Lekarka mierzy ciśnienie pacjentowi
©rocketclips/Fotolia
Styl życia

Homeostaza, czyli dynamiczna równowaga organizmu. Jak działa?

Homeostaza, nazywana także homeodynamiką, to dynamiczna równowaga organizmu. Jest warunkiem zdrowia, który zapewnia właściwą pracę organizmu. Zaburzenia mechanizmów utrzymujących homeodynamikę, spowodowane np. czynnikami biologicznymi, skutkują wystąpieniem stanu chorobowego.

Homeostaza, nazywana także homeodynamiką, to dynamiczna równowaga organizmu. Jest warunkiem zdrowia, który zapewnia właściwą pracę organizmu. Zaburzenia mechanizmów utrzymujących homeodynamikę, spowodowane np. czynnikami biologicznymi, skutkują wystąpieniem stanu chorobowego.

 

Pojęcie homeostazy (z greki homoios – równy + statos – stałość) wprowadził w latach dwudziestych XX wieku amerykański fizjolog Walter Cannon.

Czym jest homeostaza?

Homeostaza umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest to podstawowe pojęcie w fizjologii, które oznacza utrzymanie stałych warunków wewnątrz organizmu. Homeodynamikę zapewnia dostarczenie do komórek organizmu takich substancji jak:

 

Istotą homeostazy jest stabilność pomiędzy płynami wewnątrz- i zewnątrzkomórkowymi. Do utrzymania stabilności warunków niezbędna jest kontrola i regulacja:

 • ciepłoty ciała,
 • objętości płynów ustrojowych,
 • ciśnienia tętniczego krwi,
 • ciśnienia osmotycznego,
 • ciśnienia tlenu i dwutlenku węgla,
 • stężenia związków chemicznych w płynach ustrojowych,
 • pH płynów ustrojowych i krwi.

 

Regulacja i kontrola tych parametrów dokonywana jest przez receptory, głównie chemoreceptory, które rozróżniają substancje chemiczne.

Fizjologiczne i behawioralne mechanizmy utrzymania homeostazy

Homeostaza jest niezbędnym warunkiem zdrowia. Stan chorobowy oznacza zaburzenia mechanizmów utrzymujących homeodynamikę. Mechanizmy utrzymania homeostazy dzielą się na:

 • fizjologiczne (np. zwiększanie ilości skurczów w mięśniach),
 • behawioralne (np. wyjście na słońce w celu podwyższenia temperatury ciała).

 

Bazą dla fizjologicznych mechanizmów homeostazy jest sprzężenie zwrotne (otrzymywanie przez organizm informacji o wartości wyjściowej procesu, systemu lub układu).

Zewnętrzne i wewnętrzne czynniki zaburzenia homeostazy

Przyczyny negatywnie wpływające na dynamiczną równowagę organizmu dzielą się na czynniki zewnętrzne, np. skażenie środowiska, i czynniki wewnętrzne, np. stres i leki (szczególnie antybiotyki i hormony).

Do najczęstszych przyczyn, które zaburzają homeostazę, należą:

 • pasożyty,
 • drobnoustroje chorobotwórcze,
 • żywność zawierająca alergeny,
 • wadliwa budowa narządów,
 • czynniki genetyczne.

 

Zachwianie homeostazy skutkuje stanem chorobowym, np. cukrzyca oznacza zaburzenia w procesie porządkującym stężenie glukozy we krwi. W przypadku naruszenia homeodynamiki zaleca się zażywanie suplementów diety, które uzupełniają niedobory pierwiastków.

 

szklanka wody
© imagesbyhope/Fotolia.comDmitry Naumov
Styl życia
Czy odwodnienie organizmu zawsze wygląda tak samo?
Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.

Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.   Najczęstsze konsekwencje odwodnienia to zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy i funkcji poznawczych. Zbyt mała ilość wody w organizmie może też doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi i spadku masy ciała. Odwodnienie hipertoniczne: podczas upału i przy wysiłku Do odwodnienia hipertonicznego, czyli hiperosmolarnego, dochodzi kiedy utrata wody z organizmu jest większa niż utrata elektrolitów (jonów sodu znajdujących się w płynach organizmu). Na skutek odwodnienia hipertonicznego wzrasta stężenie sodu w osoczu oraz zmniejsza się objętość płynów wewnątrzkomórkowych i pozakomórkowych. Przyczyną odwodnienia hipertonicznego może być : niewystarczające spożycie wody, utrata wody przez skórę, na przykład podczas upału lub przy wysiłku fizycznym, utrata wody przez nerki: przy przewlekłych chorobach i niewydolności nerek, brak pragnienia w skutek upośledzenia tego fizjologicznego odruchu. Przy odwodnieniu hipertonicznym należy uzupełniać niedobory wody płynami bez elektrolitów. W poważniejszych przypadkach konieczne może być podanie roztworu glukozy. Odwodnienie hipotoniczne: skutek wymiotów i biegunki O odwodnieniu hipotonicznym (hipoosmolarnym) mówi się, jeśli ilość utraconych elektrolitów jest większa niż niedobór wody. Spada wtedy poziom sodu w organizmie, a woda z wnętrza pozakomórkowego przemieszcza się do wnętrza komórki. Odwodnienie hipotoniczne jest spowodowane : utratą elektrolitów z przewodu pokarmowego: wymiotami, biegunkami, przetokami pooperacyjnymi i jelitowymi, utratą...

mężczyzna uzupełniający płyny
© Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie niedoborów wody i elektrolitów w organizmie
Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.

Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.   W organizmie dorosłego człowieka woda stanowi od 70 do 80 procent masy ciała. U dzieci jest to 80 procent, a u osób starszych 50 procent wagi organizmu. Niedobór wody i elektrolitów oznacza odwodnienie. Przyczyny zaburzeń wodno-elektrolitowych Woda i elektrolity (czyli jony soli, znajdujące się w płynach organizmu) umożliwiają sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, regulują temperaturę ciała i wspierają przemianę materii. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i utraty wapnia, potasu, sodu i magnezu. Najczęstszymi przyczynami utraty wody i elektrolitów przez organizm są : intensywna aktywność fizyczna, wymioty, biegunki, niedobór snu, krwotoki, cukrzyca, częste oddawanie moczu (ponad 2 litry na dobę), stany zapalne organizmu, stosowanie diet odchudzających, jadłospis ubogi w owoce, warzywa, nabiał, mięso, sól i wodę, zaburzenia funkcjonowania nerek (na przykład niewydolność nerek), nieprawidłowa praca tarczycy (na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy), zaburzenia działania przytarczyc, przyjmowanie preparatów moczopędnych i przeczyszczających, stosowanie niektórych leków (na przykład leczących marskość wątroby). Jakie są objawy zaburzeń wodno-elektrolitowych? Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą do złego samopoczucia i objawiają się: uczuciem pragnienia, zmęczeniem, osłabieniem, sennością, omdleniami, nadciśnieniem, gorączką, bólami głowy i mięśni , suchością ust i...

Suplementy w tabletkach
© Jamrooferpix/Fotolia.com
Styl życia
L-arginina przyspiesza regenerację organizmu
L-arganina to naturalna substancja, która występuje w ludzkim organizmie, ale wraz z wiekiem jest produkowana w coraz mniejszej ilości. Przyspiesza regenerację tkanek i działa antyoksydacyjnie.

L-arginina to naturalna substancja, która występuje w ludzkim organizmie, ale wraz z wiekiem jest produkowana w coraz mniejszej ilości. Przyspiesza regenerację tkanek i działa antyoksydacyjnie.   L-arganina kojarzy się przede wszystkim jako suplement dla sportowców na zwiększenie wydolności organizmu, jednak coraz częściej mówi się o jej pozytywnym działaniu na potencję i erekcję . Przede wszystkim jest jednak stosowana jako lek, a raczej substancja, która przyspiesza regenerację podczas rekonwalescencji. Działanie l-argininy L-arginina wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych w tkance mięśniowej, dzięki czemu ta może być bardziej odżywiona, wolniej się męczy i szybciej regeneruje. Przyspiesza także gojenie kości i innych tkanek. Oprócz tego wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli opóźnia proces starzenia się organizmu i ochrania układ nerwowy. Poza tym sprzyja oczyszczaniu organizmu i reguluje poziom insuliny. U osób, które cierpią na nadciśnienie, pomaga je obniżyć. Łagodzi także objawy miażdżycowe. Ponadto l-arginina bywa stosowana jako lek przeciwbólowy (link: https://journals.viamedica.pl/acta_angiologica/article/viewFile/9854/8422 https://journals.viamedica.pl/acta_angiologica/article/viewFile/9854/8422 ), szczególnie w przypadku chronicznego bólu, jak np. przy chromaniu przestankowym czyli dolegliwości bólu nóg w wyniku niedokrwienia. Kto powinien stosować l-argininę Większość osób nie musi przyjmować argininy w postaci suplementacji, ponieważ organizm sam ją syntezuje dzięki diecie. Są jednak przypadki, kiedy dodatkowe przyjmowanie l-argininy w postaci specjalnych preparatów jest jak najbardziej wskazane. Należą do nich: nieprawidłowa praca jelita cienkiego; różnego rodzaju stany zapalne; choroby, które skutkują ogólnym wyniszczeniem organizmu. L-argininę podaje się także wcześniakom. Często stosowana jest...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner