Kolorowy ogród
© Krawczyk-Foto/Fotolia.com
Styl życia

Aranżacja ogrodu dla leniwych – piękny efekt przy minimalnym wysiłku

Każdy ogród wymaga pielęgnacji, jeśli jednak nie chcesz na nią poświęcać dużo czasu, zrezygnuj z dużego trawnika na korzyść altanki lub rabat z kwiatami i krzewami. Zamiast egzotycznych roślin posadź wieloletnie byliny i iglaki dobrej jakości. Nie kupuj plastikowych mebli i załóż system nawadniający.

Każdy ogród wymaga pielęgnacji, jeśli jednak nie chcesz na nią poświęcać dużo czasu, zrezygnuj z dużego trawnika na korzyść altanki lub rabat z kwiatami i krzewami. Zamiast egzotycznych roślin posadź wieloletnie byliny i iglaki dobrej jakości. Nie kupuj plastikowych mebli i załóż system nawadniający.

 

Ogród to żywy organizm, który rośnie i wymaga pielęgnacji. Podpowiadamy jak go zaprojektować i założyć, by cieszył oko i nie angażował zbyt dużo naszego czasu i pracy.

Dobrze przygotuj podłoże

Przed przystąpieniem do zakładania ogrodu musisz odpowiednio przygotować podłoże. Odchwaszczanie ręczne jest bardzo pracochłonne, dlatego lepiej postawić na sposób mechaniczny lub zastosować w tym celu produkty chemiczne. Trzeba jednak uważać z chemią, bo stosowane w nadmiarze środki zabijające chwasty mogą powodować alergię u ludzi i niszczyć naturalne środowisko.

Wybierz rośliny dobrej jakości

Krzewy, drzewa i kwiaty kupuj tylko w sprawdzonych szkółkach. Wybrane przez ciebie sadzonki muszą być zdrowe, czyli dobrze ukorzenione, bez przebarwień i plam na liściach. Kupuj tylko rośliny pasujące do klimatu i gleby w twoim ogrodzie. Pamiętaj też, że często różne odmiany tej samej rośliny mają inną odporność na mróz czy choroby. Zdrowe rośliny wymagają dużo mniej troski i pielęgnacji.

Nie za dużo trawników

Wbrew pozorom trawnik jest dużo bardziej pracochłonny niż na przykład rabaty z kwiatami. Wymaga on stałego koszenia, nawożenia, grabienia i usuwania chwastów. Dlatego lepiej ograniczyć jego powierzchnię na rzecz innych, łatwiejszych w uprawie roślin, ścieżek czy altanki.

Rośliny łatwe w uprawie

Wybierz rośliny, które nie wymagają przesadnej pielęgnacji. Zamiast roślin jednorocznych posadź byliny, takie jak bergenia, goździki i dzwonki, którymi będziesz się cieszyć przez wiele sezonów. Najlepiej zrezygnuj też z gatunków egzotycznych i zastąp je takimi, które naturalnie występują w naszym klimacie. Takie rośliny o niskich wymaganiach siedliskowych to na przykład świerk, irga, jałowiec, bluszcz pospolity czy oliwnik wąskolistny. Iglaki są łatwe w uprawie i nie zaśmiecają ogrodu liśćmi.

Obi promocje to doskonała okazja, aby wdrożyć w życie nową aranżację ogrodu bez obaw o zbyt duże koszty!

Praktyczne ogrodowe patenty ułatwiające pielęgnację ogrodu

  • Ściółkowanie rabat – ściółka zmniejsza parowanie wody z gleby i ułatwia pielenie, bo chwasty nie ukorzeniają się w niej i łatwo można je wyrwać.
  • Podwyższane rabaty – ułatwiają pielenie, bo nie trzeba się mocno schylać i ograniczają przerastanie sąsiadujących ze sobą roślin i trawnika.
  • Obrzeża trawnika – pomagają zachować estetyczny kształt trawnika i zapobiegają wrastaniu trawy w rabaty

Postaw na jakość

Zrezygnuj z plastikowych mebli ogrodowych, płotków i donic, które trzeba wymieniać co sezon. Postaw na trwałe i solidne materiały, takie jak kamień, drewno czy klinkier. Elementy ogrodu wykonane z tych materiałów posłużą ci długie lata, a z upływem czasu nabiorą nawet większego uroku.

Przydatne sprzęty w ogrodzie

Na rynku jest wiele urządzeń, które sprawią, że praca w ogrodzie będzie przyjemniejsza i mniej pracochłonna. Dużym udogodnieniem są na przykład zraszacze, które same włączają się o ustalonej porze i odpowiednio nawadniają rośliny. W czasie suszy na podlewanie ogrodu trzeba poświęcić nawet kilka godzin dziennie, więc automatyczny system nawadniający to duża oszczędność czasu. Oprócz niego możesz też zakupić sprzęty pomagające utrzymać porządek w ogrodzie, takie jak na przykład dmuchawa czy odkurzacz do liści i zwijacz do węża ogrodowego.


Ogród z altaną
© Gyula Gyukli/Fotolia.com
Styl życia
Aranżacja ogrodu – praktyczne wskazówki
Planując ogród zadbajmy o to, by styl ogrodu korespondował z elementami elewacji oraz wnętrzem domu. Ważne jest też połączenie jego urody z funkcjonalnością.

Planując ogród zadbajmy o to, by styl ogrodu korespondował z elementami elewacji oraz wnętrzem domu. Ważne jest też połączenie jego urody z funkcjonalnością.   Aranżacja ogrodu powinna rozpocząć się przede wszystkim od sporządzenia dobrego planu. Powierzchnia, jaką mamy do dyspozycji, determinuje wystrój i charakter przestrzeni. To co można zastosować w dużym ogrodzie niekoniecznie sprawdzi się w przypadku małego. 1. Ogrodzenie ogrodu Bardzo dobrym rozwiązaniem – szczególnie, gdy zależy nam na intymnej atmosferze jest wysokie i szczelne ogrodzenie. W tym przypadku doskonale sprawdzają się gęste krzewy , żywopłoty, drzewa, bluszcze i pnącza. Możemy również odgrodzić ogród drewnianym płotem , murkiem lub metalowym ogrodzeniem. 2. Przestrzeń Mały ogród to wyzwanie aranżacyjne. Trzeba bardzo uważać, by nie przytłoczyć przestrzeni zbyt masywnymi meblami lub pstrokatymi roślinami rosnącymi do dużych rozmiarów. Do wprowadzenia harmonii sprawdzają się geometryczne linie (proste lub łuki) wyznaczające granice rabat, trawnika i ścieżek oraz kamienne murki, które wszystko porządkują i idealnie eksponują rośliny. Murki mogą mieć dodatkowo funkcję ławek. Kwiaty do małego ogrodu warto wybierać, zwracając uwagę na wielkość ich liści oraz kolorystykę. Pamiętajmy – mniej znaczy więcej.   W dużym ogrodzie ważne są ścieżki i specjalne, funkcjonalne miejsca. Grill ustawiony w kącie – daleko od domu może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ dym nie będzie docierał do domu, ale warto również przemyśleć, czy przynoszenie potraw podczas przyjęcia nie nastręczy nam trudności – wówczas warto zadbać o jak najlepsze logistyczne zaaranżowanie przestrzeni.   W dużym ogrodzie za pomocą roślin i małej architektury możemy również...

Mały ogródek
© pemikachedpiroon/Fotolia.com
Styl życia
Planowanie ogrodu – projekt koncepcyjny, styl ogrodu
Aranżacja ogrodu powinna być spójna ze stylem domu. Projekt ogrodu warto zaplanować już na etapie budowy. Dobrze, aby ogród miał wydzielone strefy, był funkcjonalny i spełniał oczekiwania domowników.

Aranżacja ogrodu powinna być spójna ze stylem domu. Projekt ogrodu warto zaplanować już na etapie budowy. Dobrze, aby ogród miał wydzielone strefy, był funkcjonalny i spełniał oczekiwania domowników.   Ogród to przydomowy azyl, miejsce, w którym można wypocząć. Samodzielne projektowanie ogrodu to zabawa i możliwość sprawdzenia własnej kreatywności. Warto jednak współpracować z doświadczonym projektantem , który nasze potrzeby i wizje przełoży w ciekawy kształt ogrodu. Kiedy zacząć planować aranżację ogrodu? Projekt koncepcyjny ogrodu warto zacząć planować już na etapie budowy domu. Można go wykonać samodzielnie lub z pomocą architekta. Teren wokół domu jest wówczas naruszony i mamy do dyspozycji ciężki sprzęt. W takiej sytuacji można na przykład ziemię z wykopu budowlanego przesunąć w miejsce planowanej skarpy. W projekcie tym powinny znajdować się podstawowe informacje na temat ukształtowania terenu, podjazdu, ułożenia rabat, wyznaczenia miejsca na trawnik oraz miejsca do wypoczynku. W projekcie koncepcyjnym trzeba zaznaczyć też, w którym miejscu mają się znaleźć wszelkie elementy małej architektury, np. altana, kaskada. Przy okazji planowania ukształtowania terenu powinno się zaplanować rozmieszczenie elementów, które będą montowane pod ziemią oraz fundamenty pod tarasy i murki ogrodzeniowe. Przygotowanie ziemi do ogrodu Pozostałości po budowie zalegające na terenie działki, takie jak gruz, można wykorzystać w ogrodzie. Służą one, np. do formowania wzniesień. Jeżeli gleba wokół domu przez długi czas nie była uprawiana, a jej struktura jest mocno zbita, warto przekopać teren na głębokość ok. dwóch szpadli, a w miejscach, gdzie mają znaleźć się kwiaty i rośliny rozłożyć kompost lub torf. Planowanie ogrodu – wydzielenie stref Pierwszą czynnością w planowaniu ogrodu powinno być podzielenie terenu na różne...

Kobieta sadzi kwiaty
© milanmarkovic78/Fotolia.com
Styl życia
Kwiatowa aranżacja ogrodu – kilka wskazówek dla początkujących
Jednoroczne i niewymagające kwiaty do ogrodu to jeden z lepszych pomysłów na aranżację tej przestrzeni roślinami szczególnie dla osób początkujących. Dwuletnie i wieloletnie kwiaty potrzebują dużo uwagi, pracy i więcej ogrodniczego doświadczenia.

Jednoroczne i niewymagające kwiaty do ogrodu to jeden z lepszych pomysłów na aranżację tej przestrzeni roślinami szczególnie dla osób początkujących. Dwuletnie i wieloletnie kwiaty potrzebują dużo uwagi, pracy i więcej ogrodniczego doświadczenia.   Kwiaty ogrodowe muszą być odpowiednio dobrane do stanowiska i lokalizacji. Ogród będzie kolorowy przez cały rok, jeżeli zostanie zachowana kolejność wysiewania poszczególnych gatunków.   Punktem wyjścia przy sadzeniu roślin w ogrodzie powinien być zawsze projekt. Przed zakupem kwiatów warto najpierw rozplanować i określić przestrzeń . Dzięki temu unika się chaosu i ewentualnego przesadzania kwiatów. Aranżacja przestrzeni ogrodu kwiatowego Obserwacja wędrówki słońca po ogrodzie i dokładna znajomość jego stref to punkt wyjścia przy dobieraniu roślin. Bardzo ważne jest również dopasowanie roślin do warunków, jakie będą miały w ogrodzie, a więc rodzaju gleby, nasłonecznienia lub zacienienia, stref zacisznych lub narażonych na wiatr. Właściwy dobór roślin znacznie obniża koszty ich pielęgnacji i zwiększa szanse na piękny i zdrowy wygląd roślin   Kwiaty do ogrodu najlepiej dobierać w taki sposób, by te o podobnych wymaganiach (gleba, nawóz, oświetlenie, nawodnienie) były możliwie jak najbliżej siebie. Odwrotnie jest w przypadku roślin delikatnych i gatunków ekspansywnych.   Rośliny o specyficznych preferencjach, takie jak np. lubiące kwaśne podłoże wrzosy, powinny być odseparowane od takich, które lubią żyzną glebę o zasadowym odczynie . Kwiaty do ogrodu na wiosnę, lato i jesień Ogród będzie kolorowy przez całą wiosnę i lato, jeżeli w odpowiednim czasie zostaną posadzone i wysiane poszczególne gatunki.   Późną jesienią sadzi się rośliny cebulowe, dwuletnie i wieloletnie, dzięki temu wczesną wiosną zaczynają kwitnąć i kwitną...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner