Krzysztof Skiba

Krzysztof Skiba kojarzony jest przede wszystkim z zespołem Big Cyc. Artysta ma na swoim koncie też solowe albumy. Od lat zajmuje się pisaniem felietonów. Występował również w roli autora happeningów, konferansjera i satyryka. Prywatnie jest w wieloletnim związku i ma dwóch synów.

Imię: Krzysztof Mieczysław

Nazwisko: Skiba

Pseudonim: nie ma

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 07.07.1964 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: muzyk, autor tekstów, aktor, konferansjer, satyryk, publicysta, felietonista, autor happeningów

Osoby - związki: Krzysztof Skiba jest w wieloletnim związku z Renatą, która jest lektorką łaciny i greki na Uniwersytecie Gdańskim.

Rodzice: Rodzicami artysty są Albina i Franciszek Skibowie. Ojciec był marynarzem, matka architektką.

Rodzeństwo: Krzysztof Skiba ma starszą siostrę Małgorzatę.

Dzieci: Artysta ma dwóch synów - Tymoteusza (ur. 1987 r.) i Tytusa (ur. 1997 r.).

BIO: Krzysztof Skiba urodził się w 1964 r. w Gdańsku. W młodości trenował judo i występował jako model. Jako 14-latek założył pierwszy kabaret "Tapeta". Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Jako licealista wydawał gazetkę szkolną "Gilotyna", po wprowadzeniu stanu wojennego zmieniono jej nazwę na "Podaj Dalej". Skiba jest absolwentem kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas studiów występował w kabarecie "Błękitne Lampiony" i Teatrze Pstrąg - Grupie '80. Skiba jest współzałożycielem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego, dla którego wydawał czasopismo "Homek". Współpracował też z Ruchem "Wolność i Pokój" - pisał do ich gazety "A Capella". W latach 1987-1990 Skiba prowadził Galerię Działań Maniakalnych (Pomarańczową Alternatywę Łódź), gdzie organizował inicjatywy mające na celu ośmieszenie ustroju PRL i rządzących. Wiele razy za swą działalność zatrzymywało go SB. Od 1994 r. organizuje Biesiadę Felietonistów. Artysta współpracuje z wydawnictwem Sony BMG. Znany jest z satyrycznego komentowania panującej w kraju sytuacji społecznej i politycznej.

Znany z: Krzysztof Skiba to człowiek wielu talentów. Znany jest przede wszystkim jako członek zespołu "Big Cyc", który działa na scenie muzycznej od 1988 r. Tworzy muzykę w stylu punk rock, punk metal, elementy ska. Z czasem Skiba razem z zespołem zaczęli skłaniać się ku łagodniejszym brzmieniu. Wydali kilkanaście płyt. Skiba występował gościnnie w kilku serialach. Artysta znany jest również z dubbingu. Podkładał głos m.in. w filmie animowanym "7 krasnoludków: Las to za mało - historia jeszcze prawdziwsza" (2007 r.) czy grze "Fallout 3" (2008 r.). Ma na swoim koncie też kilka ról filmowych. Znany jest z twórczości pisarskiej. Wydał kilka książek, jest autorem dziesiątków felietonów i opowiadań. Publikował je w rozmaitych gazetach, takcih jak: "Tygodnik Literacki", "Brulion", "Gazeta Wyborcza", "CKM", "Playboy", "Dziennik Bałtycki", "Krakowski Kpiarz", "Przekrój". W latach 1992-1999 występował w programie "Lalamido, czyli porykiwania szarpidrutów". Prowadził w nim cykl "Wykłady profesora Skiby". Współprowadził program "Oko na miasto", "Podróże z żartem", "Upiorny wieczór, czyli Skibomagiel" czy "W tyle wizji". Skiba był też prowadzącym kilku programów radiowych.

Funkcja w telewizji: - "Co dzień bliżej nieba" - jako uczeń na lekcji geografii (1983 r.); - "O dwóch takich, co nic nie ukradli" - sierżant Kazimierz Stanik (1999 r.); - "Segment '76" - milicjant (2002 r.); - "Trzymajmy się planu" - Ksiądz (2002 r.); - "Polskie gówno" - menedżer Prucnal (2014 r.).Artysta wystąpił też w kilku filmach dokumentalnych: "Beats of Freedom - Zew wolności" (2009 r.), "Wydział Śledczy IPN Jarocin" (2011 r.), "Jarocin. Po co wolność (2016 r.). O nim samym powstał film "Krzysztof Skiba. Byłem figurantem SB" (2009 r.). Zagrał w takich serialach, jak: "Świat według Kiepskich", "Szpital na perypetiach", "Święty", "Król przedmieścia".

Płyty:debiutancki, solowy album studyjny "Wąchole" (1998 r.);solowy album studyjny "Skiba dla dorosłych" (2003 r.);minialbum "Piosenki Zembate" (2014 r.);kilkanaście płyt z Big Cyc.

Książki:"Skibą w mur" (2005 r.) - zbiór felietonów publikowanych wcześniej w tygodniku "Wprost";"Opowiadania podwodne" (2009 r.) - opowiadania satyryczne;"Artyści wariaci, anarchiści - opowieść o gdańskiej alternatywie" (2011) - dokument na temat niezależnych wydarzeń artystycznych z lat 80., napisany razem z Jarosławem Janiszewskim i Pawłem Konnakiem;"Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia" (2014 r.) - książka o happeningach okresu PRL Galerii Działań Maniakalnych;"Skiba. Ciągle na wolności. Autobiografia łobuza" (2018 r.) - napisana razem z Jakubem Jabłonka i Pawłem Łęczuk;"Polska bez gaci" (2021 r.) - wybór najlepszych felietonów Skiby.

Nagrody:
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2008 r.);
  • antywyróżnienie Czarnego Machinera od czasopisma "Machina";
  • Nagroda "Antyfaszysta Roku" za swoje artykuły od biuletynu "Stowarzyszenia Nigdy Więcej".


  • Link do Instagrama: @skibabigcyc

    Link FB: @KrzysztofSkiba
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index