Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Jabłka
Flickr/Maciej Lewandowski/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Niskotłuszczowa dieta wegańska dra Ornisha: dieta bez mięsa

Niskotłuszczowa dieta wegetariańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych, ale i skutecznych metod na odchudzanie. Odrzucenie mięsa w pokarmach sprawi, że szybko zrzucisz zbędne kilogramy. W diecie dra Ornisha należy zamienić produkty mięsne na dużą ilość warzyw, owoców i zbóż (pszenica, orkisz, jęczmień, żyto, kasze).

Niskotłuszczowa dieta wegetariańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych, ale i skutecznych metod na odchudzanie. Odrzucenie mięsa w pokarmach sprawi, że szybko zrzucisz zbędne kilogramy. W diecie dra Ornisha należy zamienić produkty mięsne na dużą ilość warzyw, owoców i zbóż (pszenica, orkisz, jęczmień, żyto, kasze).

Zasady diety dra Ornisha

Ułożenie niskotłuszczowej wdiety wegetariańskiej musi opierać się na kilku podstawowych zasadach. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że całkowita eliminacja tłuszczu z diety jest niemożliwa. Choćby dlatego, że zawierają go również rośliny. Oto kilka porad, co należy robić, aby zastosować się do zasad diety dra Ornisha:

 

1. Ważne jest to, aby podczas przygotowywania posiłków wyeliminować ze składników do maksimum tłuszcz zwierzęcy (mięso – wołowe, drobiowe, ryby; masło, smalec, tłusta śmietana), a zastąpić go produktami roślinnymi.

2. Najadać się do syta, ale tylko korzystając z poszczególnych produktów: wszystkie warzywa i owoce (z naciskiem na warzywa strączkowe) i wszystkie dostępne zboża.

3. Nie liczyć kalorii – dieta dra Ornisha opiera na się w dużej mierze na węglowodanach (75% produktów w tej diecie to powinny być właśnie węglowodany), dlatego w ciągu miesiąca zrzucić można tylko ok. 5 kg. 4. Jest to jednak spadek wagi trwalszy niż po tygodniowej głodówce, gdzie skutkiem ubocznym będzie efekt jojo.

5. Jeść częściej, ale w mniejszych porcjach w celu zwiększenia przemiany materii.

6. Zastępować tłuste produkty innymi:

 • do puree ziemniaczanego zamiast masła, dodać chude mleko,
 • do zupy lub sosu zamiast śmietany dodać jogurt naturalny light,
 • do kawy zamiast śmietanki dodać chude mleko light,
 • zamiast żółtego sera (jest w nim ponad 60% tłuszczu), sięgnąć po chudy ser biały,
 • zamiast sięgać po fastfood, przygotować sobie wcześniej w domu kanapkę z ciemnego pieczywa i warzyw.

Czytać etykiety i wybierać produkty, które mają poniżej 2 g tłuszczu na 100 g całej wagi.

Zrezygnować ze smażenia na patelni, a zastąpić to gotowaniem na parze, pieczeniem lub grillowaniem.

Kupować jogurty naturalne i samemu w domu komponować własne smaki zamiast kupować gotowe jogurty smakowe, które zawierają o wiele więcej tłuszczu.

Czego nie wolno jeść na diecie Ornisha?

W diecie dra Ornisha unikaj produktów takich jak:

 • mięso w każdej postaci,
 • cukier,
 • słodycze,
 • alkohol,
 • smażone ryby,
 • masło,
 • śmietana.

 

Dieta niskotłuszczowa wegetariańska jest sposobem na zdrowy styl życia, nie tylko formą odchudzania. Znajomość jej podstawowych zasad pomoże uniknąć wielu chorób, m.in. miażdżycy. Jest to jednak trudna dieta dla osób lubiących mięso – polecana jest przede wszystkim wegetarianom i weganom.  


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
zdrowe produkty
©monticellllo/fotolia
Styl życia
Dieta bezbiałkowa dla alergików – czego nie można jeść?
Dieta bezbiałkowa, a właściwie bezmleczna, przeznaczona jest dla osób nietolerujących białka pochodzącego z mleka krowiego i wszelkich produktów pochodnych. Osoby uczulone powinny wyeliminować z diety szereg produktów, zastępując je innymi, bogatymi w białko z innych źródeł.

Dieta bezbiałkowa, a właściwie bezmleczna, przeznaczona jest dla osób nietolerujących białka pochodzącego z mleka krowiego i wszelkich produktów pochodnych. Osoby uczulone powinny wyeliminować z diety szereg produktów, zastępując je innymi, bogatymi w białko z innych źródeł. Dla kogo dieta bezbiałkowa? Dieta bezbiałkowa, czyli bezmleczna, polega na eliminacji z diety białka pochodzącego z mleka krowiego. Uczulenie na to białko występuje dość często u małych dzieci (skaza białkowa), zdarza się również u dorosłych. Białko jest człowiekowi niezbędne do właściwego funkcjonowania – dorosły człowiek powinien przyjmować 40-60 gramów białka dziennie, roczne dziecko – 3 gramy białka na 1 kilogram masy ciała, dziecko dwuletnie – 2,8 gramów na kilogram masy ciała, trzyletnie – 2,6 gramów białka na kilogram masy . Niezbędną ilość białka można jednak z powodzeniem dostarczać z innych niż krowie mleko źródeł. Czego nie jeść na diecie bezbiałkowej? Osoby nietolerujące białka z mleka krowiego muszą wyeliminować z diety: Mleko krowie zarówno świeże, jak i skondensowane i w proszku, Mleko kozie i owcze, Białko jaj, Maślanki, kefiry, jogurty, śmietany, Sery i twarogi , Wołowinę i cielęcinę, Żelatynę wołową, Czekoladę i wszelkie desery oraz słodycze zawierające mleko i jego pochodne. Potencjalnymi alergenami mogą być również inne, mniej oczywiste produkty: Orzechy włoskie, laskowe i inne, Miód, Grzyby, Cebula i czosnek, Kapusta, groch, ogórki, pomidory i sałata, a także mandarynki.   Te produkty nie muszą, ale mogą wzmagać alergię. Należy więc zachować wobec nich szczególną ostrożność, szczególnie komponując dietę dla dziecka . Co jeść na diecie bezbiałkowej? W diecie bezbiałkowej, aby zapewnić organizmowi niezbędne mu do funkcjonowania składniki, można...

chleb razowy i pomidory
©npls/Fotolia.comnpls
Styl życia
Dieta rozdzielna, czyli niełączenie białek i węglowodanów. Zasady diety rozdzielnej, grupy produktów żywnościowych
Dieta rozdzielna zakłada podział produktów żywnościowych na trzy grupy: węglowodanowe, białkowe oraz neutralne. Zasadą jest zachowanie 4-godzinnego odstępu między posiłkiem zawierającym białka a węglowodanowym. Stosowanie diety wspomaga proces odchudzania i detoksykację organizmu.

Dieta rozdzielna zakłada podział produktów żywnościowych na trzy grupy: węglowodanowe, białkowe oraz neutralne. Zasadą jest zachowanie 4-godzinnego odstępu między posiłkiem zawierającym białka a węglowodanowym. Stosowanie diety wspomaga proces odchudzania i detoksykację organizmu. Dieta rozdzielna przyczynia się do przyspieszania procesów przemiany materii skutkując spadkiem masy ciała. W trakcie jej stosowania dozwolone są praktycznie wszystkie produkty żywnościowe. Podstawową zasadą diety jest niełączenie białek i węglowodanów w jednym posiłku. Na czym polega dieta rozdzielna? Dieta rozdzielna, nazywana również dietą niełączenia , została opracowana przez amerykańskiego doktora – Williama Haya. Według naukowca węglowodany i białka pochodzące z żywności są trawione przez różne enzymy, dlatego przy łączeniu ich w jednym posiłku dochodzi do przeciążenia układu trawiennego, a w konsekwencji do powstawania różnych chorób, m.in. otyłości. Twórca diety niełączenia podzielił produkty żywnościowe na trzy grupy: węglowodanowe, białkowe i neutralne. Głównym założeniem diety jest komponowanie potraw w taki sposób, aby w jednym posiłku nie pojawiły się zarówno węglowodany, jak też białka. Produkty neutralne mogą być łączone ze wszystkimi pozostałymi (białkowymi i węglowodanowymi). Jadłospis w diecie rozdzielnej powinien uwzględniać 5 posiłków dziennie. Pomiędzy potrawami dostarczającymi węglowodanów a białkowymi należy zachować 4-godzinną przerwę. W diecie niełączenia ważne jest picie co najmniej 8 szklanek płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej oraz ziołowych herbatek. Grupy produktów w diecie rozdzielnej W diecie rozdzielnej produkty dzieli się na trzy podstawowe grupy: węglowodanowe: ziemniaki, pieczywo,...

warzywa w garnku
Pixabay/51zuzanna1/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Lekkostrawna dieta niskotłuszczowa chroni chorą wątrobę
Wzdęcia, zaparcia, problemy z trawieniem? Aby zapobiec zapaleniu, marskości czy stłuszczeniu wątroby, trzeba działać natychmiast i złe nawyki żywieniowe zastąpić dietą wątrobową.

Wzdęcia, zaparcia, problemy z trawieniem? Aby zapobiec zapaleniu, marskości czy stłuszczeniu wątroby, trzeba działać natychmiast i złe nawyki żywieniowe zastąpić dietą wątrobową. Co to jest dieta wątrobowa? Dieta wątrobowa to inne określenie diety niskotłuszczowej – jej celem jest ograniczenie spożycia produktów tłustych, zarówno ilościowe (do 40 g dziennie), jak i jakościowe (wyłącznie masło, olej słonecznikowy i olej sojowy). Ma to na celu zminimalizowanie obciążenia wątroby, które skuteczne jest tylko, jeśli w parze z wyeliminowaniem tłuszczu idzie zmniejszenie obfitości codziennych posiłków.   Najlepiej jeść 5 lekkostrawnych posiłków dziennie. Dieta wątrobowa należy do najbardziej restrykcyjnych, bo oprócz ograniczeń związanych ze spożyciem tłuszczu, obowiązuje odstawienie wszelkich potraw smażonych, ciast, słodyczy, ostrych przypraw, kaszy, mocnej kawy, a także alkoholu. Wskazania do stosowania diety wątrobowej Dieta wątrobowa jest koniecznością w przypadku wszelkich schorzeń wątroby – od wirusowego i przewlekłego zapalenia wątroby, poprzez marskość, aż po otłuszczenie. Ponadto dieta niskotłuszczowa zalecana jest w chorobach trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wskazaniem do stosowania diety wątrobowej jest także potrzeba regeneracji wątroby u tych, którzy po posiłkach mają problemy z trawieniem, odczuwają wzdęcia i zaparcia. Długość trwania takiej diety określa lekarz w zależności od tego, jaki rodzaj schorzenia jest wskazaniem do zmiany jadłospisu. Czas regeneracji wątroby jest kwestą indywidualną dla każdego organizmu. Co wolno jeść w diecie wątrobowej? Podstawą diety wątrobowej są produkty o wysokiej zawartości białka i węglowodanów. Na mięso możemy sobie pozwolić tylko, jeśli ograniczymy się do tego...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner