owoce
Flickr/Didriks/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Volumetrics – chudnięcie poprzez jedzenie do syta niskokalorycznych produktów

Dieta wolumetryczna, czyli inaczej objętościowa. Jest to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów poprzez ograniczenie kaloryczności a nie ilości spożywanych posiłków.

Dieta wolumetryczna, czyli inaczej objętościowa. Jest to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów poprzez ograniczenie kaloryczności a nie ilości spożywanych posiłków.

Zasady diety wolumetrycznej

Podstawą diety wolumetrycznej jest zasada polegająca na tym, że każdego dnia człowiek spożywa podobną objętość jedzenia, dlatego wystarczy obniżyć jego zawartość kaloryczną a nie objętość. Ponieważ to właśnie wielkość spożywanych porcji a nie zawartość składników odżywczych ma znaczący wpływ na uczucie sytości. Dlatego, aby schudnąć nie trzeba zmniejszać ilości jedzenia, tylko kaloryczność przy zachowaniu tej samej objętości posiłków. Metoda ta zapewnia zdrowe tempo utraty wagi, dzięki czemu można dzięki jej stosowaniu osiągać trwalsze efekty. Ważna w tej diecie jest również codzienna aktywność fizyczna.

Dieta wolumetryczna – cztery grupy produktów

Dieta objętościowa polega na podzieleniu produktów żywnościowych na cztery grupy, według kaloryczności oraz zawartości wody (tzw. gęstości energetycznej).

Grupa 1: Produkty zalecane, to takie, które można jeść bez ograniczeń, są to: niskokaloryczne warzywa i owoce (np. arbuz, sałata, pomidory, ogórki, maliny, jabłka, cytrusy), chude mleko i jogurty, buliony warzywne.

Grupa 2: Produkty dozwolone. Są to: owoce i warzywa o wyższej kaloryczności (np. strączki, ziemniaki, banany, kukurydza), produkty pełnoziarniste (np. brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo i makarony), chude ryby (np. mintaj, dorsz, morszczuk) i mięso (np. wołowina, cielęcina, kurczak, indyk). Produkty z tej grupy można jeść w sposób kontrolowany, spożywając najmniej mięsa i ryb.

Grupa 3: Produkty, które są dozwolone, ale których spożycie trzeba znacznie ograniczać, to: tłusty nabiał – jajka i sery, tłuste mięso – gęsina, wieprzowina i baranina; białe pieczywo i lody.

Grupa 4: Produkty zakazane, całkowicie wyeliminowane z jadłospisu, to: fast-foody, słodycze, masło, przekąski – np. chipsy, krakersy; oleje, orzechy.

Dieta wolumetryczna opiera się przede wszystkim na spożywaniu pokarmów zawierających dużo wody, błonnika, które jednocześnie są ubogie w tłuszcz. Przy czym woda musi być wkomponowana w posiłek. Dlatego jadłospis w tej diecie opiera się przede wszystkim na potrawach jednogarnkowych oraz klarownych zupach.

Najeść się do syta

Dieta wolumetryczna została stworzona w oparciu o rzetelne badania naukowe. Jest również uznawana przez dietetyków za dobrze zbilansowaną i efektywną dietę odchudzającą. Stosowanie diety wolumetrycznej nie stanowi zagrożenia zdrowotnego, ponieważ nie powoduje niedoborów pokarmowych. Ponadto dieta objętościowa wymaga nauki prawidłowych nawyków żywieniowych, co może przyczynić się do wprowadzenia zdrowego sposobu odżywiania na całe życie. Jadłospis w tej diecie opiera się na produktach bogatych w błonnik i wodę, dlatego jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na zaparcia lub zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Wady diety wolumetrycznej – rozepchany żołądek

Dieta objętościowa to możliwość najedzenia się do syta, ale bez przejadania się. Mimo to odnosi się wrażenie, że po jej zakończeniu żołądek będzie nadmiernie rozciągnięty, i aby się najeść konieczne będzie spożycie dużej objętości pokarmów. Jeżeli wyrobione podczas stosowania diety wolumetrycznej prawidłowe nawyki żywieniowe nie zostaną z nami na zawsze wówczas istnieje duże ryzyko efektu jojo. Dieta objętościowa wymaga samodzielnego przygotowywania posiłków, co może być czasochłonne i niekomfortowe, szczególnie dla osób, które nie lubią gotować.


Jogurt z owocami
© Floydine/Fotolia.com
Styl życia
Odchudzanie w dwa tygodnie, czyli szybkie efekty z dietą jogurtową
Efekty odchudzającej diety jogurtowej są widoczne po dwóch tygodniach jej stosowania. Dieta umożliwia redukcję masy ciała nawet o 6 kilogramów. Ponadto reguluje procesy przemiany materii, co sprzyja oczyszczeniu organizmu z toksyn.

Efekty odchudzającej diety jogurtowej są widoczne po dwóch tygodniach jej stosowania. Dieta umożliwia redukcję masy ciała nawet o 6 kilogramów. Ponadto reguluje procesy przemiany materii, co sprzyja oczyszczeniu organizmu z toksyn.   Największą zaletą odchudzającej diety jogurtowej jest to, że przynosi szybkie efekty – w ciągu dwóch tygodni pozwala na utratę od 3 do 6 kilogramów . Dostarcza wszystkich substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na czym polega dieta jogurtowa Dieta jogurtowa jest dietą odchudzającą, którą stosuje się przez 14 dni. Podstawę żywienia stanowią produkty mleczne, a dokładnie jogurty oraz kefiry zarówno o obniżonej jak i normalnej zawartości tłuszczu . Nie zaleca się spożywać maślanki, gdyż dostarcza dużej ilości węglowodanów oraz tłuszczu. Osoba będąca na diecie jogurtowej codziennie powinna spożywać cztery kubeczki kefiru bądź jogurtu, które są źródłem żywych kultur bakterii. Produkty wskazane i niewskazane w diecie jogurtowej Odchudzająca dieta jogurtowa nie zakłada jedzenia wyłącznie jogurtów i kefirów, które obowiązkowo spożywa się w ramach trzech głównych posiłków W jadłospisie dozwolone są: płatki owsiane i kukurydziane, owocowe muesli, pełnoziarniste pieczywo, kasze , chude mięso oraz wędliny, wszystkie owoce (nawet te najbardziej kaloryczne jak banany i winogrona) oraz warzywa. Wśród produktów niedozwolonych znajdują się tłuste ryby oraz czerwone mięso. Zalety i wady odchudzającej diety jogurtowej Podstawową zaletą diety jogurtowej jest to, że zakłada pełnowartościowe posiłki. Umożliwia dostarczenie organizmowi wszystkich składników odżywczych , bez narażania go na niebezpieczne dla zdrowia niedobory pokarmowe. Dieta jogurtowa jest...

Jabłka
Flickr/Maciej Lewandowski/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Niskotłuszczowa dieta wegańska dra Ornisha: dieta bez mięsa
Niskotłuszczowa dieta wegetariańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych, ale i skutecznych metod na odchudzanie. Odrzucenie mięsa w pokarmach sprawi, że szybko zrzucisz zbędne kilogramy. W diecie dra Ornisha należy zamienić produkty mięsne na dużą ilość warzyw, owoców i zbóż (pszenica, orkisz, jęczmień, żyto, kasze).

Niskotłuszczowa dieta wegetariańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych, ale i skutecznych metod na odchudzanie. Odrzucenie mięsa w pokarmach sprawi, że szybko zrzucisz zbędne kilogramy. W diecie dra Ornisha należy zamienić produkty mięsne na dużą ilość warzyw, owoców i zbóż (pszenica, orkisz, jęczmień, żyto, kasze). Zasady diety dra Ornisha Ułożenie niskotłuszczowej wdiety wegetariańskiej  musi opierać się na kilku podstawowych zasadach. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że całkowita eliminacja tłuszczu z diety jest niemożliwa. Choćby dlatego, że zawierają go również rośliny. Oto kilka porad, co należy robić, aby zastosować się do zasad diety dra Ornisha:   1. Ważne jest to, aby podczas przygotowywania posiłków wyeliminować ze składników do maksimum tłuszcz zwierzęcy (mięso – wołowe, drobiowe, ryby; masło, smalec, tłusta śmietana), a zastąpić go produktami roślinnymi. 2. Najadać się do syta, ale tylko korzystając z poszczególnych produktów: wszystkie warzywa i owoce (z naciskiem na warzywa strączkowe) i wszystkie dostępne zboża. 3. Nie liczyć kalorii – dieta dra Ornisha opiera na się w dużej mierze na węglowodanach (75% produktów w tej diecie to powinny być właśnie węglowodany), dlatego w ciągu miesiąca zrzucić można tylko ok. 5 kg. 4. Jest to jednak spadek wagi trwalszy niż po tygodniowej głodówce, gdzie skutkiem ubocznym będzie efekt jojo. 5. Jeść częściej, ale w mniejszych porcjach w celu zwiększenia przemiany materii. 6. Zastępować tłuste produkty innymi: do puree ziemniaczanego zamiast masła, dodać chude mleko, do zupy lub sosu zamiast śmietany dodać jogurt naturalny light, do kawy zamiast śmietanki dodać chude mleko light, zamiast żółtego sera (jest w nim ponad 60% tłuszczu), sięgnąć po...

warzywa w garnku
Pixabay/51zuzanna1/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Lekkostrawna dieta niskotłuszczowa chroni chorą wątrobę
Wzdęcia, zaparcia, problemy z trawieniem? Aby zapobiec zapaleniu, marskości czy stłuszczeniu wątroby, trzeba działać natychmiast i złe nawyki żywieniowe zastąpić dietą wątrobową.

Wzdęcia, zaparcia, problemy z trawieniem? Aby zapobiec zapaleniu, marskości czy stłuszczeniu wątroby, trzeba działać natychmiast i złe nawyki żywieniowe zastąpić dietą wątrobową. Co to jest dieta wątrobowa? Dieta wątrobowa to inne określenie diety niskotłuszczowej – jej celem jest ograniczenie spożycia produktów tłustych, zarówno ilościowe (do 40 g dziennie), jak i jakościowe (wyłącznie masło, olej słonecznikowy i olej sojowy). Ma to na celu zminimalizowanie obciążenia wątroby, które skuteczne jest tylko, jeśli w parze z wyeliminowaniem tłuszczu idzie zmniejszenie obfitości codziennych posiłków.   Najlepiej jeść 5 lekkostrawnych posiłków dziennie. Dieta wątrobowa należy do najbardziej restrykcyjnych, bo oprócz ograniczeń związanych ze spożyciem tłuszczu, obowiązuje odstawienie wszelkich potraw smażonych, ciast, słodyczy, ostrych przypraw, kaszy, mocnej kawy, a także alkoholu. Wskazania do stosowania diety wątrobowej Dieta wątrobowa jest koniecznością w przypadku wszelkich schorzeń wątroby – od wirusowego i przewlekłego zapalenia wątroby, poprzez marskość, aż po otłuszczenie. Ponadto dieta niskotłuszczowa zalecana jest w chorobach trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wskazaniem do stosowania diety wątrobowej jest także potrzeba regeneracji wątroby u tych, którzy po posiłkach mają problemy z trawieniem, odczuwają wzdęcia i zaparcia. Długość trwania takiej diety określa lekarz w zależności od tego, jaki rodzaj schorzenia jest wskazaniem do zmiany jadłospisu. Czas regeneracji wątroby jest kwestą indywidualną dla każdego organizmu. Co wolno jeść w diecie wątrobowej? Podstawą diety wątrobowej są produkty o wysokiej zawartości białka i węglowodanów. Na mięso możemy sobie pozwolić tylko, jeśli ograniczymy się do tego...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner