Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
ból karku
© decade3d/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – jak pozbyć się bólu kręgosłupa?

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – jak pozbyć się bólu kręgosłupa?

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny są obowiązkiem dla osób które prowadzą siedzący tryb życia i mało się ruszają. Zapobiegają one silnym bólom odcinka szyjnego oraz groźnym schorzeniom kręgosłupa. Ważne jest także to aby na co dzień dbać o zdrowy kręgosłup. Poniżej znajdziecie najlepsze ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa - wzmacniające i rozciągające.

Przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego

Między kręgami znajdują się dyski, które zapobiegają się ocieraniu się kręgów kręgosłupa. Przeciążenia i siedzący tryb życia sprawiają, że substancje odżywcze nie docierają do kręgów. Stają się one mało elastyczne i wysuwają się na zewnątrz, drażniąc nerwy. Wtedy odczuwamy dolegliwości bólowe.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa:

 • siedzący tryb życia,
 • nieprawidłowa postawa,
 • nadwaga, 
 • nieprawidłowa pozycja podczas snu,
 • garbienie się i inne wady postawy,
 • praca przy komputerze,
 • urazy,
 • przeciążenia.

Jak dbać o kręgosłup?

Prawidłowa postawa przyjmowana przy codziennych czynnościach, pomoże nam zadbać o kręgosłup. Bóle kręgosłupa są najczęściej wynikiem niezdrowego stylu życia: ciągłego garbienia się, pracy siedzącej i braku aktywności fizycznej.

Najważniejsze zasady prawidłowego dbania o kręgosłup:

 1. Staraj się utrzymać proste plecy, nie garb się.
 2. Staraj się nie utrzymywać podstawy siedzącej przez wiele godzin.
 3. Jak najczęściej rób lekkie ćwiczenia rozciągające. 
 4. Jeśli masz pracę siedzącą, korzystaj z piłki olbrzymiej lub pneumatycznej poduszki do siedzenia.
 5. Jak najwięcej się ruszaj - spaceruj, pływaj, uprawiaj jogę lub nordic walking.
 6. Stosuj urozmaiconą dietą, bogatą w żelazo, wapń, magnez.
 7. Jeśli coś podnosisz z ziemi, nie schylaj się, tylko kucaj.
 8. Ćwicz mięśnie brzucha i pośladków.
 9. Wybieraj wygodne buty, codzienne chodzenie w szpilkach jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny - ćwiczenia wzmacniające

 1. Spleć ręce na karku i odchylaj głowę do tyłu.
 2. Unoś barki w górę i opuszczaj rozluźniając mięśnie.
 3. Ręce przystaw do czoła i naciskaj z całą siłą. Staraj się utrzymać głowę prosto przy użyciu mięśni szyi.
 4. Połóż się na brzuchu, unieś jednocześnie przód ciała i nogi na 15-20 sekund.
 5. Połóż się na plecach, rozłóż ręce na boki. Wciskaj głowę w poduszkę i ręce w ziemię przez 10-15 sekund.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny - ćwiczenia rozciągające

 1. Pochylaj głowę w każdą stronę, delikatnie dociskaj głowę dłonią.
 2. Odchyl głowę do tyłu i lekko kręć nią w lewo prawo.
 3. Ustaw ciało w klęku podpartym, naprzemiennie wyginaj ciało w koci grzbiet, a następnie prostuj plecy i odchylaj głowę.
 4. Podobnym ćwiczeniem jest ukłon japoński w klęku podpartym.
 5. W pozycji siedzącej naprzemiennie przyciskaj brodę do klatki piersiowej i odchylaj głowę do tyłu.

 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta robi mostek
© zdyma4/Fotolia.com
Styl życia
Proste ćwiczenia, dzięki którym rozciągniesz i wzmocnisz kręgosłup
Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa są polecane szczególnie osobom skarżącym się na ból pleców. Tego typu trening poprawia ukrwienie mięśni przykręgosłupowych, dotlenia i odżywia je.

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa są polecane szczególnie osobom skarżącym się na ból pleców. Tego typu trening poprawia ukrwienie mięśni przykręgosłupowych, dotlenia i odżywia je.   Siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa, a nawet stres mogą powodować ból kręgosłupa. Warto zadbać o tę część szkieletu i wprowadzić u siebie nawyk wykonywania ćwiczeń rozciągających kręgosłu p. Tego typu ćwiczenia odprężają i obniżają poziom stresu. Ćwiczenia na rozciąganie i wzmocnienie kręgosłupa do wykonania na stojąco Wykonaj poniższą sekwencję w całości: Utrzymując proste plecy, stań na prostych nogach i spleć ręce za plecami, na wysokości bioder. Zrób wdech i splecione dłonie unieś nad głowę. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa wygnij lekko do tyłu. Odchyl tułów, by rozciągnąć przód tułowia. To istotne szczególnie u osób z dyskopatią odcinka lędźwiowego. Wyprostuj się i stań na palcach. Skup się i wyobrażaj sobie, że każdy twój kręg rozluźnia się i rozciąga. Aby lepiej poczuć rozciąganie, możesz na zmianę wyciągać ręce w górę. Dzięki temu rozciągniesz też boki. Weź wdech i skręć tułów w lewo. Wykonaj ruch tak, aby skręciły się także barki i szyja. Pozostań chwilę w tej pozycji (na czas 1-2 oddechów), oddychając spokojnie. Wracając do pozycji wyjściowej, weź wdech. Wykonaj skręt tułowia w prawo. Zrób to ćwiczenie po 2 razy na każdą stronę. Stojąc prosto, weź wdech i pochyl tułów w lewo. Pozostań w pozycji na 1-2 oddechy. Skup się w tym czasie na rozciąganiu kręgosłupa, poczuj jak rozluźnia się każdy krąg. Na wdechu wróć do pionu i zrób skłon w prawo. Powtórz ruch na obie strony raz jeszcze. Rozluźnij ciało, zrób skłon w przód, wydychając w tym czasie...

Ból karku
© emilijamanevska/Fotolia.com
Styl życia
Ból kręgosłupa szyjnego można pokonać bez operacji
Ból kręgosłupa szyjnego może być spowodowany stresem, przemęczeniem, wysiłkiem fizycznym lub urazem mechanicznym. Ćwiczenia kręgosłupa szyjnego pozwalają zniwelować objawy, a czasami nawet przyczynę dolegliwości.

Ból kręgosłupa szyjnego może być spowodowany stresem, przemęczeniem, wysiłkiem fizycznym lub urazem mechanicznym. Ćwiczenia kręgosłupa szyjnego pozwalają zniwelować objawy, a czasami nawet przyczynę dolegliwości.   W przypadku długotrwałego bólu w odcinku szyjnym warto wykonać zdjęcie rentgenowskie. Przyczyny bólu kręgów szyjnych Stan kręgosłupa szyjnego pogarsza się z wraz z upływem lat. Codziennie może dochodzić do mikrourazów i drobnych przeciążeń kręgów szyjnych na skutek np. skoków, biegania po twardym podłożu, spania na zbyt dużej poduszce. Dyskomfort może być powiązany z długotrwałym przemęczeniem, kilkugodzinną jazdą samochodem, stresem, wyziębieniem organizmu. Do przeciążenia kręgosłupa mogą przyczynić się wady postawy, takie jak skolioza lub płaskostopie. Ból kręgów szyjnych może pojawić się po wypadku samochodowym – ta część ciała w żaden sposób nie jest chroniona w trakcie kolizji na drodze. Przyczyną dolegliwości może być zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa, dlatego w przypadku długotrwałego bólu należy skontaktować się z lekarzem specjalistą. Objawy bólu kręgosłupa szyjnego Ból kręgosłupa szyjnego może promieniować do barku. Towarzyszy mu często drętwienie ręki i szum w uszach. Utrudniony jest chwyt i precyzyjne ruchy palcami . Ból kręgów szyjnych połączony jest często z bólem i zawrotami głowy. Dolegliwości nasilają się przy pochylaniu głowy lub odchylaniu. Mogą pojawić się bóle twarzy i drętwienie skóry. Co robić w przypadku bólu kręgosłupa szyjnego Leczenie bólu kręgów szyjnych polega najczęściej na unieruchomieniu szyjnego odcinka kręgosłupa przez założenie kołnierza ortopedycznego. W celu uśmierzenia bólu podaje się leki...

kobieta w czerwonym stroju sportowym
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ćwiczenia, które pomogą pozbyć się bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa często cierpi z powodu drobnych urazów i przeciążenia. Przyczyniają się do tego m.in. siedzący tryb życia i noszenie ciężarów. Gimnastyka kręgosłupa pomaga wzmocnić mięśnie stabilizujące ten odcinek kręgosłupa oraz doraźnie złagodzić ból.

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa często cierpi z powodu drobnych urazów i przeciążenia. Przyczyniają się do tego m.in. siedzący tryb życia i noszenie ciężarów. Gimnastyka kręgosłupa pomaga wzmocnić mięśnie stabilizujące ten odcinek kręgosłupa oraz doraźnie złagodzić ból. Ćwiczenia wzmacniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa Aby zapobiec bólom dolnego odcinka kręgosłupa i wzmocnić mięśnie, które stabilizują kręgi, należy regularnie, 2-3 razy w tygodniu wykonywać poniżej opisane ćwiczenia.   1. Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i rękami ułożonymi wzdłuż kręgosłupa. Unieś biodra tak wysoko, jak tylko potrafisz. Wytrzymaj w tej pozycji przez 6 sekund i opuść biodra na podłogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy.   2. Uklęknij i podeprzyj się rękami. Naprzemiennie prostuj prawą nogę i lewą rękę, a potem lewę nogę i prawą rękę. Wytrzymaj z uniesioną ręką i nogą przez 6 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy dla prawej ręki i lewej nogi i 10 razy dla lewej ręki i prawej nogi.   3. Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Połóż złączone nogi na prawym boku, nie odrywaj jednak pleców od podłogi. Przenoś nogi z prawej strony na lewą. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Ćwiczenia łagodzące ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa Jeśli cierpisz z powodu przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa , możesz pomóc sobie doraźnie, wykonując ćwiczenia, które rozluźnią mięśnie i rozgrzeją kręgosłup . Wszystkie te ćwiczenia należy wykonywać powoli, płynnymi ruchami i natychmiast przerwać, jeśli poczuje się nagły, ostry ból pleców.   1. Stań z wyprostowanymi plecami i napnij mięśnie brzucha najmocniej, jak potrafisz. Wytrzymaj tak przez 6 sekund, potem rozluźnij mięśnie. Powtórz to 5-10 razy.   2. Stań prosto i połóż dłonie na biodrach. Wykonuj krążenie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner