Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
zdrowe produkty spożywcze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Zasady diet „torebkowych”. Czy dieta torebkowa jest zdrowa?

Dieta VLCD polega na dostarczaniu do organizmu bardzo małej porcji energii. Produkty spożywane w diecie „torebkowej” to przetworzone i sproszkowane koktajle i zupy gotowe do spożycia po zalaniu wodą. Dieta VLCD jest niebezpieczna dla zdrowia, może powodować poważne spustoszenia i efekt jojo.

Dieta VLCD polega na dostarczaniu do organizmu bardzo małej porcji energii. Produkty spożywane w diecie „torebkowej” to przetworzone i sproszkowane koktajle i zupy gotowe do spożycia po zalaniu wodą. Dieta VLCD jest niebezpieczna dla zdrowia, może powodować poważne spustoszenia i efekt jojo.

Dieta VLCD a dieta niskokaloryczna

Różnica pomiędzy dietą niskokaloryczną a dietą VLCD polega na ilości dziennego spożycia kalorii. W diecie niskokalorycznej dobowy deficyt kalorii to 500-1000 kcal. Dieta VLCD, znana także jako dieta torebkowa, to rodzaj diety bardzo niskokalorycznej – Very Low Calorie Diet. Kaloryczność w diecie VLCD wynosi poniżej 800 kcal dziennie, podczas gdy zwykle spożywamy ok. 2500-3000 kcal dziennie.

Produkty i zasady diet „torebkowych” VLCD

Produkty w diecie VLCD to sproszkowane koktajle i zupy, które należy zalać lub zmiksować z wodą. Produkty te są niskokaloryczne i dostarczają bardzo małe porcje energii. Dieta torebkowa składa się z kilku faz. Przechodząc na radykalną dietą VLCD, szczególnie na pierwszym etapie, należy pić duże ilości wody. Zalecane jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Na początku dobrze też ograniczać wysiłek fizyczny. Intensywne treningi powinny być rozpoczęte dopiero po zakończeniu pierwszego etapu diety VLCD. Ważną zasadą w dietach VLCD jest przebrnięcie przez każdy etap. Nie należy samodzielnie przedłużać poszczególnych faz.

Niebezpieczeństwo diet VLCD: efekt jojo, zaparcia i problemy trawienne

Diety VLCD mogą powodować poważne spustoszenia w organizmie. Mimo że diety VLCD mogą dawać efekty odchudzania w krótkim czasie, niosą ze sobą poważne ryzyko. Dieta VLCD może powodować niedobory pokarmowe. Na szczególne ryzyko narażone są osoby, które długo stosują dietę torebkową lub dowolnie przedłużają wybraną z faz diety. Specyfiką diety VLCD jest dostarczanie organizmowi niewielu kalorii, jest to czynnik, który może przyczynić się do nagłych ataków głodu. U wielu osób dieta VLCD byłą przyczyną osłabień, bólów głowy i ogólnego zmęczenia. Poważnym minusem bardzo niskokalorycznej diety jest częsty efekt jojo.

 

Diety torebkowe bazują na przetworzonym jedzeniu. Produkty zalewane wodą, niewymagające gotowania, nigdy nie będą tak wartościowe, jak świeże owoce, nabiał, warzywa i ciepłe posiłki. Długotrwałe stosowanie dań z torebek może zaburzyć pracę układu pokarmowego, a szczególnie perystaltykę jelit. Dieta VLCD stwarza ryzyko „rozleniwienia jelit” i zaparć.

Przeciwwskazania do stosowania diety VLCD

Dieta VLCD nie powinna być stosowana przez dzieci, młodzież i osoby powyżej 75 roku życia. Przeciwwskazaniami do „torebkowego" jadłospisu jest także ciąża i zaburzenia odżywiania oraz przemiany materii. Medyczne przeciwwskazania do stosowania diet VLCD to epilepsja, choroby psychiczne, zaburzenia rytmu serca, zespół Cushinga, choroba niedokrwienna serca, dna moczanowa i podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziewczyna trzyma w ręku centymetr
©anetlanda/Fotolia
Styl życia
Na czym polega sukces diety Cambridge?
Dieta Cambridge jest niskokaloryczna (dostarcza ok. 500 kcal dziennie). Dzięki temu można schudnąć kilka kilogramów tygodniowo. Jednak tak mała podaż kalorii może jednocześnie spowodować problemy zdrowotne, a także efekt jojo po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych.

Dieta Cambridge jest niskokaloryczna (dostarcza ok. 500 kcal dziennie). Dzięki temu można schudnąć kilka kilogramów tygodniowo. Jednak tak mała podaż kalorii może jednocześnie spowodować problemy zdrowotne, a także efekt jojo po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych. Dieta Cambridge - stosowanie i przeciwwskazania Dieta Cambridge została opracowana przez naukowców w laboratorium. Bardzo popularna, zwana też dietą ostatniej szansy, zalecana jest osobom zdrowym, acz otyłym ze znaczną, groźną dla zdrowia nadwagą, którą muszą prędko zrzucić ze względu na operację czy rehabilitację . Wymaga samozaparcia, samokontroli, stałej opieki specjalisty-konsultanta i kontroli lekarza. Odradzana jest osobom poniżej 14. roku życia, uczulonym na białko mleka, po zawałach, udarach, zabiegach chirurgicznych, cierpiącym na cukrzycę typu I, depresję, schizofrenię, anoreksję, bulimię, niewydolność nerek czy wątroby, porfirię, nadczynność tarczycy. Zasady diety Cambridge Mimo swojej niskokaloryczności dieta Cambridge zapewnia wszystkie niezbędne elementy odżywcze organizmowi. Maleje na niej uczucie głodu, tłuszcz brzuszny znacznie się redukuje, spada ciśnienie tętnicze i poziom glukozy, insuliny oraz cholesterolu.   W diecie Cambridge zabronione jest używanie cukru i podjadanie pomiędzy posiłkami. Należy pić minimum 2 litry niegazowanej wody dziennie i unikać aktywności fizycznej (grozi zasłabnięciem ze względu na niskokaloryczność diety) . Dieta składa się z niskotłuszczowych lecz wysokobiałkowych posiłków otrzymywanych w formie saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Są to zupy , dania gotowe, owsianki, koktajle, napoje, batoniki, których dzienna ilość w 3 posiłkach zapewnia optymalną dawkę witamin i składników mineralnych. Program odchudzania składa się z 6 stopni energetycznych (od 415 do 1500 kalorii), o różnym czasie trwania. Początkowo stosujemy...

pomarańcza
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta 800 kcal oczyści organizm z toksyn
Dieta 800 kcal jest niskokaloryczną dietą, która powinna dostarczyć organizmowi (jak sama nazwa wskazuje) 800 kcal w ciągu jednego dnia. Dietetycy i lekarze uważają, że dieta ta jest szkodliwa dla organizmu.

Dieta 800 kcal jest niskokaloryczną dietą, która powinna dostarczyć organizmowi (jak sama nazwa wskazuje) 800 kcal w ciągu jednego dnia. Dietetycy i lekarze uważają, że dieta ta jest szkodliwa dla organizmu. Dieta 800 kcal – na czym polega? Dieta 800 kcal polega na dostarczeniu organizmowi 800 kcal dziennie, co jest bardzo małą dawką. Dieta ma na celu nie tylko odchudzenie, ale i oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn . Diety nie można stosować dłużej niż 7 dni, ponieważ dłuższe przestrzeganie jej zasad wywoła efekt jojo i będzie szkodliwe dla zdrowia. Po tym czasie należy stopniowo powracać do bardziej kalorycznych posiłków. Podczas głodówki zaleca się przyjmowanie produktów pełnoziarnistych zbożowych, warzyw, owoców, jogurtów greckich i naturalnych, a także soku ze świeżo wyciśniętych owoców lub warzyw. W trakcie diety należy również pić duże ilości wody mineralnej (co najmniej 2 litry dziennie). Osoby stosujące dietę powinny unikać picia kawy, herbaty i alkoholu . Ponadto dieta zabrania jedzenia tłustych wędlin, tłustych produktów mlecznych, słodyczy i przekąsek (chipsy, paluszki, krakersy). W ciągu tygodnia można zrzucić 1-2 kg. Dieta 800 kcal – jak powinien wyglądać jadłospis? Dieta 800 kcal składa się z pięciu posiłków w ciągu dnia. Należy je przyjmować regularnie, co 3-4 godziny. śniadanie I - pierwszy posiłek powinien zawierać nie więcej i nie mniej niż 200 kcal. Może się składać z owsianki, czy jogurtu naturalnego z owocem. śniadanie II - drugie śniadanie to zaledwie 80 kcal. Najlepszym pomysłem na ten posiłek jest warzywo, np. marchewka, czy pokrojone rzodkiewki. obiad - obiad ma największą liczbę kalorii, a jego wartość wynosi około 280 kcal. Na obiad warto jeść chude mięso. Może to być filet drobiowy (100 g) z dodatkiem pomidorów, chleba razowego, czy kaszy gryczanej. podwieczorek - podwieczorek, tak...

mandarynki i centymetr
Pixabay/WerbeFabrik/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy tysiąc kalorii to za mało? Uważaj na drakońskie diety
Czy tysiąc kalorii to za mało? Uważaj na drakońskie diety

Dieta 1000 kalorii obcina zasilanie dla organizmu o około 1/3 mocy. Choć w wypadku dużej otyłości może być efektywna, w żadnym wypadku nie powinno jej się stosować bez kontroli lekarza. Stosowanie diety 1000 kcal jako diety odchudzającej jest bardzo częste wśród młodych kobiet. Może to prowadzić do poważnych i przewlekłych problemów zdrowotnych. Jakie mogą być konsekwencje stosowania takiej niskokalorycznej diety odchudzającej ?   Na czym polega dieta 1000 kalorii?   Stosując dietę 1000 kalorii nie eliminuje się z jadłospisu żadnych produktów, jedynie ograniczana jest ich ilość. Podstawą jest tutaj spożywanie 5 zbilansowanych posiłków dziennie, przy zachowaniu proporcji kalorycznej każdego z nich.  śniadanie: 200 kcal, drugie śniadanie: 150 kcal, obiad: 350 kcal, podwieczorek: 100 kcal ostatni posiłek: 200 kcal. Ostatni posiłek spożywa się minimum 3 godziny przed snem. Bardzo restrykcyjnie należy podejść do liczenia wartości kalorycznych każdego dania. Zalecane jest również przyjmowanie około 1,5 l płynów dziennie.   Dietetycy są zgodni, że taka dieta odchudzająca może być okresowo zalecana jedynie osobom ze stwierdzoną otyłością lub nadwagą , których stan zdrowia jest stale monitorowany przez specjalistów.   Jakie efekty po zastosowaniu diety 1000 kcal?   Stosując dietę 1000 kcal nasza waga zacznie spadać , ze względu na duży deficyt kaloryczny. Aby schudnąć 1 kilogram, trzeba osiągnąć deficyt kaloryczny na poziomie 7000 kcal. Tak więc bez problemu będziemy zrzucać 1 kg / tygodniowo .  Z czasem jednak nasz metabolizm zwolni, a dieta nie będzie przynosić oczekiwanych rezultatów. Dieta niskokaloryczna zalecana jest przez lekarzy tylko przy bardzo dużej otyłości. I prowadzona jest jedynie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner