Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Zegar na talerzu
© Andrey Kuzmin/Fotolia.com
Styl życia

Dieta z oknem żywieniowym – czas posiłków i czas postu

Dieta z oknem żywieniowym – Intermitten Fasting (IF), polega na okresowej głodówce. Dieta nie określa co, a kiedy możemy jeść. Okno żywieniowe ma trwać od 4 do 8 godzin. W przypadku kobiet, można je wydłużyć do 10 godzin.

Dieta z oknem żywieniowym – Intermitten Fasting (IF), polega na okresowej głodówce. Dieta nie określa co, a kiedy możemy jeść. Okno żywieniowe ma trwać od 4 do 8 godzin. W przypadku kobiet, można je wydłużyć do 10 godzin.

Główne założenia diety z oknem żywieniowym

Dieta z oknem żywieniowym polega na takim sposobie żywienia, w którym wszystkie posiłki jedzone są w odgórnie założonym przedziale czasu tzw. oknie jedzeniowym. Poza tymi sztywnymi granicami, nie można dostarczać do organizmu żadnych kalorii. Doba zostaje więc podzielona na dwie części – pierwsza część to okno żywieniowe, a druga post. Jeżeli założymy, że okno żywieniowe ma trwać 6 godzin a pierwszy posiłek zjemy o 10:00, wówczas ostatnią dawkę kalorii należy dostarczyć do organizmu o 16:00. W czasie postu od posiłków należy pić dużo wody. Dopuszczalne jest także picie herbaty i kawy z niewielką ilością mleka. Wskazana jest także rezygnacja ze słodzenia napojów cukrem lub zastąpienie cukru np. stewią. Dieta IF nie określa co można jeść, precyzuje jedynie czas, w którym posiłki mogą być zjadane.

Plany żywieniowe w diecie z oknem

Odchudzająca dieta z oknem żywieniowym ma kilka planów żywieniowych. Ma to wpływać na funkcjonalność i atrakcyjność diety. Do najpopularniejszych należą Eat Stop Eat oraz Leangains.

 

  • Eat Stop Eat – plan ten polega na całkowitym poszczeniu przez jeden lub dwa dni tygodniowo. W pozostałe dni można jeść posiłki według normalnego rytmu.

 

  • Leangains – to tryb żywieniowy, który polega na 16-godzinach postu i 8-godzinach przewidzianych na jedzenie posiłków. W przypadku kobiet plan ten może wynosić 14 godzin postu i 10 godzin jedzenia. Zgodnie z tym trybem należy zrezygnować z jedzenia śniadań o poranku. Osoby, które uprawiają poranny jogging lub inną aktywność fizyczną zmuszone są więc ćwiczyć na czczo.

Efekty diety IF

Eksperci diety z oknem żywieniowym przekonują, że dieta ma pomóc w utracie tkanki tłuszczowej i wagi ciała. Taki sposób odżywiania miałby również obniżać poziom glukozy we krwi i usprawniać wrażliwość insulinową. Wszystko to miałoby ostatecznie wpływać na zwiększenie długości życia i poprawę jego jakości.

Dieta z oknem z perspektywy dietetyków

Dietetycy patrzą na dietę z oknem mniej przychylnym okiem. Traktują ją jako niezdrową dla organizmu człowieka głodówkę. Wzór jedzeniowy to zjadanie pięciu zbilansowanych posiłków dziennie co 3-4 godziny i duża aktywność fizyczna. Dietetycy ostrzegają, że brak jedzenia przez długi czas może powodować zaburzenia koncentracji i zachwianie metabolizmu. Okna żywieniowe mogą obniżać aktywność umysłową i zdolność fizyczną. Posiłki jedzone wyłącznie w wyznaczonych ramach godzinowych stwarzają ryzyko dostarczenia do organizmu dużej liczby pustych kalorii, a nieracjonalne komponowanie posiłków może grozić anemią i innymi chorobami. Z diety IF zrezygnować powinny osoby ciężko pracujące fizycznie, kobiety w ciąży, osoby dużo trenujące oraz mające problemy z nerkami, tarczycą i wątrobą.


intermittent fasting
©julien tromeur/Fotolia
Styl życia
Zasady diety Intermittent fasting. W oknie żywieniowym możesz jeść, co chcesz
W diecie IF brak zaleceń, co do ilości i jakości zjadanych pokarmów po okresie postu. Ogranicza nas jedynie zdrowy rozsądek i czas 8 godzin okna żywieniowego.

W diecie IF brak zaleceń, co do ilości i jakości zjadanych pokarmów po okresie postu. Ogranicza nas jedynie zdrowy rozsądek i czas 8 godzin okna żywieniowego. Na czym polega dieta intermittent fasting? Intermittent fasting (okresowa głodówka) to dieta , która opiera swe podstawowe założenia na tym, że: 1. Zaczynasz dzień od kawy i idziesz na intensywny trening na czczo. 2. Około południa zjadasz pierwszy posiłek. 3. Jesz do syta, bez żadnych reguł, bilansowania, ważenia składników czy liczenia kalorii przez 8 godzin - to właśnie jest okno żywieniowe - do około 20. U kobiet proporcje ulegają zmianie i pościć powinny przez 14 godzin na dobę. 4. Pościsz przez 16 godzin do następnego śniadania w południe. Ciało odpoczywa od trawienia, produkcji enzymów, hormonów. 5. W godzinach postu pijesz jedynie wodę (nawet 3,5 litra w ciągu dnia) z ewentualnym dodatkiem potasu, izotoniki, herbatę i niesłodzoną kawę (dopuszczalna jest niewielka ilość mleka i stevia). Okresowy post wymusza na ludzkim ciele sięgnięcie do własnych rezerw, w tym momencie zaczyna się spalanie podskórnego tłuszczu. Nie ma więc ryzyka, że w nocy organizm wykorzysta komórki mięśniowe do przeprowadzenia procesów metabolicznych. Rośnie również wrażliwość insulinowa, czyli jesteśmy wtedy mniej podatni na odkładanie zapasów tłuszczu. Menu na diecie IF Bezpośrednio po treningu najlepszy będzie posiłek oparty na dużej ilości białka , nie węglowodanów. Trzeba zachować zasady zdrowego żywienia, postawić na gotowanie na parze, grillowanie, pieczenie, zrezygnować z przetworzonej mąki, rafinowanych węglowodanów, smażenia, niezdrowych tłuszczów, słodyczy, cukru. Ważne jest włączenie do codziennych dań awokado, oleju kokosowego, oliwy, masła, orzechów, nasion, pestek. Planujmy kilka mniejszych wartościowych posiłków do zjedzenia w ciągu okna żywieniowego, nie...

Kobieta w białym topie pije wodę z butelki.
©vectorfusionart/Fotolia
Styl życia
Dieta 8 godzinna – mechanizm działania i efekty diety
8 godzinna dieta odchudzająca oparta jest na tym, że w ciągu 24 godzin doby do organizmu pokarm jest dostarczany tylko przez 8 godzin. Pozostałe 16 godzin polega na głodówce.

8 godzinna dieta odchudzająca oparta jest na tym, że w ciągu 24 godzin doby do organizmu pokarm jest dostarczany tylko przez 8 godzin. Pozostałe 16 godzin polega na głodówce. Zasady diety 8 godzinnej – 8 godzin jedzenia i 16 godzin głodówki W diecie 8 godzinnej ważnym elementem jest picie wody. Woda to nieodłączny element zarówno w tracie 8 godzin przeznaczonych na jedzenie, jak i w 16 godzinnej głodówce. Według autora diety – Davida Zinczenko – należy maksymalnie opóźniać moment zjedzenia pierwszego posiłku. W trakcie przebywania na diecie 8 godzinnej tuż po przebudzeniu zalecane jest wypicie szklanki wody, kawy lub herbaty. Każdego dnia odchudzającej diety 8 godzinnej należy wykonywać 8 minut dowolnych ćwiczeń, które mają przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej. Efekty diety 8 godzinnej Zdaniem zwolenników odchudzającej diety 8 godzinnej pierwszy tydzień diety może przynieść spadek około 5 kilogramów. Zrzucanie kolejnych kilogramów jest coraz wolniejsze. Czas trwania diety i efekt końcowy to kwestia indywidualna. Zalety diety 8 godzinnej Przejście na dietę 8 godziną nie wymaga poświęcania dużych kosztów. Według założeń autora można jeść dowolne produkty – łącznie ze słodkimi przekąskami i tłustym mięsem – należy jednak jeść je wyłącznie przez kolejne 8 godzin w ciągu doby. Zdaniem zwolenników diety 8 godzinnej odchudzanie tym sposobem rzeczywiście przynosi widoczne efekty. Wady odchudzającej diety 8 godzinnej Dieta 8 godzinna nie cieszy się reputacją wśród dietetyków i lekarzy . Długie przerwy w jedzeniu i opóźnione śniadania uważane są za nieracjonalny sposób odżywiania. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, ponieważ dostarcza energię na resztę dnia i powinno być zjadane w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu. Diety 8 godzinne powodują wyczerpanie organizmu, obniżenie odporności i ogólne...

dieta pszeniczna
©Lsantilli/fotolia
Styl życia
Dieta pszeniczna – zalety i wady
Dieta pszeniczna to kuracja odchudzająco-oczyszczająca, jednak ze względu na małą różnorodność składników odżywczych nie powinna być stosowana przez dłuższy czas. Dieta pszeniczna należy do grupy tzw. monodiet, czyli diet opartych na jednym typie pokarmów. Głównym składnikiem diety pszenicznej jest oczywiście gotowana pszenica.

Dieta pszeniczna to kuracja odchudzająco-oczyszczająca, jednak ze względu na małą różnorodność składników odżywczych nie powinna być stosowana przez dłuższy czas. Dieta pszeniczna należy do grupy tzw. monodiet, czyli diet opartych na jednym typie pokarmów. Głównym składnikiem diety pszenicznej jest oczywiście gotowana pszenica. Na czym polega dieta pszeniczna Celem diety pszenicznej jest nie tylko utrata kilogramów, ale także oczyszczenie organizmu z toksyn. Jadłospis jest banalnie prosty – w ciągu dnia należy jeść posiłki złożone wyłącznie z gotowanej pszenicy. Aby dodać ziarnom nieco smaku można wykorzystać pokrzywę, kiełki pszenicy i mniszek lekarski . Nie ma ograniczeń co do ilości jedzonej pszenicy, poza trzema głównymi posiłkami można sięgać po nią, gdy pojawia się głód. Przed przystąpieniem do diety należy się do niej przygotować, tzn. ograniczać pokarmy ciężkostrawne. Również po zakończeniu kuracji mięso i inne produkty należy włączać do jadłospisu stopniowo. Jak długo powinna trwać dieta Dieta pszeniczna trwa od 3 do 12 dni i jej czas uzależniony jest zarówno od potrzeb organizmu, jak i jego „typu cieplnego”. W zaleceniach diety można spotkać się z opisami typów organizmów ciepłolubnych i zimnolubnych. Pszenica określana jest tutaj jako pokarm zimny, zatem dłużej z jej właściwości mogą korzystać osoby o typie ciepłolubnym (czyli te, które mają wyższe ciśnienie, dobrze czują się w chłodniejszych pomieszczeniach itp.) . Z kolei osoby, których stopy i dłonie często są zimne, a ciśnienie jest niższe, nie powinny pozostawać na diecie pszenicznej dłużej niż trzy dni, gdyż ta monodieta określana jest jako dodatkowo wychładzająca organizm. Argumenty przeciwko diecie pszenicznej Dietetycy odradzają stosowanie monodiet czy głodówek, gdyż jedynie dobrze zbilansowane i racjonalne odżywianie, które stanie się...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner