owoce i warzywa w durszlaku
Flickr/Rob Bertholf/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Warzywa i owoce na straży naszego zdrowia. Dr Ewa Dąbrowska proponuje detoksykację organizmu

Dieta warzywno-owocowa, która w naturalny sposób oczyszcza i mobilizuje siły witalne organizmu – to odpowiedź dr Ewy Dąbrowskiej na postępujące zanieczyszczenie środowiska i zachwianie równowagi ekosystemów. Proponuje ona powrót do prostego żywienia, które poprzez detoksykację całego organizmu wyleczy go z przewlekłych dolegliwości.

Dieta warzywno-owocowa, która w naturalny sposób oczyszcza i mobilizuje siły witalne organizmu – to odpowiedź dr Ewy Dąbrowskiej na postępujące zanieczyszczenie środowiska i zachwianie równowagi ekosystemów. Proponuje ona powrót do prostego żywienia, które poprzez detoksykację całego organizmu wyleczy go z przewlekłych dolegliwości.

Warzywno-owocowe właściwości lecznicze natury

Dr n. med. Ewa Dąbrowska stworzyła dietę, która pomaga w momencie, gdy zawodzą konwencjonalne – farmakologiczne sposoby leczenia. Według jej teorii tylko powrót do naturalnych składników odżywczych jest nam w stanie pomóc. Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej opiera się głównie na założeniach leczniczej głodówki, podczas której organizm ludzki alkalizuje się (czyli odkwasza) oraz oczyszcza, wzmacnia samonaprawcze mechanizmy by powrócić do równowagi – zdrowia. Doświadczenia związane ze stosowaniem tej diety potwierdziły tezę, że pożywienie może być lekarstwem na choroby cywilizacyjne.

Jak działa dieta dr Dąbrowskiej?

Etap I. W okresie od kilku dni do kilku tygodni należy spożywać wyłącznie warzywa nieskrobiowe (np. marchew, buraki, rzodkiew, cebula, por, pomidor, papryka, brokuły, sałata, różnego rodzaju zioła, ogórki ) i owoce bezcukrowe (czyli grejpfruty, jabłka, niewielkie ilości jagód, cytryny). Wskazane jest również picie soków z zielonych pędów, takich jak: seler naciowy, botwina, mniszek, szczaw, pokrzywa, kiełki lucerny, itp., gdyż zawierają one chlorofil, który swoim składem jest bardzo zbliżony do hemoglobiny krwi, przez co działa oczyszczająco na organizm ludzki, dostarcza mu tlen, energię, witaminy i minerały w najlepiej przyswajalnej postaci. Warzywa i owoce można jeść surowe, pieczone jako surówki, w postaci zup. Do picia poleca się: wody, soki warzywne i owocowe, herbaty owocowe lub ziołowe, wywary z warzyw.

Kasia gotuje z Polki.pl: jak zrobić popcorn

 

Produkty niedozwolone na etapie leczniczej głodówki to przede wszystkim: biała mąka, cukier, produkty wysoko przetworzone. Nie należy również spożywać innych pokarmów, np. chleba, kasz, oleju itp. Niewskazane jest również picie kawy, mocnej herbaty, alkoholu, ani palenie papierosów.

 

Dr Dąbrowska ostrzega, że na tym etapie leczenia mogą wystąpić tzw. kryzysy ozdrowieńcze objawiające się bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami. Zaleca ona wówczas przejście na dietę sokową. Taki kryzys nie powinien być dłuższy niż 3 dni, po tym czasie wszystko powinno wrócić do normy, jeżeli jest inaczej należy zgłosić się do lekarza.

 

Etap II. Po oczyszczającej kuracji warzywno-owocowej dr Dąbrowska zaleca włączenie produktów pełnowartościowych, opartych na naturalnych, nie modyfikowanych chemicznie pokarmach pochodzenia głównie roślinnego oraz wprowadzenie na stałe zwyczaju postów warzywno-owocowych, np. 1-2 dni w tygodniu, albo 1 tydzień diety w miesiącu.

 

Aktywność fizyczna wspiera kurację oraz przyspiesza jej pozytywne rezultaty. Według dr Dąbrowskiej tajemnica długowieczności tkwi w wewnętrznej czystości ciała.


kolorowe warzywa dynia, żółta i zielona papryka
©M.studio/Fotolia.com
Styl życia
Wychodzenie z diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej - zasady i etapy
Wychodzenie z diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej - zasady i etapy

Jak prawidłowo wyjść z diety dr Dąbrowskiej?  To pytanie, które zadaje sobie wiele osób po zakończeniu postu warzywno-owocowego. Wyjście z głodówki powinno być stopniowe i nie obciążać zbytnio organizmu. Dlatego zakazane potrawy i produkty trzeba wprowadzać z rozwagą. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady i etapy wychodzenia z postu Dąbrowskiej . Zasady wychodzenia z diety dr Dąbrowskiej Post dr Dąbrowskiej to nie jest dieta, którą można zakończyć z dnia na dzień. Zabronione produkty trzeba wprowadzać stopniowo, tak żeby nie obciążyć organizmu i zapobiec efektowi jojo .  Najważniejsze zasady wychodzenia z diety postnej Czas wychodzenia trwa tyle ile czasu byliśmy na diecie (np. dwa tygodnie diety - dwa tygodnie wychodzenia z postu). Zakazane produkty należy wprowadzać stopniowo, gdyż nasz organizm odzwyczaił się od przetworzonego jedzenia. Kaloryka również podwyższana jest stopniowo o 200 kcal aż do naszego pełnego dziennego zapotrzebowania. Rozdzielność makroskładników: węglowodanów i białek. Wybieranie produktów pełnowartościowych. Wychodzenie z diety należy podzielić na dwie-trzy fazy, w każdej z nich dodajemy nowe produkty do jadłospisu.  Poniżej znajdziecie przykładowy 2-tygodniowy rozkład wychodzenia z postu dr Dąbrowskiej . Faza pierwsza wychodzenia z postu dr Dąbrowskiej W pierwszym etapie wychodzenia z posty stawiamy na lekkie, lekkostrawne dania i składniki . Ilość przyswajalnych węglowodanów powinna być niska. Mogą to być między innymi takie produkty jak: zdrowe oleje i tłuszcze roślinne: oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy, mleko kokosowe , woda kokosowa wszystkie warzywa i owoce jajka, orzechy, suszone owoce, zupy. Na początku zaczynamy wprowadzać wszystkie świeże warzywa i zdrowe...

kolorowe warzywa dynia, żółta i zielona papryka
©M.studio/Fotolia.com
Styl życia
Potrawy podczas diety dr Dąbrowskiej – przepisy i przykładowy jadłospis
Dieta dr Dąbrowskiej jest stosowana, aby oczyścić organizm z toksyn. W tym celu je się tylko warzywa i owoce, które nie zawierają cukrów, tłuszczów i białek (lub małą ilość). W jadłospisie Ewy Dąbrowskiej znajduje się dużo kiszonek, marchwi, kapusty, brokułów i jabłek. Popularne przepisy w tej diecie to gołąbki jarskie oraz kotleciki z cukinii i marchwi z frytkami z dyni.

Dieta dr Dąbrowskiej jest stosowana, aby oczyścić organizm z toksyn. W tym celu je się tylko warzywa i owoce, które nie zawierają cukrów, tłuszczów i białek (lub małą ilość). W jadłospisie Ewy Dąbrowskiej znajduje się dużo kiszonek, marchwi, kapusty, brokułów i jabłek. Popularne przepisy w tej diecie to gołąbki jarskie oraz kotleciki z cukinii i marchwi z frytkami z dyni. W dzisiejszych czasach jedzenie zostało zastąpione żywnością przetworzoną przemysłowo, m.in. poprzez rafinację czy poddanie wysokiej temperaturze. Procesy te pozbawiają jedzenie witamin, mikroelementów, błonnika, które są potrzebne człowiekowi do utrzymania zdrowia. Dieta dr Dąbrowskiej przeciwko chorobom i toksynom Zamiast naturalnych pokarmów ludzie zaczęli żywić się jedzeniem pełnym cukru, rafinowanych tłuszczów, konserwantów i barwników, które negatywnie wpływają na zdrowie i przyczyniają się do powstawania różnych chorób, takich jak nowotwory czy cukrzyca. Dieta dr Dąbrowskiej jest kuracją oczyszczającą, która ma za zadanie odtruć organizm z nagromadzonych toksyn oraz dostarczyć mikroelementów, witamin i enzymów. Dieta uruchamia i wzmacnia samoleczące mechanizmy, do których zdolny jest organizm każdego człowieka. Kuracja w zależności od potrzeb trwa od kilku dni do kilku tygodni i opiera się na jedzeniu warzyw i owoców. Terapia spełnia kryteria głodówki leczniczej, ponieważ niedozwolone są pokarmy wysokobiałkowe, tłuszcze oraz cukry. W czasie diety nie je się zbóż, kasz, mąki i produktów z nich tworzonych. Okresowe żywienie według zasad dr Dąbrowskiej jest skuteczną metodą leczenia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Przykładowy jadłospis dzienny wg. diety dr Dąbrowskiej Przygotowując potrawy według diety dr Dąbrowskiej należy...

Wiosenny detoks organizmu - dieta i ruch
© Alena Ozerova/Adobe Stock
Styl życia
Wiosenne oczyszczanie organizmu - dieta oczyszczająca organizm i aktywność fizyczna
Wiosenny detoks organizmu można przeprowadzić, stosując jedną z popularnych diet oczyszczających, np. dietę dr Dąbrowskiej. Skuteczny detoks może opierać się również na racjonalnej diecie z wdrożeniem kilku podstawowych zasad, m.in. jedzenie dużej ilości świeżych warzyw i owoców oraz wypijanie 1,5 litra wody dziennie.

Wiosenny detoks organizmu można przeprowadzić, stosując jedną z popularnych diet oczyszczających, np. dietę dr Dąbrowskiej. Skuteczny detoks może opierać się również na racjonalnej diecie z wdrożeniem kilku podstawowych zasad, m.in. jedzenie dużej ilości świeżych warzyw i owoców oraz wypijanie 1,5 litra wody dziennie.   Nadejście wiosny wielu osobom kojarzy się z czasem, który należy przeznaczyć na zadbanie o siebie. Po okresie jesienno-zimowym nierzadko odczuwa się zmęczenie oraz brak energii . Skutecznym sposobem na poprawę swojej kondycji fizycznej i psychicznej jest zastosowanie diety oczyszczającej połączonej z prostymi ćwiczeniami. Wiosenny detoks organizmu - popularne diety oczyszczające Wiosenna dieta oczyszczająca organizm jest doskonałym pomysłem na przywrócenie sił witalnych i energii. Istnieje wiele rodzajów żywieniowych kuracji detoksykacyjnych. Jedną z popularniejszych jest dieta dr Dąbrowskiej , znana również pod nazwą diety owocowo-warzywnej. Ma ona charakter głodówki leczniczej , która opiera się na jedzeniu warzyw o niskiej zawartości skrobi (np. marchew, rzodkiew, seler, buraki, kapusta, kalafior, brokuły, dynia, ogórki, kabaczek, papryka, pomidory, szpinak, sałata) oraz niskocukrowych owoców (np. jabłka, grejpfruty, jagody, cytryny). Z produktów tych można przygotowywać smaczne i pożywne koktajle oczyszczające. Warzywa i owoce w każdej diecie detoksykacyjnej najlepiej jest spożywać w postaci surowej i nieobranej, gdyż w skórce znajduje się najwięcej cennych witamin i minerałów oraz błonnika pokarmowego. Związek ten usprawnia procesy trawienne, przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, a tym samym pobudza metabolizm , ułatwiając usuwanie toksyn z organizmu. Inną popularną dietą oczyszczającą organizm jest dieta jabłkowa. Najczęściej stosuje się ją przez 1-2...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik