Kobieta trzyma serce
© milanmarkovic78/Fotolia.com
Styl życia

Teorie psychologiczne na temat miłości

Na pytanie: czym jest miłość, pada tyle definicji, ilu jest odpowiadających. Nadal trudno ją opisać, choć już Platon i Arystoteles w starożytności podejmowali próby zdefiniowania jej i usystematyzowania.

Na pytanie: czym jest miłość, pada tyle definicji, ilu jest odpowiadających. Nadal trudno ją opisać, choć już Platon i Arystoteles w starożytności podejmowali próby zdefiniowania jej i usystematyzowania.

Miłość to bliskość, troska i przywiązanie

Wedle psychologa Zicka Rubina, na miłość składają się trzy elementy takie jak bliskość, wzajemna troska i przywiązanie. Dla tego ostatniego składnika istotna jest potrzeba okazywania i otrzymywania uczucia, a także zainteresowanie drugą osobą. Z troską wiąże się szacunek dla potrzeb partnera i zapewnienie mu szczęścia. Odbywa się to przy jednoczesnym zaspokojeniu i uszczęśliwieniu siebie. Natomiast bliskość jest związana z intymnością, czyli chęcią podzielenia się z drugą osobą swoimi pragnieniami i przemyśleniami.

Miłość pełna uczucia i pełna współodczuwania

Zdaniem psycholog Elaine Hatfield, można wyróżnić dwa typy miłości – miłość wypełniona uczuciem i miłość wypełniona współodczuwaniem. Drugi typ jest związany z wzajemnością odnoszącą się do takich wartości jak szacunek, zaufanie i zaangażowanie. W tym ujęciu miłość pełna uczucia jest przeżyciem intensywnym, bogatym w emocje i niepewność. Wiąże się z przyciąganiem seksualnym. Jeżeli partnerzy odwzajemniają te przeżycia, to są w związku zadowoleni i podnieceni. W przeciwnym wypadku, gdy nie ma odwzajemnienia i uczucia są jednostronne, miłość wypełniona uczuciem kończy się odrzuceniem. Ten typ miłości trwa około 3 do 6 miesięcy. Miłość pełna uczucia może zmienić się w miłość pełną współodczuwania, która jest stabilniejsza i trwa dłużej. Zdaniem Hatfield, ludzie chcą, aby miłość łączyła namiętność ze stabilizacją, a niedopowiedzenia z pewnością.

Kasia gotuje z Polki pl: jak zrobić naleśniki

Trzy rodzaje miłości jak trzy kolory

Miłość jest też definiowana na podstawie koła barw. W ten sposób opisał ją John Lee w 1973 roku w książce „The colours of love”, w której zastosował nazwy zaczerpnięte ze starożytnej Grecji. Istnieją trzy podstawowe kolory, a więc czerwony, niebieski i żółty, oraz trzy rodzaje miłości Eros, Ludus i Storge. Kolejne rodzaje miłości powstają zaś po połączeniu typów podstawowych. W taki sposób powstają: Mania z połączenia Erosa i Ludusa, Pragma z połączenia Ludusa i Storge oraz Agape z połączenia Storge i Erosa. Wymienione typy miłości łatwo rozpoznać. Miłość, którą człowiek odczuwa do drugiej osoby, może być jednym z tych rodzajów albo połączeniem ich. Eros jest miłością do osoby idealnej, Ludus traktowana jest jako gra, Storge to miłość jako przyjaźń. Natomiast Mania jawi się jako obsesyjna miłość, Pragma jest miłością pragmatyczną, a Agape jest związana z zatraceniem poczucia własnego ja.

Miłość to namiętność, poświęcenie i bliskość

Miłość definiowana jest jako połączenie trzech składników także przez kolejnego psychologa Roberta Sternberga. Uważa on, że na miłość składa się namiętność, poświęcenie oraz bliskość. Miłość zmienia swoje oblicze w zależności od tego, jakiego składnika brakuje. Połączenie poświęcenia i bliskości skutkuje miłością pełną empatii, natomiast współwystępowanie namiętności i bliskości daje w efekcie miłość pełną żaru. Im więcej składników, tym miłość jest trwalsza i ma solidniejsze podstawy do przetrwania.


Mężczyzna oświadcza się kobiecie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sześć faz miłości: zakochanie, romantyczne początki, związek kompletny, przyjacielski, pusty, rozpad
Psycholog Robert Sternberg uważa, że miłość określają trzy czynniki takie jak intymność, namiętność oraz zaangażowanie. W zależności od tego, jak te czynniki się układają, można wskazać fazy miłości. Sternberg wymienia 6 faz w rozwoju związku.

Psycholog Robert Sternberg uważa, że miłość określają trzy czynniki takie jak intymność, namiętność oraz zaangażowanie. W zależności od tego, jak te czynniki się układają, można wskazać fazy miłości. Sternberg wymienia 6 faz w rozwoju związku. Faza pierwsza: zakochanie Na etapie zakochania najważniejszą rolę odgrywa namiętność. Zakochana osoba patrzy na partnera przez różowe okulary. Wszystko, co związane jest z drugą osobą, wydaje się jej piękne, nie dostrzega złych stron ukochanej osoby. W pierwszej fazie partnerzy czują się szczęśliwi, chcą, by to uczucie trwało jak najdłużej. Jednakże ten etap nie trwa zazwyczaj zbyt długo. Faza druga: romantyczne początki Faza druga jest krótkotrwała. W czasie jej trwania partnerom zależy na częstych kontaktach i prowadzeniu długich rozmów. Rodzi się intymność, ale cały czas partnerami kieruje namiętność. Zaczynają oni dzielić się ze sobą tajemnicami i kłopotami, stają się sobie bliscy. Pod koniec fazy romantycznych początków zapada decyzja o kontynuacji relacji bądź jej zaniechaniu. Jeśli osoby chcą ze sobą być, to związek wkracza w fazę trzecią. Faza trzecia: związek kompletny Na tym etapie intymność i namiętność utrzymują się, ale dodatkowo pojawia się zaangażowanie . Jest to czas zaufania , wspierania się nawzajem i satysfakcji z relacji, ponieważ partnerzy są ukierunkowani na dawanie i branie. Jednakże stopniowo zaczyna wygasać namiętność. Wówczas związek wkracza w czwartą fazę. Faza czwarta: związek przyjacielski Na etapie przyjacielskiego związku dominuje zaangażowanie. Partnerzy są sobie oddani, mimo że namiętność niemal wygasła. Po pewnym czasie pojawiają się pułapki intymności, czyli bezkonfliktowość, poczucie obowiązku czy dobroczynność, które mogą doprowadzić do rozpadu związku. Wynika to z tego, że...

Zakochana para
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Motyle w brzuchu, rozproszone myśli – zauroczenie a zakochanie
Aby rozpoznać miłość i utworzyć związek na trwałych fundamentach – przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że zakochanie opiera się na zaufaniu do partnera, wewnętrznym spokoju i poczuciu spełnienia.

Aby rozpoznać miłość i utworzyć związek na trwałych fundamentach – przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że zakochanie opiera się na zaufaniu do partnera, wewnętrznym spokoju i poczuciu spełnienia. Cechy zauroczenia etap przed zakochaniem, na początku miłości lub stan, który przemija bezpowrotnie   1. Fizyczne przyciąganie Drugą osobę postrzegamy jako najpiękniejszą. Nie widzimy jej defektów. Zauroczenie sprawia, że chcemy być jak najbliżej drugiej osoby – także w wymiarze fizycznym. Hormony szaleją (neurotransmitery działają jak narkotyki), ciała się przyciągają, w brzuchu fruwają motyle, a serce bije szybciej. 2. Idealizacja partnera W potencjalnym partnerze widzimy same zalety. Jest po prostu najwspanialszy. Nawet jeśli ma jakieś wady, to je marginalizujemy – na świat patrzymy przez różowe okulary. 3. Nachalne myśli Na niczym nie możemy się skupić – codzienne obowiązki stają się mało ważne, koncentracja sprawia nam trudność. Nie chce nam się jeść, spać – nieustannie myślimy o jednej osobie. 4. Zauroczenie przemija Po jakimś czasie, np. miesiącu możemy nie rozumieć swojego wcześniejszego zachowania. Zauroczenie często przynosi rozczarowanie. Zakochanie, nie zauroczenie 1. Miłość to uczucie Akceptujesz siebie – to warunek, aby pokochać kogoś innego. Kochasz osobę, która ma zarówno wady, jak i zalety, ale czujesz, że jest dla ciebie przeznaczona. 2. Miłość to świadomość wyboru Zakochanie następuje w momencie, kiedy poznaliśmy kogoś dość dobrze. Dojrzeliśmy do bycia razem. Czujemy się silni wewnętrznie – miłość daje nam energię do działania. Osoba, którą obdarzymy miłością staje się też naszym przyjacielem. 3. Miłość to odpowiedzialność Jesteśmy gotowi podjąć...

Kobieta na łące
Pixabay/jill111/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Choroba czy zakochanie? Niektóre objawy mogą być identyczne
Fizjologiczne objawy zakochania są podobne do symptomów chorób, zaburzeń emocjonalnych i działania niektórych substancji psychoaktywnych. Brzmi groźnie, ale czy jesteśmy w stanie ustalić, czym jest miłość?

Fizjologiczne objawy zakochania są podobne do symptomów chorób, zaburzeń emocjonalnych i działania niektórych substancji psychoaktywnych. Brzmi groźnie, ale czy jesteśmy w stanie ustalić, czym jest miłość? Wybuchowa mieszanka Przerażenie i zakochanie dają jednakowe objawy – rozszerzone źrenice, przyspieszone bicie serca, spocone dłonie, problemy z koncentracją, suchość w ustach. Organizm bardzo silnie reaguje na fascynację drugim człowiekiem, wywracając nasz świat do góry nogami. Dodatkowo zakochaniu towarzyszą takie dolegliwości jak przy grypie: zaburzenia łaknienia i snu, gęsia skórka, podwyższona temperatura. A cel tego wszystkiego z punktu widzenia biologii jest prozaiczny – chodzi o przedłużenie gatunku. Naturalny sprawdzian Ośrodki w mózgu odpowiedzialne za uczucie nagrody i uzależnienia według podejścia neurobiologicznego mają też wiele wspólnego z zakochaniem. Mechanizm procesów, jakie zachodzą wówczas w naszym organizmie jest zbliżony. Gdy dochodzi do pierwszego kontaktu fizycznego, takiego jak pocałunek czy dotyk – weryfikowane jest nasze genetyczne dopasowanie. Im większe podobieństwo – czyli tym samym mniejsze szanse na zdrowe potomstwo – tym bardziej partner nam „nie smakuje”. Zdarza się, że odczuwamy smak jego śliny jako kwaśny a zapach jego ciała jest nieatrakcyjny. To sygnał ostrzegawczy. W momencie, gdy jest odwrotnie, a więc genotypy różnią się od siebie na tyle, że biologia daje nam zielone światło – wtedy do głosu dochodzi mechanizm odpowiedzialny za uzależnienie. Stężenie fenyloetyloaminy – biochemicznego neuroprzekaźnika układu limbicznego (odpowiedzialnego za regulację zachowań emocjonalnych) w mózgach osób zakochanych jest 14 tysięcy razy wyższe niż przeciętnie. Dochodzą do tego jeszcze potężne...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik