Jamala z Ukrainy wygrała festiwal Eurowizji 2016
East News
Newsy

Kim jest Jamala z Ukrainy, zwyciężczyni Eurowizji 2016? Zaśpiewała o tragicznej historii swojej prababci!

Kim jest Jamala z Ukrainy, zwyciężczyni Eurowizji 2016? Zaśpiewała o tragicznej historii swojej prababci!

Eurowizję 2016 wygrała Ukraina i jej reprezentantka Jamala z piosenką "1944". Kim jest zwyciężczyni? Jamala ma 33 lata i jest krymską Tatarką. Jej skalę głosu ocenia się na 4 oktawy. Piosenka, którą wygrała w Sztokholmie  konkurs Eurowizji, opowiada o sowieckich deportacjach Tatarów w latach 40.

 

Jamala z Ukrainy wygrała festiwal Eurowizji 2016
East News

 

Jamała zaczęła karierę jako 15-latka. Brała udział w wielu konkursach wokalnych organizowanych na Ukrainie, w Rosji i Europie. Od 2001 roku była solistką w kwintecie wokalnym Beauty Band.

Ma na koncie kilka płyt, czy ról w musicalach. W 2014 roku wystąpiła w filmie "Przewodnik", w którym zagrała rolę Olgi, aktorki i nauczycielki języka angielskiego. Ma w karierze też akcent polski - w zeszłym roku, w lipcu, wystąpiła na koncercie Lato radia Zet w Słubicach!

 

Swoją piosenką w konkursie Eurowizji chciała zwrócić uwagę na ważne fakty historyczne.

"1944" to historia mojej prababci Nazelchan. W 1944 była ona deportowana z Krymu przez władze sowieckie, podobnie jak niemal wszyscy Tatarzy. Babcię wywieziono z Kuczuk Uzeń – to niewielka wieś na Krymie. Wywieziono ją do Azji Środkowej z pięciorgiem dzieci. Prababcia opowiadała mi o tym, jak wieziono ich w towarowych wagonach bez jedzenia, bez wody w zaduchu. Ludzie umierali. Tym mocniejszym, udawało się przeżyć, słabsi po prostu umierali – zwłaszcza dzieci i starcy - tak mówiła o swojej piosence w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Jamala podziwiała swoją prababcię za to, że przetrwała i wychowała 4 synów, którzy wrócili na Krym.

To wygnanie. Dzisiaj my - Tatarzy zmagamy się o to, by mieć swoją ziemię, żeby szanowano nasze prawa traktowano nas jak autochtoniczną ludność - opowiada Jamala.

Jamala ma nadzieję, że jej piosenka odbije się echem i będzie mieć wymiar polityczny zwłaszcza teraz, po wydarzeniach na Krymie.

To już dwa lata aneksji, dwa lata po rewolucji na Majdanie, też dwa lata wojny w Donbasie. To przecież nie tylko Krym. To  prawda, wszyscy już się może zmęczyli tematem Ukrainy. Nie chciałabym, żebyśmy utracili uwagę Europejczyków. Chcieliśmy też bardzo szybkich zmian, ale trudno się spodziewać, że stanie się cud i z dnia na dzień wszystko się zmieni - mówiła.

Posłuchajcie przesłania Jamali na Eurowizji 2016. mamy wideo z występu.

 

Zobacz także: Finał Eurowizji 2016 - Wygrywa Ukraina, na którym miejscu Michał Szpak? Zobacz WYNIKI!

 

Jamala podczas występu w Szwecji na Eurowizji.

Jamala z Ukrainy wygrała festiwal Eurowizji 2016
East News

 

Jamala cieszy się z wygranej w Eurowizji 2016.

Jamala z Ukrainy wygrała festiwal Eurowizji 2016
East News

 

Jamala pokonała Rosję w konkursie Eurowizji. To chyba symboliczne zwycięstwo.

 

Eurowizja 2016 wyniki

Jamala z Ukrainy wygrała festiwal Eurowizji 2016Jamala z Ukrainy wygrała festiwal Eurowizji 2016
East News

Eurowizja 2022: Daria o zwycięstwie Ukrainy. Komentuje też występ Krystiana Ochmana!

Jamala z Ukrainy wygrała festiwal Eurowizji 2016
East News
Newsy
Rosja nie chciała startu Jamali i Ukrainy w konkursie Eurowizji. Z jakiego powodu?
Rosja nie chciała startu Jamali i Ukrainy w konkursie Eurowizji. Z jakiego powodu?

Rosja bardzo źle przyjęła wygraną Ukrainy na konkursie Eurowizji. A wcześniej żądała od organizatorów, by nie dopuszczono piosenki Ukrainy do konkursu! Powód? Według Rosji piosenka niesie ze sobą polityczne treści. Jamala, zwyciężczyni konkursu, opowiedziała, że wbrew pozorom pomogło jej to w konkursie, bo "1944" zyskało rozgłos ! A nikt poza Rosją nie dopatrzył się polityki w piosence. Na ten temat wypowiedzieli się jednoznacznie organizatorzy Eurowizji, którzy żadnych politycznych treści się w tym nie dopatrzyli. Ja to samo twierdziłam od samego początku. Nawet się nie obawiałam, że piosenka z tego powodu może być wycofana z konkursu.  Czy zawarty w piosence apel o budowę lepszego świata jest polityką? No ale coś się nie spodobało w Rosji. I można powiedzieć, że szum związany z rosyjskim protestem spowodował, że piosenka stała się bardziej popularna. Ludzie którzy do tej pory jej nie słyszeli szukali jej, aby posłuchać - powiedziała Jamala w wywiadzie dla Polskiego Radia. O czym jest piosenka Jamali, która wygrała 61. konkurs Eurowizji 2016 w Szwecji? Piosenka opowiada o sowieckich deportacjach Tatarów w latach 40. Jamala jest córką krymskiego Tatara, której prababcia przeżyła wysiedlenie, a Jamala chciała, by świat usłyszał o tej trudnej historii, by nigdy się to nie powtórzyło. 1944 rok - to data, która zmieniła życie całej mojej rodziny, również moje. Ta trauma, której doświadczyli moi dziadkowie, ona w jakiś sposób jest również we mnie. To wygnanie. Dzisiaj my - Tatarzy zmagamy się o to, by mieć swoją ziemię, żeby szanowano nasze prawa, traktowano nas jak autochtoniczną ludność - powiedziała Jamala w wywiadzie dla Polskiego Radia. Zwycięstwo Jamali z Ukrainy musi być dla Rosji trudne nie tylko ze względu na kontekst. Rosyjski wykonawca od samego początku był jednym ze zdecydowanych faworytów konkursu.  ...

Edyta Górniak, Jamala
ONS/East News
Newsy
Edyta Górniak skomentowała zwycięstwo Jamali na Eurowizji. Co napisała?
Czy była zachwycona jak cała Europa?

Edyta Górniak skomentowała zwycięstwo Ukrainy na konkursie Eurowizji. Tegoroczny finał konkursu wygrała Jamala, która poruszyła jury i publiczność swoim poruszającym wykonaniem piosenki "1944". Piosenka wzbudziła ogromne emocje i ciągle pojawiają się kolejne komentarze po wygranej Jamali. Wpis o zwyciężczyni zamieściła na swoim Facebooku również Edyta Górniak. Gwiazda nie ukrywa w nim, że jest zachwycona piosenką oraz charyzmą sceniczną piosenkarki z Krymu. Droga ‪ Jamalo, Byłam w samolocie, w czasie konkursu, więc go nie widziałam. Ale kiedy wylądowałam musiałam wysłuchać zwycięskiej piosenki. Jest tyle bólu i tyle piękna w Tobie Jamala. Twój głos, Twoja piosenka i interpretacji - Niezwykłe przedstawienie. Dotknęłaś mnie głęboko. Dziękuję Ci za to... Gratulacje droga Jamalo. Gratulacje Ukraino! Co za niesamowita dusza! Buziaki xx Edyta Górniak Edyta Górniak nie odniosła się do występu  Michała Szpaka w finale konkursu Eurowizji ,  ale z pewnością jak wszyscy Polacy, trzymała za niego kciuki. Przypomnijmy, że reprezentant Polski zajął w konkursie 8. miejsce. Michał Szpak został wytypowany do konkursu w polskich preselekcjach, w których udział brała również Edyta Górniak, która starała się o powtórkę swojego sukcesu z 1994 roku. Wówczas polska gwiazda zajęła w konkursie 2. miejsce. Edyta jest wyraźnie pod wrażeniem zwycięskiej piosenki reprezentantki Ukrainy. Wam też się ona podobała?   Zobacz też: Rosja nie chciała startu Jamali i Ukrainy w konkursie Eurowizji. Z jakiego powodu?   Edyta Górniak skomentowała zwycięstwo Jamali w Eurowizji. Diwa jest zachwycona występem Ukrainki! Jamala zrobiła furorę swoim spektakularnym wykonaniem. Michał Szpak zajął 8. miejsce w konkursie.

Eurowizja 2016 - ciekawostki, nieznane ifnormacje
Newsy
Eurowizja 2016: Ciekawostki i kontrowersje (nie tylko ze Szpakiem)! To musicie wiedzieć o tym konkursie!
Kogo oskarżono o plagiat?

Emocje po Eurowizji 2016 jeszcze nie opadły. Głównie z powodu zamieszkania z Michałem Szpakiem. Polski reprezentant zajął 8. miejsce. Jednak w głosowaniu publiczności o wiele wyższe, bo trzecie. Niestety, jurorzy uplasowali go na przedostatnim miejscu w swoim głosowaniu. Takich kontrowersji  i ciekawostek na Eurowizji 2016 było zdecydowanie więcej.    Eurowizja 2016 - ciekawostki, kontrowersje 61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w dniach 10-14 maja w Szwecji w Globe Arena. Poprowadzili go Mans Zelmerlow (zwycięzca z poprzedniego roku) oraz Petra Mede. Eurowizję 2016 wygrała Ukraina, którą reprezentowała Jamala z utworem "1944", który od początku wzbudzał spore kontrowersje .  Utwór "1944" opowiada o losach Tatarów krymskich podczas II wojny światowej oraz ich deportacji z kraju, a także o aneksji Krymu z 2014 roku. Dlatego też Rosja żądała od organizatorów wycofania tej piosenki z konkursu: Na ten temat wypowiedzieli się jednoznacznie organizatorzy Eurowizji, którzy żadnych politycznych treści się w tym nie dopatrzyli. Ja to samo twierdziłam od samego początku. Nawet się nie obawiałam, że piosenka z tego powodu może być wycofana z konkursu.  Czy zawarty w piosence apel o budowę lepszego świata jest polityką? No ale coś się nie spodobało w Rosji. I można powiedzieć, że szum związany z rosyjskim protestem spowodował, że piosenka stała się bardziej popularna. Ludzie którzy do tej pory jej nie słyszeli szukali jej, aby posłuchać - powiedziała Jamala w rozmowie z Polskim Radiem. Podobne zamieszanie miało miejsce z reprezentantem Niemiec. W listopadzie 2015 rok komisja w Niemczech zdecydowała, że ich kraj będzie reprezentować Xavier Naidoo. Ze względu na jego kontrowersyjne poglądy, fani konkursu skierowali internetową petycję do krajowego nadawcy w celu zmiany reprezentanta, która została rozpatrzona pozytywnie. 21 listopada stacja ARD...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik