Edyta Górniak o Eurowizji 1994
ONS
Newsy

Edyta Górniak zdradza szokujące fakty na temat Eurowizji

Chwila prawy po 20-u latach od wielkiego sukcesu

Edyta Górniak to jedyna polska gwiazda, która odniosła znaczący sukces na festiwalu Eurowizji. W 1994 roku z piosenką "To nie ja byłam Ewą" piosenkarka zajęła 2 miejsce. Wtedy jeszcze o wyniku nie decydowały układy polityczne i geograficzny splot sympatii, a po prostu talent. Sukces Górniak został doceniony w wielu krajach i zagwarantował jej kilkuletnią obecność na zagranicznych listach przebojów i wieloletni szacunek fanów. Nawet po latach, w minionym roku, gwiazda została odznaczona przez gejów tytułem "ikony Eurowizji" (zobacz), pokonując Celine Dion i Abbę.

Po prawie 20-u latach od występu, Edyta zdradziła nieznane dotąd fakty. Jak się okazuje, wyjazd do Dublina wcale nie był usłany różami, a zebrane recenzje i miejsce na podium były jak na otarcie łez, po tym co spotkało Edytę ze strony TVP.

Przed koncertem próbowano mnie przekonać do zaśpiewania innej piosenki, a ja uparłam się przy utworze "To nie ja". Nie obyło się więc bez złośliwości autorów tamtej kompozycji. Osoba, która odpowiadała wówczas za mój wyjazd z ramienia TVP, nie zapłaciła za hotel i musiałam to zrobić z własnej kieszeni - wspomina Edyta w rozmowie z "Gazetą Krakowską".


Dodajmy, że były to dla Edyty trudne finansowo czasy. TVP podobno przed wyjazdem miało powiedzieć Górniak, że ma "zająć co najwyżej drugie miejsce, tylko nie wygrywać". Jakby tego było mało, stan zdrowia Edyty też nie był najlepszy:

Najstraszniejsze było to, że zachorowałam wtedy na zapalenie krtani i tchawicy. Paraliżowała mnie również presja, jaką odczuwałam z powodu tego, że reprezentowałam tam nie tylko siebie, ale przede wszystkim własny kraj - Polskę. Czułam na sobie ogromną odpowiedzialność - kwituje Górniak, dodając: - Sukces osłodził jednak te niefortunne wydarzenia.


Występ Edyty Górniak przeszedł do historii konkursu i został ostatnio doceniony przez fanów z całego świata, trafiając m.in. na listę największych eurowizyjnych przebojów wszechczasów, jako jedyny z Polski.

Przypomnijmy, że Polska od 2012 roku nie uczestniczy w Eurowizji. Może to i lepiej, patrząc na to, co ostatnio dzieje się na tym "muzycznym" festiwalu. Zobacz: Skandal na Eurowizji! Kobieta z brodą chce reprezentować krajEdyta Górniak na Eurowizji 1994

Fantastyczna Edyta Górniak podczas ostatniego odcinka "The Voice of Poland":

Edyta Górniak chciałaby wrócić na Eurowizję. Edyta Górniak ostro o Eurowizji
Newsy
Górniak ostro o Eurowizji: Cyrk! Fałszywość!
Edyta w wywiadzie dla zagranicznego magazynu

Edyta Górniak to jedyna polska gwiazda, która odniosła znaczący sukces na festiwalu Eurowizji . W 1994 roku z piosenką "To nie ja byłam Ewą" piosenkarka zajęła 2 miejsce. Wtedy jeszcze o wyniku nie decydowały układy polityczne i geograficzny splot sympatii, a po prostu talent. Sukces Górniak został doceniony w wielu krajach i zagwarantował jej chwilową obecność na zagranicznych listach przebojów i wieloletni szacunek fanów. Nawet po latach, w minionym roku, gwiazda została odznaczona przez gejów tytułem "ikony Eurowizji" ( zobacz ), pokonując Celine Dion i Abbę. Ostatnio Edyta udzieliła wywiadu dla zagranicznego serwisu, którym pochwaliła się na Facebooku. Sytuacja jest o tyle zabawna, że w rozmowie z fanami Eurowizji, cały festiwal określiła mianem "cyrku" i sugeruje, że zmienił się na gorsze od czasu jej udziału. Zaskoczeni? - Eurowizja, którą pamiętam była na światowym poziomie. Z przykrością obserwuję, że w ciągu lat konkurs zamienił się w cyrk . Zostały też przekroczone niektóre granice dobrego smaku. Utracono autentyczność, którą zastąpiła fałszywość . Mimo urazy do festiwalu, Edyta nie wyklucza jednak, że gdyby któryś z krajów zainteresował się jej powrotem na Eurowizję, nie odmówiłaby. Według Górniak, reprezentowanie Polski wymagałoby zmierzenia się z samą sobą , a świadomość tego, że festiwal "zmienił się w cyrk" i , odbiera jednak nadzieje na wygraną, bo tylko taką opcję Edyta bierze pod uwagę. - Wiesz, myślę, że bym się zgodziła reprezentować zagranicę. Jakoś czuję, że to byłoby dla mnie łatwiejsze, bo nie miałabym za sobą tak wielkiej historii. Nie sądzę, że odniosłabym większy sukces niż ten z 1994 roku. Chciałabym jeszcze raz zaśpiewać na Eurowizji, ale nie chciałabym przegrać ze sobą . To dobry pomysł, żeby Górniak poświęciła swoją legendę i ponownie wzięła udział w...

ONS
Newsy
To koniec! Polska REZYGNUJE z Eurowizji
Po siedemnastu latach

Konkurs Eurowizji przyniósł Polakom więcej wstydu niż dumy. Oprócz Edyty Górniak i Ich Troje żaden z naszych reprezentantów nie został doceniony na tym festiwalu. Zwłaszcza ostatnie lata należały do najgorszych - mało znani artyści (Magdalena Tul, Marcin Mroziński?), mało przebojowe piosenki i brak zainteresowania TVP promowaniem naszych reprezentantów. - TVP nie zaangażuje się w Eurowizję 2012 - przeczytaliśmy na Facebooku TVP.       W Eurowizji udział braliśmy od siedemnastu lat. Zaczęło się od 1994 roku, kiedy to Edyta Górniak wyśpiewała drugie miejsce z piosenką "To nie ja". Później już tak kolorowo nie było. Jedynie Ich Troje dało cień nadziei na zwycięstwo - w 2003 roku uplasowali się w top10 (na miejscu 7). Najgorszy wynik "osiągnęliśmy" w maju br. Reprezentująca nas wokalistka programu "Jaka to melodia?", Magdalena Tul, poległa już w pierwszym półfinale.     Telewizja Polska najwyraźniej miała dość finansowania kolejnych kompromitacji naszego kraju i podjęła decyzję, że w przyszłym roku polskiej piosenki Europa nie usłyszy. Ciekawe czy w Baku ktoś zatęskni za nami? Sądząc po ostatnim miejscu Magdaleny Tul raczej nie...             chimera  

Edyta Górniak jedzie na Eurowizję 2014
ONS
Newsy
TVP chce wysłać Edytę Górniak na Eurowizję 2014
20 lat temu zajęła 2. miejsce

To mogłoby być nie lada wydarzenie. W tym roku po dwóch latach przerwy Polska powróci na eurowizyjny ring, jednocześnie świętując 20-lecie uczestnictwa w konkursie. Dokładnie w 1994 roku Edyta Górniak zajęła w Dublinie 2. miejsce z piosenką "To Nie Ja". Potem z kopyta ruszyła jej kariera w Polsce i na świecie. Konkurs uczynił z Edyty ikonę polskiej muzyki, a w środowisku eurowizyjnym ikonę Eurowizji. Zobacz: Geje wybrali Górniak na ikonę Eurowizji Jak dowiedziało się AfterParty.pl, są szanse, aby znów, po 20 latach, Edyta wystąpiła na Eurowizji . Z naszych informacji wynika, że Telewizja Polska chciałaby, aby Edyta wystąpiła na tegorocznym festiwalu, który odbywa się w Kopenhadze. Gwiazda miałaby zaśpiewać piosenkę, która byłaby wsparta szeroką promocją w Europie. Dodajmy, że w tym roku reprezentant Polski na Eurowizję zostanie wybrany wewnętrznie, przez profesjonalne jury. - Rozmowy trwają. Na razie nie ma konkretnych decyzji, ale zależałoby nam żeby to Edyta reprezentowała Polskę. Świetnie przyjęła ją publiczność w "The Voice", podniosła oglądalność i na pewno nie wypuścimy jej tak ławo. W stacji mówimy, że jest naszym diamentem. Liczymy, że na Eurowizji będziemy mogli świętować nie tylko triumf Polski, ale i triumf Edyty - mówi AfterParty.pl osoba z TVP. Jakie obiektywnie są szanse żeby Edyta Górniak znów wystąpiła na Eurowizji? Całkiem realne. Diwa w tym roku planuje wydać nową płytę, na którą trafią kompozycje powstałe w Londynie pod okiem zagranicznych producentów. Edyta nie jest też związana z konkurencyjną dla TVP stacją. Do tego sama proponowała swój powrót do konkursu dokładnie wtedy, kiedy Polska się wycofała z udziału . Przypomnijmy jej słowa: - Przykro mi, że teraz odpadliśmy. Może kiedyś pojadę znowu i po prostu odwrócimy ten los, bo każda chwila jest dobra, żeby wszystko zmienić...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner