szklanka wody
© imagesbyhope/Fotolia.comDmitry Naumov
Styl życia

Czy odwodnienie organizmu zawsze wygląda tak samo?

Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.

Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.

 

Najczęstsze konsekwencje odwodnienia to zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy i funkcji poznawczych. Zbyt mała ilość wody w organizmie może też doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi i spadku masy ciała.

Odwodnienie hipertoniczne: podczas upału i przy wysiłku

Do odwodnienia hipertonicznego, czyli hiperosmolarnego, dochodzi kiedy utrata wody z organizmu jest większa niż utrata elektrolitów (jonów sodu znajdujących się w płynach organizmu). Na skutek odwodnienia hipertonicznego wzrasta stężenie sodu w osoczu oraz zmniejsza się objętość płynów wewnątrzkomórkowych i pozakomórkowych. Przyczyną odwodnienia hipertonicznego może być:

  • niewystarczające spożycie wody,
  • utrata wody przez skórę, na przykład podczas upału lub przy wysiłku fizycznym,
  • utrata wody przez nerki: przy przewlekłych chorobach i niewydolności nerek,
  • brak pragnienia w skutek upośledzenia tego fizjologicznego odruchu.

Przy odwodnieniu hipertonicznym należy uzupełniać niedobory wody płynami bez elektrolitów. W poważniejszych przypadkach konieczne może być podanie roztworu glukozy.

Odwodnienie hipotoniczne: skutek wymiotów i biegunki

O odwodnieniu hipotonicznym (hipoosmolarnym) mówi się, jeśli ilość utraconych elektrolitów jest większa niż niedobór wody. Spada wtedy poziom sodu w organizmie, a woda z wnętrza pozakomórkowego przemieszcza się do wnętrza komórki. Odwodnienie hipotoniczne jest spowodowane:

  • utratą elektrolitów z przewodu pokarmowego: wymiotami, biegunkami, przetokami pooperacyjnymi i jelitowymi,
  • utratą elektrolitów przez skórę, na przykład przy gorączce czy rozległych oparzeniach,
  • utratą elektrolitów przez nerki: chorobami nerek, niedoczynnością kory nadnerczy, przedawkowaniem leków moczopędnych,
  • utratą elektrolitów z jam ciała: nakłuciami jamy opłucnej i otrzewnej.

Przy odwodnieniu hipotonicznym konieczne jest uzupełnianie niedoborów sodu. Jeśli do odwodnienia doszło gwałtownie, podaje się roztwór chlorku sodu.

Odwodnienie izotoniczne: za mało płynów

Odwodnienie izotoniczne (izoosmolarne) polega na utracie takiej samej ilości elektrolitów i wody. W skutek odwodnienia tego typu zmniejsza się objętość płynu pozakomórkowego, ale ilość płynu wewnątrzkomórkowego pozostaje bez zmian. Najczęstsze przyczyny odwodnienia izotonicznego to:

Przy odwodnieniu izotonicznym ważne jest równomierne uzupełnianie zarówno wody, jak i elektrolitów. Jony sodu można przyjmować w postaci tabletek i napojów izotonicznych lub wzbogacić dietę w sód i potas. Zaleca się jedzenie pomidorów, bananów i suszonych moreli.

 

mężczyzna uzupełniający płyny
© Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie niedoborów wody i elektrolitów w organizmie
Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.

Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.   W organizmie dorosłego człowieka woda stanowi od 70 do 80 procent masy ciała. U dzieci jest to 80 procent, a u osób starszych 50 procent wagi organizmu. Niedobór wody i elektrolitów oznacza odwodnienie. Przyczyny zaburzeń wodno-elektrolitowych Woda i elektrolity (czyli jony soli, znajdujące się w płynach organizmu) umożliwiają sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, regulują temperaturę ciała i wspierają przemianę materii. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i utraty wapnia, potasu, sodu i magnezu. Najczęstszymi przyczynami utraty wody i elektrolitów przez organizm są : intensywna aktywność fizyczna, wymioty, biegunki, niedobór snu, krwotoki, cukrzyca, częste oddawanie moczu (ponad 2 litry na dobę), stany zapalne organizmu, stosowanie diet odchudzających, jadłospis ubogi w owoce, warzywa, nabiał, mięso, sól i wodę, zaburzenia funkcjonowania nerek (na przykład niewydolność nerek), nieprawidłowa praca tarczycy (na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy), zaburzenia działania przytarczyc, przyjmowanie preparatów moczopędnych i przeczyszczających, stosowanie niektórych leków (na przykład leczących marskość wątroby). Jakie są objawy zaburzeń wodno-elektrolitowych? Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą do złego samopoczucia i objawiają się: uczuciem pragnienia, zmęczeniem, osłabieniem, sennością, omdleniami, nadciśnieniem, gorączką, bólami głowy i mięśni , suchością ust i...

Niemowlę leży na łóżku.
©famveldman/Fotolia
Styl życia
Zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina, czyli objawy odwodnienia u dzieci
Objawy odwodnienia u dzieci zależą od stopnia odwodnienia. Najczęstsze symptomy odwodnienia u niemowląt to zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina. Odwodnienie u dzieci powstaje w efekcie obniżenia poziomu elektrolitów i wody w organizmie.

Objawy odwodnienia u dzieci zależą od stopnia odwodnienia. Najczęstsze symptomy odwodnienia u niemowląt to zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina. Odwodnienie u dzieci powstaje w efekcie obniżenia poziomu elektrolitów i wody w organizmie.   Zapotrzebowanie na wodę w organizmie niemowląt i dzieci jest dwukrotnie większe niż u osób dorosłych . Niedobór wody w organizmie zaburza pracę układu mięśniowego, krążenia, układu nerwowego, pokarmowego i wydalniczego. Przyczyny odwodnienia u dzieci Do najczęstszych przyczyn odwodnienia u dzieci należą biegunki . Często są one spowodowane chorobami zakaźnymi lub bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego. Innymi przyczynami odwodnienia są: wymioty, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, gorączka , pocenie się i hipertermia. Sprawiają, że woda nie dostaje się do jelit i nie może być wchłonięta przez organizm. Woda jest wówczas zwracana z treścią żołądkową lub wydalana przez skórę w celu ochrony organizmu przed przegrzaniem. Stopnie odwodnienia u dzieci Rozróżniamy trzy rodzaje odwodnienia : odwodnienie lekkie - polega na utracie 5% wody w stosunku do masy ciała. odwodnienie umiarkowane – utrata 10% wody. odwodnienie ciężkie – utrata 15% wody. Ciężkie odwodnienie powoduje uszkodzenie organów wewnętrznych i może prowadzić do zgonu. Objawy odwodnienia u dzieci Do najczęstszych objawów należą rozdrażnienie, senność i osłabienie . Szczególnym objawem odwodnienia u dzieci jest zapadnięte ciemiączko i brzuch. Maluchy wydalają mniejszą ilość moczu. Mocz jest ciemnożółty i ma intensywny zapach. Dzieci płaczą bez łez i łapczywie piją. Odczuwają wzmożone pragnienie. Mają suche wargi, błonę śluzową jamy ustnej i język. Przy odwodnieniu skóra staje się nieelastyczna, a ślina gęsta. Mogą wystąpić drgawki lub może dojść do utraty...

osoba nalewająca wodę do dzbanka
© amenic181/Fotolia.com
Styl życia
Zatrucie wodne – efekt nadmiernego nawadniania organizmu
Zatrucie wodne nazywane jest również przewodnieniem hipotonicznym. Przyczyną zatrucia wodnego jest dostarczanie dużych ilości płynów bezelektrolitowych do organizmu. Przewodnienie hipotoniczne obciąża pracę serca, powoduje obrzęki i wymioty.

Zatrucie wodne nazywane jest również przewodnieniem hipotonicznym. Przyczyną zatrucia wodnego jest dostarczanie dużych ilości płynów bezelektrolitowych do organizmu. Przewodnienie hipotoniczne obciąża pracę serca, powoduje obrzęki i wymioty.   Woda odpowiada za właściwe tempo metabolizmu, ma funkcję transportującą i reguluje temperaturę ciała. Zatrucie wodne, czyli przewodnienie hipotoniczne Dorosły człowiek w ciągu dnia powinien pić od 1,5 do 2 litrów wody. Zatrucie wodne to efekt wprowadzenia do organizmu w krótkim czasie ilości wody przekraczającej zdolność wydalniczą nerek – powyżej 4 litrów. Taka podaż wody sprawia, że nerki nie nadążają z jej wydaleniem i dochodzi do przesunięcia części płynu zewnątrzkomórkowego do komórek. Zatruciu wodnemu towarzyszy hiponatremia (niskie stężenie sodu w osoczu krwi), a siła objawów przewodnienia hipotonicznego zależy od stopnia niedoboru sodu. Przyczyny zatrucia wodnego – niewydolność kory nadnerczy, ostre choroby nerek Przyczyną zatrucia wodnego jest nadmierna podaż płynów bezelektrolitowych. Przewodnienie hipotoniczne może być spowodowane urazami czaszki, nadmierną produkcją wazopresyny (hormon zwiększający gęstość moczu) i niewydolnością kory nadnerczy. Zaburzeniom gospodarki wodnej sprzyja: ostre i przewlekłe choroby nerek , którym towarzyszy skąpomocz (np. ostre kłębuszkowe zapalenie nerek), niedoczynność przysadki mózgowej, niedobór hormonów tarczycy , przyjmowanie niektórych leków, np. leków moczopędnych, winkrystyny i cyklofosfamidu. Objawy zatrucia wodnego: obrzęki, skąpomocz, drgawki Najczęstsze objawy zatrucia wodnego to skąpomocz i zwolnienie czynności serca.   Inne objawy to: drgawki, wymioty, drżenia mięśni,...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner