mężczyzna podjadający nocą
©Igor Mojzes/Fotolia
Styl życia

Co może wywołać hipercholesterolemię?

Hipercholesterolemia zaczyna się wtedy, gdy stężenie cholesterolu LDL we krwi przekracza 3,0 mmol/l. Może wystąpić zarówno w postaci pierwotnej, jak i wtórnej. Do hipercholesterolemii prowadzi więc nie tylko niezdrowa dieta, ale także stosowanie niektórych leków czy picie alkoholu. Choroba może się także pojawić w następstwie innych schorzeń.

Hipercholesterolemia zaczyna się wtedy, gdy stężenie cholesterolu LDL we krwi przekracza 3,0 mmol/l. Może wystąpić zarówno w postaci pierwotnej, jak i wtórnej. Do hipercholesterolemii prowadzi więc nie tylko niezdrowa dieta, ale także stosowanie niektórych leków czy picie alkoholu. Choroba może się także pojawić w następstwie innych schorzeń.

Czym jest hipercholesterolemia?

Hipercholesterolemia, zwana też hiperlipidemią, wbrew powszechnej opinii nie jest schorzeniem, a nieprawidłowością metaboliczną, która objawia się zwiększoną zawartością cholesterolu w osoczu. Tłuszcze, które odpowiedzialne są za hipercholesterolemię to frakcja LDL (tzw. „zły cholesterol”), odkładająca się w naczyniach krwionośnych i powodująca miażdżycę oraz cholesterol całkowity (TC). Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określiło ich graniczne stężenia, których przekroczenie daje podstawę do rozpoznania hipercholesterolemii. Wartość ta wynosi 3,0 mmol/l (115 mg/dl) dla cholesterolu LDL oraz 5,0 mmol/l (190 mg/dl) dla cholesterolu całkowitego. Hipercholesterolemia jest niebezpieczna przede wszystkim dlatego, że stanowi istotny czynnik ryzyka  chorób sercowo-naczyniowch, takich jak zawał serca i udar mózgu. Może być nieprawidłowością pierwotną, powstającą z powodu defektu genów bądź wtórną, skojarzoną z innymi chorobami lub będącą wynikiem stosowania niektórych leków.

Przyczyny hipercholesterolemii pierwotnej

Hipercholesterolemia pierwotna to zaburzenie wynikające z mutacji pojedynczego genu, który odpowiada za powstawanie receptora LDL transportującego związki tłuszczowe i oczyszczającego krew z cholesterolu. Niekiedy zmutowany gen jest dziedziczony od jednego z rodziców (występuje w jednym allelu). Wówczas nieprawidłowość ujawnia się dopiero w wieku średnim. Znacznie rzadsze jest występowanie mutacji w obu odziedziczonych allelach (od obojga rodziców). Wówczas objawy hipercholesterolemii pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Innym przypadkiem mutacji pojedynczego genu jest rodzinny defekt apolipoproteiny B-100. Wtedy uszkodzeniu ulega białko wchodzące w skład cząsteczki LDL. Wpływa to na upośledzenie wychwytu wątrobowego LDL. Najczęściej (w 1 na 10 przypadków) dochodzi do mutacji wielogenowej, której sprzyjają spożywanie alkoholu, nadwaga, a także nieprawidłowa dieta.

Kasia gotuje z Polki.pl: kurczak w sosie słodko-kwaśnym

Przyczyny hipercholesterolemii wtórnej

Hipercholesterolemię wtórną powoduje stosowanie:

  • leków sterydowych,
  • progestagenów,
  • glikokortykosteroidów,
  • leków przyjmowanych przy zakażeniu wirusem HIV,
  • tiazydowych leków moczopędnych,
  • niektórych beta-blokerów.

Hipercholesterolemia wtórna występuje również jako jeden z objawów innych chorób, takich jak: niedoczynność tarczycy, zespół nerczycowy, przewlekła niewydolność nerek, choroby wątroby związane z zastojem żółci w drogach żółciowych czy też cukrzyca i zespół metaboliczny.

wizyta u lekarza
©goodluz/Fotolia
Styl życia
Jakie są objawy i jak wyleczyć rodzinną hipercholesterolemię?
Rodzinna hipercholesterolemia (hiperlipidemia) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie niezależną od płci i charakteryzującą się wysokim poziomem cholesterolu. Wysoki cholesterol spowodowany jest brakiem genu odpowiedzialnego za powstawanie receptora dla frakcji LDL.

Rodzinna hipercholesterolemia (hiperlipidemia) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie niezależną od płci i charakteryzującą się wysokim poziomem cholesterolu. Wysoki cholesterol spowodowany jest brakiem genu odpowiedzialnego za powstawanie receptora dla frakcji LDL. Rodzinna hipercholesterolemia – objawy Rodzinną hipercholesterolemię można zaobserwować już w dzieciństwie. Objawem choroby jest podwyższony poziom cholesterolu , który prowadzi do przedwczesnego rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Na ciele osób cierpiących na tę chorobę mogą wystąpić żółte grudki, które są złogami cholesterolu i nazywane są kępkami żółtymi – wokół oczu, a także w innych miejscach ciała. Rodzinna hipercholesterolemia – leczenie Osobom cierpiącym na rodzinną hipercholesterolemię zaleca się większą aktywność fizyczną i stosowanie odpowiedniej diety . Nie zawsze to jednak pomaga, gdyż takie postępowanie jest skuteczne, kiedy wysoki cholesterol spowodowany jest niehigienicznym trybem życia.   Natomiast w hiperlepidemi podwyższony poziom cholesterolu jest wrodzony.   Dlatego niekiedy stosuje się terapię farmakologiczną, a przepisywane leki to statyny, które skutecznie obniżają stężenie cholesterolu LDL i zapobiegają odkładaniu się go w wątrobie . Stosuje się także terapię genową, która polega na pobraniu od pacjenta komórki wątroby. Przekształcone komórki wprowadza się do organizmu przez żyłę wrotną, by dotarły do wątroby. Terapia ta jest skuteczna, gdyż po kilku tygodniach poziom cholesterolu obniża się.  

kobieta u lekarki
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać hipercholesterolemię?
O hipercholesterolemii mogą świadczyć przebarwienia skórne, ale najczęściej choroba ta przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero wówczas, gdy w jej wyniku pojawia się inne schorzenie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka stężenia cholesterolu we krwi, którą przeprowadza się za pomocą testu punktowego i badania lipidogramowego.

O hipercholesterolemii mogą świadczyć przebarwienia skórne, ale najczęściej choroba ta przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero wówczas, gdy w jej wyniku pojawia się inne schorzenie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka stężenia cholesterolu we krwi, którą przeprowadza się za pomocą testu punktowego i badania lipidogramowego. Objawy hipercholesterolemii Hipercholesterolemia jest nieprawidłowością niezwykle trudną do zdiagnozowania, gdyż zwykle rozwija się bezobjawowo. Jej skutki mogą być widocznie dopiero, gdy wystąpią jako powikłania w postaci miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy niedokrwienia mózgu. Jedynymi charakterystycznymi objawami, jakie pojawiają się przy hipercholesterolemii są białożółte, płaskie przebarwienia: na powiekach (żółtaki płaskie powieki), na skórze, najczęściej w okolicy stawów łokciowych i kolanowych (żółtaki guzowate lub wyniosłe), w obrębie ścięgien (żółtaki ścięgien), w postaci rąbków starczych rogówki. Przebarwienia są wynikiem nagromadzenia zbyt dużej ilości cholesterolu w tkankach. Zdarza się, że w parze z hipercholesterolemią idzie otyłość . Objawy te nie występują jednak często i niekoniecznie wszystkie równocześnie. Diagnostyka hipercholesterolemii W celu wczesnego wykrycia hipercholesterolemii niezbędne jest wykonanie testu punktowego , zwłaszcza w przypadku osób młodych oraz takich, u których w poprzednich pokoleniach występowały przypadki zawałów serca, udarów mózgu lub innych chorób krążenia. Test ten jest rodzajem kwestionariusza wypełnianego wraz z lekarzem. Kwestionariusz ten pozwala określić prawdopodobieństwo występowania podwyższonego cholesterolu. U osób z podejrzeniem hipercholesterolemii konieczne jest oznaczenie lipidogramu, który informuje o stężeniu we krwi: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL ,...

mężczyzna siedzący na łóżku
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Jak obniżyć wysoki cholesterol? Leczenie hipercholesterolemii
Hipercholesterolemię, czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi można leczyć za pomocą leków lub niefarmakologicznie. Metodę terapii wyznacza lekarz po rozpoznaniu chorób towarzyszących. Cholesterol jest niekiedy odporny na działanie leków – wówczas trzeba wypróbować kilka metod. Najczęściej jednak wystarcza leczenie niefarmakologiczne.

Hipercholesterolemię, czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi można leczyć za pomocą leków lub niefarmakologicznie. Metodę terapii wyznacza lekarz po rozpoznaniu chorób towarzyszących. Cholesterol jest niekiedy odporny na działanie leków – wówczas trzeba wypróbować kilka metod. Najczęściej jednak wystarcza leczenie niefarmakologiczne. Niefarmakologiczne metody leczenia hipercholesterolemii W leczeniu hipercholesterolemii rzadko konieczna jest farmakologia. Nie obejdzie się natomiast bez wprowadzenia zdrowego stylu życia. Niezwykle istotna jest zmiana diety na niskotłuszczową (tłuszcze nienasycone, np. oliwa z oliwek), bogatą w owoce, warzywa, ryby morskie czy też nasiona roślin strączkowych. Zaleca się także zwiększenie ilości posiłków w ciągu dnia do 5 (wtedy dania są mniej obfite). Poza tym trzeba również zwiększyć aktywność fizyczną (poprzez codzienny chód, jazdę na rowerze czy też bieganie) oraz zrezygnować z istotnych czynników ryzyka, takich jak np. palenie papierosów. Ważne jest również utrzymanie poziomu ciśnienia tętniczego na minimalnym poziomie 140/90 mmHg. Farmakologiczne leczenie hipercholesterolemii – statyny Leczenie farmakologiczne jest konieczne, jeśli poziom cholesterolu utrzymuje się na wysokim poziomie mimo zmiany stylu życia i jeśli chory narażony jest na inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Konieczność przyjmowania leków zachodzi też wtedy, gdy wysoki cholesterol współwystępuje z miażdżycą . Najczęstszą farmakologiczną metodą leczenia hipercholesterolemii jest przyjmowanie statyn, które hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie „złego cholesterolu” przez wątrobę. Środki te mają jednak wiele działań niepożądanych, jak: bóle głowy , bóle stawów, bezsenność , zaburzenia widzenia, wysypka, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W skrajnych...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik