©defpics/Fotolia
Styl życia

Jak zrobić adwentowy wieniec, stroik i lampion - krok po kroku

Ozdoby adwentowe, którymi najczęściej przystraja się dom, to stoik świąteczny w postaci małego wieńca lub lampion. Popularne stroiki są okrągłe i robione z gałązek świerku. Lampiony ze słoika, papieru lub puszki to ładna dekoracja np. parapetu.

Ozdoby adwentowe, którymi najczęściej przystraja się dom, to stoik świąteczny w postaci małego wieńca lub lampion. Popularne stroiki są okrągłe i robione z gałązek świerku. Lampiony ze słoika, papieru lub puszki to ładna dekoracja np. parapetu.

 

Przystrajanie domu to dla wielu osób, jedna z najprzyjemniejszych czynności przed Bożym Narodzeniem. Ozdoby adwentowe nadają wnętrzom wyjątkowo świąteczny klimat, a niektóre z nich, np. stroiki, ładnie pachną, ponieważ robi się je ze świeżych gałązek świerku lub innego drzewa iglastego.

Wieniec adwentowy na stół świąteczny, krok po kroku

Koło na podstawę wieńca można kupić, np. w kwiaciarni, albo zrobić ze słomy. Układa się ją ciasno przy sobie, formułując koło i związuje sznurkiem lub wytrzymałą żyłką. Stroik najładniej wygląda postawiony na stole lub innym widocznym miejscu.

 

Potrzebujesz:

  • słomianego, wiklinowego lub plastikowego koła,
  • 4 świeczek,
  • 4 metalowych podstawek (mogą to być kapsle lub monety),
  • mocnego kleju,
  • 1 dużej gałązki świerku,
  • 1 gałązki tui,
  • czerwonej wstążki lub tasiemki,
  • kawałka łańcucha choinkowego,
  • sekatora (do podcinania gałęzi),
  • cienkiego drutu.

 

Sposób wykonania:

  • W 4 miejscach na kole przyklej metalowe podstawki (posłużą później do umocowania świec).
  • Do koła przymocuj drutem gałązki świerku, pamiętając, by układać je w tym samym kierunku.
  • Dodaj gałęzie tui.
  • Stroik obwiąż łańcuchem.
  • Z tasiemki zrób dużą kokardę i przywiąż ją do stroika.
  • Na metalowe podstawki postaw świece (przyklej je klejem lub gorącym woskiem).

 

Gotowe!

Nastrojowy lampion adwentowy, krok po kroku

Adwentowe lampiony można zrobić z kartonu, słoika albo puszki. Do środka lampionu papierowego zazwyczaj wkłada się żarówkę. Do słoików lub puszek – małą świeczkę, np. podgrzewacz. Można użyć zapachowej parafiny, np. pomarańczowej, waniliowej lub cynamonowej. Świąteczny lampion można postawić na parapet, stół lub komodę.

 

Potrzebujesz:

  • słoika,
  • kleju,
  • grubej nitki,
  • kawałka cienkiego drutu,
  • nożyczek,
  • świeczki, najlepiej podgrzewacza,
  • czarnej, żółtej i zielonej bibuły.

 

Sposób wykonania:

  • Z czarnej bibuły wytnij prostokąt o wielkości takiej, by owinąć nim cały słoik.
  • Wytnij z tego kawałka wzory, np. choinkę i gwiazdy.
  • Pod spód czarnej bibuły, w miejscu choinki podklej kawałek zielonej, a pod gwiazdy – żółtej bibuły.
  • Przyklej całość do słoika.
  • Drut, z obu stron, połącz z nitką i przymocuj do słoika (w ten sposób stworzy się uchwyt lampionu).
  • Włóż podgrzewacz do środka i podpal.

 

Gotowe!

 


©Inge Knol/Fotolia
Styl życia
Jak zrobić lampion na roraty ze słoika lub plastikowej butelki
Chodzenie na roraty z lampionem to popularny, zwłaszcza wśród dzieci, zwyczaj adwentowy. Lampion można wykonać samodzielnie z plastikowej butelki lub słoika oraz kolorowej folii witrażowej. Bezpiecznym źródłem światła wewnątrz lampionu może być niewielka latarka.

Chodzenie na roraty z lampionem to popularny, zwłaszcza wśród dzieci, zwyczaj adwentowy. Lampion można wykonać samodzielnie z plastikowej butelki lub słoika oraz kolorowej folii witrażowej. Bezpiecznym źródłem światła wewnątrz lampionu może być niewielka latarka.   Roraty to pierwsza msza poranna odprawiana w Kościele Katolickim w okresie adwentu. Jest to msza wotywna ku czci Najświętszej Maryi Panny. Odprawia się ją o wschodzie słońca (na ogół o godz. 6.00 lub 7.00), a także ponownie wieczorem. Tradycją jest, że wierni przychodzą na roraty ze świecami i lampionami, które rozświetlają panujący w kościele mrok. Światło świec jest symbolem dobrej nowiny o zbliżającym się nadejściu Jezusa – Światłości świata Skorzystaj z Leroy Merlin promocje i kup lampiony przed dom, które idealnie ozdobią ogródek i oświetlą drogę do domu. Własnoręczny lampion na roraty z butelki PET Żeby zrobić ciekawy lampion, dobrze jest zaplanować wcześniej, jakie wzory znajdą się na nim i jak będą one ułożone. Można wcześniej naszkicować lampion na kartce.   Obecnie lampiony roratne zamiast świecy częściej mają w środku latarkę lub lampkę na baterie . Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla dzieci. Wykonany z tektury lampion może bowiem łatwo zająć się od ognia i doprowadzić do poparzeń, a nawet pożaru. Pierwszą rzeczą, którą należy zatem przygotować, jest niewielka, wąska latarka lub lampka na baterie, dająca ciepłe światło. Powinna ona być na tyle długa, aby łatwo można było trzymać ją w dłoni. Pozostałe elementy potrzebne do wykonania lampionu to: plastikowa, przezroczysta butelka po napoju, kolorowa folia witrażowa (półprzezroczysta), nożyczki. 1. Z butelki należy oderwać etykietę, a samą butelkę oczyścić z resztek kleju (ewentualnie...

Wieniec adwentowy na drzwi z bombkami
©satura_/Fotolia.com
Styl życia
Jak zrobić stroiki adwentowe na drzwi: tradycyjny wieniec i stroik z darów natury
Wieńce adwentowe ustawia się na stole lub wiesza na drzwiach wejściowych. Tradycyjny stroik na drzwi ma okrągły kształt, powinny się w nim znaleźć także rośliny iglaste i ozdoby. W wersji nowoczesnej stroik można wykonać z dowolnych materiałów, na przykład mchu i darów natury przyniesionych z lasu.

Wieńce adwentowe ustawia się na stole lub wiesza na drzwiach wejściowych. Tradycyjny stroik na drzwi ma okrągły kształt, powinny się w nim znaleźć także rośliny iglaste i ozdoby. W wersji nowoczesnej stroik można wykonać z dowolnych materiałów, na przykład mchu i darów natury przyniesionych z lasu.   Adwent to w religii katolickiej okres, który zaczyna się w czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem . Z tego powodu wieńce adwentowe przygotowuje się i wiesza na drzwiach jeszcze w listopadzie. Tradycyjny wianek adwentowy na drzwi: zrób to sam Adwent to dla chrześcijan czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Wianki adwentowe, które wywiesza się w tym czasie na drzwiach, mają duże znaczenie symboliczne. Okrągły kształt i wiecznie zielone gałązki to nawiązanie do życia wiecznego i nieskończoności . Wianki na drzwiach zapraszają gości i informują o oczekiwaniu domowników na Boże Narodzenie. Samodzielne wykonanie takiego wieńca nie jest trudne. Potrzebujesz tylko kolistej podstawy (zrobionej z drutu, gąbki lub słomy), zielonych gałązek o długości 15-20 centymetrów, 4 lampek elektrycznych, ozdobnej wstążki i kawałka zielonego drutu. Możesz też dodać sezonowe dekoracje, na przykład szyszki, ozdobne figurki i kokardki. Wykonanie wieńca nie powinno zająć dłużej niż 60 minut: Przygotuj pocięte gałązki dowolnego drzewa iglastego (dobrze sprawdzi się np. jodła, świerk, tuja, sosna, modrzew, jałowiec). Za pomocą drutu przymocuj gałązki do okrągłej podstawy – zacznij w określonym punkcie i układaj rośliny w jednym kierunku. Wystające końcówki schowaj pod spód wieńca. W tradycyjnym wieńcu powinny znaleźć się 4 świece . Jeśli chcesz powiesić stroik na drzwiach zewnętrznych, lepiej zastąpić je lampkami elektrycznymi lub światełkami LED. Przymocuj je solidnie do...

©vulcanus/Fotolia
Styl życia
Dekoracje adwentowe i ich znaczenie
Dekoracje i zwyczaje adwentowe nasycone są symboliką, której źródeł należy szukać w Starym i Nowym Testamencie. Świece adwentowe symbolizują na przykład oczekiwanie na światłość, którą przyniosą światu narodziny Mesjasza.

Dekoracje i zwyczaje adwentowe nasycone są symboliką, której źródeł należy szukać w Starym i Nowym Testamencie. Świece adwentowe symbolizują na przykład oczekiwanie na światłość, którą przyniosą światu narodziny Mesjasza.   Wiele spośród tych symboli obecnych było także w wierzeniach pogańskich. Orzechy, którymi przystraja się adwentowy wieniec, oprócz tego, że oznaczają ciało i duszę człowieka , są też rzymskim symbolem płodności. Symbolika wieńca adwentowego Wieniec adwentowy przyozdabia w okresie oczekiwania na Boże Narodzenie kościoły i domy. Jego okrągły kształt symbolizuje nieskończoność. Na ogół wykonywany jest z gałązek drzew iglastych , które są zielone nawet zimą, wtedy, kiedy inne drzewa zgubią już liście. Są one symbolem nadziei na życie wieczne. W środku wieńca adwentowego umieszcza się cztery świece. Każda z nich oznacza jeden tydzień adwentu. Wieńce ozdabiane są często szyszkami, które oznaczają nieśmiertelność , oraz orzechami włoskimi. Orzechy w symbolice chrześcijańskiej związane są z dwoistą naturą człowieka: śmiertelną powłoką (skorupka orzecha) i duszą (jądro orzecha).   Wieńce w okresie adwentu i Bożego Narodzenia wiesza się także na drzwiach wejściowych do domów. Oznaczają one wtedy krąg rodzinny , symbolizują też cykliczność, z jaką następują po sobie kolejne etapy roku liturgicznego. Co symbolizują świece i lampiony adwentowe Podczas mszy roratnych w kościele płonie wysoka świeca przyozdobiona zieloną gałązką i przewiązana błękitną lub białą wstążką. Jest to tzw. „roratka”. Symbolizuje ona oczekiwanie Maryi na narodziny Syna . Zielona gałązka jest natomiast symbolem drzewa życia. Symbol ten przewija się przez wiele ksiąg Pisma Świętego, obecny jest także w wierzeniach ludów...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner