Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Rodzaje żarówek
© bogdandimages/Fotolia.com
Styl życia

Codzienne oszczędzanie energii – zakręcanie kranów, wyłączanie komputerów, uszczelnianie okien

Wyłączanie sprzętów elektronicznych, wyjmowanie nieużywanych wtyczek z gniazdek, rozważne otwieranie okien, a także stosowanie urządzeń o wysokiej klasie energetycznej (A, A+, A++) korzystnie wpłyną na codzienne oszczędzanie energii.

Wyłączanie sprzętów elektronicznych, wyjmowanie nieużywanych wtyczek z gniazdek, rozważne otwieranie okien, a także stosowanie urządzeń o wysokiej klasie energetycznej (A, A+, A++) korzystnie wpłyną na codzienne oszczędzanie energii.

 

Wystarczy kilka zmian w codziennym funkcjonowaniu, by oszczędzić energię. A to przekłada się na wydatki, bowiem zapłacisz mniej za prąd, wodę lub gaz. Dzięki dopasowanemu sprzętowi elektronicznemu oraz odpowiednim nawykom, zauważysz różnicę już po kilku tygodniach.

Sprzęt elektroniczny

 • Jeśli nie korzystasz z komputera, nie oglądasz telewizji ani nie słuchasz radia, wyłącz te sprzęty.
 • Stan uśpienia trwający dłużej niż 15 minut, pochłania więcej energii, niż włączenie lub wyłączenie komputera. Zrezygnuj z tej metody.
 • Nie pozostawiaj urządzeń w stanie czuwania.
 • Jeśli sprzęt jest naładowany (np. laptop czy telefon), odłącz go od prądu.
 • W urządzeniach elektronicznych ustaw opcję energooszczędną.
 • Używaj listwy zasilającej, która ma wbudowany wyłącznik. Jednym ruchem odłączysz od prądu wszystkie sprzęty.
 • Zamiast jednorazowych baterii stosuj akumulatory, przeznaczone do ponownego naładowania.

Artykuły gospodarstwa domowego

 • Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz.
 • Dokładnie zakręcaj kurki od kranu.
 • Jeśli masz taką możliwość, zrezygnuj z czajnika elektrycznego na rzecz gazowego.
 • Nie otwieraj na długo lodówki i nie wkładaj do niej ciepłych potraw.
 • Uszczelnij lodówkę, smarując jej uszczelki oliwą.
 • Włączaj pralkę lub zmywarkę tylko wtedy, gdy są pełne.
 • Pierz odzież w niskich temperaturach (30-40 stopni), w trybie energooszczędnym.
 • Postaw lodówkę w zacienionym miejscu.
 • Gotuj i smaż pod przykryciem.
 • Jeśli gotujesz na kuchence elektrycznej, wyłącz grzanie kilka minut przed planowanym końcem gotowania. Ciepło palnika będzie grzało jeszcze przez jakiś czas.
 • Korzystaj z palników adekwatnych do średnicy garnka.
 • Nie otwieraj piekarnika, gdy jest rozgrzany.
 • Wyłącz piekarnik 15 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia – temperatura wewnątrz utrzyma się jeszcze przez kwadrans (pod warunkiem, że nie będziesz otwierać piekarnika).
 • Oczyść płytę żelazka przed prasowaniem.
 • Prasuj kilka ubrań naraz.
 • Kupuj AGD klasy A – są energooszczędne. Kosztują więcej, niż inne, ale jest to inwestycja na przyszłość.

Oświetlenie

 • Wyłącz światło, jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu.
 • Nie włączaj i nie wyłączaj światła co chwila.
 • Kup i zamontuj żarówki energooszczędne albo oświetlenie LEDowe.
 • Do ogrodu lub na działkę kup lampy solarne, zasilane energią słoneczną.

Ogrzewanie

 • Zadbaj o dokładne uszczelnienie okien.
 • Przed snem lub przed wyjściem z domu na cały dzień, przykręć grzejnik.
 • Nie otwieraj okna bez potrzeby. Wietrz pomieszczenie krótko, ale intensywnie, przy zakręconych głowicach termostatycznych w grzejnikach.
 • Unikaj częstego zmieniania temperatury w domu. Utrzymywanie stałego poziomu ciepła jest bardziej oszczędne.
 • Nie zasłaniaj kaloryferów meblami ani grubymi zasłonami.
 • Nie odkręcaj kaloryferów na maksymalną moc.

Paliwo

Żeby zaoszczędzić na paliwie samochodowym, warto przerzuć się na chodzenie pieszo oraz jeżdżenie komunikacją publiczną lub rowerem. Dzięki temu unikniesz porannych i popołudniowych korków i wydasz mniej pieniędzy na energię. Jeśli musisz jeździć samochodem, dogadaj się z kimś, kto za drobną opłatą chciałby zabrać się z tobą, np. koleżanką z pracy czy sąsiadem. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Remont kuchni
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Jak przygotować się do remontu kuchni?
Planując remont kuchni dokładnie określ swoje oczekiwania. Porównaj je z funduszami, jakimi dysponujesz oraz czasem, w jakim chcesz się zmieścić.

Planując remont kuchni dokładnie określ swoje oczekiwania. Porównaj je z funduszami, jakimi dysponujesz oraz czasem, w jakim chcesz się zmieścić.   Zanim przeprowadzisz remont kuchni, szczegółowo go przemyśl i zaplanuj. Określ zakres działań i konieczne zakupy. Zamów wymieniany sprzęt lub meble z wyprzedzeniem. Odpowiedni plan zmniejszy liczbę niespodzianek i poślizgów czasowych oraz pozwoli ci kontrolować wszystkie działania. Opis zmian w kuchni Na początku musisz dokładnie ustalić, co chcesz zmienić w swojej kuchni. Zacznij od prac, które są konieczne. Ustal, czy potrzebujesz malowania ścian, wymiany okien czy ułożenia nowej nawierzchni. Wymień wadliwe meble lub AGD - na początku skup się na brakujących lub zepsutych urządzeniach po czym dopiero przejdź do zakupu nowych. Dokładnie zaprojektuj, w którym miejscu staną poszczególne elementy wyposażenia. Zaplanuj, co zrobisz ze starym lub niepotrzebnym sprzętem, np. zepsutą zmywarką. Jeśli działa, możesz ją oddać potrzebującej osobie, jeśli nie, poszukaj skupu elektrośmieci. Kupując nową możesz starą oddać do sklepu. Unikaj sytuacji, gdy chcesz zmienić „wszystko”. Wyceń swój remont Gdy już wiesz, jakie zmiany cię czekają, przejdź do wyceny remontu. Zapoznaj się z ofertą sklepów budowlanych i elektronicznych oraz salonów meblowych. Dowiedz się, kto może wykonać poszczególne prace, np. układanie kafelków , instalację wentylatora, przewóz i skręcanie mebli czy malowanie ścian. Porównaj oferty firm i osób prywatnych, świadczących usługi remontowe. Warto rozejrzeć się, czy ktoś w rodzinie lub w gronie znajomych zajmuje się tego typu pracami. Bądź gotowy na ewentualne koszty dodatkowe. W trakcie remontu może się okazać, że podłoga pod meblami jest zniszczona , a instalacja wodna niedrożna. Dzięki dokładnemu kosztorysowi unikniesz...

 michaeljung
© michaeljung/Fotolia.com
Styl życia
Sprawdzone sposoby na zaprowadzenie porządków w mieszkaniu
Sprzątanie mieszkania zacznij od ustalenia listy zdań. Następnie uporządkuj dywany, okna, lampy i żyrandole. Przejdź do robienia porządków w szafach i na regałach, a na koniec umyj i odkurz podłogi.

Sprzątanie mieszkania zacznij od ustalenia listy zdań. Następnie uporządkuj dywany, okna, lampy i żyrandole. Przejdź do robienia porządków w szafach i na regałach, a na koniec umyj i odkurz podłogi.   Wiosną lub latem warto zrobić generalne porządki w mieszkaniu. Żeby przeprowadzić je szybko, sprawnie i skutecznie należy znać odpowiednią kolejność wykonywania zadań. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i energię, a także unikniesz zagrożenia większego bałaganu, niż był wcześniej. Lista zadań Na początku sporządź listę tego, co chcesz zrobić. Być może zależy ci jedynie na umyciu okien lub posprzątaniu szafy, a pranie dywanów będzie zbędne? Jeśli nie masz czasu na generalne porządki , podziel sobie zadania na kilka dni. Dywany Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, zajmij się dywanami. Dokładnie je odkurz, wytrzep, a jeśli potrzeba, upierz. Do tego celu użyj specjalnej szczotki oraz ciepłej wody z dodatkiem odrobiny kwasu cytrynowego bądź octu. Wyschnięte dywany zwiń w rulon i wynieś z pokoju (np. na balkon czy do piwnicy). Nie będą przeszkadzały ci w dalszych czynnościach, unikniesz również ich większego zabrudzenia (np. podczas omiatania sufitów). Ściany i sufity Weź długą, czystą szczotkę do podłóg, delikatną miotłę bądź szczotkę do kurzu. Dokładnie omieć sufity oraz ściany. W ten sposób pozbędziesz się pajęczyn, kurzu oraz drobnych zanieczyszczeń. Lampy i żyrandole Zdemontuj wszystkie żyrandole i lampy. Przetrzyj je ściereczką z mikrofibry, którą namoczysz w wodzie. Sprzęt pozostaw do wyschnięcia, wytrzyj smugi, po czym zamontuj ponownie . Umyte żyrandole i lampy będą dawały mocniejsze, czyste światło. Okna Przejdź do mycia okien. Zdejmij i upierz firanki oraz zasłonki, omieć ramy okien i karnisze. Przygotuj ciepłą wodę z dodatkiem kilku...

krople do oczu
materiały prasowe
Newsy
Od czytania pieką cię oczy? Nie ignoruj tego objawu
Od czytania pieką cię oczy? Nie ignoruj tego objawu

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'd2M7KQb8_IVlztoGbseEO3a4fUqBwfuJ9ylHIUlncvb.G7', 'rhgiplsmjr', 'ildbksdhhfyieudighekcjvmqzjs']); Zespół Suchego Oka może rozwinąć się niezależnie od wieku. Szczególnie narażone są osoby, które przez większą część dnia wpatrują się w ekrany urządzeń elektronicznych. Jesteś w grupie ryzyka? A może już występują u ciebie pierwsze objawy? Sprawdź, co przyniesie ulgę. Myśląc o zmysłach, większość z nas jako najważniejszy z pewnością wskaże wzrok. Nic dziwnego – oczy nieustannie wykonują ciężką pracę i to w niesprzyjających warunkach. I nie chodzi tu tylko o widzenie w ciemności i na różnych odległościach, o wiatr czy zanieczyszczenia powietrza. Głównym wrogiem naszych oczu w dzisiejszych czasach są urządzenia elektroniczne. Chociaż nie wpływają one bezpośrednio na nasz wzrok, sprzyjają wykształcaniu złych nawyków, np. rzadszego mrugania. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran nadmiernie obciąża układ wzrokowy, co na dłuższą metę może mieć opłakane konsekwencje. Bóle głowy, łzawienie, pieczenie oczu, okresowe problemy z ostrością wzroku – a to tylko kilka skutków nieprzestrzegania zasad higieny oczu. Zespół Suchego Oka – jakie daje objawy? Co trzeci pacjent zgłaszający się do okulisty, zmaga się z objawami ZSO. To wieloczynnikowe schorzenie dotyczące łez i powierzchni oka. Uczucie suchości, pieczenie, zmęczenie oczu, mgliste widzenie, uczucie piasku pod powiekami czy przekrwienie oczu – to objawy, które powinny wzbudzić twój niepokój i skłonić do zmiany nawyków. Żartów nie ma, bo nieleczony Zespół Suchego Oka może prowadzić do uszkodzenia nabłonka rogówki, stanów zapalnych, zakażeń i...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner