Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Mężczyzna w dżinsach musi skorzystać z toalety
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia

Częste oddawanie moczu objawem chorób prostaty

Prostata to męski gruczoł, który znajduje się nad pęcherzem moczowym. Problemy z prostatą pojawiają się, gdy dochodzi do przerostu gruczołu. Najpopularniejszą oznaką kłopotów z prostatą jest częsta i zarazem utrudniona potrzeba oddawania moczu.

Prostata to męski gruczoł, który znajduje się nad pęcherzem moczowym. Problemy z prostatą pojawiają się, gdy dochodzi do przerostu gruczołu. Najpopularniejszą oznaką kłopotów z prostatą jest częsta i zarazem utrudniona potrzeba oddawania moczu.

 

Na problemy z prostatą skarży się 60 procent mężczyzn po 50. roku życia i aż 80 procent przedstawicieli płci męskiej po 80. roku życia.

Najczęstsze objawy problemów z prostatą

Nie należy lekceważyć objawów kłopotów z prostatą, ponieważ nieleczone schorzenie może doprowadzić nawet do nowotworu prostaty. Najpopularniejsze oznaki przerostu prostaty to:

 

  • opóźnione oddawanie moczu,
  • powolne i przerywane spływanie uryny,
  • po oddaniu moczu odnosi się wrażenie, że pęcherz moczowy nie został w pełni opróżniony,
  • częstsza niż dotychczas konieczność korzystania z toalety (w tym wstawanie w nocy przynajmniej 2,3 razy, aby opróżnić pęcherz moczowy),
  • przymus oddania moczu niemal natychmiast.

 

Aby powstrzymać powiększanie się prostaty, koniecznie należy udać się do urologa, który przepisze leki farmaceutyczne, preparaty ziołowe lub zleci wykonanie zabiegu chirurgicznego.


  • Jeśli masz problemy z erekcją i często oddajesz mocz może to wskazywać na objawy prostaty
  • Mężczyźni po czterdziestym roku życia powinni ograniczyć palenie papierosów i picia alkoholu. Niekiedy są one przyczyną prostaty
  • Jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn jest rak prostaty. Poznaj pierwsze objawy raka prostaty
  • Na nowotwór prostaty cierpi około 60% mężczyzn po 40. roku życia. Dowiedz się jak wyleczyć raka prostaty

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Mężczyzna siedzi załamany na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co jest przyczyną przerostu gruczołu krokowego?
Przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego) prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, które często występują u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną łagodnego przerostu prostaty jest spadek ilości produkowanego przez jądra testosteronu przy jednoczesnym utrzymaniu ilości produkowanego estrogenu. Gruczoł krokowy, zwiększając swoją objętość, uciska cewkę moczową, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza.

Przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego) prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, które często występują u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną łagodnego przerostu prostaty jest spadek ilości produkowanego przez jądra testosteronu przy jednoczesnym utrzymaniu ilości produkowanego estrogenu. Gruczoł krokowy, zwiększając swoją objętość, uciska cewkę moczową, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza. Co jest przyczyną przerostu gruczołu krokowego Łagodny przerost prostaty , inaczej gruczolak stercza, pojawia się zazwyczaj u mężczyzn po 50. roku życia. Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości. Łagodny przerost prostaty związany jest z wynikającym z procesu starzenia się organizmu zmniejszeniem ilości produkowanego przez jądra testosteronu. Choć ten męski hormon jest wytwarzany w mniejszej ilości, to ilość estrogenów, hormonów żeńskich, pozostaje bez zmian. Pojawienie się dysproporcji pomiędzy ilością tych hormonów prowadzi do wzrostu liczby komórek gruczołowych i włókien mięśniowych w obrębie prostaty. Komórki te rozrastają się do tego stopnia, że zaczynają uciskać cewkę moczową. Zwężenie światła cewki to bezpośrednia przyczyna trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza.   Przyczyną przerostu prostaty może także być używanie sterydów, np. w celu szybszego rozbudowania masy mięśniowej. Sterydy powodują nienaturalny wzrost stężenia testosteronu we krwi, testosteron zamienia się w dihydrotestosteron. Ten silny androgen pobudza podział komórek prostaty, co skutkuje jej przerostem, a często też powstaniem zmian nowotworowych. Łagodny przerost prostaty a rak prostaty W przypadku łagodnego przerostu prostaty komórki te nie mają charakteru złośliwego, inaczej jest w przypadku raka prostaty. Objawy tych dwóch chorób można łatwo pomylić, dlatego...

Załamany mężczyzna siedzi na łóżku
©pololia/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać łagodny przerost prostaty?
Objawami przerostu prostaty są trudności przy oddawaniu moczu. Ich przyczyną jest ucisk powiększającej się prostaty na cewkę moczową. Przyczyną przerostu prostaty jest zmniejszanie się ilości produkowanego przez organizm mężczyzny testosteronu, które zachodzi wraz z wiekiem.

Objawami przerostu prostaty są trudności przy oddawaniu moczu. Ich przyczyną jest ucisk powiększającej się prostaty na cewkę moczową. Przyczyną przerostu prostaty jest zmniejszanie się ilości produkowanego przez organizm mężczyzny testosteronu, które zachodzi wraz z wiekiem. Problemy z oddawaniem moczu Przerost prostaty objawia się przede wszystkim problemami z oddawaniem moczu: mocz oddawany jest w małej ilości, oddawanie moczu trwa dłużej niż dotychczas, więcej czasu zajmuje opróżnienie pęcherza, strumień moczu jest słabszy, po oddaniu moczu wciąż ma się uczucie, że pęcherz jest pełny, często trzeba chodzić do toalety, potrzeba oddania moczu często pojawia się w nocy (jest to tzw. nykturia), trudno powstrzymać oddanie moczu, możliwe jest, że kilka kropel moczu wydostanie się, zanim mężczyzna zdąży dotrzeć do toalety. Do czego prowadzą problemy z oddawaniem moczu? Wtórnymi objawami, które wynikają bezpośrednio z problemów z opróżnianiem pęcherza są: dyskomfort psychiczny spowodowany koniecznością częstego chodzenia do toalety, dyskomfort fizyczny spowodowany ciągłym uczuciem parcia na pęcherz, zakażenia dróg moczowy spowodowane przez zaleganie moczu w pęcherzu , kamica dróg moczowych spowodowana przez zaleganie moczu w pęcherzu. Dlaczego ważne jest zgłoszenie objawów lekarzowi? Objawów, które zostały wymienione powyżej, nie można lekceważyć. Wczesne rozpoczęcie leczenia przerostu prostaty może zapobiec wystąpieniu poważnych schorzeń związanych z zaleganiem moczu w pęcherzu. Objawy łagodnego przerostu prostaty można też pomylić z objawami raka tego gruczołu, czyli złośliwego przerostu prostaty. Wczesne rozpoznanie nowotworu złośliwego jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Łagodny przerost prostaty występuje najczęściej u mężczyzn po 50. roku życia. Sprawdź...

Załamany mężczyzna na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przyczyny i objawy przerostu prostaty
Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.

Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu. Objawy powiększenia prostaty O przeroście prostaty mogą świadczyć następujące objawy : oddawanie jednorazowo niewielkiej ilości moczu, dłuższy czas potrzebny, aby opróżnić pęcherz, słabszy niż wcześniej strumień moczu, powracające krótko po oddaniu moczu uczucie pełnego pęcherza, częsta potrzeba oddania moczu w nocy. Pojawienie się tych objawów może świadczyć o przeroście prostaty . Należy niezwłocznie zgłosić je lekarzowi, który zleci lub przeprowadzi odpowiednie badania , aby właściwie rozpoznać charakter choroby i rozpocząć leczenie .   Należy zauważyć, że wymienione powyżej objawy są także objawami zaawansowanego stadium rozwoju raka prostaty. Początkowa faza na ogół przebiega bezobjawowo. Z tego względu istotne jest regularne poddawanie się badaniom lekarskim, szczególnie po 40 roku życia. Wczesne rozpoznanie raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.   Nawet jeśli przerost prostaty nie ma charakteru złośliwego, należy go leczyć. Nieleczony może prowadzić do infekcji i kamicy dróg moczowych. Przyczyny przerostu prostaty Przyczyną przerostu prostaty, zarówno w jego postaci złośliwej, jak i łagodnej, jest oddziaływanie dihydrotestosteronu na tkankę prostaty. Pod wpływem tego hormonu komórki prostaty namnażają się i zaczynają uciskać cewkę moczową.   Prawdopodobieństwo zachorowania na przerost gruczołu krokowego wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej dochodzi do niego ok. 70 roku życia. W przypadku raka prostaty duże znaczenie ma...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner