Kobieta trzymająca śpiące dziecko
© Maria Sbytova/Fotolia.com

Wsparcie dziecka w chorobie. Bliskość, szczerość i poczucie bezpieczeństwa

Kobieta trzymająca śpiące dziecko
© Maria Sbytova/Fotolia.com

Opieka nad chorym dzieckiem jest bardzo ważnym czynnikiem determinującym jego szybki powrót do zdrowia lub zapewniającym poczucie komfortu i bezpieczeństwa w przypadku choroby przewlekłej lub nieuleczalnej.

Opieka nad chorym dzieckiem – diagnoza

Bardzo istotnym elementem opieki nad dzieckiem podczas choroby jest wyjaśnienie mu jak długo będzie trwało leczenie (jeżeli jesteśmy w stanie to ustalić), jakie leki będzie przyjmowało oraz jakim zabiegom czy badaniom będzie poddawane. Ważne jest, aby nie robić z choroby tajemnicy. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku, gdy dziecko jest na tyle duże, że zrozumie wszystkie te kwestie. Dla dzieci młodszych i niemowląt najważniejsza jest bliskość rodziców oraz troskliwa pielęgnacja podczas choroby.

Wsparcie dziecka w chorobie – spędzanie czasu z dzieckiem

W celu eliminacji wszelkich niepotrzebnych czynników, które mogą zakłócać proces rekonwalescencji zapewnijmy dziecku – w miarę możliwości – spokój. Choroby o łagodnym przebiegu, takie jak przeziębienie, grypa czy infekcje, które wymagają jedynie pozostania z dzieckiem w domu przez kilka dni to możliwość spędzenia z pociechą czasu w sposób konstruktywny i ciekawy. Nie pozwólmy, żeby dziecko się nudziło, albo by było mu przykro, że nie może nigdzie wychodzić.

 

Trzeba też uważać w takich sytuacjach, ponieważ nadmierne rekompensowanie dziecku strat spowodowanych chorobą może stać się przyczyną częstszych zachorowań a nawet symulowania złego samopoczucia. Dzieci są wytrzymałe, dużo lepiej niż dorośli znoszą objawy przeziębienia. Mimo kataru czy kaszlu są bardzo aktywne. Dlatego zabawy należy dozować z umiarem, mając na uwadze fakt, że dziecko mimo wszystko jest osłabione.

Dziecko przewlekle chore – jak ulżyć mu w chorobie

Jeżeli maluch jest chory przewlekle i objawy są na tyle ciężkie, że powodują dolegliwości bólowe, wówczas całą uwagę należy skupiać na uśmierzaniu cierpienia. Podawanie środków przeciwbólowych, terapia ziołami, kompresy, masaże – należy dowiedzieć się od lekarza jak postępować z dzieckiem w domu podczas choroby.

 

Pobyt dziecka w szpitalu to trudne doświadczenie, szczególnie jeżeli dochodzi do rozłąki z rodzicami. W miarę możliwości unikajmy takich sytuacji, szczególnie w przypadku, gdy dziecko jest bardzo małe i nie da mu się w racjonalny sposób wytłumaczyć konieczności rozstania. Zajmowanie się maluchem podczas choroby to przede wszystkim sprawianie, by ten nieprzyjemny czas maksymalnie umilić i być blisko pociechy, by czuła, że jest kochana i wspierana przez rodziców. 

Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04