Edyta Górniak


Imię: Edyta

Drugie imię: -

Nazwisko: Górniak

Nazwisko panieńskie: Górniak

Pseudonim: Edzia

Znak zodiaku: Skorpion

Data urodzenia: 1972-11-14

Miejsce urodzenia: Ziębice

Wzrost: 175

BIO: Edyta Górniak - pochodząca z polsko-romskiej rodziny i urodzona w Ziębicach piosenkarka, producentka muzyczna i autorka tekstów. Międzynarodowej publiczności zaprezentowała się w 1994 roku na Festiwalu Eurowizji w Dublinie, na którym zajęła wysokie, drugie miejsce z piosenką "To nie ja!" skomponowaną przez Stanisława Syrewicza i Jacka Cygana. W 2016 roku ponownie zdecydowała się na start w eliminacjach krajowych do Eurowizji 2016. Wybrała utwór "Grateful". Nie udało jej się jednak zakwalifikować na festiwal.
Edyta Górniak dla kariery muzycznej porzuciła w III klasie naukę w Technikum Ogrodniczo-Pszczelarskim w Kluczborku. Jej talent wokalny podczas przeglądu zespołów w domu kultury w Opolu, gdzie wówczas mieszkała, odkryła Elżbieta Zapendowska. Nauczycielka śpiewu zaproponowała Edycie Górniak lekcje wokalne, a w 1989 roku wokalistka zadebiutowała w programie telewizyjnym "Śpiewać każdy może". Rok później wystąpiła w opolskich "Debiutach", na których otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki Lory Szafran "Zły chłopak". Przeniosła się do Warszawy, gdzie pomyślnie przeszła przesłuchania do musicalu Janusza Józefowicza "Metro". Edyta Górniak znalazła się w oryginalnej obsadzie musicalu z drugoplanową rolą. Razem ze spektaklem pojechała w 1992 roku na Broadway, a potem zastąpiła w roli Anny Katarzynę Groniec. Kontynuowała karierę nagrywając dwie piosenki do filmu "Pajęczarki" i występując w kolejnych spektaklach Teatru Buffo. W 1994 roku Edyta Górniak z powodzeniem wystąpiła na Eurowizji. Jej piosenka "To nie ja" została największym przebojem 1994 roku, a w 1995 roku nagrała debiutancki krążek "Dotyk", który szybko otrzymał status złotej i platynowej płyty. Hity takie jak "Nie opuszczaj mnie" czy "Jestem kobietą" sprawiły, że Edyta Górniak zdominowała szczyty list przebojów na wiele miesięcy. W oczekiwaniu na drugi album artystki, Edyta Górniak zaśpiewała m.in. polską wersję utworu "Colors of the Wind" na potrzeby polskiej wersji językowej animowanego filmu Disneya "Pocahontas" oraz "To Atlanta", który stał się polskim hymnem Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku.
Kolejny album "Edyta Górniak" był następnym sukcesem piosenkarki, a singiel "One&One" pochodzący z krążka pojawił się na liście European Radio Top 50 międzynarodowego pisma "Music&Media". Żadnemu polskiemu wykonawcy nie udało się tego wcześniej osiągnąć. Piosenki na płytę napisali uznani zagraniczni autorzy, a utwory doceniono także poza granicami Polski m.in. w Szwajcarii, Portugalii i Azji. Przebojem 1999 roku była zaśpiewana w duecie z Mietkiem Szcześniakiem "Dumka na dwa serca" nagrana na potrzeby filmu "Ogniem i mieczem". Klika lat później w 2006 roku piosenka ta została wybrana najpiękniejszą piosenką z sercem w plebiscycie TVP1 i RMF FM. W 2002 roku na rynku pojawił się trzeci album artystki zatytułowany "Perła". Szerokim echem odbił się również występ Edyty Górniak na mistrzostwach świata w piłce nożnej, gdzie przed meczem z Koreą Południową odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego". Nie powiodła się też próba podbicia przez Edytę Górniak rynków zagranicznych. W 2006 roku Edytę Górniak można było oglądać w sesji zdjęciowej do magazynu Playboy. Rok później na rynek trafił jej kolejny album studyjny "E.K.G". Kilka dni po premierze płyta zyskała status złotej, a po miesiącu platynowej. Wielkim przebojem była nagrana w 2008 roku piosenka "To nie tak jak myślisz" do filmu "To nie tak jak myślisz, kotku". W 2012 roku nagrała płytę "My", a w 2014 kolejny album studyjny zatytułowany "Your High".
Edyta Górniak wielokrotnie nagradzana była za swoją działalność muzyczną - dwukrotnie otrzymała statuetkę Akademii Fonograficznej FRYDERYK, nagrodę Eska Music Awards, nagrodę Viva Comet Awards, Wiktora w kategorii Muzyka i najważniejsze wyróżnienie - Platynową Telekamerę za całokształt twórczości, którą otrzymała w 2015 roku. Artystka pojawia się często w mediach, wzięła udział jako juror w programach "Jak oni śpiewają", "Bitwa na głosy" i "The Voice of Poland". Można ją było również zobaczyć w programach "Ranking gwiazd" i "Taniec z Gwiazdami", gdzie w parze z Janem Klimentem zajęła trzecie miejsce.
 
Edyta Górniak prywatnie
Prywatnie Edyta Górniak jest mamą syna Allana Karola, który przyszedł na świat 27 marca 2004 roku z głośnego związku małżeńskiego z równocześnie swoim managerem Dariuszem K. Wcześniej związana była także z aktorem Dariuszem Kordkiem, z którym była zaręczona oraz z dziennikarzami Robertem Kozyrą i Piotrem Kraśko. Po rozwodzie z Dariuszem K. przez cztery lata była w związku z prawnikiem Piotrem Schrammem.
W 2016 roku zdecydowała o przeprowadzce z Warszawy do Krakowa. Jesienią tego samego roku razem z synem wyjechała do Los Angeles, gdzie Allan rozpoczął naukę w jednej z prestiżowych szkół. Do Polski wraca kilka razy w miesiącu, by wypełniać obowiązki zawodowe.

Znany/a z: zajęła drugie miejsce na konkursie Eurowizja 1994

Związki:
 • Piotr Schramm (od 2010)
 • Dariusz Krupa (mąż od 11 listopada 2005 do 24 lutego 2010)
 • Piotr Kraśko (od 1998)
 • Dariusz Kordek


 • Osoby powiązane:
 • Allan Krupa (syn)


 • Link WWW: -

  Link FB: https://www.facebook.com/pages/Edyta-G%C3%B3rniak/199500850125643

  Link Pinterest: -

  Link Instagram: https://instagram.com/edytagorniak/
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index