Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
probówki z krwią
© somkanokwan/Fotolia.com
Styl życia

Czym jest LH i kiedy bada się stężenie hormonu luteinizującego w organizmie

Badanie LH wykonuje się w diagnostyce chorób związanych z produkcją hormonów, np. w zaburzeniach przysadki, jajników lub jąder. Hormon luteinizujący odpowiada m.in. za możliwość zajścia w ciążę i prawidłowy proces dojrzewania płciowego.

Badanie LH wykonuje się w diagnostyce chorób związanych z produkcją hormonów, np. w zaburzeniach przysadki, jajników lub jąder. Hormon luteinizujący odpowiada m.in. za możliwość zajścia w ciążę i prawidłowy proces dojrzewania płciowego.

 

Hormon LH – najważniejsze fakty o hormonie luteinizującym

  • LH jest nazywany inaczej hormonem luteinizującym lub gonadotropiną. To jeden z hormonów, których poziom oznacza się, aby sprawdzić czy układ hormonalny człowieka funkcjonuje prawidłowo. Jego stężenie zmienia się wraz z wiekiem. Jest też zależne od płci.
  • Hormon LH jest produkowany w przednim płacie przysadki i kontrolowany przez podwzgórze. LH bada się diagnozując niepłodność i zaburzenia działania gonad lub przysadki oraz jąder i jajników. Poziom hormonu LH w diagnostyce niepłodności jest wykonywany dość często wraz z innymi badaniami określającymi poziom: testosteronu, FSH, progesteronu i estradiolu.
  • Hormon luteinizujący ma wpływ na regulowanie cyklu miesięcznego kobiet. Najwyższe stężenie osiąga w ostatniej fazie cyklu. LH ma swój udział w pęknięciu pęcherzyka Graafa oraz w pojawieniu się owulacji.
  • Poziom LH warto sprawdzić także wtedy, gdy partnerzy planują ciążę.
  • Badanie hormonu LH jest zlecane po pojawieniu się pierwszych objawów menopauzy.
  • Hormon LH u mężczyzn stymuluje komórki wydzielające testosteron.
  • Hormon luteinizujący oznacza się również u dzieci, kiedy podejrzewa się zbyt szybkie lub opóźnione dojrzewanie płciowe.

 

Stężenie LH u dzieci jest zróżnicowane, podobnie jak u dorosłych. U chłopców, którzy nie skończyli 6 miesięcy obserwuje się wzrost poziomu LH. Natomiast od 6. miesiąca do 8. roku życia poziom hormonu spada. Po 8. roku życia, zanim chłopiec zacznie dojrzewać płciowo, stężenie hormonu luteinizującego znów rośnie.

 

U dziewczynek stały wzrost poziomu LH trwa do 1-2 roku życia. Później stężenie maleje, by między 6. a 8. rokiem życia znów wzrosnąć. Gdy rozpoczyna się okres dojrzewania, LH rośnie jeszcze bardziej. Poziom kulminacyjny osiąga w czasie owulacji.

Badanie LH

Stężenie hormonu luteinizującego oznacza się w badaniu krwi pobranej z żyły łokciowej. LH jest aktywowany przez produkowany w podwzgórzu hormon GnRH (gonadoliberynę). Czasem poziom LH jest mierzony po podaniu GnRH. Dzięki temu można stwierdzić czy przyczyną nieprawidłowego stężenia LH jest wtórne czy pierwotne zaburzenie. Zaburzenia pierwotne wywołują choroby jąder i jajników, natomiast zaburzenia wtórne są skutkiem chorób podwzgórza i przysadki.

 

Wysoki poziom LH oznacza zazwyczaj przyczynę pierwotną, a niski wtórną. Poziom hormonu luteinizującego zwiększa się u kobiet w okresie menopauzalnym.

 

Czasem, jednak dość rzadko, obecność LH mierzy się z próbki moczu. Stężenie hormonu luteinizującego można oznaczyć za pomocą testów owulacyjnych.

 

Norma LH u kobiet zależy od fazy cyklu i wynosi: 1,4-9,6 mIU/ml w fazie folikularnej (po krwawieniu), 2,3-21 mIU/ml w trakcie owulacji i 42-188 mIU/ml po menopauzie. U mężczyzn obowiązuje norma 1,5-9,2 mIU/ml.

 

Poziom hormonu luteinizującego u mężczyzn jest ściśle związany z testosteronem i działa na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Przy spadku poziomu testosteronu, zwiększa się wydzielanie LH. Hormon luteinizujący pobudza wtedy wytwarzanie testosteronu. Regulacja wydzielania LH u kobiet działa na podobnej zasadzie. Rolę testosteronu u pań przejmuje hormon estradiol.

 

Wzrost stężenia hormonu luteinizującego mogą powodować leki np. przeciwdrgawkowe. Natomiast obniżenie poziomu LH wywołują zarówno leki hormonalne, jak i środki antykoncepcyjne.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
badanie próbki krwi
© slavonstok/Fotolia.com
Styl życia
Badania hormonów FSH i HL – kiedy są wykonywane i jakie są normy?
Hormony FSH i LH są wytwarzane przez przysadkę mózgową. Regulują funkcjonowanie układu rozrodczego. Badania na FSH i LH wykonuje się w diagnozowaniu niepłodności oraz przy podejrzeniu opóźnionego dojrzewania płciowego u dzieci.

Hormony FSH i LH są wytwarzane przez przysadkę mózgową. Regulują funkcjonowanie układu rozrodczego. Badania na FSH i LH wykonuje się w diagnozowaniu niepłodności oraz przy podejrzeniu opóźnionego dojrzewania płciowego u dzieci.   FSH i LH często oznaczane są w tym samym czasie. Prawidłowy stosunek LH do FSH wynosi 1. Przy relacji 0,6 stwierdza się niewydolność przysadki, a przy 1,5 – PCOS (zespół policystycznych jajników) . Badanie FSH Hormon FSH (hormon folikulotropowy) jest oznaczany na podstawie próbki krwi lub moczu. Badanie jest zlecane podczas rozpoznawania niepłodności lub przy planowaniu ciąży. FSH badane jest także przy podejrzeniu chorób jajników, jąder lub przysadki mózgowej. Wykonuje się je w diagnostyce zespołu policystycznych jajników, a także po to, aby sprawdzić czy kobieta przechodzi proces menopauzy. Zaburzenia hormonalne , np. nieregularne cykle miesiączkowe to również wskazanie do oznaczenia FSH .   Poziom FSH u mężczyzn jest badany przy zaburzeniach płodności , gdy w nasieniu jest mało plemników. Hormon odpowiada bowiem za stymulację wytwarzania plemników w jądrach.   Dzieci, u których obserwuje się objawy zaburzeń w dojrzewaniu płciowym także powinny mieć oznaczony poziom FSH.   Poziom FSH zmienia się z wiekiem. U kobiet zależy też od dnia cyklu, w którym aktualnie znajduje się badana. Normy dla 3. dnia cyklu wynoszą 3-12 mIU/ml FSH. Norma dla mężczyzn to 1,7-12,0 ng/ml.   Wyższy poziom FSH oznacza najczęściej pierwotną niewydolność jajników. Kobiety w czasie menopauzy także mają zbyt wysokie stężenie hormonu. Podwyższone FSH u mężczyzn może wskazywać na pierwotną niewydolność jąder.   Zbyt niski poziom FSH to sygnał niewydolności podwzgórza lub/i...

uśmiechnięty chłopczyk
Flickr/Bev Sykes/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Badanie FSH wskaźnikiem niepłodności u kobiet i mężczyzn
FSH stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku. Wysoka wartość hormonu folikulotropowego w organizmie może świadczyć o niepłodności, chorobach jajników, przysadki lub jąder. Za pomocą badania FSH można zbadać przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn.

FSH stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku. Wysoka wartość hormonu folikulotropowego w organizmie może świadczyć o niepłodności, chorobach jajników, przysadki lub jąder. Za pomocą badania FSH można zbadać przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn. Charakterystyka hormonu folikulotropowego (FSH) FSH to hormon peptydowy. Jest wydzielany przez przysadkę mózgową (dokładnie przez jej przedni płat). Hormon FSH u kobiet aktywuje wzrost i proces dojrzewania pęcherzyków, które zawierają komórki jajowe w folikularnej fazie cyklu. Cykl miesiączkowy ma dwie fazy; faza folikularna to pierwsza faza cyklu – typowy jest dla niej wzrost FSH i estrogenów. Hormon FSH jest odpowiedzialny za regulowanie procesów w organizmie wpływających na właściwą pracę układu rozrodczego. Badanie hormonu folikulotropowego pomaga w diagnostyce niepłodności. Wykonywane jest także dla rozpoznania niewydolności przysadki lub podwzgórza. FSH może być oznaczony w próbce moczu lub krwi. Badanie FSH – wskazania Do wskazań wykonania badania hormonu folikulotropowego należy diagnostyka niepłodności u kobiet i mężczyzn . Badanie FSH bywa łączone z badaniami LH, poziomu testosteronu, estradiolu czy progesteronu. Służy wtedy jako badanie dodatkowe w celu rozpoznania, np. choroby jajników, menopauzy czy zaburzeń hormonalnych. Badanie FSH wykonywane jest także dla wyjaśnienia powodów nieregularnej menstruacji. U mężczyzn FSH pomaga określić przyczyny niskiej liczby plemników w nasieniu (FSH pobudza jądra do produkcji plemników). FSH bada się także w przypadku podejrzenia chorób przysadki lub jąder. Badane hormonu folikulotropowego wykonywane jest również u dzieci, by wskazać przyczyny zbyt szybkiego lub spowolnionego procesu dojrzewania płciowego. Jak przebiega badanie FSH? Kilka dni przed...

Niedobór androgenów
© Igor Mojzes/Fotolia.com
Styl życia
Niski poziom androgenów zaburza sprawność seksualną, powoduje zmęczenie i przyspiesza starzenie
Spadek poziomu testosteronu i innych androgenów u mężczyzn prowadzi do zaburzenia funkcji seksualnych i andropauzy określanej mianem męskiej menopauzy. U kobiet niedobór tych hormonów skutkuje spadkiem libido i gorszym samopoczuciem.

Spadek poziomu testosteronu i innych androgenów u mężczyzn prowadzi do zaburzenia funkcji seksualnych i andropauzy określanej mianem męskiej menopauzy. U kobiet niedobór tych hormonów skutkuje spadkiem libido i gorszym samopoczuciem.   Androgeny to tak zwane męskie hormony, do których zalicza się głównie testosteron, ale też dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA). W dużo mniejszym stężeniu występują one również u kobiet. Badanie testosteronu polega na określeniu stężenia tego hormonu we krwi. U mężczyzn prawidłowy poziom tego hormonu powinien wynosić od 2,2 do 9,8 nanogramów na mililitr, u kobiet 0,69-2,77 ng/ml. Co to jest andropauza, czyli męska menopauza Stężenie testosteronu u mężczyzn zależy od stanu zdrowia i kondycji psychicznej. Jednak z wiekiem, mniej więcej od 30. roku życia, poziom testosteronu zaczyna się powoli obniżać. Do momentu osiągnięcia 80 lat może spaść nawet o połowę. Proces ten i jego skutki dla organizmu można porównać do menopauzy u kobiet, z tym że u mężczyzn następuje bardziej stopniowo. Skutki andropauzy to między innymi spadek sprawności seksualnej , wzrost masy tłuszczowej kosztem mięśniowej, zmęczenie, osłabienie, utrata elastyczności skóry. Podobnie jak u kobiet, w celu złagodzenia objawów andropauzy można zastosować terapię hormonalną w postaci tabletek, zastrzyków i plastrów. Zespół niedoboru testosteronu: objawy U mężczyzn po 50. roku życia znaczny spadek testosteronu jest całkowicie naturalny . U młodszych mężczyzn może być wynikiem zaburzeń funkcji jąder, podwzgórza lub przysadki mózgowej.   Objawy zespołu niedoboru testosteronu to między innymi: Zaburzenia funkcji seksualnych: spadek libido, zaburzenia erekcji, zmniejszona aktywność seksualna,...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner