Napis - hormones
© greenapple78/Fotolia.com
Styl życia

10 oznak zaburzeń hormonalnych

Wahania wagi, zmiany skórne i zaburzenia miesiączkowania to niektóre objawy zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia hormonalne wpływają też na kondycję psychiczną i ogólne samopoczucie.

Wahania wagi, zmiany skórne i zaburzenia miesiączkowania to niektóre objawy zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia hormonalne wpływają też na kondycję psychiczną i ogólne samopoczucie.

 

Diagnostyką i leczeniem tego typu zaburzeń zajmuje się endokrynolog i to on powinien ustalić przyczynę i znaleźć sposób na jej leczenie. A oto najczęstsze objawy zaburzeń hormonalnych.

1. Tycie lub chudnięcie idiopatyczne

Wahania wagi to jeden z najczęstszych objawów zaburzeń hormonalnych. Tycie jako symptom zaburzeń hormonalnych jest skutkiem niedoczynności tarczycy, natomiast znaczna utrata wagi o niewyjaśnionych przyczynach to następstwo nadczynności tarczycy. Pierwszym badaniem w diagnostyce nieprawidłowej pracy tarczycy jest poziom TSH. Zwykle niedoczynność nadnerczy powoduje spadek wagi przez brak apetytu, nudności i wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Spadek masy ciała może być również objawem niedoczynności przysadki mózgowej.

2. Cechy męskie u kobiet

Gdy androgeny, czyli męskie hormony płciowe, są produkowane w nadmiarze w kobiecym organizmie, skutki tego są widoczne w postaci wirylizmu, a szczególnie hirsutyzmu. Zaburzenia hormonalne tego typu powodują nadmierne owłosienie m.in. na plecach, brzuchu, pośladkach i na twarzy. Sylwetka może przybierać męskie kształty – szerokie barki i zmniejszenie piersi, powiększenie łechtaczki. Przyczyną tych zaburzeń jest nadczynność jajników lub nadnerczy.

3. Zmiany skórne – trądzik, łojotok, przebarwienia

Trądzik androgenny jest bardzo częstym objawem zaburzeń hormonalnych u kobiet. Wygląda on jak trądzik młodzieńczy, ale dotyczy kobiet, których okres dojrzewania się zakończył. Pojawia się w postaci zaskórników, grudek lub ropnych wykwitów na twarzy i dekolcie, a nawet górnej części pleców. Bezpośrednią przyczyną jest to, że skóra na skutek zbyt dużej ilości androgenów produkuje nadmierne ilości sebum. Zaburzenia hormonalne mogą być również przyczyną przebarwień skóry nasilających się podczas ekspozycji na słońce. W efekcie powstają trwałe miejscowe zmiany koloru skóry, które trudno usunąć.

4. Osłabienie i senność

Przyczyną ogólnego osłabienia i odczuwania senności, a także permanentnego zmęczenia mogą być zaburzenia hormonalne spowodowane niedoczynnością nadnerczy lub niedoczynnością przysadki mózgowej. Obie te choroby skutkują także spadkiem masy ciała bez przyczyny.

5. Ciemnienie skóry

Gdy skóra wygląda na opaloną mimo tego, że nie miała kontaktu z promieniami UV ani nie smarowano jej samoopalaczami, warto wykonać badania w kierunku niedoczynności nadnerczy. Zaburzenia hormonalne tym wywołane sprawiają, ze skóra ciemnieje, a wraz z nią wszystkie blizny, rozstępy i piegi.

6. Ciągłe odczuwanie zimna

Permanentne odczuwanie zimna też może być objawem zaburzeń hormonalnych – zwykle w przypadku niedoczynności nadnerczy i niedoczynności przysadki mózgowej.

7. Zmiany nastrojów

Huśtawka nastrojów jest objawem nawet niewielkich zaburzeń hormonalnych. Często odpowiadają za nią niedoczynność nadnerczy i źle działająca tarczyca. Zwykle zmiany nastrojów są szczególnie silne w okresie menopauzy oraz w okresie dojrzewania, gdy gospodarka hormonalna ulega wielu zmianom.

8. Zaburzenia miesiączkowania lub brak miesiączki – niepłodność

Przyczyną nieregularności cyklu miesiączkowego lub braku miesiączki zawsze są zaburzenia hormonalne, choć mogą mieć one różną genezę. Najczęściej jest to wynik zespołu policystycznych jajników, niewłaściwej pracy tarczycy, nadnerczy lub przysadki mózgowej. Następstwem nieregularnego miesiączkowania lub jego zatrzymania jest niepłodność.

9. Spadek libido, zaburzenia potencji

Brak ochoty na seks także może być objawem zaburzeń hormonalnych wywołanych niewłaściwą pracą przysadki mózgowej – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (zaburzenia potencji). Libido jest uzależnione również od fazy cyklu miesiączkowego i od pracy jąder w przypadku mężczyzn. Brak ochoty na seks u kobiet często jest bezpośrednim następstwem zbyt wysokiego poziomu prolaktyny w organizmie.

10. Zaburzenia wzrostu – gigantyzm i akromegalia

Zaburzenia hormonalne wywołane przez guza przysadki mózgowej powodującego jej nadczynność prowadzą do osiągnięcia zbyt dużego wzrostu i charakterystycznego wyglądu. Poza bardzo dużym wzrostem choroby związane z nadmiernym wydzielaniem przez przysadkę hormonu wzrostu objawiają się powiększeniem dłoni, stóp, bólami układu kostno-stawowego oraz pogrubieniem rysów twarzy, nieregularnymi miesiączkami i wydzielaniem mleka.


Kobieta trzyma lusterko w dłoni
©oreans/Fotoli
Styl życia
Objawy zaburzeń hormonalnych: wahania wagi, sucha skóra, brak miesiączki i spadek libido
Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.

Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.   Zaburzenia hormonalne dotyczą głównie kobiet. Wywierają one wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Mogą także utrudniać zajście w ciążę. Objawy zaburzeń hormonalnych: co powinno zwrócić twoją uwagę? Zachwiana równowaga hormonalna może objawiać się na różne sposoby, ale najczęstszymi symptomami świadczącymi o nieprawidłowej pracy hormonów są:   tycie lub utrata wagi, problemy skórne: suchość, przebarwienia, trądzik, wysypka, obniżone samopoczucie i wahania nastroju, wypadanie włosów , spadek libido , problemy ze wzrokiem, brak miesiączki lub obfite krwawienia, bóle w dolnej części brzucha, krwawienia mimo braku miesiączki.   Jeśli te objawy występują u ciebie, możesz cierpieć na zaburzenia hormonalne, takie jak nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy może powodować przyrost wagi i wysuszenie skóry Jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych to niedoczynność tarczycy . Kiedy gruczoł tarczycy wytwarza zbyt małe ilości tyroksyny i trójjodotyroniny, zostaje zaburzony metabolizm. Prowadzi to w pierwszej kolejności do przyrostu masy ciała. Twoją uwagę powinna także zwrócić sucha skóra, zwłaszcza na łokciach i kolanach. Nadczynność tarczycy skutkuje spadkiem wagi i nadmierną potliwością Przeciwieństwem niedoczynności tarczycy jest jej nadczynność . Nadmierne wytwarzanie...

kobieta trzymająca się za brzuch
© Artem Furman/Fotolia.com
Styl życia
Najczęstsze przyczyny zaburzeń miesiączkowania: stres, zaburzenia hormonalne i infekcje
Najczęstszymi przyczynami zaburzeń miesiączkowania są stres, restrykcyjna dieta i zaburzenia hormonalne, a także choroby tarczycy oraz stany zapalne narządów rodnych. Objawami zaburzeń miesiączkowania mogą być przedłużające się lub zbyt krótkie cykle, zbyt obfite lub skąpe krwawienia, a także plamienia dodatkowe.

Najczęstszymi przyczynami zaburzeń miesiączkowania są stres, restrykcyjna dieta i zaburzenia hormonalne, a także choroby tarczycy oraz stany zapalne narządów rodnych. Objawami zaburzeń miesiączkowania mogą być przedłużające się lub zbyt krótkie cykle, zbyt obfite lub skąpe krwawienia, a także plamienia dodatkowe.   Leczenie zaburzeń miesiączkowania zależy od ich przyczyny, dlatego bardzo istotne jest prawidłowe rozpoznanie. Możliwe przyczyny zbyt obfitych miesiączek O zbyt obfitym okresie można mówić wtedy, kiedy przynajmniej przez 2 pierwsze dni miesiączki podpaski nasiąkają tak szybko, że trzeba je wymieniać co godzinę lub co 1,5 godziny. Do częstych przyczyn zbyt obfitych krwawień miesięcznych, szczególnie jeśli są one dłuższe niż 7 dni i występują regularnie, należą mięśniaki i polipy macicy. Mięśniaki macicy są niezłośliwymi guzami nowotworowymi. Przyczyną ich powstawania może być nadmierne wydzielanie estrogenu  przy niedostatecznym wydzielaniu progesteronu .   Zbyt obfite i zbyt długie krwawienia mogą też być wynikiem skaz krwotocznych (np. hemofilii), czyli zaburzeń krzepnięcia krwi , w przebiegu których nawet bez wyraźnej przyczyny (np. urazu mechanicznego) występują przedłużone krwawienia. U kobiet, które cierpiały wcześniej na zespół policystycznych jajników, obfite miesiączki mogą być objawem rozwijającego się raka macicy. Skąpe miesiączki oraz ich zanik – przyczyny Jeśli okres trwa od 1 do 2 dni, a ilość krwi jest na tyle mała, że wystarczy dwukrotna zmiana podpaski w ciągu dnia, można mówić o skąpej miesiączce. Częstą przyczyną takich miesiączek jest zbyt restrykcyjna dieta oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Z tego względu są one jednym z zaburzeń towarzyszących zaburzeniom odżywiania , anoreksji i bulimii. Skąpe krwawienia...

Niedobór androgenów
© Igor Mojzes/Fotolia.com
Styl życia
Niski poziom androgenów zaburza sprawność seksualną, powoduje zmęczenie i przyspiesza starzenie
Spadek poziomu testosteronu i innych androgenów u mężczyzn prowadzi do zaburzenia funkcji seksualnych i andropauzy określanej mianem męskiej menopauzy. U kobiet niedobór tych hormonów skutkuje spadkiem libido i gorszym samopoczuciem.

Spadek poziomu testosteronu i innych androgenów u mężczyzn prowadzi do zaburzenia funkcji seksualnych i andropauzy określanej mianem męskiej menopauzy. U kobiet niedobór tych hormonów skutkuje spadkiem libido i gorszym samopoczuciem.   Androgeny to tak zwane męskie hormony, do których zalicza się głównie testosteron, ale też dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA). W dużo mniejszym stężeniu występują one również u kobiet. Badanie testosteronu polega na określeniu stężenia tego hormonu we krwi. U mężczyzn prawidłowy poziom tego hormonu powinien wynosić od 2,2 do 9,8 nanogramów na mililitr, u kobiet 0,69-2,77 ng/ml. Co to jest andropauza, czyli męska menopauza Stężenie testosteronu u mężczyzn zależy od stanu zdrowia i kondycji psychicznej. Jednak z wiekiem, mniej więcej od 30. roku życia, poziom testosteronu zaczyna się powoli obniżać. Do momentu osiągnięcia 80 lat może spaść nawet o połowę. Proces ten i jego skutki dla organizmu można porównać do menopauzy u kobiet, z tym że u mężczyzn następuje bardziej stopniowo. Skutki andropauzy to między innymi spadek sprawności seksualnej , wzrost masy tłuszczowej kosztem mięśniowej, zmęczenie, osłabienie, utrata elastyczności skóry. Podobnie jak u kobiet, w celu złagodzenia objawów andropauzy można zastosować terapię hormonalną w postaci tabletek, zastrzyków i plastrów. Zespół niedoboru testosteronu: objawy U mężczyzn po 50. roku życia znaczny spadek testosteronu jest całkowicie naturalny . U młodszych mężczyzn może być wynikiem zaburzeń funkcji jąder, podwzgórza lub przysadki mózgowej.   Objawy zespołu niedoboru testosteronu to między innymi: Zaburzenia funkcji seksualnych: spadek libido, zaburzenia erekcji, zmniejszona aktywność seksualna,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner