mężczyzna uzupełniający płyny
© Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny, objawy i leczenie niedoborów wody i elektrolitów w organizmie

Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.

Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.

 

W organizmie dorosłego człowieka woda stanowi od 70 do 80 procent masy ciała. U dzieci jest to 80 procent, a u osób starszych 50 procent wagi organizmu. Niedobór wody i elektrolitów oznacza odwodnienie.

Przyczyny zaburzeń wodno-elektrolitowych

Woda i elektrolity (czyli jony soli, znajdujące się w płynach organizmu) umożliwiają sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, regulują temperaturę ciała i wspierają przemianę materii. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i utraty wapnia, potasu, sodu i magnezu. Najczęstszymi przyczynami utraty wody i elektrolitów przez organizm są:

 • intensywna aktywność fizyczna,
 • wymioty,
 • biegunki,
 • niedobór snu,
 • krwotoki,
 • cukrzyca,
 • częste oddawanie moczu (ponad 2 litry na dobę),
 • stany zapalne organizmu,
 • stosowanie diet odchudzających,
 • jadłospis ubogi w owoce, warzywa, nabiał, mięso, sól i wodę,
 • zaburzenia funkcjonowania nerek (na przykład niewydolność nerek),
 • nieprawidłowa praca tarczycy (na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy),
 • zaburzenia działania przytarczyc,
 • przyjmowanie preparatów moczopędnych i przeczyszczających,
 • stosowanie niektórych leków (na przykład leczących marskość wątroby).

Jakie są objawy zaburzeń wodno-elektrolitowych?

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą do złego samopoczucia i objawiają się:

 • uczuciem pragnienia,
 • zmęczeniem,
 • osłabieniem,
 • sennością,
 • omdleniami,
 • nadciśnieniem,
 • gorączką,
 • bólami głowy i mięśni,
 • suchością ust i skóry,
 • drżeniem mięśni,
 • arytmią serca,
 • obrzękiem kończyn dolnych (puchnięcie nóg i stóp),
 • brakiem apetytu.

Leczenie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej

Jeśli dojdzie do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej należy:

 • pić od 2 do 3 litrów wody wysoko mineralizowanej dziennie,
 • przyjmować napoje izotoniczne,
 • pić 250 mililitrów soku pomidorowego na dobę (zawiera potas),
 • zrezygnować z jedzenia silnie przetworzonych produktów i picia kawy oraz herbaty przez kilka dni (odwadniają organizm),
 • włączyć do diety produkty bogate w wapń (mleko, jogurty naturalne), magnez (kakao, orzechy), potas (banany, pomidory) oraz sód (pieczywo, sery dojrzewające),
 • spać minimum 8 godzin dziennie,
 • zrezygnować z aktywności fizycznej na kilka dni.

 

W sytuacji, gdy niedobór wody i elektrolitów w organizmie dotyczy kobiet w ciąży, dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób po 60 roku życia, należy zgłosić się do lekarza. Do specjalisty warto również pójść, jeśli dolegliwości utrzymują się przez ponad tydzień (pomimo stosowania się do powyższych zasad). Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i zleci:

 • badania zdolności zagęszczenia moczu (diagnozują niewydolność nerek),
 • badania krwi (określające poziomy: cukru, hormonów tarczycy, czerwonych krwinek i minerałów).

 

W razie potrzeby lekarz zaleci przyjmowanie suplementów diety (na przykład tabletek z potasem). W przypadkach silnego odwodnienia konieczna będzie hospitalizacja.

 

szklanka wody
© imagesbyhope/Fotolia.comDmitry Naumov
Styl życia
Czy odwodnienie organizmu zawsze wygląda tak samo?
Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.

Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.   Najczęstsze konsekwencje odwodnienia to zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy i funkcji poznawczych. Zbyt mała ilość wody w organizmie może też doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi i spadku masy ciała. Odwodnienie hipertoniczne: podczas upału i przy wysiłku Do odwodnienia hipertonicznego, czyli hiperosmolarnego, dochodzi kiedy utrata wody z organizmu jest większa niż utrata elektrolitów (jonów sodu znajdujących się w płynach organizmu). Na skutek odwodnienia hipertonicznego wzrasta stężenie sodu w osoczu oraz zmniejsza się objętość płynów wewnątrzkomórkowych i pozakomórkowych. Przyczyną odwodnienia hipertonicznego może być : niewystarczające spożycie wody, utrata wody przez skórę, na przykład podczas upału lub przy wysiłku fizycznym, utrata wody przez nerki: przy przewlekłych chorobach i niewydolności nerek, brak pragnienia w skutek upośledzenia tego fizjologicznego odruchu. Przy odwodnieniu hipertonicznym należy uzupełniać niedobory wody płynami bez elektrolitów. W poważniejszych przypadkach konieczne może być podanie roztworu glukozy. Odwodnienie hipotoniczne: skutek wymiotów i biegunki O odwodnieniu hipotonicznym (hipoosmolarnym) mówi się, jeśli ilość utraconych elektrolitów jest większa niż niedobór wody. Spada wtedy poziom sodu w organizmie, a woda z wnętrza pozakomórkowego przemieszcza się do wnętrza komórki. Odwodnienie hipotoniczne jest spowodowane : utratą elektrolitów z przewodu pokarmowego: wymiotami, biegunkami, przetokami pooperacyjnymi i jelitowymi, utratą...

Pierwiastki - sód
© vchalup/Fotolia.com
Styl życia
Co to jest hiponatremia? Jak rozpoznać i leczyć niedobór sodu
Sód odpowiada za gospodarkę wodną organizmu. Jego niedobór, czyli hiponatremia, występuje rzadko i może być skutkiem silnego odwodnienia, choroby nerek, niedoczynności tarczycy, a nawet wypicia za dużej ilości wody źródlanej. Pierwsze objawy hiponatremii to osłabienie, ból głowy i nudności.

Sód odpowiada za gospodarkę wodną organizmu. Jego niedobór, czyli hiponatremia, występuje rzadko i może być skutkiem silnego odwodnienia, choroby nerek, niedoczynności tarczycy, a nawet wypicia za dużej ilości wody źródlanej. Pierwsze objawy hiponatremii to osłabienie, ból głowy i nudności.   Prawidłowy poziom sodu w organizmie to 135-145 milimoli na litr (mmol/l). Zarówno nadmiar, jak i niedobór sodu jest niebezpieczny dla zdrowia. Rola sodu w organizmie Sód odgrywa ważną rolę w stabilizowaniu gospodarki wodnej organizmu. Utrzymuje równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową , reguluje objętość wszystkich płynów ustrojowych i zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Bierze też udział w transporcie aminokwasów i cukrów. Wraz z potasem reguluje napięcie mięśniowe i ma wpływ na przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych. Przyczyny niedoboru sodu Niedobór sodu jest bardzo rzadkim zjawiskiem, ponieważ ten pierwiastek występuje w powszechnie spożywanej soli kuchennej . Hiponatremia następuje najczęściej na skutek odwodnienia organizmu, na przykład po długotrwałym wysiłku fizycznym, przy wymiotach, biegunce, rozległych oparzeniach czy przedawkowaniu środków moczopędnych. Przyczyną niedoboru sodu mogą też być choroby i schorzenia , takie jak niedoczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy, zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego, niewydolność serca, marskość wątroby i choroby nerek. Niski poziom sodu może być też skutkiem przewodnienia hipotonicznego, czyli zatrucia wodnego . Może do niego dojść w szpitalu (na przykład przy płukaniu pęcherza), lub na skutek przyjęcia dużej ilości płynów o niskiej zawartości sodu (na przykład wody podczas biegu maratońskiego ). Objawy niedoboru sodu Objawy hiponatremii nie są charakterystyczne, dlatego można ją pomylić z innymi schorzeniami. Na początku...

Suplementy w tabletkach
© Jamrooferpix/Fotolia.com
Styl życia
L-arginina przyspiesza regenerację organizmu
L-arganina to naturalna substancja, która występuje w ludzkim organizmie, ale wraz z wiekiem jest produkowana w coraz mniejszej ilości. Przyspiesza regenerację tkanek i działa antyoksydacyjnie.

L-arginina to naturalna substancja, która występuje w ludzkim organizmie, ale wraz z wiekiem jest produkowana w coraz mniejszej ilości. Przyspiesza regenerację tkanek i działa antyoksydacyjnie.   L-arganina kojarzy się przede wszystkim jako suplement dla sportowców na zwiększenie wydolności organizmu, jednak coraz częściej mówi się o jej pozytywnym działaniu na potencję i erekcję . Przede wszystkim jest jednak stosowana jako lek, a raczej substancja, która przyspiesza regenerację podczas rekonwalescencji. Działanie l-argininy L-arginina wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych w tkance mięśniowej, dzięki czemu ta może być bardziej odżywiona, wolniej się męczy i szybciej regeneruje. Przyspiesza także gojenie kości i innych tkanek. Oprócz tego wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli opóźnia proces starzenia się organizmu i ochrania układ nerwowy. Poza tym sprzyja oczyszczaniu organizmu i reguluje poziom insuliny. U osób, które cierpią na nadciśnienie, pomaga je obniżyć. Łagodzi także objawy miażdżycowe. Ponadto l-arginina bywa stosowana jako lek przeciwbólowy (link: https://journals.viamedica.pl/acta_angiologica/article/viewFile/9854/8422 https://journals.viamedica.pl/acta_angiologica/article/viewFile/9854/8422 ), szczególnie w przypadku chronicznego bólu, jak np. przy chromaniu przestankowym czyli dolegliwości bólu nóg w wyniku niedokrwienia. Kto powinien stosować l-argininę Większość osób nie musi przyjmować argininy w postaci suplementacji, ponieważ organizm sam ją syntezuje dzięki diecie. Są jednak przypadki, kiedy dodatkowe przyjmowanie l-argininy w postaci specjalnych preparatów jest jak najbardziej wskazane. Należą do nich: nieprawidłowa praca jelita cienkiego; różnego rodzaju stany zapalne; choroby, które skutkują ogólnym wyniszczeniem organizmu. L-argininę podaje się także wcześniakom. Często stosowana jest...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner