Co zabrać na basen kryty - strój, akcesoria i kosmetyki na basen
© Microgen/Adobe Stock
Styl życia

Co zabrać ze sobą na basen? Najważniejsze akcesoria i kosmetyki na basen

Pływanie to jedna z najbezpieczniejszych dla zdrowia dyscyplin sportu. Wzmacnia ciało, poprawia kondycję, wpływa korzystnie na układ kostny, a także poprawia wydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem lub jeśli chcesz sprawić, że Twoje wizyty na basenie będą lepiej zorganizowane, sprawdź, co ze sobą zabrać.

Pływanie to jedna z najbezpieczniejszych dla zdrowia dyscyplin sportu. Wzmacnia ciało, poprawia kondycję, wpływa korzystnie na układ kostny, a także poprawia wydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem lub jeśli chcesz sprawić, że Twoje wizyty na basenie będą lepiej zorganizowane, sprawdź, co ze sobą zabrać.

 

Basen to miejsce, w którym obowiązują pewne pisane i niepisane zasady. Zwykle w regulaminie każdej pływalni znajdziesz informacje na temat wymaganego stroju czy obowiązku kąpieli przed wejściem do niecki. Przestrzeganie tych przepisów jest ważne, ponieważ może okazać się, że np. w nieodpowiednich kąpielówkach lub bez czepka zostaniesz wyproszony z terenu pływalni. Warto więc zapoznać się z regulaminem basenu, a także odpowiednio się zaopatrzyć.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z rosą

Strój na basenie

Mogłoby się wydawać, że na basen wystarczy włożyć dowolne bikini lub kąpielówki. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Coraz więcej pływalni zabrania noszenia przez mężczyzn luźnych kąpielówek (bokserek), tym bardziej z kieszeniami. Z jakiego powodu? W kieszeniach mogą gromadzić się śmieci i inne zanieczyszczenia, które wypływając podczas pływania, będą zanieczyszczać wodę. Ponadto jest to także podyktowane względami higienicznymi – intymne części ciała mężczyzn powinny być odseparowane od wody, w której pływają inni ludzie. Obcisłe kąpielówki czy slipki są też wygodniejsze i pozwalają na uzyskanie lepszych efektów treningów.

 

W przypadku kobiet zwykle obowiązuje dowolność, choć oczywiście również luźne majtki mogą nie być dopuszczalne. Warto jednak pamiętać, że tradycyjne, skąpe bikini może być po prostu niewygodne i będzie zsuwać się podczas pływania. Z tego powodu najlepiej wyposażyć się w sportowy strój kąpielowy – jedno lub dwuczęściowy.

Nike promocje to świetny moment na zakupy – już dziś kup wszystkie niezbędne akcesoria na basen i nie martw się o koszty.

Przydatne akcesoria

Na basenie musisz mieć ze sobą klapki, w których możesz poruszać się np. po szatni czy pod prysznicem. Klapki zapobiegną poślizgnięciu się na mokrej powierzchni oraz ochronią stopy przed potencjalnymi infekcjami. Zazwyczaj klapki musisz włożyć już wtedy, gdy chcesz przekroczyć próg przebieralni, a buty włożyć do worka i zostawić w szatni (do której oddasz też zewnętrzne okrycie, np. kurtkę). Ponadto przydadzą Ci się okulary, dzięki którym będziesz mógł bez problemu otworzyć oczy pod wodą. Nie zapomnij także o ręczniku (lub dwóch), aby móc wytrzeć się po wyjściu z wody. Jeśli suszarki basenowe mają słabą moc, a Tobie zależy na dokładnym i szybkim wysuszeniu włosów, zabierz własną suszarkę.

 

Czepek na niektórych basenach jest obowiązkowy, na innych nie. Jednak nawet wtedy, gdy nie musisz go mieć, i tak warto rozważyć jego włożenie. Czepek utrzyma Twoje włosy w ryzach, a do tego ochroni je przed kontaktem z chlorowaną wodą.

