Marcin Prokop

Marcin Prokop to dziennikarz, prezenter telewizyjny, pisarz i publicysta. Laureat Wiktora w kategorii Osobowość roku z 2012 roku. Szerszej publiczności znany jest jako prowadzący programy "Mam talent!", "Dzień dobry TVN" i "Milion w minutę".

Imię: Marcin

Nazwisko: Prokop

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak

Wzrost: 206 cm

Data urodzenia: 14.07.1977 r.

Znak zodiaku: Rak

Zawód: dziennikarz

Osoby - związki: - żona Maria Prażuch-Prokop (od 2011 r.)

Rodzice: brak informacji

Dzieci: Zofia Prokop (ur. 2006 r.)

Rodzeństwo: Sebastian Prokop

BIO: Marcin Prokop to polski dziennikarz i prezenter telewizyjny. Urodził się 14 lipca 1977 roku w Warszawie. Wychował się na warszawskim Grochowie wraz z młodszym bratem Sebastianem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie na kierunku finanse i bankowość. Swoją karierę zawodową rozpoczynał od pracy w banku, jednak po 3 miesiącach został z niej zwolniony i wówczas rozpoczął pracę w mediach.Od 1997 roku Marcin Prokop publikował w prasie. Jego teksty można było czytać w magazynach "Gazeta Wyborcza", "Przekrój", "Glamour", "Wprost". Przez krótki czas (1997-1998 r.) Prokop był product managerem wytwórni muzycznej Bertelsmann Media BMG Poland. W kolejnych latach (1998-2002) pracował dla wydawnictwa Machina Press, w którym najpierw pełnił funkcję dyrektora marketingu, a następnie dyrektora generalnego. Był także redaktorem naczelnym pism "Machina", "Przekrój" i "Film". W latach 2002-2004 pracował dla magazynu "Gala" jako szef merytoryczno-tekstowy.Na szklanym ekranie Marcin Prokop zadebiutował w 2001 roku w stacji MTV Polska. Był prowadzącym programy "Polska lista" i "Select". W kanale muzycznym MTV Classic w latach 2003-2004 prowadził program "Pełna kultura". Dużą popularność przyniósł Prokopowi w 2004 roku udział w programie rozrywkowym "Idol", w którym pełnił funkcję jednego z jurorów.Lata 2004-2007 to dla Marcina Prokopa czas współpracy z TVP2, w których był autorem lub gospodarzem takich programów, jak: "Prokop i panny", "Młode wilki", "Przebojowe Polki", "Podróże z żartem", "Pytanie na śniadanie". Do stacji TVN przeszedł w 2007 roku wraz z Dorotą Wellman, z którą prowadził "Podróże z żartem" i "Pytanie na śniadanie". Oboje w TVN dostali rolę prowadzących program śniadaniowy "Dzień dobry TVN". Od 2008 roku jest również prezenterem w "Mam talent!". Kolejnymi programami, w których Prokop był gospodarzem, są: "Mamy Cię!", "Milion w minutę", "Motoszoł", "Automaniak".Marcin Prokop wystąpił również kilka razy gościnnie w serialach, np. "Niani" i "39 i pół", a także jako aktor dubbingowy w "Renifer Niko ratuje Święta". Jest też autorem książek, m.in. dwóch tytułów dziecięcych - "Jego wysokość Longin" i "Longin. Tu byłem".Prywatnie Marcin Prokop jest mężem Marii Prażuch-Prokop, z którą ma córkę Zofię.

Znany z: programów: "Pytanie na śniadanie", "Dzień dobry TVN", "Mam talent!", "Automaniak", "Milion w minutę", "Mamy Cię!".

Funkcja w filmie:Aktor epizodyczny w serialu "Na Wspólnej" (2003);Aktor epizodyczny w serialu "Niania" (2005);Aktor dubbingowy w filmie "Renifer Niko ratuje Święta" (2008);Aktor epizodyczny w serialu "39 i pół" (2008);Aktor epizodyczny w serialu "Naznaczony" (2009);Aktor dubbingowy w filmie "Renifer Niko ratuje brata" (2012);Aktor dubbingowy w filmie "Obsesja doskonałości" (2015);Aktor epizodyczny w serialu "Na noże" (2016).

Płyty: brak

Książki:"Jego wysokość Longin" Marcin Prokop (2014);"Longin. Tu byłem" Marcin Prokop (2015);"Prokop prawdę ci powie" Marcin Prokop (2018);"Chłopaki chojraki" Marcin Prokop (2018);"Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci" Marcin Prokop i Szymon Hołownia (2019);"Gaz do dechy! Odjazdowe opowieści o samochodach" Marcin Prokop (2022).

Nagrody:
  • Nagroda "VIVA! Najpiękniejsi" w kategorii Najpiękniejszy Polak (2011);
  • Wiktor w kategorii Osobowość roku (2012).


  • Link Instagram: @\_marcinprokop\_

    Link Facebook: Marcin Prokop | Facebook
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index