Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
główka kapusty
Pixabay/Efraimstochter/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Dieta kapuściana – tygodniowa dieta cud

Dieta kapuściana nie jest skomplikowana i opiera się przede wszystkim na jedzeniu specjalnej zupy z kapusty. Nazywana jest także dietą prezydencką, ponieważ niegdyś mówiono, że Aleksander Kwaśniewski właśnie dzięki niej pozbył się wielu kilogramów, co poprawiło jego wizerunek podczas kampanii prezydenckiej.

Dieta kapuściana nie jest skomplikowana i opiera się przede wszystkim na jedzeniu specjalnej zupy z kapusty. Nazywana jest także dietą prezydencką, ponieważ niegdyś mówiono, że Aleksander Kwaśniewski właśnie dzięki niej pozbył się wielu kilogramów, co poprawiło jego wizerunek podczas kampanii prezydenckiej.

Właściwości kapusty

Dieta kapuściana jest bardzo niskokaloryczna. Dostarcza organizmowi dużo witaminy C i świetnie reguluje pracę jelit. Kapusta ma dużą ilość błonnika, dzięki czemu usprawnia przemianę materii. Dodatkowo jest źródłem potasu, zapewniającego zrównoważoną gospodarkę wodną, likwiduje opuchlizny i wzmacnia serce.

Przepis na zupę

Tak naprawdę istnieje wiele wariacji na temat zupy kapuścianej. Wszystkie łączą bazowe składniki:

główka kapusty włoskiej,

 • 6 cebul,
 • 2 papryki,
 • pęczek selera naciowego,
 • 6 pomidorów.

 

Na ich bazie gotuje się wywar warzywny, który możemy przyprawić pieprzem, chili, curry, koprem lub czosnkiem. Sól jest absolutnie zakazana! Ugotowaną zupę można trzymać w lodówce przez cały tydzień. Wskazane, żeby podgrzewać ją w małych porcjach. Zupę można jeść do woli – o każdej porze i w każdej ilości. Osoby stosujące dietę prezydencką twierdzą nawet, że im więcej się je zupy, tym bardziej się chudnie.

Jadłospis w diecie kapuścianej

 •  Dzień 1: zupa kapuściana, owoce.
 • Dzień 2: zupa kapuściana, warzywa (zabroniona jest kukurydza i rośliny strączkowe); obiadokolacja: dwa ziemniaki w mundurkach.
 • Dzień 3: zupa kapuściana, warzywa (oprócz ziemniaków), owoce (oprócz bananów).
 • Dzień 4: zupa kapuściana, 4 banany.
 • Dzień 5: zupa kapuściana, 6 pomidorów, 30 dag gotowanego lub pieczonego mięsa.
 • Dzień 6: zupa kapuściana, gotowane lub pieczone mięso bez tłuszczu.
 • Dzień 7: zupa kapuściana, kasza, warzywa, soki owocowe i warzywne.


Każdego dnia należy wypić 2 litry wody. Codziennie można też pić gorzką kawę, herbatę i zioła. W czasie stosowania diety kapuścianej nie można używać cukru, soli, spożywać pieczywa ani pić napojów gazowanych i alkoholu. Nie ma potrzeby przygotowywania się do diety prezydenckiej – można ją zacząć w dowolnym momencie, pod warunkiem, że cieszymy się dobrym zdrowiem.

Minusy diety kapuścianej

Wytrwanie w diecie kapuścianej tylko pozornie jest łatwe. Brak urozmaicenia posiłków sprawia, że po 2-3 dniach posiłki nużą i pomimo przyzwolenia na zabijanie głodu nieograniczonymi ilościami zupy, często ochota na nią mija w wyniku przesytu.

 

Dieta kapuściana z pewnością nie należy do najzdrowszych diet – jak każda dieta-cud zakłada dużą utratę wagi w krótkim czasie. Szacuje się, że można zrzucić nawet 5 kg w ciągu tygodnia. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie powinniśmy gubić w takim czasie 1-2 kg. Dieta ma małe zróżnicowanie produktów. Ponieważ zupa nie pokrywa naszego zapotrzebowania energetycznego, w trakcie trwania diety organizm jest osłabiony.

 

Aby uniknąć efektu jojo, czyli szybkiego powrotu do poprzedniej wagi (czasem nawet z nawiązką), po diecie kapuścianej warto przejść na inną niskokaloryczną dietę, ponieważ przejście od razu do starej diety sprawi, że równie szybko powróci stara waga.

 

Dieta kapuściana to szybki sposób na zrzucenie kilku kilogramów. Pamiętajmy jednak, że najlepsze efekty daje racjonalna dieta i ćwiczenia!


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Ziemniaki pokrojone w łódeczki, opieczone w piekarniku, leżą na kuchennym stole
©koss13/Fotolia.com
Styl życia
Dieta ziemniaczana - zasady, efekty, przykładowe dania, czy to jest zdrowe?
Dieta ziemniaczana - zasady, efekty, przykładowe dania, czy to jest zdrowe?

Dieta ziemniaczana to pewny sposób na zrzucenie kilku kilogramów. Choć ziemniaki uznawane są za tuczące warzywo, nie jest to do końca prawda. Same w sobie są niskokaloryczne, to tłuste dodatki i smażenie na dużej ilości oleju sprawia, że tyjemy. Na czym polega dieta ziemniaczana i jakie są jej efekty ? Czy to zdrowy sposób na odchudzanie? Dieta ziemniaczana - podstawowe zasady Dieta trwa 2 tygodnie. Przez ten czas jemy każdego dnia 3 posiłki, w tym przynajmniej dwa na bazie ziemniaków. Ziemniaki pieczemy w folii lub gotujemy. Zabronione jest spożywanie potraw smażonych, grillowanych i pieczonych w tłuszczu. Unikamy produktów wysokotłuszczowych, np. sera żółtego czy majonezu. Jest to dieta niskokaloryczna, przeciętnie dostarcza 1200 kcal. Dozwolone jest wprowadzenie dodatkowych dwóch przekąsek, takich jak owoce, warzywa lub lekki nabiał. Zaleca się pić minimum 2 litry wody dziennie i wprowadzić 30 minutową aktywność fizyczną każdego dnia. Efekty diety ziemniaczanej Na diecie ziemniaczanej z pewnością schudniemy . Wynika to z dość dużego deficyty kalorycznego. Średnie zapotrzebowanie osoby dorosłej wynosi 2000 kcal dziennie. Aby zrzucić jeden kilogram musimy spalić aż 7000 kcal. Jeśli będziemy na tej diecie dwa tygodnie, to nasz deficyt wyniesie: (2000-1200) x 14, czyli 11200 kcal. To oznacza, że schudniemy niecałe 2 kilogramy. Warto jednak pamiętać, że większe efekty będą miały osoby z większą nadwagą i otyłe . Wynika to z faktu, iż mają one wyższe dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli do tego dorzucimy regularną aktywność fizyczną bez problemy zrzucimy 3-4 kilogramy . Co można jeść na diecie ziemniaczanej? - Przykładowe dania Na diecie ziemniaczanej możemy jeść dania niskokaloryczne oparte przede wszystkim na ziemniakach. Unikamy tłustych...

Dieta norweska
© irinayurchenko/Fotolia.com
Styl życia
Dieta norweska, czyli 10 kilo mniej po 14 dniach
Dieta norweska, nazwana też dietą jajeczną lub dietą grejpfrutową, jest restrykcyjna i monotonna. Ważniejszy jest rodzaj produktów niż ich ilość. Przez 14 dni można jeść jedynie jajka, grejpfruty, gotowane chude mięso i ryby, twaróg, niektóre warzywa oraz – rzadko – razowy chleb.

Dieta norweska, nazwana też dietą jajeczną lub dietą grejpfrutową, jest restrykcyjna i monotonna. Ważniejszy jest rodzaj produktów niż ich ilość. Przez 14 dni można jeść jedynie jajka, grejpfruty, gotowane chude mięso i ryby, twaróg, niektóre warzywa oraz – rzadko – razowy chleb.   Dietę jajeczną lub grejpfrutową nazywa się też norweską, ponieważ mówi się, że opracowali ją pracownicy ze szpitala w Oslo . Żaden norweski lekarz nie potwierdził jednak tej informacji. Zasady diety norweskiej Dieta norweska trwa 2 tygodnie. Przez ten okres należy ściśle przestrzegać jadłospisu . W ciągu doby je się trzy posiłki: śniadanie, drugie śniadanie i obiad. Głównym składnikiem diety są jajka – gotowane na miękko lub na twardo i grejpfruty. Oprócz wymienionych produktów, dozwolone są niektóre warzywa , np. pomidory i marchew, a także gotowane, pieczone lub grillowane mięso (pierś z kurczaka lub indyka i wołowina), ryby i twaróg. Pieczywa nie powinno się jeść częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Dziennie należy pić co najmniej 2 litry wody mineralnej niegazowanej. Dopuszczalna jest także herbata i kawa bez cukru i mleka. Zabronione jest jedzenie masła, oleju, śmietany i używanie soli. Jeśli dieta zostanie przerwana, można ją ponownie rozpocząć dopiero po upływie roku.   Przed przejściem na dietę norweską warto skonsultować się z lekarzem. W szczególności powinny to zrobić osoby z dolegliwościami sercowymi. Przykładowy jadłospis na jeden dzień Dieta norweska jest bardzo restrykcyjna. Potrzeba dużego samozaparcia, żeby pokonać nieustanne uczucie głodu , nie podjadając. Dziennie zjada się mniej niż 1000 kalorii. Surówki nie mogą zawierać jakichkolwiek dodatków – oleju, oliwy, sosów czy soli.   Śniadanie: do...

Zestaw zdrowych produktów spożywczych
© marilyn barbone/Fotolia.com
Styl życia
Dieta na zapalenie trzustki - co można jeść, a jakie produkty są zakazane?
Dieta na zapalenie trzustki - co można jeść, a jakie produkty są zakazane?

Trzustka to organ , który ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas zapalenie trzustki, musimy wprowadzić specjalną dietę na trzustkę . Nie lubi ona słodyczy, diety opartej na kanapkach, surowych owoców i warzyw. Dla prawidłowej pracy organu niezbędne są gorące posiłki – przygotowywane na wodzie, parze, pieczone lub duszone. Trzustka – funkcja w organizmie Trzustka to gruczoł położony w górnej części jamy brzusznej. Składa się z dwóch części: wewnątrzwydzielniczej i zewnątrzwydzielniczej. Ta pierwsza odpowiada m.in. za produkcję insuliny, zaś druga produkuje sok trzustkowy, który zawiera enzymy trawienne . Uszkodzenie funkcji zewnątrzwydzielniczej trzustki skutkuje problemami trawiennymi, a zaburzenia funkcji wewnątrzwydzielniczej prowadzą do cukrzycy . Dieta na trzustkę – co jeść przy zapaleniu trzustki? Jeżeli zależy nam na dbaniu o trzustkę lub leczeniu trzustki , należy jeść trzy ciepłe posiłki dziennie, zaczynając od śniadania. Dieta powinna być bogata w ziarna, nasiona, gotowane i pieczone warzywa oraz suszone owoce. Warto pić domowe kompoty, zwłaszcza z dodatkiem takich przypraw, jak cynamon, kardamon, goździki. Sprawdzą się wywary mięsne i warzywne, zupy oraz oleje tłoczone na zimno (niefiltrowane) . Zaleca się również jedzenie dużej ilości białka : chudego mięsa – cielęciny, wołowiny i nabiału – mleka, kefiru, twarogu. Trzustka lubi wszystkie rodzaje kasz i czerstwe pieczywo. Czego nie jeść przy zapaleniu trzustki? Niewskazane są słodycze, gazowane napoje, kupne soki, surowe produkty. Drastyczne diety i szybkie zrzucanie kilogramów szkodzi trzustce. Trzustka nie lubi otyłości , dlatego należy przestrzegać dziennego bilansu kalorycznego oraz uprawiać sport . Aby organ prawidłowo funkcjonował, należy unikać smażenia i...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner