Party Stories
Kobieta rozmasowuje sobie zdrętwiałą nogę
©DragonImages/Fotolia
Styl życia

Hipokalcemia, czyli niedobór wapnia. Skąd się bierze i jak ją rozpoznać?

Hipokalcemia jest wynikiem diety ubogiej w wapń lub nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. W pierwszej fazie nie daje charakterystycznych objawów poza zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Ostre stadium hipokalcemii prowadzi do tężyczki, czyli poważnych zaburzeń układu nerwowego.

Hipokalcemia jest wynikiem diety ubogiej w wapń lub nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. W pierwszej fazie nie daje charakterystycznych objawów poza zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Ostre stadium hipokalcemii prowadzi do tężyczki, czyli poważnych zaburzeń układu nerwowego.

 

Prawidłowy poziom wapnia we krwi wynosi 8,5-10 miligramów na decylitr. Niższy wynik może świadczyć o hipokalcemii. Nawet nieznaczny niedobór wapnia może doprowadzić do zaburzeń mineralizacji kości, takich jak krzywica i osteoporoza.

Przyczyny hipokalcemii: źle dobrana dieta lub zaburzenia wchłaniania wapnia

Hipokalcemia może być spowodowana niedostateczną ilością wapnia dostarczanego z pożywieniem lub upośledzeniem mechanizmów odpowiadających za gospodarkę tego pierwiastka w organizmie. Niedobory wapnia w diecie mogą wynikać z pominięcia w jadłospisie produktów bogatych w ten pierwiastek: mleka i przetworów mlecznych, ryb, szpinaku i warzyw strączkowych. Z kolei nieprawidłowości związane z prawidłowym wchłanianiem wapnia to między innymi:

 

 • niedoczynność przytarczyc,
 • utrata wapnia z moczem,
 • niedobór witaminy D,
 • ostre zapalenie kości.

 

Hipokalcemia często współistnieje także z przewlekłymi chorobami nerek i wątroby.

Objawy lekkiej i ostrej hipokalcemii: kiedy należy zgłosić się do szpitala?

Nieznaczny spadek poziomu wapnia we krwi nie daje charakterystycznych objawów. Może pojawić się przewlekłe zmęczenie, wysuszona skóra, łamliwe paznokcie czy zmiany dermatologiczne. W dłuższej perspektywie nawet nieznaczny niedobór wapnia może doprowadzić do chorób kości. Przy znacznym spadku poziomu wapnia we krwi (około 5 miligramów na decylitr) dochodzi do zaburzeń układu nerwowego zwanych tężyczką. Objawy tężyczki to:

 

 • drętwienie mięśni – początkowo rąk, a stopniowo także przedramion, ramion, twarzy, klatki piersiowej i nóg,
 • symetryczne skurcze mięśni,
 • skurcz powiek,
 • światłowstręt,
 • podwójne widzenie,
 • skurcz krtani (zmiana głosu),
 • napady astmy i dławicy piersiowej,
 • nagły i ostry ból brzucha,
 • napad migreny,
 • omdlenia.

 

Tężyczka może być stanem zagrożenia życia, dlatego wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. W większości przypadków pacjentom podaje się kroplówkę z wapniem.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
symbol wapnia
© concept w/Fotolia.com
Styl życia
Prawidłowy poziom wapnia we krwi – czym jest hiperkalcemia i hipokalcemia?
Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.

Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.   Wapń jest najważniejszym budulcem kości. Pierwiastek odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, krzepliwość krwi oraz pracę mięśni. Wapń znajduje się w mleku , serach, owocach, zielonych warzywach, roślinach strączkowych oraz rybach. Norma stężenia wapnia we krwi Prawidłowy poziom wapnia w organizmie oscyluje w granicach 1 kilograma, co stanowi około 1,5 procent masy dorosłego człowieka. 99 procent tego pierwiastka znajduje się w kościach, natomiast reszta trafia do krwi. Ilość wapnia w osoczu powinna wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli na litr. Badanie określające poziom wapnia we krwi W celu określenia poziomu wapnia we krwi stosuje się badanie stężenia wapnia całkowitego. Dzięki niemu można określić: normokalcemię (prawidłowa ilość wapnia w osoczu), hiperkalcemię (nadmiar wapnia w osoczu) , hipokalcemię (niedobór wapnia w osoczu). W przypadku wykrycia nadmiaru lub niedoboru pierwiastka lekarz powinien dodatkowo zlecić inne badania. Są to: wapń zjonizowany, wapń w moczu, poziom fosforu i magnezu w organizmie , poziom witaminy D w organizmie, stężenie parathormonu (PTH) we krwi. Wykonanie powyższych badań pozwoli określić, co jest przyczyną zaburzeń poziomu wapnia we krwi. Jakie są przyczyny hiperkalcemii? Hiperkalcemia oznacza, że poziom wapnia w litrze krwi przekroczył 2,75 milimoli. Przyczyną dolegliwości jest zaburzenie przyswajania pierwiastka przez organizm. Zadanie to należy do dwóch hormonów: wytwarzanej przez tarczycę kalcytoniny oraz parathormonu, produkowanego w przytarczycach. Niedobór tej pierwszej substancji oraz nadmiar drugiej prowadzi do zwiększenia ilości wapnia we...

wapń w jedzeniu
© bit24/Fotolia.com
Styl życia
Rola i normy wapnia we krwi. Jak wprowadzić suplementację wapnem?
Poziom wapnia we krwi można podnieść, zwiększając wchłanianie pierwiastka. Pomocne będą magnez, fosfor oraz witaminy A, E, D zawarte w pożywieniu.

Poziom wapnia we krwi można podnieść, zwiększając wchłanianie pierwiastka. Pomocne będą magnez, fosfor oraz witaminy A, E, D zawarte w pożywieniu.   Wytrzymałość ludzkich kości zależy w dużym stopniu od przyzwyczajeń dietetycznych z młodości: przed osteoporozą można się chronić, już przed 20. rokiem życia stosując dietę bogatą w wapń. W ten sposób można zapobiec problemom, zawczasu mineralizując tkankę kostną. Za co odpowiada wapń Organizm pobiera wapń z układu kostnego, a w sytuacji jego niedoborów – uzupełnia je z pożywieniem. Wapń to podstawowy budulec kości i zębów. Odpowiada za kształtowanie się szkieletu, utrzymywanie się masy kostnej, twardość i wytrzymałość kości i zębów. Ponadto usprawnia pracę serca, układów nerwowego oraz mięśniowego, ciśnienie tętnicze, wspomaga krzepnięcie krwi. Wapń jest odpowiedzialny także za leczenie uczuleń i stanów zapalnych organizmu, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową , jest niezbędny podczas wchłaniania witaminy B12. Poziom wapnia we krwi: norma Dobowe zapotrzebowanie na wapń nie jest dla każdego jednakowe. U poszczególnych grup wiekowych rozkłada się następująco: dzieci – 800-1200 miligramów, młodzież (zwłaszcza dorastająca w wieku 14-18 lat) - 1200 miligramów, dorośli - 1000 miligramów, osoby starsze powyżej 65. roku życia - 1200-1500 miligramów, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią - 1200-1500 miligramów, kobiety po okresie menopauzy - 1500 miligramów.   Norma dla wapnia w badaniach biochemicznych wynosi 2,1-2,6 mmol/l (8,5-10,5 mg/dl).   Nawet 99% wapnia w organizmie znajduje się w kościach. Proces ich uwapniania jest najintensywniejszy do ukończenia przez człowieka 20. roku życia. Zrównoważona dieta, bogata w...

Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com
Styl życia
Wapń w organizmie – przyczyny niedoborów i sposoby na jego uzupełnienie
Niedobory wapnia uzupełnisz suplementami oraz spożywaniem nabiału, zielonych warzyw, ryb i roślin strączkowych. Wchłanianie tego pierwiastka mogą ograniczyć niektóre choroby oraz leki.

Niedobory wapnia uzupełnisz suplementami oraz spożywaniem nabiału, zielonych warzyw, ryb i roślin strączkowych. Wchłanianie tego pierwiastka mogą ograniczyć niektóre choroby oraz leki.   Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia są niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli czujesz się osłabiony i masz skurcze mięśni, udaj się do lekarza i sprawdź, czy nie brakuje ci tego pierwiastka. Być może konieczna będzie suplementacja. Włącz w swój jadłospis artykuły bogate w wapń, zrezygnuj z picia kawy oraz alkoholu. Rola wapnia w organizmie Wapń jest substancją budującą kości i zęby, obniża ciśnienie krwi i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Odpowiada również za prawidłową pracę mięśni, czyli ich kurczenie i rozkurczanie. Wapń wspomaga krzepnięcie krwi oraz stabilizuje błonę w komórkach mięśni. Prawie 99% zasobów tego makroelementu znajduje się w kościach, zatem jego niedobory mogą prowadzić do osteoporozy. Dorosły człowiek powinien codziennie przyjmować 1000 mg tego pierwiastka. Z kolei osoby starsze, kobiety ciężarne, matki karmiące piersią oraz dzieci powinny zwiększyć dawkę do ok. 1200-1500 mg na dobę. Przyczyny niedoboru wapnia Do niedoborów wapnia w organizmie mogą przyczynić się następujące sytuacje:   Niewydolność przytarczyc – nie produkują parahormonu, który pomaga wchłaniać wapń i uwalnia go z kości. Niewydolność nerek – prowadzi do wydalania wapnia z moczem. Upośledzenie pracy jelit – zaburzają proces wchłaniania wapnia. Uboga dieta – w jadłospisie brak produktów bogatych w ten pierwiastek oraz inne witaminy (np. witamina D) , które wspierają wchłanianie wapnia. Zwiększone zapotrzebowanie – w okresie ciąży, karmienia piersią, wysiłku fizycznego oraz chorób. Kawa, herbata,...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner