest przedostawanie się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Przyczynami pośrednimi nieprzyjemnego palenia w przełyku są m.in. dolegliwości trawienne: niestrawność, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy oraz długotrwały stres.

Bezpośrednią przyczyną zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego (niewłaściwej pracy zwieracza dolnego przełyku) jest przedostawanie się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Przyczynami pośrednimi nieprzyjemnego palenia w przełyku są m.in. dolegliwości trawienne: niestrawność, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy oraz długotrwały stres. Zgaga – przyczyny i skutki cofania się pokarmu Podstawowym objawem każdej z wymienionych dolegliwości jest zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem i cofanie się treści żołądkowej do przełyku – nasilone po obfitym, tłustym posiłku.   Niestrawność (dyspepsja) – pojawia się po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Jej objawy to między innymi uczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu, nudności i odczuwanie pieczenia. Wrzody żołądka – określane kiedyś jako choroba dyrektorska, oznaczają ubytek błony śluzowej żołądka. Objawiają się brakiem apetytu, wzdęciami, bólem brzucha – najczęściej przed jedzeniem. Wrzody dwunastnicy – przewlekła choroba, na którą cierpi co 10. Polak. Około godziny po posiłku pojawia się ból i pieczenie. Przepuklina rozworu przełykowego – powoduje przesuwanie żołądka nad przeponę. Sklerodermia (twardzina) – przewlekła choroba skóry, tkanki podskórnej, kości i mięśni. Niedobór wydzielania śliny – skutkiem jest wolniejsze spłukiwanie zawartości przełyku. Używki – zgagę powoduje mocna kawa, alkohol i papierosy. Zła dieta – zbyt duże posiłki i używanie ostrych przypraw, a także jedzenie w pośpiechu.   Nieleczona zgaga może skutkować powstaniem nadżerek błony śluzowej przełyku. Kwas i treść żołądka przedostająca się do krtani i oskrzeli, może prowadzić do zapalenia oskrzeli a nawet astmy . Kwas dostający się do jamy ustnej uszkadza błonę śluzową jamy ustnej i niszczy zęby. Zgagi i refluksu nie...

mężczyzna odczuwający pieczenie w mostku od zgagi
© nebari/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać zgagę? Pieczenie w przełyku i inne charakterystyczne objawy
Przyczyną nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, czasem zaczynającego się już w okolicy mostka, i towarzyszących mu nudności może być zgaga. Objawy zgagi pojawiają się często po zjedzeniu obfitego posiłku, wypiciu kawy, alkoholu lub pod wpływem stresu. Zgaga jest także częstą przypadłością kobiet w ciąży, występuje już w pierwszym miesiącu.

Przyczyną nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, czasem zaczynającego się już w okolicy mostka, i towarzyszących mu nudności może być zgaga. Objawy zgagi pojawiają się często po zjedzeniu obfitego posiłku, wypiciu kawy, alkoholu lub pod wpływem stresu. Zgaga jest także częstą przypadłością kobiet w ciąży, występuje już w pierwszym miesiącu. Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy i niestrawność – czym się różnią Zgaga jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego , który z kolei stanowi jedną z postaci niestrawności (inaczej nazywanej dyspepsją). Często jednak zgaga pojawia się też jako objaw innych postaci niestrawności , np. choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadwrażliwości trzewnej, niestrawności wywołanej nieprawidłową dietą albo używkami (papierosami, alkoholem, kawą), czynnikami psychogennymi (np. stresem). Jakie są najczęstsze objawy zgagi? Najbardziej charakterystycznym objawem zgagi jest pieczenie w przełyku i uczucie, że znajduje się w nim jakiś przedmiot, coś, czego nie da się przełknąć. Do pozostałych objawów zgagi należą: ból, pieczenie w okolicy mostka, nudności , kwaśny smak w ustach, puste lub kwaśne odbijanie się, ból brzucha. Po długotrwałej zgadze do powyższych objawów mogą dołączyć także chrypka i kaszel . Przewlekłe (dłuższe niż przez 3 miesiące) występowanie tych objawów może świadczyć o niestrawności. Jeśli objawy stają się bardziej uciążliwe po ułożeniu się na wznak lub przy pochylaniu się i dodatkowo treść pokarmowa cofa się do przełyku, prawdopodobnie mamy do czynienia z refluksem. Zgaga może być jednym z wczesnych objawów ciąży Choć różne kobiety doświadczają różnych objawów ciąży, jednym z tych, które występują najczęściej, i to już w pierwszym miesiącu, jest zgaga . Sama zgaga nie świadczy jednak o ciąży. Muszą towarzyszyć...

Choroby żołądka i dwunastnicy
© ruigsantos/Fotolia.com
Styl życia
Choroby wywoływane przez bakterię Helicobacter pylori, czyli wrzody żołądka i dwunastnicy
Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.   Jedną z częstszych przyczyn chorób żołądka i dwunastnicy jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori . Infekcji towarzyszy stan zapalny błony śluzowej, który z czasem może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Helicobacter pylori – czynniki ryzyka zakażenia i objawy Helicobacter pylori jest bakterią o spiralnym kształcie, która po dostaniu się do organizmu człowieka atakuje górny odcinek przewodu pokarmowego . Czynnikami ryzyka zakażenia są: niedożywienie, złe warunki socjalne, bytowe i ekonomiczne, niedobory witamin w diecie oraz zamieszkiwanie w krajach rozwijających się. Bakteria może żyć i namnażać się w organizmie człowieka, nie dając żadnych objawów. Do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie dzieciństwa. Objawy infekcji wywołanej przez Helicobacter pylori przypominają zatrucie pokarmowe. Symptomami mogącymi wskazywać na zakażenie tą bakterią są: bóle brzucha oraz zlokalizowane w nadbrzuszu, brak apetytu , zaparcia , wzdęcia, zgaga, nudności, odbijanie. Jakie choroby może wywołać bakteria Helicobacter pylori? W pierwszej fazie zakażenia bakterią Helicobacter pylori powstają uszkodzenia i ubytki w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, które powiększają się, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Długotrwałe utrzymanie się zapalenia narządów może powodować pojawienie się nadżerek i owrzodzeń. Skutkiem stanu zapalnego mogą być również zmiany przedrakowe, które z czasem przekształcają się w nowotwór.  ...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner