Szatynka leży w łóżku z bolącym żołądkiem
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia

Objawy choroby wrzodowej żołądka: zgaga, nudności, ból brzucha

Objawy wrzodów żołądka pojawiają się, kiedy kwasu solnego jest zbyt dużo i żołądek niszczy sam siebie. Dlatego powstają uszkodzenia śluzówki i w konsekwencji pojawiają się przykre dolegliwości. Są to m.in. niestrawność, ból brzucha i zgaga.

Objawy wrzodów żołądka pojawiają się, kiedy kwasu solnego jest zbyt dużo i żołądek niszczy sam siebie. Dlatego powstają uszkodzenia śluzówki i w konsekwencji pojawiają się przykre dolegliwości. Są to m.in. niestrawność, ból brzucha i zgaga.

Ból nadbrzusza to objaw choroby żołądka

Ucisk lub ból odczuwany za każdym razem po posiłku a czasem i w nocy świadczy o chorobie wrzodowej żołądka. Przeważnie występuje pomiędzy mostkiem a pępkiem. Ból jest opisywany jako piekący bądź palący, czasem przypomina głód. Ten objaw choroby żołądka pojawia się po posiłku. Od 1 do 2 godzin po jedzeniu odczuwany jest w dołku podsercowym. Jeśli przemieszcza się pod prawy łuk żebrowy w 3-5 godzinie po posiłku albo jeśli odczuwamy ból w nocy i na czczo – znaczy to, że choroba wrzodowa dotknęła także dwunastnicę. Objawy choroby żołądka i dwunastnicy nasilają się przeważnie wiosną i jesienią.

Zgaga, nudności, brak apetytu – dolegliwości w chorobie wrzodowej żołądka

Nieprawidłowa praca żołądka oprócz bólu skutkuje m.in. zgagą. Ostre pieczenie i palenie w przełyku to wynik cofania się soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Przeważnie objawy te odczuwane są w klatce piersiowej, za mostkiem i w nadbrzuszu, ale bardzo silna zgaga może podrażniać też gardło i krtań. Dolegliwość nasila się po zjedzeniu produktów pobudzających wydzielanie kwasu żołądkowego (kawa, herbata, czekolada, pomidory, ostre przyprawy itd.). Niestrawność występuje u nawet ¼ chorych na wrzody żołądka. Wiąże się ona z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak:

Kasia gotuje z Polki.pl: muffinki świąteczne

  • odbijanie,
  • nudności i wymioty,
  • uczucie pełności w nadbrzuszu po posiłku,
  • szybko osiągane uczucie sytości,
  • wzdęcia,
  • brak apetytu.

Choroby żołądka powodują też zaparcia na przemian z biegunkami i spadek masy ciała.

Niesmak w ustach i czkawka mogą świadczyć o chorobie żołądka

Niesmak w ustach to skutek zgagi, a więc cofającego się z żołądka do przełyku soku żołądkowego. Objawami są kwaśny albo słono-kwaśny smak w ustach, a w konsekwencji także posmak metaliczny. W chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy niesmakowi towarzyszą zgaga i odbijanie. Czasem u osób z wrzodami występuje też czkawka.

Kobieta trzyma się za brzuch
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Zgaga. Najczęstsze przyczyny
Bezpośrednią przyczyną zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego (niewłaściwej pracy zwieracza dolnego przełyku) jest przedostawanie się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Przyczynami pośrednimi nieprzyjemnego palenia w przełyku są m.in. dolegliwości trawienne: niestrawność, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy oraz długotrwały stres.

Bezpośrednią przyczyną zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego (niewłaściwej pracy zwieracza dolnego przełyku) jest przedostawanie się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Przyczynami pośrednimi nieprzyjemnego palenia w przełyku są m.in. dolegliwości trawienne: niestrawność, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy oraz długotrwały stres. Zgaga – przyczyny i skutki cofania się pokarmu Podstawowym objawem każdej z wymienionych dolegliwości jest zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem i cofanie się treści żołądkowej do przełyku – nasilone po obfitym, tłustym posiłku.   Niestrawność (dyspepsja) – pojawia się po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Jej objawy to między innymi uczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu, nudności i odczuwanie pieczenia. Wrzody żołądka – określane kiedyś jako choroba dyrektorska, oznaczają ubytek błony śluzowej żołądka. Objawiają się brakiem apetytu, wzdęciami, bólem brzucha – najczęściej przed jedzeniem. Wrzody dwunastnicy – przewlekła choroba, na którą cierpi co 10. Polak. Około godziny po posiłku pojawia się ból i pieczenie. Przepuklina rozworu przełykowego – powoduje przesuwanie żołądka nad przeponę. Sklerodermia (twardzina) – przewlekła choroba skóry, tkanki podskórnej, kości i mięśni. Niedobór wydzielania śliny – skutkiem jest wolniejsze spłukiwanie zawartości przełyku. Używki – zgagę powoduje mocna kawa, alkohol i papierosy. Zła dieta – zbyt duże posiłki i używanie ostrych przypraw, a także jedzenie w pośpiechu.   Nieleczona zgaga może skutkować powstaniem nadżerek błony śluzowej przełyku. Kwas i treść żołądka przedostająca się do krtani i oskrzeli, może prowadzić do zapalenia oskrzeli a nawet astmy . Kwas dostający się do jamy ustnej uszkadza błonę śluzową jamy ustnej i niszczy zęby. Zgagi i refluksu nie...

mężczyzna odczuwający pieczenie w mostku od zgagi
© nebari/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać zgagę? Pieczenie w przełyku i inne charakterystyczne objawy
Przyczyną nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, czasem zaczynającego się już w okolicy mostka, i towarzyszących mu nudności może być zgaga. Objawy zgagi pojawiają się często po zjedzeniu obfitego posiłku, wypiciu kawy, alkoholu lub pod wpływem stresu. Zgaga jest także częstą przypadłością kobiet w ciąży, występuje już w pierwszym miesiącu.

Przyczyną nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, czasem zaczynającego się już w okolicy mostka, i towarzyszących mu nudności może być zgaga. Objawy zgagi pojawiają się często po zjedzeniu obfitego posiłku, wypiciu kawy, alkoholu lub pod wpływem stresu. Zgaga jest także częstą przypadłością kobiet w ciąży, występuje już w pierwszym miesiącu. Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy i niestrawność – czym się różnią Zgaga jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego , który z kolei stanowi jedną z postaci niestrawności (inaczej nazywanej dyspepsją). Często jednak zgaga pojawia się też jako objaw innych postaci niestrawności , np. choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadwrażliwości trzewnej, niestrawności wywołanej nieprawidłową dietą albo używkami (papierosami, alkoholem, kawą), czynnikami psychogennymi (np. stresem). Jakie są najczęstsze objawy zgagi? Najbardziej charakterystycznym objawem zgagi jest pieczenie w przełyku i uczucie, że znajduje się w nim jakiś przedmiot, coś, czego nie da się przełknąć. Do pozostałych objawów zgagi należą: ból, pieczenie w okolicy mostka, nudności , kwaśny smak w ustach, puste lub kwaśne odbijanie się, ból brzucha. Po długotrwałej zgadze do powyższych objawów mogą dołączyć także chrypka i kaszel . Przewlekłe (dłuższe niż przez 3 miesiące) występowanie tych objawów może świadczyć o niestrawności. Jeśli objawy stają się bardziej uciążliwe po ułożeniu się na wznak lub przy pochylaniu się i dodatkowo treść pokarmowa cofa się do przełyku, prawdopodobnie mamy do czynienia z refluksem. Zgaga może być jednym z wczesnych objawów ciąży Choć różne kobiety doświadczają różnych objawów ciąży, jednym z tych, które występują najczęściej, i to już w pierwszym miesiącu, jest zgaga . Sama zgaga nie świadczy jednak o ciąży. Muszą towarzyszyć...

Choroby żołądka i dwunastnicy
© ruigsantos/Fotolia.com
Styl życia
Choroby wywoływane przez bakterię Helicobacter pylori, czyli wrzody żołądka i dwunastnicy
Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.   Jedną z częstszych przyczyn chorób żołądka i dwunastnicy jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori . Infekcji towarzyszy stan zapalny błony śluzowej, który z czasem może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Helicobacter pylori – czynniki ryzyka zakażenia i objawy Helicobacter pylori jest bakterią o spiralnym kształcie, która po dostaniu się do organizmu człowieka atakuje górny odcinek przewodu pokarmowego . Czynnikami ryzyka zakażenia są: niedożywienie, złe warunki socjalne, bytowe i ekonomiczne, niedobory witamin w diecie oraz zamieszkiwanie w krajach rozwijających się. Bakteria może żyć i namnażać się w organizmie człowieka, nie dając żadnych objawów. Do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie dzieciństwa. Objawy infekcji wywołanej przez Helicobacter pylori przypominają zatrucie pokarmowe. Symptomami mogącymi wskazywać na zakażenie tą bakterią są: bóle brzucha oraz zlokalizowane w nadbrzuszu, brak apetytu , zaparcia , wzdęcia, zgaga, nudności, odbijanie. Jakie choroby może wywołać bakteria Helicobacter pylori? W pierwszej fazie zakażenia bakterią Helicobacter pylori powstają uszkodzenia i ubytki w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, które powiększają się, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Długotrwałe utrzymanie się zapalenia narządów może powodować pojawienie się nadżerek i owrzodzeń. Skutkiem stanu zapalnego mogą być również zmiany przedrakowe, które z czasem przekształcają się w nowotwór.  ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik