Party Stories
Suplementy w tabletkach
© Jamrooferpix/Fotolia.com
Styl życia

L-arginina przyspiesza regenerację organizmu

L-arganina to naturalna substancja, która występuje w ludzkim organizmie, ale wraz z wiekiem jest produkowana w coraz mniejszej ilości. Przyspiesza regenerację tkanek i działa antyoksydacyjnie.

L-arginina to naturalna substancja, która występuje w ludzkim organizmie, ale wraz z wiekiem jest produkowana w coraz mniejszej ilości. Przyspiesza regenerację tkanek i działa antyoksydacyjnie.

 

L-arganina kojarzy się przede wszystkim jako suplement dla sportowców na zwiększenie wydolności organizmu, jednak coraz częściej mówi się o jej pozytywnym działaniu na potencję i erekcję. Przede wszystkim jest jednak stosowana jako lek, a raczej substancja, która przyspiesza regenerację podczas rekonwalescencji.

Działanie l-argininy

L-arginina wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych w tkance mięśniowej, dzięki czemu ta może być bardziej odżywiona, wolniej się męczy i szybciej regeneruje. Przyspiesza także gojenie kości i innych tkanek. Oprócz tego wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli opóźnia proces starzenia się organizmu i ochrania układ nerwowy. Poza tym sprzyja oczyszczaniu organizmu i reguluje poziom insuliny. U osób, które cierpią na nadciśnienie, pomaga je obniżyć. Łagodzi także objawy miażdżycowe. Ponadto l-arginina bywa stosowana jako lek przeciwbólowy (link: https://journals.viamedica.pl/acta_angiologica/article/viewFile/9854/8422https://journals.viamedica.pl/acta_angiologica/article/viewFile/9854/8422), szczególnie w przypadku chronicznego bólu, jak np. przy chromaniu przestankowym czyli dolegliwości bólu nóg w wyniku niedokrwienia.

Kto powinien stosować l-argininę

Większość osób nie musi przyjmować argininy w postaci suplementacji, ponieważ organizm sam ją syntezuje dzięki diecie. Są jednak przypadki, kiedy dodatkowe przyjmowanie l-argininy w postaci specjalnych preparatów jest jak najbardziej wskazane.

Należą do nich:

 • nieprawidłowa praca jelita cienkiego;
 • różnego rodzaju stany zapalne;
 • choroby, które skutkują ogólnym wyniszczeniem organizmu.

L-argininę podaje się także wcześniakom. Często stosowana jest przez sportowców, ponieważ zwiększa wydolność organizmu i przyspiesza regenerację po treningu.

Dawkowanie l-argininy

Przyjmuje się, że najlepsze efekty osiąga się, gdy dokonuje się suplementacji tuż przed treningiem lub przed snem. Bezpieczna dawka l-argininy wynosi do 20 g w ciągu doby. Aminokwas przyjmuje się również z jedzenia i szacuje się, że ilość dostarczona z diety zaspokaja dzienne zapotrzebowanie. Dlatego też nie można przesadzać z ilością l-argininy w suplementacji i należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Gdzie występuje l-arginina

L-arginina w naturalnej postaci występuje w produktach, które zawierają białko, czyli m.in.:

 • przetworach mlecznych – mleko, jogurty, sery twarogowe;
 • mięsie – drobiu, wieprzowinie, wołowinie, rybach;
 • niektórych roślinach – soi, soczewicy, migdałach.

Skutki uboczne l-argininy

Skutki uboczne suplementacji l-argininą zwykle są związane z nieprawidłowym jej przyjmowaniem.

Do najczęstszych objawów nieodpowiedniego dobrania substancji należą:

 • problemy z układem trawiennym – zwiększa kwasowość w żołądku;
 • wzrost ciśnienia;
 • osłabienie mięśnia sercowego i zwiększenie ryzyka zawału;
 • obniżenie odporności na infekcje;
 • osłabienie nerek;
 • suchość skóry.

Dlatego też nie powinno się przyjmować l-argininy bez konsultacji z lekarzem, szczególnie jeżeli suplementacja ma być w bardzo dużej dawce.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyzna uzupełniający płyny
© Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie niedoborów wody i elektrolitów w organizmie
Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.

Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.   W organizmie dorosłego człowieka woda stanowi od 70 do 80 procent masy ciała. U dzieci jest to 80 procent, a u osób starszych 50 procent wagi organizmu. Niedobór wody i elektrolitów oznacza odwodnienie. Przyczyny zaburzeń wodno-elektrolitowych Woda i elektrolity (czyli jony soli, znajdujące się w płynach organizmu) umożliwiają sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, regulują temperaturę ciała i wspierają przemianę materii. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i utraty wapnia, potasu, sodu i magnezu. Najczęstszymi przyczynami utraty wody i elektrolitów przez organizm są : intensywna aktywność fizyczna, wymioty, biegunki, niedobór snu, krwotoki, cukrzyca, częste oddawanie moczu (ponad 2 litry na dobę), stany zapalne organizmu, stosowanie diet odchudzających, jadłospis ubogi w owoce, warzywa, nabiał, mięso, sól i wodę, zaburzenia funkcjonowania nerek (na przykład niewydolność nerek), nieprawidłowa praca tarczycy (na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy), zaburzenia działania przytarczyc, przyjmowanie preparatów moczopędnych i przeczyszczających, stosowanie niektórych leków (na przykład leczących marskość wątroby). Jakie są objawy zaburzeń wodno-elektrolitowych? Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą do złego samopoczucia i objawiają się: uczuciem pragnienia, zmęczeniem, osłabieniem, sennością, omdleniami, nadciśnieniem, gorączką, bólami głowy i mięśni , suchością ust i...

szklanka wody
© imagesbyhope/Fotolia.comDmitry Naumov
Styl życia
Czy odwodnienie organizmu zawsze wygląda tak samo?
Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.

Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.   Najczęstsze konsekwencje odwodnienia to zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy i funkcji poznawczych. Zbyt mała ilość wody w organizmie może też doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi i spadku masy ciała. Odwodnienie hipertoniczne: podczas upału i przy wysiłku Do odwodnienia hipertonicznego, czyli hiperosmolarnego, dochodzi kiedy utrata wody z organizmu jest większa niż utrata elektrolitów (jonów sodu znajdujących się w płynach organizmu). Na skutek odwodnienia hipertonicznego wzrasta stężenie sodu w osoczu oraz zmniejsza się objętość płynów wewnątrzkomórkowych i pozakomórkowych. Przyczyną odwodnienia hipertonicznego może być : niewystarczające spożycie wody, utrata wody przez skórę, na przykład podczas upału lub przy wysiłku fizycznym, utrata wody przez nerki: przy przewlekłych chorobach i niewydolności nerek, brak pragnienia w skutek upośledzenia tego fizjologicznego odruchu. Przy odwodnieniu hipertonicznym należy uzupełniać niedobory wody płynami bez elektrolitów. W poważniejszych przypadkach konieczne może być podanie roztworu glukozy. Odwodnienie hipotoniczne: skutek wymiotów i biegunki O odwodnieniu hipotonicznym (hipoosmolarnym) mówi się, jeśli ilość utraconych elektrolitów jest większa niż niedobór wody. Spada wtedy poziom sodu w organizmie, a woda z wnętrza pozakomórkowego przemieszcza się do wnętrza komórki. Odwodnienie hipotoniczne jest spowodowane : utratą elektrolitów z przewodu pokarmowego: wymiotami, biegunkami, przetokami pooperacyjnymi i jelitowymi, utratą...

suplementy diety w tabletkach i kapsułkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym jest i jak działa kreatyna?
Kreatyna to związek organiczny, którego zadaniem jest gromadzenie w mięśniach energii i przyspieszenie regeneracji mięśni. Zwiększa także zdolność do podejmowania intensywnych wysiłków, a co za tym idzie – przyspiesza osiągnięcie efektów treningowych.

Kreatyna to związek organiczny, którego zadaniem jest gromadzenie w mięśniach energii i przyspieszenie regeneracji mięśni. Zwiększa także zdolność do podejmowania intensywnych wysiłków, a co za tym idzie – przyspiesza osiągnięcie efektów treningowych. Efekty przyjmowania kreatyny Długotrwale przyjmowana kreatyna podnosi efektywność treningów, pomaga budować masę mięśniową, przyspieszając proces regeneracji mięśni – a trzeba pamiętać, że mięśnie rozwijają się właśnie podczas przerwy na odpoczynek.   Przyjmowanie kreatyny przynosi pozytywne skutki także na krótki dystans – dodaje energii i zwiększa zdolność do wykonywania ćwiczeń o największej intensywności, takich jak podnoszenie ciężarów czy serie sprinterskie podczas treningów interwałowych. Kiedy stosować kreatynę? Ponieważ kreatyna działa zarówno przy przyjmowaniu jej długotrwale, jak i jedynie okazjonalnie, można ją stosować albo podczas ćwiczeń, które wymagają bardzo wysokiej intensywności (sprinty, podnoszenie ciężarów, ćwiczenia interwałowe ), albo też podczas treningów, które polegają na powtarzalnym wysiłku – czyli budowaniu masy mięśniowej podczas regularnych ćwiczeń na siłowni. Pierwszą dawkę należy przyjąć rano lub tuż przed treningiem, a drugą zaraz po treningu. Dawkowanie kreatyny Kreatyna jest dostępna w różnych formach: batonów, cukierków, gum kreatynowych, proszku a także w postaci musującej. Nie ma dotąd jednoznacznych badań, które potwierdzałyby jaka jest najbardziej efektywna dawka kreatyny – należy ją dostosowywać do wagi ciała. Przyjmuje się więc, że najlepiej jest przyjmować po dwie porcje, z czego jednorazowo powinno to być 1 g kreatyny na każde 10 kg masy. Skutki uboczne kreatyny Badania wykazały, że u niektórych osób kreatyna może wywołać problemy żołądkowe, odwodnienie, skurcze mięśni oraz...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner