ONS
Newsy

Geje wybrali Górniak za ikonę Eurowizji!

Aż trudno uwierzyć

Chyba każdy Polak pamięta zjawiskowy występ Edyty Górniak na Eurowizji w 1994 roku. Jej wykonanie piosenki "To nie ja" przeszło do historii nie tylko polskiej muzyki, ale także samego festiwalu. Ostatnio jeden z zagranicznych portali eurowizyjnych przygotował sondę, w której homoseksualni fani z całego świata wybierali najlepszą piosenkę od początku trwania konkursu (55 lat).

O ile wydawać by się mogło, że nasi nie mają żadnych szans zająć jakiegokolwiek sensownego miejsca, o tyle przeżyliśmy szok. Występ i utwór Edyty nie dość, że zajął 6 miejsce w rankingu (na 1200 piosenek!) to jeszcze był najwyżej ocenioną kompozycją z XX wieku. Niżej geje ocenili nawet ABBĘ i Celine Dion! Górniak przegrała tylko z utworami z ostatnich lat.

W notowaniu oprócz diwy znlazły się także Anna Maria Jopek (reprezentowała nas w 1997 roku) - 20 miejsce oraz Magdalena Tul (2011 rok) na odległym 130 miejscu. Z pewnością taka informacja jest dobra na otarcie łez dla polskich fanów Eurowizji, którzy w tym roku nie zobaczą naszego reprezentanta na konkursie w Baku (czytaj: Polska rezygnuje z Eurowizji). 

Występ Edyty na Eurowizji w 1994 roku:

Edyta Górniak na Paradzie Równości w Tajwanie:

Edyta Górniak w odważnej stylizacji
Newsy
"Zapisaliśmy karty historii" Edyta Górniak wspomina swój występ na Eurowizji. Zobaczcie, jak zaśpiewała!
"Zapisaliśmy karty historii" Edyta Górniak wspomina swój występ na Eurowizji. Zobaczcie, jak zaśpiewała!

Już za kilka dni odbędzie finał Eurowizji 2018. W tym roku nasz kraj będą reprezentować Gromee i Lukas Meijer z piosenką "Light me up".  Czy muzycy zachwycą swoim występem? Tego dowiemy się wkrótce. Teraz przypomnijmy sobie, jak w 1994 roku Polskę reprezentowała Edyta Górniak. Kilka dni przed kolejnym finałem Eurowizji piosenkarka zamieściła w sieci nagranie sprzed lat i zdradziła, jakie towarzyszyły jej wówczas emocje. Edyta Górniak wspomina swój występ na Eurowizji Edyta Górniak w 1994 roku zachwyciła swoim głosem i zajęła najwyższe miejsce, jakie udało sie zdobyć reprezentantowi Polski w konkursie Eurowizji. Piosenkarka zaśpiewała wielki hit "To nie ja" i zdobyła 2. miejsce w muzycznym konkursie. Jak po latach Edyta Górniak komentuje swój sukces? Boże jedyny.. Jestem tym dziś prawdziwie wzruszona.. Pamiętam dokładnie tą dziewczynę, która tamtego wieczoru, całym swoim 22 letnim sercem walczyła dla Polski o zwycięstwo.  Historyczny 94’ rok, kiedy po raz pierwszy zaproszono nas na największy festiwal Muzyki w Europie. Dziękuję Telewizji Polskiej za zaufanie, jakim wtedy mnie obdarowała i za zadanie, jakie mi powierzyła. Moja skala przyjmowania stresu i odpowiedzialności wtedy, ukształtowała mój charakter na wszystkie kolejne lata rozwoju artystycznego - napisała na Instagramie.  Zobaczcie cały wpis Edyty Górniak i posłuchajcie, jak zaśpiewała na Eurowizji w 1994 roku. Prawda, że pięknie? Zobacz także:  Eurowizja 2018: Dramat! Polska jeszcze nigdy nie była tak nisko w rankingach bukmacherów! Edyta Górniak wspomina swój sukces na Eurowizji.     ... To dla mnie tak niezwykłe, że pamiętacie. Boże jedyny.. Jestem tym dziś prawdziwie wzruszona.. Pamiętam dokładnie tą dziewczynę, która tamtego wieczoru, całym swoim 22 letnim sercem walczyła dla Polski o zwycięstwo. Historyczny 94’ rok, kiedy...

Edyta Górniak Sylwester 2013/2014 Wrocław To nie ja
YouTube
Newsy
Górniak 20 lat po Eurowizji: Śpiewa "To Nie Ja" na Sylwestrze [WIDEO]
Fenomenalny występ gwiazdy

W tym roku TVP2 zorganizowało we Wrocławiu wielki koncert sylwestrowy zatytułowany "Disco Sylwester z Dwójką", na którym wystąpiła cala plejada polskich gwiazd. Wśród nich były jednak dwie artystki okrzyknięte głównymi atrakcjami wieczoru - Edyta Górniak i Justyna Steczkowska . Przypomnijmy: Gwiazdy przywitały nowy rok na Rynku we Wrocławiu Edyta zaprezentowała na scenie dwa efektowne covery "The Winner Takes It All" i "Lade Marmalade", ale najwięcej emocji wzbudził jej występ z niezapomnianym hitem "To Nie Ja". Mija bowiem już 20 lat od czasów konkursu Eurowizji, na którym wokalistka zajęła drugie miejsce właśnie z tym utworem. W trakcie jej wczorajszego występu na ekranach było wyświetlane wideo z 1994 roku, a tuż przed jego rozpoczęciem Edyta podziękowała fanom i wróciła wspomnieniami do pamiętnej nocy i wielkiego sukcesu. Wideo z występem Edyty Górniak poniżej.     Galeria zdjęć z występu Edyty Górniak na koncercie sylwestrowym we Wrocławiu:

Edyta Górniak o Eurowizji 1994
ONS
Newsy
Edyta Górniak zdradza szokujące fakty na temat Eurowizji
Chwila prawy po 20-u latach od wielkiego sukcesu

Edyta Górniak to jedyna polska gwiazda, która odniosła znaczący sukces na festiwalu Eurowizji . W 1994 roku z piosenką "To nie ja byłam Ewą" piosenkarka zajęła 2 miejsce. Wtedy jeszcze o wyniku nie decydowały układy polityczne i geograficzny splot sympatii, a po prostu talent. Sukces Górniak został doceniony w wielu krajach i zagwarantował jej kilkuletnią obecność na zagranicznych listach przebojów i wieloletni szacunek fanów. Nawet po latach, w minionym roku, gwiazda została odznaczona przez gejów tytułem "ikony Eurowizji" ( zobacz ), pokonując Celine Dion i Abbę. Po prawie 20-u latach od występu, Edyta zdradziła nieznane dotąd fakty . Jak się okazuje, wyjazd do Dublina wcale nie był usłany różami, a zebrane recenzje i miejsce na podium były jak na otarcie łez, po tym co spotkało Edytę ze strony TVP. Przed koncertem próbowano mnie przekonać do zaśpiewania innej piosenki, a ja uparłam się przy utworze "To nie ja" . Nie obyło się więc bez złośliwości autorów tamtej kompozycji. Osoba, która odpowiadała wówczas za mój wyjazd z ramienia TVP, nie zapłaciła za hotel i musiałam to zrobić z własnej kieszeni - wspomina Edyta w rozmowie z "Gazetą Krakowską". Dodajmy, że były to dla Edyty trudne finansowo czasy. TVP podobno przed wyjazdem miało powiedzieć Górniak, że ma "zająć co najwyżej drugie miejsce, tylko nie wygrywać" . Jakby tego było mało, stan zdrowia Edyty też nie był najlepszy: Najstraszniejsze było to, że zachorowałam wtedy na zapalenie krtani i tchawicy. Paraliżowała mnie również presja, jaką odczuwałam z powodu tego, że reprezentowałam tam nie tylko siebie, ale przede wszystkim własny kraj - Polskę. Czułam na sobie ogromną odpowiedzialność - kwituje Górniak, dodając: - Sukces osłodził jednak te niefortunne wydarzenia . Występ Edyty Górniak przeszedł do historii konkursu i został ostatnio doceniony przez...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner