Akcesoria ogrodnicze
© Lukas Gojda/Fotolia.com
Styl życia

Domowe i chemiczne sposoby na chwasty ogrodowe

Chwasty ogrodowe zagłuszają rośliny i szybko się rozprzestrzeniają. Możemy z nimi walczyć domowymi sposobami, np. octem, cukrem i ściółką z gazet. W przypadku chwastów wieloletnich, np. mniszka i perzu trzeba sięgnąć po herbicydy lub wyrywać je za pomocą wygodnych urządzeń.

Chwasty ogrodowe zagłuszają rośliny i szybko się rozprzestrzeniają. Możemy z nimi walczyć domowymi sposobami, np. octem, cukrem i ściółką z gazet. W przypadku chwastów wieloletnich, np. mniszka i perzu trzeba sięgnąć po herbicydy lub wyrywać je za pomocą wygodnych urządzeń.

 

Systematyczne usuwanie chwastów osłabia ich strukturę i powoduje zmniejszenie częstotliwości ich występowania.

Przekopywanie rabat

Jednym z domowych sposobów walki z chwastami jest przekopywanie rabat. Możemy do tego użyć, np. wideł szerokozębnych. Najlepszy efekt przynosi równoczesne przekopywanie gleby i wybieranie chwastów. W ten sposób usuniemy z warstw gleby rośliny i ich korzenie. Jest to sposób szybki, ale najlepiej sprawdza się w przypadku pustych rabat. Metoda ta nie sprawdzi się, gdy w pobliżu chwastów znajdują się kwiaty i krzewy, ponieważ może uszkodzić ich korzenie. Wówczas zostaje tylko pielenie ręczne.

Gazety i tektura w walce z chwastami ogrodowymi

Skutecznym i niewymagającym dużego nakładu pracy sposobem na pozbycie się chwastów jest rozłożenie na ziemi od dwóch do czterech warstw gazet lub tektury. Najlepiej, aby były to czarno-białe gazety lub falista porozrywana tektura. Gazety układamy jedną przy drugiej. Aby wiatr nie zwiał warstwy papieru najlepiej polać ją wodą lub od razu układać mokre gazety. Papier trzeba posypać korą, ziemią lub kompostem. Taka ściółka będzie powoli ulegać rozkładowi i dobrze utrzyma wilgoć. Gazety i tektura są też dobrym rozwiązaniem w przypadku usuwania trawnika.

Ekologiczny oprysk na chwasty ogrodowe – ocet, cukier, olej

Ocet jest nieszkodliwym środkiem do walki z chwastami. Mieszamy go z wodą w proporcji 2:1 i dodajemy odrobinę płynu do mycia naczyń. Płyn zwiększa przyczepność oprysku. Mieszankę przelewamy do spryskiwacza i rozpylamy nad chwastami. Podczas pryskania powinniśmy zachować ostrożność, ponieważ oprysk może wypalić także inne rośliny. Uciążliwe chwasty, takie jak oset, pryskamy samym octem.

 

Inne domowe sposoby na chwasty to gorąca woda, roztwory mydła, zużyty olej jadalny i cukier. Po przygotowaniu roztworu jednego z tych składników z wodą w proporcji 2:1, otrzymamy mieszankę, która zniszczy strukturę liści, oblepiając ją i zaburzając procesy fizjologiczne. Spowoduje to zamieranie roślin.

Narzędzia do usuwania chwastów

W sklepach ogrodniczych można kupić wygodnie narzędzia do wyrywania chwastów, które nie wymagają schylania się i nie obciążają kręgosłupa. Dzięki nim odchwaszczanie jest znacznie łatwiejsze i szybsze.

Chemiczne sposoby walki z chwastami

Po środki chemiczne sięgamy do walki z chwastami wieloletnimi, np. perzem oraz wówczas, gdy inne metody okazały się być nieskuteczne. Herbicydy, czyli środki chemiczne niszczące chwasty, są skuteczne, ale stosowane w nadmiarze mogą zakwaszać i wyjaławiać glebę. Nie są też obojętne dla ludzi i zwierząt. Do wyboru mamy herbicydy kontaktowe i układowe. Kontaktowe uszkadzają roślinę w miejscu, w którym miały bezpośredni z nią kontakt. Roślina usycha po 3 dniach od zastosowania środka. Herbicydy układowe stosowane są dolistnie lub doglebowo. Ich efekty widać po ok. 2 tygodniach.

 

Używając środków chemicznych należy postępować zgodnie z informacją zawartą na etykiecie produktu. Należy unikać kontaktu bezpośredniego.

 

pielenie chwastów w ogrodzie
©amyinlondon/Fotolia.com
Styl życia
Ocet – ekologiczny sposób na pozbycie się chwastów
Ocet to skuteczny i tani sposób na pozbycie się chwastów w ogrodzie. Można z nimi walczyć zarówno mechaniczne – wyrywając jeden po drugim, jak i chemicznie – stosując środki polecane do tego celu. Ta pierwsza metoda jest niezwykle czasochłonna i wymaga sporego zaangażowania. Druga z kolei jest kosztowna i może stanowić zagrożenie dla dzieci oraz zwierząt.

Ocet to skuteczny i tani sposób na pozbycie się chwastów w ogrodzie. Można z nimi walczyć zarówno mechaniczne – wyrywając jeden po drugim, jak i chemicznie – stosując środki polecane do tego celu. Ta pierwsza metoda jest niezwykle czasochłonna i wymaga sporego zaangażowania. Druga z kolei jest kosztowna i może stanowić zagrożenie dla dzieci oraz zwierząt.   Spryskanie roślin octem niszczy strukturę liści i sprawia, że obumierają. Nierozcieńczony ocet działa na wszystkie rośliny, niezależnie od tego, czy to kwiaty, trawa czy chwasty. Działanie octu na chwasty Zaletą stosowania octu na chwasty jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Używając octu i rezygnując z chemii nie dopuszcza się do ewentualnego zatrucia zwierząt oraz małych dzieci, które są szczególnie wrażliwe na kontakt z chemikaliami. Ocet jest także rozwiązaniem odpowiednim dla osób, którym zależy na przyrodzie i ekologii. Jest biodegradowalny, nie zatruwa gleby i nie zabija małych stworzeń. Nie naraża także organizmu człowieka na kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami. Jak zrobić oprysk z octu na chwasty? Oprysk na chwasty z octu powstaje z roztworu dwóch części octu i jednej części wody. Do takiej mieszaniny należy dodać także odrobinę płynu do naczyń, aby substancja miała większą przyczepność i łatwiej pozostawała na liściach. Mieszankę wlewa się do spryskiwacza i bardzo ostrożnie rozpyla na chwastach. Należy szczególnie uważać, jeśli chwasty znajdują się w pobliżu pożądanych roślin. Jeśli chwasty są wyjątkowo oporne – można zastosować czysty ocet, nierozcieńczony z wodą. Podczas procesu rozpylania trzeba pamiętać o ochronie oczu i nosa. Zobacz także: Aranżacja ogrodu krok po kroku. Jak stosować oprysk z octu na chwasty? Przy używaniu octu jako oprysku na chwasty...

Kolorowy ogród
© Krawczyk-Foto/Fotolia.com
Styl życia
Aranżacja ogrodu dla leniwych – piękny efekt przy minimalnym wysiłku
Każdy ogród wymaga pielęgnacji, jeśli jednak nie chcesz na nią poświęcać dużo czasu, zrezygnuj z dużego trawnika na korzyść altanki lub rabat z kwiatami i krzewami. Zamiast egzotycznych roślin posadź wieloletnie byliny i iglaki dobrej jakości. Nie kupuj plastikowych mebli i załóż system nawadniający.

Każdy ogród wymaga pielęgnacji, jeśli jednak nie chcesz na nią poświęcać dużo czasu, zrezygnuj z dużego trawnika na korzyść altanki lub rabat z kwiatami i krzewami. Zamiast egzotycznych roślin posadź wieloletnie byliny i iglaki dobrej jakości. Nie kupuj plastikowych mebli i załóż system nawadniający.   Ogród to żywy organizm, który rośnie i wymaga pielęgnacji. Podpowiadamy jak go zaprojektować i założyć , by cieszył oko i nie angażował zbyt dużo naszego czasu i pracy. Dobrze przygotuj podłoże Przed przystąpieniem do zakładania ogrodu musisz odpowiednio przygotować podłoże . Odchwaszczanie ręczne jest bardzo pracochłonne, dlatego lepiej postawić na sposób mechaniczny lub zastosować w tym celu produkty chemiczne . Trzeba jednak uważać z chemią, bo stosowane w nadmiarze środki zabijające chwasty mogą powodować alergię u ludzi i niszczyć naturalne środowisko. Wybierz rośliny dobrej jakości Krzewy, drzewa i kwiaty kupuj tylko w sprawdzonych szkółkach. Wybrane przez ciebie sadzonki muszą być zdrowe, czyli dobrze ukorzenione, bez przebarwień i plam na liściach. Kupuj tylko rośliny pasujące do klimatu i gleby w twoim ogrodzie. Pamiętaj też, że często różne odmiany tej samej rośliny mają inną odporność na mróz czy choroby. Zdrowe rośliny wymagają dużo mniej troski i pielęgnacji. Nie za dużo trawników Wbrew pozorom trawnik jest dużo bardziej pracochłonny niż na przykład rabaty z kwiatami . Wymaga on stałego koszenia , nawożenia, grabienia i usuwania chwastów. Dlatego lepiej ograniczyć jego powierzchnię na rzecz innych, łatwiejszych w uprawie roślin, ścieżek czy altanki . Rośliny łatwe w uprawie Wybierz rośliny, które nie wymagają przesadnej pielęgnacji. Zamiast roślin jednorocznych posadź byliny , takie jak bergenia, goździki i dzwonki,...

Ogród z altaną
© Gyula Gyukli/Fotolia.com
Styl życia
Aranżacja ogrodu – praktyczne wskazówki
Planując ogród zadbajmy o to, by styl ogrodu korespondował z elementami elewacji oraz wnętrzem domu. Ważne jest też połączenie jego urody z funkcjonalnością.

Planując ogród zadbajmy o to, by styl ogrodu korespondował z elementami elewacji oraz wnętrzem domu. Ważne jest też połączenie jego urody z funkcjonalnością.   Aranżacja ogrodu powinna rozpocząć się przede wszystkim od sporządzenia dobrego planu. Powierzchnia, jaką mamy do dyspozycji, determinuje wystrój i charakter przestrzeni. To co można zastosować w dużym ogrodzie niekoniecznie sprawdzi się w przypadku małego. 1. Ogrodzenie ogrodu Bardzo dobrym rozwiązaniem – szczególnie, gdy zależy nam na intymnej atmosferze jest wysokie i szczelne ogrodzenie. W tym przypadku doskonale sprawdzają się gęste krzewy , żywopłoty, drzewa, bluszcze i pnącza. Możemy również odgrodzić ogród drewnianym płotem , murkiem lub metalowym ogrodzeniem. 2. Przestrzeń Mały ogród to wyzwanie aranżacyjne. Trzeba bardzo uważać, by nie przytłoczyć przestrzeni zbyt masywnymi meblami lub pstrokatymi roślinami rosnącymi do dużych rozmiarów. Do wprowadzenia harmonii sprawdzają się geometryczne linie (proste lub łuki) wyznaczające granice rabat, trawnika i ścieżek oraz kamienne murki, które wszystko porządkują i idealnie eksponują rośliny. Murki mogą mieć dodatkowo funkcję ławek. Kwiaty do małego ogrodu warto wybierać, zwracając uwagę na wielkość ich liści oraz kolorystykę. Pamiętajmy – mniej znaczy więcej.   W dużym ogrodzie ważne są ścieżki i specjalne, funkcjonalne miejsca. Grill ustawiony w kącie – daleko od domu może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ dym nie będzie docierał do domu, ale warto również przemyśleć, czy przynoszenie potraw podczas przyjęcia nie nastręczy nam trudności – wówczas warto zadbać o jak najlepsze logistyczne zaaranżowanie przestrzeni.   W dużym ogrodzie za pomocą roślin i małej architektury możemy również...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner