okno z firanką
Pixabay/ FlashBuddy/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Sposoby na piękne i białe firanki. Domowy krochmal do firanek

okno z firanką
Pixabay/ FlashBuddy/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Pranie firanek to konieczność, ponieważ działają jak filtr zatrzymując wszelkie zanieczyszczenia zza okna, kurz i dym papierosowy. Przez co szybko żółkną a nawet szarzeją. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo prać firanki, by były nieskazitelnie białe i odświeżone.

Ręczne pranie firanek

Przed przystąpieniem do prania firanek dobrze jest je wcześniej wytrzepać z kurzu. Pranie firanek w rękach ma wielu zwolenników, ponieważ daje dobry efekt przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum ryzyka zniszczenia. Firanki z naturalnych włókien (lniane, bawełniane, tiulowe) najlepiej prać w ciepłej wodzie z mydłem i dokładnie płukać w letniej wodzie z dodatkiem krochmalu. Firanki suszymy rozciągnięte na sznurze. Po wysuszeniu prasujemy w temperaturze 150-180 stopni wzdłuż nitek, aby nie powyciągać materiału. Firanki ze sztucznych włókien (nylon, tergal, stylon) pierzemy w wodzie z dodatkiem detergentu (proszku lub płynu do prania) tak samo jak firanki z naturalnych tkanin. Od razu po odciśnięciu nadmiaru wody możemy je powiesić na karniszu, dzięki czemu nie trzeba będzie ich prasować.

Pranie firanek w pralce automatycznej

Program do prania delikatnych tkanin (max. 30 stopni) idealnie nadaje się do prania firanek. Pamiętajmy, że wirowanie firanek na wysokich obrotach może podrzeć delikatny materiał. Wkładając firanki do pralki można złożyć je w kostkę, ale najlepszym rozwiązaniem jest pranie ich w specjalnym worku, który chroni przez uszkodzeniem. Jeżeli nie mamy takiego woreczka, świetnie w tej roli sprawdzi się poszewka na kołdrę lub dużą poduszkę wykonana z cienkiego materiału. Włożenie do bębna pralki zbyt wielu firanek spowoduje, że bardzo się pogniotą. Po wypraniu firanki od razu wieszamy na oknach, dzięki czemu nie będą pomięte. Białe i jasne firanki pierzemy w proszkach i płynach do rzeczy białych lub specjalnie przeznaczonej do tego soli do firan. Nie można suszyć firanek w suszarkach bębnowych.

Wybielanie firanek

Do wybielania firanek z tworzyw sztucznych najlepiej sprawdza się zwykły wybielacz, ale w rozcieńczeniu, aby nie naruszyć ich delikatnej struktury. Nakrętkę wybielacza rozpuszczamy w 0,5 litra ciepłej wody i moczymy firankę około 15-20 minut, następnie płuczemy i pierzemy. Domowy sposób na białe firanki z materiałów naturalnych to dosypanie do detergentu, w którym je pierzemy, małego opakowania proszku do pieczenia lub dwóch łyżeczek sody oczyszczonej. Moczenie firanek w wodzie z solą lekko wybiela oraz usztywnia. Na 1 litr ciepłej wody wsypujemy 2 łyżki soli kamiennej i przez 10 minut moczymy w tym roztworze firanki. Kryształki soli po wyschnięciu nabłyszczają tkaninę.

Przepis na domowy krochmal do firanek

Dostępne na rynku krochmale do firan zawierają delikatne substancje zapachowe i wybielające. Usztywniają tkaniny jednocześnie przedłużając ich trwałość. Krochmalu w płynie używa się tak samo jak płynu do płukania tkanin. Wlewa się go w tę samą przegródkę w pralce lub stosuje do płukania po praniu ręcznym. Cena krochmalu do firan wynosi około 3-5 zł za półlitrową butelkę.

 

Gotowany ryż to prosty sposób na domowy krochmal. Przepis na krochmal ryżowy: gotujemy 50 g ryżu w 2 szklankach wody. Odcedzamy i dolewamy wrzątek – aby otrzymać 1 litr krochmalu. Przelewamy do szerokiej miski. Zanurzamy w krochmalu jeszcze wilgotne, świeżo uprane firanki. Po odcieknięciu nadmiaru krochmalu od razu wieszamy, aby po wyschnięciu nabrały pożądanego kształtu. Firanka wyjęta z szafy – wyprostuje się, gdy po zawieszeniu na oknie spryskamy ją dokładnie wodą.


Więcej na temat pranie usuwanie plam
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43