Grzegorz Miecugow

Grzegorz Miecugow to polski dziennikarz, który zmarł w 2017 roku w wieku 62 lat. Był redaktorem radiowej Trójki oraz prezenterem "Faktów" w TVN, a także "Wiadomości" w TVP 1. Znany z prowadzenia programu "Szkło kontaktowe", gdzie omawiał aktualne wydarzenia polityczne z kraju, za co otrzymał razem z Tomaszem Sianeckim nagrodę Wiktora w 2006 roku.

Imię: Grzegorz

Nazwisko: Miecugow

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: -

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 22.11.1955 r.

Znak zodiaku: strzelec

Zawód: dziennikarz, prezenter telewizyjny, redaktor

Osoby - związki:
 • żona Joanna Miecugow


 • Rodzice: Brunon i Helena Miecugowie

  Dzieci: syn Krzysztof Miecugow

  Rodzeństwo: brak informacji

  BIO: Grzegorz Miecugow urodził się 22 listopada 1955 roku w Krakowie. Zmarł w wieku 62 lat w Warszawie, gdzie też został pochowany. Przyczyną śmierci dziennikarza był nowotwór płuc, który zdiagnozowano w 2011 roku. Publicysta przez wiele lat walczył z chorobą, jednak ostatecznie w 2017 roku odszedł, pozostawiając kochającą żonę Joannę i syna Krzysztofa. Grzegorz Miecugow ukończył Uniwersytet Warszawski na kierunku filozofia. Jeszcze w czasie studiów wyjeżdżał do Paryża, gdzie dorabiał jako opiekun do dzieci. W młodości swoją dziennikarską karierę rozpoczynał od pracy w lokalnym warszawskim radiu oraz telewizji. W 1987 roku został członkiem zespołu radiowej Trójki. Dwa lata później pracował już w TVP 1, gdzie prowadził "Wiadomości". W 1997 roku przeniósł się do stacji TVN, w której razem z Tomaszem Lisem był prezenterem "Faktów". W trakcie swojej medialnej kariery miał również epizod prowadzenia programu reality show - "Big Brother". Gościnnie wystąpił w dwóch pełnometrażowych filmach. W 1997 roku zagrał dziennikarza w "Pułapce", z kolei w "Rysiu" w 2007 roku wcielił się w rolę policjanta.

  Znany z: prowadzenia popularnego programu publicystycznego "Szkło kontaktowe", który współtworzył razem z Tomaszem Sianeckim. Wraz z kolegą redakcyjnym napisał również książkę pt.: "Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu", którą w 2007 roku wydało wydawnictwo Świat Książki w Warszawie. Publikacja opowiada o początkach powstawania programu, który ma za sobą mało udany debiut, a w późniejszym okresie staje się fenomenem. Grzegorz Miecugow oprócz prowadzenia programów telewizyjnych i udzielania się w radiowej Trójce pisał felietony, między innymi, w "Dzienniku Polskim", "Przekroju". Dodatkowo w 1992 roku prowadził zajęcia z dziennikarstwa dla studentów warszawskiej szkoły wyższej Collegium Civitas. Gościnnie pojawił się również w teledysku Grupy Operacyjnej do piosenki "Świry", gdzie wcielił się w rolę dziennikarza. Autor kilku książek - wspomnianej wcześniej "Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu", ale również: "Inny punkt widzenia" (dwa tomy), "Przypadek", "Trójka do potęgi", "Szkiełko i wokół".

  Funkcja w filmie: - aktor w filmie "Pułapka" (1997); - aktor w filmie "Ryś" (2007).

  Płyty: brak

  Książki:"Inny punkt widzenia" (tom pierwszy 2005 r., tom drugi 2007 r.) wydawnictwa Editio;"Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu" - książka napisana we współpracy z Tomaszem Sianeckim, wydana w 2005 r. przez wydawnictwo Świat Książki;"Przypadek" - powieść z 2010 r., wydana przez wydawnictwo Bellona;"Trójka do potęgi" - książka wydana w 2012 r. przez Oficynę Wydawniczą Przybylik;"Szkiełko i wokół" - autobiografia wydana w 2012 r. przez wydawnictwo Czerwone i Czarne.

  Nagrody:Ostre Pióro - nagroda przyznana przez Business Centre Club dla najlepszych przedstawicieli mediów (2005);Nagroda Akademii Telewizyjnej - Wiktor za największe odkrycie telewizyjne (dziennikarz otrzymał to wyróżnienie razem z Tomaszem Sianeckim za prowadzenie programu publicystycznego "Szkło kontaktowe"; 2006);Złota Gruszka - nagroda za dziennikarskie osiągnięcia (2009).

  LINK Instagram: brak

  Link Facebook: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index