Jednoroczne i niewymagające kwiaty do ogrodu to jeden z lepszych pomysłów na aranżację tej przestrzeni roślinami szczególnie dla osób początkujących. Dwuletnie i wieloletnie kwiaty potrzebują dużo uwagi, pracy i więcej ogrodniczego doświadczenia.

Reklama

Kwiaty ogrodowe muszą być odpowiednio dobrane do stanowiska i lokalizacji. Ogród będzie kolorowy przez cały rok, jeżeli zostanie zachowana kolejność wysiewania poszczególnych gatunków.

Punktem wyjścia przy sadzeniu roślin w ogrodzie powinien być zawsze projekt. Przed zakupem kwiatów warto najpierw rozplanować i określić przestrzeń. Dzięki temu unika się chaosu i ewentualnego przesadzania kwiatów.

Zobacz także

Aranżacja przestrzeni ogrodu kwiatowego

Obserwacja wędrówki słońca po ogrodzie i dokładna znajomość jego stref to punkt wyjścia przy dobieraniu roślin. Bardzo ważne jest również dopasowanie roślin do warunków, jakie będą miały w ogrodzie, a więc rodzaju gleby, nasłonecznienia lub zacienienia, stref zacisznych lub narażonych na wiatr. Właściwy dobór roślin znacznie obniża koszty ich pielęgnacji i zwiększa szanse na piękny i zdrowy wygląd roślin

Kwiaty do ogrodu najlepiej dobierać w taki sposób, by te o podobnych wymaganiach (gleba, nawóz, oświetlenie, nawodnienie) były możliwie jak najbliżej siebie. Odwrotnie jest w przypadku roślin delikatnych i gatunków ekspansywnych.

Rośliny o specyficznych preferencjach, takie jak np. lubiące kwaśne podłoże wrzosy, powinny być odseparowane od takich, które lubią żyzną glebę o zasadowym odczynie.

Kwiaty do ogrodu na wiosnę, lato i jesień

Ogród będzie kolorowy przez całą wiosnę i lato, jeżeli w odpowiednim czasie zostaną posadzone i wysiane poszczególne gatunki.

  • Późną jesienią sadzi się rośliny cebulowe, dwuletnie i wieloletnie, dzięki temu wczesną wiosną zaczynają kwitnąć i kwitną do maja, takie kwiaty jak np.: żonkile, krokusy, tulipany, fiołki, stokrotki, żagwiny czy hiacynty.

  • Od maja do sierpnia nasze oko będą cieszyć kwitnące: niezapominajki, irysy, łubin, lilie, ostróżka, piwonie i ozdobne czosnki.

  • Lipiec i koniec września to czas, w którym ogród przyozdobiony jest w cynie, groszek pachnący, nagietki, goździki, malwy, astry chińskie, nawłocie i mieczyki.

Kwiaty do ogrodu: rośliny jednoroczne

W przypadku kwiatów jednorocznych konieczne jest ich coroczne wysiewanie i sadzenie. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji i są łatwe w uprawie. Wysiewanie lub sadzenie cebulek do gruntu ozdobnych kwiatów wiosennych można zacząć już w kwietniu od: czarnuszki damasceńskiej, maciejki czy tulipanów.

Idealne do wysiewania w pustych miejscach powstałych po kwiatach wiosennych są, takie kwiaty jak np.: godecja, aksamitka, ślazówka, nagietek lekarski, onętek/kosmos oraz portulaka wielkokwiatowa.

Ceny nasion i cebulek kwiatów jednorocznych są bardzo niskie, a do wyboru jest mnóstwo różnorodnych gatunków. Znajdują się w nich kolorowe i bardzo dekoracyjne kwiaty nadające się do cięcia. Jednoroczne rośliny nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Ich kwitnienie przedłuża sukcesywne usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

W małych ogrodach warto unikać pstrokacizny w postaci nagromadzenia różnokolorowych kwiatów – chyba, że jest to aranżacja w stylu retro lub wiejskim.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama