owoce
Flickr/Didriks/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Volumetrics – chudnięcie poprzez jedzenie do syta niskokalorycznych produktów

Dieta wolumetryczna, czyli inaczej objętościowa. Jest to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów poprzez ograniczenie kaloryczności a nie ilości spożywanych posiłków.

Dieta wolumetryczna, czyli inaczej objętościowa. Jest to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów poprzez ograniczenie kaloryczności a nie ilości spożywanych posiłków.

Zasady diety wolumetrycznej

Podstawą diety wolumetrycznej jest zasada polegająca na tym, że każdego dnia człowiek spożywa podobną objętość jedzenia, dlatego wystarczy obniżyć jego zawartość kaloryczną a nie objętość. Ponieważ to właśnie wielkość spożywanych porcji a nie zawartość składników odżywczych ma znaczący wpływ na uczucie sytości. Dlatego, aby schudnąć nie trzeba zmniejszać ilości jedzenia, tylko kaloryczność przy zachowaniu tej samej objętości posiłków. Metoda ta zapewnia zdrowe tempo utraty wagi, dzięki czemu można dzięki jej stosowaniu osiągać trwalsze efekty. Ważna w tej diecie jest również codzienna aktywność fizyczna.

Dieta wolumetryczna – cztery grupy produktów

Dieta objętościowa polega na podzieleniu produktów żywnościowych na cztery grupy, według kaloryczności oraz zawartości wody (tzw. gęstości energetycznej).

Kasia gotuje z Polki.pl: kurczak w sosie słodko-kwaśnym

Grupa 1: Produkty zalecane, to takie, które można jeść bez ograniczeń, są to: niskokaloryczne warzywa i owoce (np. arbuz, sałata, pomidory, ogórki, maliny, jabłka, cytrusy), chude mleko i jogurty, buliony warzywne.

Grupa 2: Produkty dozwolone. Są to: owoce i warzywa o wyższej kaloryczności (np. strączki, ziemniaki, banany, kukurydza), produkty pełnoziarniste (np. brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo i makarony), chude ryby (np. mintaj, dorsz, morszczuk) i mięso (np. wołowina, cielęcina, kurczak, indyk). Produkty z tej grupy można jeść w sposób kontrolowany, spożywając najmniej mięsa i ryb.

Grupa 3: Produkty, które są dozwolone, ale których spożycie trzeba znacznie ograniczać, to: tłusty nabiał – jajka i sery, tłuste mięso – gęsina, wieprzowina i baranina; białe pieczywo i lody.

Grupa 4: Produkty zakazane, całkowicie wyeliminowane z jadłospisu, to: fast-foody, słodycze, masło, przekąski – np. chipsy, krakersy; oleje, orzechy.

Dieta wolumetryczna opiera się przede wszystkim na spożywaniu pokarmów zawierających dużo wody, błonnika, które jednocześnie są ubogie w tłuszcz. Przy czym woda musi być wkomponowana w posiłek. Dlatego jadłospis w tej diecie opiera się przede wszystkim na potrawach jednogarnkowych oraz klarownych zupach.

Najeść się do syta

Dieta wolumetryczna została stworzona w oparciu o rzetelne badania naukowe. Jest również uznawana przez dietetyków za dobrze zbilansowaną i efektywną dietę odchudzającą. Stosowanie diety wolumetrycznej nie stanowi zagrożenia zdrowotnego, ponieważ nie powoduje niedoborów pokarmowych. Ponadto dieta objętościowa wymaga nauki prawidłowych nawyków żywieniowych, co może przyczynić się do wprowadzenia zdrowego sposobu odżywiania na całe życie. Jadłospis w tej diecie opiera się na produktach bogatych w błonnik i wodę, dlatego jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na zaparcia lub zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Wady diety wolumetrycznej – rozepchany żołądek

Dieta objętościowa to możliwość najedzenia się do syta, ale bez przejadania się. Mimo to odnosi się wrażenie, że po jej zakończeniu żołądek będzie nadmiernie rozciągnięty, i aby się najeść konieczne będzie spożycie dużej objętości pokarmów. Jeżeli wyrobione podczas stosowania diety wolumetrycznej prawidłowe nawyki żywieniowe nie zostaną z nami na zawsze wówczas istnieje duże ryzyko efektu jojo. Dieta objętościowa wymaga samodzielnego przygotowywania posiłków, co może być czasochłonne i niekomfortowe, szczególnie dla osób, które nie lubią gotować.


Jogurt z owocami
© Floydine/Fotolia.com
Styl życia
Odchudzanie w dwa tygodnie, czyli szybkie efekty z dietą jogurtową
Efekty odchudzającej diety jogurtowej są widoczne po dwóch tygodniach jej stosowania. Dieta umożliwia redukcję masy ciała nawet o 6 kilogramów. Ponadto reguluje procesy przemiany materii, co sprzyja oczyszczeniu organizmu z toksyn.

Efekty odchudzającej diety jogurtowej są widoczne po dwóch tygodniach jej stosowania. Dieta umożliwia redukcję masy ciała nawet o 6 kilogramów. Ponadto reguluje procesy przemiany materii, co sprzyja oczyszczeniu organizmu z toksyn.   Największą zaletą odchudzającej diety jogurtowej jest to, że przynosi szybkie efekty – w ciągu dwóch tygodni pozwala na utratę od 3 do 6 kilogramów . Dostarcza wszystkich substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na czym polega dieta jogurtowa Dieta jogurtowa jest dietą odchudzającą, którą stosuje się przez 14 dni. Podstawę żywienia stanowią produkty mleczne, a dokładnie jogurty oraz kefiry zarówno o obniżonej jak i normalnej zawartości tłuszczu . Nie zaleca się spożywać maślanki, gdyż dostarcza dużej ilości węglowodanów oraz tłuszczu. Osoba będąca na diecie jogurtowej codziennie powinna spożywać cztery kubeczki kefiru bądź jogurtu, które są źródłem żywych kultur bakterii. Produkty wskazane i niewskazane w diecie jogurtowej Odchudzająca dieta jogurtowa nie zakłada jedzenia wyłącznie jogurtów i kefirów, które obowiązkowo spożywa się w ramach trzech głównych posiłków W jadłospisie dozwolone są: płatki owsiane i kukurydziane, owocowe muesli, pełnoziarniste pieczywo, kasze , chude mięso oraz wędliny, wszystkie owoce (nawet te najbardziej kaloryczne jak banany i winogrona) oraz warzywa. Wśród produktów niedozwolonych znajdują się tłuste ryby oraz czerwone mięso. Zalety i wady odchudzającej diety jogurtowej Podstawową zaletą diety jogurtowej jest to, że zakłada pełnowartościowe posiłki. Umożliwia dostarczenie organizmowi wszystkich składników odżywczych , bez narażania go na niebezpieczne dla zdrowia niedobory pokarmowe. Dieta jogurtowa jest...

mężczyzna trzymający się za brzuch
@Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie błony śluzowej żołądka – jakie są objawy choroby i jak je zwalczać? Dieta w nieżycie żołądka
Zapalenie błony śluzowej żołądka może być wywołane niezdrowym stylem życia oraz infekcjami o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym. Najważniejszym elementem leczenia jest lekkostrawna dieta z ograniczeniem tłuszczu.

Zapalenie błony śluzowej żołądka może być wywołane niezdrowym stylem życia oraz infekcjami o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym. Najważniejszym elementem leczenia jest lekkostrawna dieta z ograniczeniem tłuszczu.   Zapalenie żołądka jest chorobą, której towarzyszy ból, nudności, wymioty oraz brak apetytu . W leczeniu ważną rolę odgrywa modyfikacja sposobu odżywiania. Dieta przy zapaleniu żołądka opiera się na ograniczeniu błonnika pokarmowego oraz potraw, które wzmagają wydzielanie soku żołądkowego. Zapalenie żołądka – czym jest spowodowane? Zapalenie błony śluzowej żołądka , inaczej zapalenie żołądka lub nieżyt, może być wywołane przez różne czynniki. Stan zapalny błony śluzowej może rozwinąć się w konsekwencji zakażenia bakterią Helicobacter pylori lub innej infekcji bakteryjnej, ale również wirusowej, grzybiczej lub pasożytniczej. Częstymi przyczynami nieżytu żołądka są: nadmierny stres , nadużywanie niektórych leków (zwłaszcza o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym), urazy, choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz nadużywanie alkoholu. Zapalenie żołądka objawia się: bólem w nadbrzuszu, nudnościami, wymiotami, wzdęciami oraz uczuciem pełności po każdym, nawet niewielkim posiłku. Chorobie towarzyszy również wzmożone odbijanie, brak apetytu oraz gwałtowny, nieuzasadniony spadek masy ciała . Zasady diety w nieżycie żołądka W zapaleniu błony śluzowej żołądka kluczowym elementem leczenia jest modyfikacja diety . Przy nieżycie stosuje się dietę łatwostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Jej celem jest odciążenie chorego narządu i łagodzenie dolegliwości żołądkowych. Wskazane jest jedzenie 5 małych objętościowo i niskotłuszczowych posiłków w regularnych odstępach...

Jabłka
Flickr/Maciej Lewandowski/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Niskotłuszczowa dieta wegańska dra Ornisha: dieta bez mięsa
Niskotłuszczowa dieta wegetariańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych, ale i skutecznych metod na odchudzanie. Odrzucenie mięsa w pokarmach sprawi, że szybko zrzucisz zbędne kilogramy. W diecie dra Ornisha należy zamienić produkty mięsne na dużą ilość warzyw, owoców i zbóż (pszenica, orkisz, jęczmień, żyto, kasze).

Niskotłuszczowa dieta wegetariańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych, ale i skutecznych metod na odchudzanie. Odrzucenie mięsa w pokarmach sprawi, że szybko zrzucisz zbędne kilogramy. W diecie dra Ornisha należy zamienić produkty mięsne na dużą ilość warzyw, owoców i zbóż (pszenica, orkisz, jęczmień, żyto, kasze). Zasady diety dra Ornisha Ułożenie niskotłuszczowej wdiety wegetariańskiej  musi opierać się na kilku podstawowych zasadach. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że całkowita eliminacja tłuszczu z diety jest niemożliwa. Choćby dlatego, że zawierają go również rośliny. Oto kilka porad, co należy robić, aby zastosować się do zasad diety dra Ornisha:   1. Ważne jest to, aby podczas przygotowywania posiłków wyeliminować ze składników do maksimum tłuszcz zwierzęcy (mięso – wołowe, drobiowe, ryby; masło, smalec, tłusta śmietana), a zastąpić go produktami roślinnymi. 2. Najadać się do syta, ale tylko korzystając z poszczególnych produktów: wszystkie warzywa i owoce (z naciskiem na warzywa strączkowe) i wszystkie dostępne zboża. 3. Nie liczyć kalorii – dieta dra Ornisha opiera na się w dużej mierze na węglowodanach (75% produktów w tej diecie to powinny być właśnie węglowodany), dlatego w ciągu miesiąca zrzucić można tylko ok. 5 kg. 4. Jest to jednak spadek wagi trwalszy niż po tygodniowej głodówce, gdzie skutkiem ubocznym będzie efekt jojo. 5. Jeść częściej, ale w mniejszych porcjach w celu zwiększenia przemiany materii. 6. Zastępować tłuste produkty innymi: do puree ziemniaczanego zamiast masła, dodać chude mleko, do zupy lub sosu zamiast śmietany dodać jogurt naturalny light, do kawy zamiast śmietanki dodać chude mleko light, zamiast żółtego sera (jest w nim ponad 60% tłuszczu), sięgnąć po...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik