Piękny pokój na poddaszu
Pixabay/ssabyo77/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Pokój na poddaszu: 5 inspirujących aranżacji

Pokój na poddaszu to miejsce z magicznym klimatem. Tworzą je skosy poddasza, a aranżacja tego wnętrza wymaga szczególnego przemyślenia. Zaprojektuj pomieszczenie z wykorzystaniem niskich mebli – komody, półek, wąskich, ale długich kanap. Dobrym wyborem okazać się mogą małe półeczki zawieszone na ścianie, lustra lub elementy dekoracyjne wykorzystujące atut poddasza – konstrukcję dachu.

Pokój na poddaszu to miejsce z magicznym klimatem. Tworzą je skosy poddasza, a aranżacja tego wnętrza wymaga szczególnego przemyślenia. Zaprojektuj pomieszczenie z wykorzystaniem niskich mebli – komody, półek, wąskich, ale długich kanap. Dobrym wyborem okazać się mogą małe półeczki zawieszone na ścianie, lustra lub elementy dekoracyjne wykorzystujące atut poddasza – konstrukcję dachu.

 

Przed rozpoczęciem aranżacji pokoju na poddaszu powinniśmy się zastanowić, czemu ma służyć to pomieszczenie. Ma to istotny wpływ na dobór mebli i dodatków. Jeżeli planujesz zrobić tam sypialnię, powinieneś pomyśleć o jasnej kolorystyce wnętrza i zminimalizowaniu dodatków dekoracyjnych. Gdy będziesz chciał zaaranżować pokój na poddaszu jako salon, wtedy możesz zaszaleć z kolorami ścian, liczbą dekoracji i wyborem kanapy.

1. Klasyczny pokój na poddaszu

Pokój na poddaszu od zawsze kojarzył ci się z jasnym, przestronnym wnętrzem? Możesz tak zaprojektować to pomieszczenie – wybierz skandynawski styl designu. Białe ściany, długa, wygodna kanapa, drewniana podłoga oraz drewniane lub białe meble w postaci komody czy niskiego stolika. Aby dodać polskiego akcentu do skandynawskiego pokoju, połóż na kanapę kilka poduszek-jaśków w folklorystyczne wzory. Ich żywe barwy przełamią momentami zbyt monotonny duet bieli i drewna.

2. Pokój na poddaszu dla dzieci

Jeśli pokój na poddaszu ma być przeznaczony dla dzieci, pomieszczenie musi być barwne z dużą liczbą stymulujących dodatków. Ściany mogą być dwukolorowe (ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie trzech ścian na biało, a jednej na inny pastelowy kolor – jasny róż, jasny błękit, jasny fiolet). W pokoju na poddaszu dla dziecka powinno znaleźć się duże łóżko oraz kilka niskich półek na zabawki. Jeżeli masz w pomieszczeniu wystającą belkę wysoko wzdłuż dachu, możesz ją wykorzystać zawieszając na niej np. hamak lub małą huśtawkę. Będzie ciekawym urozmaiceniem wnętrza.

3. Pokój na poddaszu jako sypialnia

Pokój na poddaszu jako sypialnia to pomieszczenie, które nie powinno mieć zbyt wiele mebli. Ciekawą opcją w tym przypadku może okazać się duże, szerokie i niskie łóżko ustawione na środku pokoju. Ustawienie po obu jego stronach małych szafek z lampką nocną może okazać się wystarczające. Możesz również wykorzystać oświetlenie z lampek choinkowych – ważne, aby miały przygaszony blask i posiadały drobne żarówki. Taki sznur przywieszasz tuż nad łóżkiem – tworzy niesamowity klimat w pomieszczeniu. Aby zapełnić pustkę z powodu braku mebli wykorzystaj pochyłe ściany i zaprojektuj na nich kolaż ze zdjęć. Na skosie wyglądać będzie to imponująco.

4. Pokój na poddaszu jako salon

Pokój na poddaszu jako salon możemy zaprojektować tylko wtedy, gdy mamy duże pomieszczenie do aranżacji. Możesz tam postawić dużą kanapę, fotele, telewizor, komodę. Jeżeli planujesz spędzać tam większość czasu, powinieneś wstawić rolety, aby kontrolować nasłonecznienie pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem w salonie mogą okazać się półki zawieszane na pochyłej ścianie – zabudują pustą przestrzeń, ale również pomogą wystylizować główną zaletę pokoju na poddaszu – skosy ścian.

5. Pokój na poddaszu jako miejsce odpoczynku

Jeżeli masz do dyspozycji bardzo małe pomieszczenie na poddaszu, a chcesz je zagospodarować, możesz zaaranżować tam kącik do odpoczynku. Wstaw tam wszystko, co pomaga się zrelaksować – bujane krzesło, hamak, wygodny fotel. Wstaw niską półkę na ulubione książki lub przymocuj do ściany kilka wiszących półek, gdzie ułożysz w ramkach ulubione zdjęcia z najbliższymi. Unikaj w takim pokoju czerwonego, żółtego i pomarańczowego (są to kolory agresywne, zbyt stymulujące), a korzystaj z uspokajających właściwości błękitu, który możesz połączyć z neutralną szarością.  

wnętrze pokoju na poddaszu
Flickr/eren {sea+prairie}/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Aranżacja pokoju na poddaszu
Skosy na poddaszu stanowią wyzwanie nawet dla dekoratora wnętrz, mimo to można na nim urządzić każde pomieszczenie: od kuchni, przez łazienkę, na sypialni kończąc. Pokój na poddaszu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Należy zatem odpowiednio zaplanować jego aranżację. Warto pozostawić otwartą przestrzeń niż dzielić ją na mniejsze części.

Skosy na poddaszu stanowią wyzwanie nawet dla dekoratora wnętrz, mimo to można na nim urządzić każde pomieszczenie: od kuchni, przez łazienkę, na sypialni kończąc. Pokój na poddaszu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Należy zatem odpowiednio zaplanować jego aranżację. Warto pozostawić otwartą przestrzeń niż dzielić ją na mniejsze części. Eksponowanie skosów i belek W czasie aranżowania pokoju na poddaszu nie powinno się ukrywać takich elementów jak skosy czy belki. Tworzą one niepowtarzalny klimat tej przestrzeni. Warto zrezygnować ze stropu, aby wyeksponować elementy konstrukcyjne. Oświetlenie w pokoju na poddaszu Jeśli sufit jest wysoki, można zdecydować się umieścić w centralnym punkcie pokoju żyrandol, w innej sytuacji trzeba wybrać oświetlenie punktowe – halogenowe i ledowe. Trzeba także pomyśleć o oświetleniu zakamarków, do których nie dociera światło górne. Przydatne będą lampy podłogowe i kinkiety. Najlepiej, by w pokoju na poddaszu zamontowane zostały okna połaciowe , które wpuszczają do pomieszczenia dwa razy więcej światła niż takich samych rozmiarów okna pionowe. Do pokoju na poddaszu powinno wpadać jak najwięcej naturalnego światła. Liczbę okien należy dostosować do typu pokoju – w sypialni potrzeba mniej światła niż w pokoju dziecka do nauki. Długość okna dobiera się do kąta nachylenia dachu – im bardziej płaski dach, tym dłuższe okno. Warto też pamiętać, że kilka okien równo rozmieszczonych lepiej doświetli wnętrze niż jedno duże okno. Kolorystyka ścian pokoju na poddaszu Wybór kolorów do pokoju na poddaszu jest uzależniony od światła. Jeżeli pomieszczenie jest dobrze oświetlone, to nie ma potrzeby dodatkowo go powiększać, zatem można zdecydować się na ciemniejszy kolor ścian. Inaczej jest na poddaszu, które jest...

kuchnia na poddaszu
©cycologe/Fotolia
Styl życia
Jak w funkcjonalny sposób urządzić kuchnię na poddaszu?
Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej.

Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej. Powierzchnia poddasza Wygląd kuchni na poddaszu uzależniony jest od jego powierzchni. Najważniejsza w tej kwestii jest ścianka kolankowa (ściana dobudowana na ostatniej kondygnacji w celu podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza). Jej wysokość determinuje wysokość ścian na poddaszu. Im ścianka jest niższa, tym mniejsze są możliwości zaaranżowania poddasza. Jeśli ścianka kolankowa ma 75 centymetrów, skos można zabudować schowkiem lub ustawić pod nim stolik. Jednak korzystanie z niego nie będzie komfortowe. Najlepiej jeśli ścianka ma co najmniej 110 centymetrów, wówczas można swobodnie aranżować kuchnię na poddaszu.   Ważna jest także wysokość pomieszczenia . Należy tak zaplanować przestrzeń, aby móc przygotowywać posiłki w pozycji stojącej, bez konieczności garbienia się. W innym przypadku kuchnia nie będzie funkcjonalna. Światło na poddaszu Trzeba pamiętać, że to pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej niż te poniżej poddasza. Dlatego też kuchnię na poddaszu warto zaplanować od północy, która nie jest nasłoneczniona. Dodatkowo pomocne będą rolety, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się kuchni. Najlepiej, jeśli poddasze jest wyposażone w okna połaciowe. Powierzchnia okien powinna stanowić 10% powierzchni podłogi na poddaszu. Wentylacja w kuchni na poddaszu Aranżując kuchnię na poddaszu trzeba zadbać o wentylację. Okna na poddaszu powinno się zaopatrzyć w nawiewniki zapewniające cyrkulację powietrza....

Aranżacja kuchni
Pixabay/svabic/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Aranżacja wnętrz o małym metrażu. Jak optycznie powiększyć mieszkanie?
Aranżacja małych mieszkań wymaga od nas zmysłu dekoratorskiego. Przy minimalnej wiedzy na temat projektowania wnętrz, możemy stworzyć dobrze wyglądające i funkcjonalne pomieszczenia, które mają zaledwie kilka metrów kwadratowych. Efekt optycznego powiększenia pokoju możemy uzyskać wykorzystując oświetlenie, duże lustro, fototapety czy jasne kolory na ścianach.

Aranżacja małych mieszkań wymaga od nas zmysłu dekoratorskiego. Przy minimalnej wiedzy na temat projektowania wnętrz, możemy stworzyć dobrze wyglądające i funkcjonalne pomieszczenia, które mają zaledwie kilka metrów kwadratowych. Efekt optycznego powiększenia pokoju możemy uzyskać wykorzystując oświetlenie, duże lustro, fototapety czy jasne kolory na ścianach.   Małe pomieszczenia sprawiają wrażenie klaustrofobicznych i często źle czujemy się przebywając w nich. Dobrze urządzone niewielkie wnętrza opierają się na zasadzie: im jaśniej, tym lepiej. Światło optycznie powiększa mały pokój, nadając mu przestronności. Oświetlenie w małych wnętrzach Dobrze oświetlone małe wnętrza będą sprawiać wrażenie większych, bardziej przestrzennych i mniej ograniczających swobodę ruchu. Zastosowanie punktowych lamp halogenowych, kinkietów lub diodowych żarówek, wmontowanych w meble rozjaśni pokój i nada mu przestronności. Optyczne powiększanie małego wnętrza – lustro W uzyskaniu głębi i poczucia trójwymiaru w małym wnętrzu pomoże duże lustro – najlepiej gładkie, bez wyraźnie podkreślonej ramy. Lustrzane odbicie powinno być skierowane w kierunku mocnego punktu pokoju. Dzięki temu zabiegowi zamaskujemy słabe strony pokoju, jak na przykład stół wciśnięty w kąt lub mała kanapa. Nie należy ustawiać lustra naprzeciwko okna – będzie odbijało w słoneczne dni zbyt dużo światła i może po prostu przeszkadzać przy codziennych czynnościach. Optyczne powiększenie małego wnętrza – fototapeta Wąskie pomieszczenia łatwo „powiększyć” wizualnie za pomocą dużej fototapety, która przy okazji urozmaici wnętrze. Dobrze będzie się prezentować w przedpokoju, kuchni lub łazience. Warto z niej zrezygnować, gdy planujemy dużo mebli, przedmiotów i ozdób w...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak