Niemowlę leży na łóżku z otwartymi oczami.
Image by LifetimeStock

Kolor oczu dziecka. Czy wszystkie niemowlaki mają niebieskie oczy?

Niemowlę leży na łóżku z otwartymi oczami.
Image by LifetimeStock

Kolor oczu dziecka po narodzinach jest zwykle niebieski, granatowy lub szary. Jest to spowodowane małą ilością melaniny w tęczówce oka. Melanina jest barwnikiem, który odpowiada za kolor włosów, oczu i skóry. Kolor oczu u dziecka może się zmieniać nawet do piątego roku życia.

 

Kolor oczu u większości niemowląt zmienia się w pierwszych miesiącach życia. Większość noworodków rodzi się mając oczy niebieskie, granatowe lub szare. Wynika to z faktu, że w tęczówce oka znajduje się mało melaniny. Melanina jest barwnikiem, od którego zależy kolor oczu, włosów i skóry. Im więcej melaniny znajduje się w tęczówce oka, tym jej kolor jest ciemniejszy (w brązowej tęczówce może zawierać się nawet o 40% więcej melaniny niż w tęczówce niebieskiej). U dzieci rasy białej produkcja melaniny zaczyna się dopiero na kilka tygodni lub miesięcy po narodzinach, dlatego kolor oczu u dziecka może ulegać zmianie. Największe zmiany koloru oczu u dziecka można zauważyć pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia. W przypadku niektórych dzieci zmiany tęczówki mogą zachodzić nawet do piątego roku życia. W kolejnych latach życia kolor tęczówki stabilizuje się. Wyjątek stanowią urazy, choroby lub niektóre zażywane leki, np. pochodne prostaglandyn (leki stosowane w leczeniu jaskry).

 

Kolor oczu dziecka jest tak zmienny, że w niektórych rysopisach dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia kolor oczu nie jest uwzględniany.


Więcej na temat ciąża
Przeładuj

Poznali się na planie "BrzydUli", do dziś są bardzo szczęśliwą parą! Kim jest o 20 lat starszy partner Julii Kamińskiej?

zobacz 01:27