Kosmetyki na basen

Na basenach zwykle obowiązuje nakaz kąpieli przed wejściem do wody. Często pod prysznicami dostępne są żele do mycia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać swój kosmetyk. Możesz zabrać ze sobą szampon, aby zmyć z włosów chlor (jeśli pływasz bez czepka) oraz odżywkę.

 

Przydatna wskazówka! Jeśli chcesz chronić włosy, nałóż na nie odżywkę, a następnie włóż na głowę czepek. Będzie to podwójna korzyść – włosy będą zabezpieczone przed uszkodzeniami i przez 45-60 minut będą chłonąć składniki odżywcze zawarte w kosmetyku.

kobieta w basenie
©C. Strom/Fotolia.com
Fleszstyle
Materiałowy lub silikonowy czepek, ręcznik z mikrofibry i własna suszarka – niezbędnik na basen
Woda na basenie może przesuszyć włosy. Aby zminimalizować to ryzyko, przed wejściem do niej należy naolejować włosy i zmoczyć je wodą z kranu. Najlepiej założyć silikonowy lub materiałowy czepek. Do wysuszenia włosów dobrze użyć własnej suszarki z regulacją temperatury.

Woda na basenie może przesuszyć włosy. Aby zminimalizować to ryzyko, przed wejściem do niej należy naolejować włosy i zmoczyć je wodą z kranu. Najlepiej założyć silikonowy lub materiałowy czepek. Do wysuszenia włosów dobrze użyć własnej suszarki z regulacją temperatury.   Pływanie to aktywność, którą mogą uprawiać prawie wszyscy. Nie obciąża stawów i jest bezpieczna dla kobiet w ciąży . Chlorowana woda ma jednak niszczące działanie, zarówno dla skóry, jak i dla włosów. Warto wiedzieć, w jaki sposób ochronić kosmyki przed jej działaniem. Olejowanie włosów zabezpieczy przed chlorowaną wodą w basenie Ostatnie mycie przed wyjściem na basen powinno być poprzedzone olejowaniem kosmyków . Najlepiej nałożyć olej, np. kokosowy lub z orzechów macadamia, na włosy poniżej linii ucha. Powinno się go pozostawić na około godzinę, a jeśli to możliwe – półtorej. Ten środek zapewni nawilżenie włosów  i zabezpieczy je przed chlorem zawartym w wodzie na basenie. Dzięki użyciu oleju można uniknąć nadmiernego wysuszenia czupryny. Do mycia warto natomiast użyć delikatnego szamponu bez SLS , a następnie nałożyć na włosy odżywkę bądź maskę zawierającą silikony. Ich nazwy na etykiecie kończą się przyrostkami takimi jak: -siloxane, -silicone, -silanol oraz -methicone. Sauna przed wejściem na basem Jeśli na basenie znajduje się też sauna, warto wejść do niej przed wizytą na basenie. Przed wejściem do sauny należy nałożyć na włosy olej bądź maskę, a na nie czepek. Dzięki ciepłemu powietrzu preparat szybciej i dokładniej się wchłonie. Czepek, który nie wyrywa włosów Do pływania koniecznie trzeba założyć czepek. Warto zwrócić uwagę, z jakiego materiału został wykonany. Ten z gumy będzie wyrywał włosy. Najlepszy...

Jakie akcesoria do pływania dla dzieci zabrać na basen?
© Acik/Adobe Stock
Styl życia
Jakie akcesoria do pływania dla dzieci zabrać na basen?
Pływanie jest dyscypliną sportu, która wymaga szczególnego dbania o bezpieczeństwo. Mimo że na każdym basenie czy strzeżonym kąpielisku czuwają wykwalifikowani ratownicy, to należy samemu zminimalizować ryzyko zagrożeń. Aby nauka pływania i zabawy w wodzie dzieci były przyjemne i możliwie najbezpieczniejsze, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne akcesoria pływackie.

Pływanie jest dyscypliną sportu, która wymaga szczególnego dbania o bezpieczeństwo. Mimo że na każdym basenie czy strzeżonym kąpielisku czuwają wykwalifikowani ratownicy, to należy samemu zminimalizować ryzyko zagrożeń. Aby nauka pływania i zabawy w wodzie dzieci były przyjemne i możliwie najbezpieczniejsze, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne akcesoria pływackie.   W przypadku dzieci każda aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym zagrożeniem zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Woda jest zdradliwym żywiołem, który potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych pływaków. W przypadku najmłodszych takie ryzyko jest znacznie większe. Akcesoria do pływania dla niemowlaków Przygodę z pływaniem mogą rozpocząć już 2-3-miesięczne maluchy. Jeżeli lekarz pediatra nie widzi żadnych przeciwwskazań i wyda zgodę, to rodzice mogą zabrać pociechę na zabawy w wodzie. Do tego należy się jednak odpowiednio przygotować. Poza wiedzą dotyczącą zasad postępowania w przypadku zachłyśnięcia wodą , trzeba wiedzieć w jaki sposób niemowlę może się bawić. Równie ważny jest zakup odpowiednich akcesoriów dla malucha. Podczas pierwszej wizyty na basenie należy posiadać: pieluszki do pływania – ich specjalna struktura zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do wody, rękawki do pływania – są dostępne zarówno rozmiary dla niemowlaków, jak i starszych dzieci. Pozwalają utrzymać szyję i głowę nad powierzchnią wody, pianka neoprenowa – czyli specjalny strój, który pozwala utrzymywać prawidłową temperaturę ciała w momentach przenoszenia dzieci z wody do przebieralni. Ponadto pianka ułatwia rodzicom prawidłowe trzymanie malucha. Akcesoria do pływania dla starszych dzieci W przypadku akcesoriów do pływania dla starszych,...

kobieta na torze pływackim
©SolisImages/Fotolia
Styl życia
Pływanie na odchudzanie, czyli jak pływać, by spalić jak najwięcej kalorii
Pływanie odchudza, bo wymaga wysiłku fizycznego, często nawet większego niż treningi siłowe. Chodzenie na basen, oprócz tego, że kształtuje zgrabną sylwetkę, poprawia kondycję całego ciała.

Pływanie odchudza, bo wymaga wysiłku fizycznego, często nawet większego niż treningi siłowe. Chodzenie na basen, oprócz tego, że kształtuje zgrabną sylwetkę, poprawia kondycję całego ciała.   Trzeba jednak pamiętać, że tylko prawidłowo wykonywane i dostosowane do indywidualnych możliwości ćwiczenia, przyniosą pożądany efekt. Jakie korzyści daje pływanie? Woda stawia opór kilkaset razy większy niż powietrze, więc aby się w niej poruszać, trzeba zmobilizować do pracy wszystkie mięśnie. Taki wysiłek owocuje wysokim spalaniem kalorii, a oprócz tego kształtowaniem zgrabnej sylwetki. Pływanie jest też doskonałym treningiem kardio – poprawia wydolność oddechową i kondycję. Dzięki temu chroni przed chorobami układu krwionośnego, zwłaszcza przed nadciśnieniem i odkładaniem się w tętnicach cholesterolu. Badania wykazują, że pływanie – oprócz tego, że odchudza – odmładza. Ciało staje się dużo sprawniejsze niż wskazywałby na to wiek metrykalny. Warunkiem jest regularność wizyt na basenie i opanowanie poprawnej techniki pływania. Ile kalorii można spalić, pływając? Pływanie jest tym skuteczniejsze w odchudzaniu, im intensywniejszy trening jesteśmy w stanie wykonać. Spektakularnych efektów nie powinniśmy oczekiwać już w pierwszych tygodniach chodzenia na basen. Aby uchronić się przed kontuzjami, bezpiecznie jest zaczynać od kilku-kilkunastominutowych okrążeń, oddzielanych chwilą odpoczynku. Przy każdej wizycie na basenie można dodawać do serii po 5 min pływania. Kiedy organizm będzie na tyle sprawny, by móc płynąć przez 30 min lub więcej, treningi będą najefektywniejsze. W ciągu tego czasu można spalić nawet 500 kcal, o ile ruchy są wykonywane z odpowiednią siłą i szybkością. Wysoką sprawność można utrzymać, pływając 2-3 razy w tygodniu przez godzinę. Jaką technikę pływania wybrać, by schudnąć?...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik