kobieta zasmucona
©pathdoc/Fotolia
Styl życia

4 sposoby na pokonanie smutku i chandry

Każdemu zdarza się czasem obniżony nastrój. Chandra może mieć różne przyczyny – jesteśmy w gorszej formie, pogoda nie sprzyja, a może szef ma zły dzień i tworzy nieprzyjazną atmosferę wokół. Po prostu: każdy czuje czasem, że "tylko siąść i płakać".

Każdemu zdarza się czasem obniżony nastrój. Chandra może mieć różne przyczyny – jesteśmy w gorszej formie, pogoda nie sprzyja, a może szef ma zły dzień i tworzy nieprzyjazną atmosferę wokół. Po prostu: każdy czuje czasem, że "tylko siąść i płakać".

 

Nie dla każdego wymienione niżej sposoby na chandrę będą równie skutecznie. Tak samo jak w różny sposób przeżywamy obniżony nastrój, tak i różnie sobie z nim radzimy. Wypróbuj te cztery rozwiązania i sprawdź, które najbardziej ci odpowiada.

 

1. Popłacz sobie – jeśli czujesz smutek, nie tłum go. Badania sugerują, że płacz pomaga złagodzić smutek na kilka sposobów. Między innymi sygnalizuje otoczeniu nasz stan, a dzięki temu istnieje większa szansa na to, że ludzie wokół okażą wsparcie (więcej: http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02699930143000149#.VpYtx_nhDIU). Płacz rozładowuje także napięcie, które utrzymywane zbyt długo może się wzmagać i kumulować. Oczywiście nie znaczy to, że trzeba zmuszać się do płaczu! Jeśli nie czujesz takiej potrzeby, nie zmuszaj się.

 

2. Poćwicz – aktywność fizyczna pozwala odwrócić uwagę od smutku. Poza tym w trakcie niej wyzwalane są endorfiny, które poprawiają nastrój. To na pewno zdrowszy i lepszy sposób niż poprawa nastroju czekoladą.

 

3. Posłuchaj muzyki – pomoże ci się zrelaksować. Wybierz jednak rozsądnie to, czego będziesz słuchać, zamiast włączać pierwszą lepszą stację radiową – niektórym pomaga słuchanie pięknych, choć smutnych piosenek, inni z kolei wolą weselsze kawałki. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. The British Academy of Sound Therapy opracowała specjalną listę najbardziej relaksujących piosenek na świecie. Na playliście znajduje się m.in. „Watermark” Enyi, „Strawberry Swing” zespołu Coldplay oraz "Someone Like You” Adele

(Więcej: http://www.ryot.org/scientists-create-relaxing-song-world/375837).

 

4. Wyjdź na zewnątrz – przewietrz się, swój umysł i swoje myśli. Zmiana otoczenia pomaga też zmienić nastrój. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wybierz się do lasu czy nad jezioro albo do parku. Albo po prostu wyjdź na chwilę z biura, przejdź się wokół budynku czy też wstąp po dobrą kawę na wynos w okolicznej kawiarni.


smutna dziewczyna opiera się o szybę w oknie
©yanlev/fotolia
Styl życia
U nastolatków objawem depresji może być arogancja
Szacuje się, że nawet 1/3 polskich nastolatków może mieć objawy depresji. Rodzice i nauczyciele często je bagatelizują, upatrując przyczyn zachowania w huśtawce hormonalnej. To prawda, że w tym wieku młodzież może być bardzo labilna emocjonalnie, ale nie zwalnia to z obowiązku bacznego przyglądania się dziecku.

Szacuje się, że nawet 1/3 polskich nastolatków może mieć objawy depresji. Rodzice i nauczyciele często je bagatelizują, upatrując przyczyn zachowania w huśtawce hormonalnej. To prawda, że w tym wieku młodzież może być bardzo labilna emocjonalnie, ale nie zwalnia to z obowiązku bacznego przyglądania się dziecku.   Okres dojrzewania z wielu powodów jest czasem trudnym dla nastolatka – to moment, kiedy zmieniają się jego role społeczne, pojawiają się pierwsze miłości, zyskuje samodzielność, zmienia szkoły i środowisko, a także czuje presję ze strony szkoły i rodziców ze względu na kolejne zewnętrzne egzaminy – testy gimnazjalne czy matura. Do tego dochodzą zmiany w samym organizmie – zmiana kształtów ciała, barwy głosu (co może wpłynąć na samoocenę), a także zmiany hormonalne, które sprawiają, że trudniej utrzymać stabilność emocjonalną. Coraz częściej młodzież musi się borykać też z problemami dorosłych – rozwiedzeni rodzice, patchworkowe rodziny, problem z odnalezieniem stabilizacji i poczuciem bezpieczeństwa. Objawy depresji u nastolatków Depresja u nastolatków przebiega podobnie jak u dorosłych – towarzyszą jej zbliżone objawy. Aby zdiagnozować epizod depresyjny, muszą być wystąpić następujące kryteria: Obniżony nastrój , Utrata zdolności radowania się i zainteresowań, Zmęczenie , zmniejszenie aktywności, apatia.   Co ważne, w postaci młodzieńczej depresji obniżony nastrój wcale nie musi być dominującym objawem. Przygnębienie i apatia mogą występować w niewielkim nasileniu, a nawet wcale, a znać o sobie daje przede wszystkim agresja i arogancja. Im młodszy nastolatek, tym większe prawdopodobieństwo, że depresja ujawni się przede wszystkim w objawach somatycznych – bólach brzucha, głowy. Objawy depresji u nastolatków zależą od jej postaci Psychiatrzy i psycholodzy wyróżniają cztery...

Smutna dziewczyna siedzi przy oknie
© AlexanderNovikov/Fotolia.com
Styl życia
Czy można samodzielnie wyleczyć się z depresji?
Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.

Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.   Ta zwłoka z udaniem się do lekarza psychiatry czy psychologa może wynikać z różnych powodów – bagatelizowanie objawów , nieznajomość lub brak specjalistów w najbliższej okolicy lub po prostu lęk przed tym, że zostaniemy zaszufladkowani jako osoba chora psychicznie. Jak wyjść z depresji, gdy nie jest ci po drodze do psychologa? Jak wyjść z depresji w naturalny sposób? Aktywność fizyczna – prawdopodobnie nie jest to pierwsza rzecz, jaką przepisałby ci lekarz, diagnozując u ciebie depresję. Mimo to powinna być ona częścią terapii. Badacze z Duke University udowodnili (zobacz badania http://today.duke.edu/2000/09/exercise922.html ), że pół godziny umiarkowanych ćwiczeń trzy razy w tygodniu znacząco zmniejsza objawy depresji i, co ciekawe, robi to stosunkowo szybko – porównywalnie do przyjmowania leków antydepresyjnych.   Techniki relaksacyjne – jednym z powodów depresji jest permanentny stres. Poza tym sama depresja także wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów jak problemy z koncentracją, kłopoty ze snem czy poczucie oderwania od rzeczywistości. Wypróbuj relaksacyjne wizualizacje, trening autogenny, medytację lub inne sposoby na zrelaksowanie się. Badania wskazują, że co prawda ten sposób nie może zastąpić leków, ale znacząco łagodzi objawy depresji . Więcej o wynikach badania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072461 / i http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22805898 .   Stały plan dnia – być może rutyna nie kojarzy ci się dobrze, ale ustabilizowany rytm życia z pewnością pomoże ci poradzić sobie z objawami depresji. Staraj się mniej więcej o tej samej porze wstawać, jeść posiłki, kłaść się spać.  Co...

Smutny mężczyzna
© drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia
Winter blues, czyli zimowa depresja
Zimowa depresja, nazywana też winter blues, należy do grupy sezonowych zaburzeń afektywnych, tak jak jesienna i wiosenna depresja. Jest ściśle powiązana z okresem roku, w którym występuje, a więc okresem zimowym, kiedy jest mniejszy dostęp do naturalnego światła, a organizm jest przeciążony zmianami pogodowymi.

Zimowa depresja, nazywana też winter blues, należy do grupy sezonowych zaburzeń afektywnych, tak jak jesienna i wiosenna depresja. Jest ściśle powiązana z okresem roku, w którym występuje, a więc okresem zimowym, kiedy jest mniejszy dostęp do naturalnego światła, a organizm jest przeciążony zmianami pogodowymi. Przyczyny zimowej depresji Zimowa depresja dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, choć naukowcy uważają, że nie ma ona podłoża genetycznego. Powiązana jest natomiast z funkcjonowaniem szyszynki , odpowiedzialnej za produkcję hormonu snu, który reguluje dobowy rytm snu i czuwania. To z powodu jego zaburzeń możemy czuć się ociężali, senni i bez energii. Innym powodem jest spadek produkcji serotoniny, której poziom uzależniony jest od dostarczanej ilości naturalnego światła. Niski poziom serotoniny oznacza obniżony nastrój, smutek, chandrę. Okres zimowy to także czas, kiedy organizm podąża za naturalnym cyklem pór roku – zima jest zatem czasem, kiedy spada tempo przemiany materii, organizm pracuje na zwolnionych obrotach i może nie jest to zimowy sen, ale pod względem psychicznym trochę go przypomina. Objawy zimowej depresji Każdy rodzaj depresji sezonowej cechują mniej więcej takie same objawy: problemy z koncentracją, zmęczenie, drażliwość, zwiększony apetyt (szczególnie na słodycze), senność, przybranie na wadze, osłabienie, u kobiet dodatkowo nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego , potrzeba przebywania w samotności. Leczenie depresji zimowej – domowe sposoby Depresję zimową leczy się przede wszystkim „domowymi sposobami”. Farmakoterapia, polegająca na przyjmowaniu leków antydepresyjnych, praktykowana jest jedynie w sytuacji, gdy obniżony nastrój skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.   Na ogół wystarczy jednak kierować się następującymi zaleceniami: 1....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner