Danuta Stenka

Danuta Stenka to aktorka wszechstronna. Oglądać ją można było w wielu różnych rolach. Jedne z bardziej znanych to postać Judyty w filmie "Nigdy w życiu" oraz Marty Tokarskiej w serialu "Zaginiona". Ostatnio oglądać ją można było w takich produkcjach jak "Diagnoza" czy "Sala samobójców. Hejter". Aktorka otrzymała wiele nagród i odznaczeń.

Imię: Danuta Maria

Nazwisko: Stenka-Grzelak

Nazwisko panieńskie: Stenka

Pseudonim: brak

Wzrost: 167 cm

Data urodzenia: 10.10.1961

r.

Znak zodiaku: Waga

Zawód: aktorka teatralna, filmowa, radiowa, dubbingowa

Osoby - związki:Danuta Stenka jest w wieloletnim związku z aktorem Januszem Grzelakiem. W jednym z wywiadów powiedziała: "Zakochiwałam się wielokrotnie, ale przy Januszu po raz pierwszy i jedyny pojawiła się myśl, wręcz pewność, że ten człowiek będzie moim mężem. Ledwo go poznałam, prawie nic o nim nie wiedziałam, po prostu intuicja podpowiadała mi, że to moja druga połowa".

Rodzice: Ojciec był elektromonterem, a matka nauczycielką języka rosyjskiego. Oboje zajmowali się też hodowlą pszczół.

Rodzeństwo: Aktorka ma starszego brata Eugeniusza.

Dzieci: Danuta Stenka ma dwie córki - Paulinę (ur. 1993) i Wiktorię.

BIO: Danuta Stenka urodziła się w 1961 roku w Sierakowicach. W 1984 roku została absolwentką Studium Aktorskiego przy gdańskim Teatrze Wybrzeże. W tym samym roku miał też miejsce jej debiut sceniczny. Wystąpiła w "Czarownicach z Salem" w reżyserii Inki Dowlasz. W 1990 roku zadebiutowała na wielkim ekranie. Wcieliła się wówczas w postać Elżbiety w filmie "Rozmowy o miłości". Kolejna lata to intensywny rozwój kariery Danuty Stenki. Aktorka zagrała w dziesiątkach filmów, seriali i spektakli. Współpracowała z takimi reżyserami jak m.in. Ryszard Zatorski, Andrzej Wajda, Tomasz Konecki, Anna Plutecka-Mesjasz. Artystka była związana m.in. z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Telewizji, Teatrem Dramatycznym w Warszawie oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie. W 2004 roku wystąpiła w sztafecie z ogniem olimpijskim na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. Danuta Stenka była wielokrotnie nagradzana. Uhonorowano ją takimi odznaczeniami jak np. Medal Stolema, Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Aktorka prowadzi też stronę internetową: https://danutastenka.pl.

Znana z: Danuta Stenka to jedna ze słynniejszych polskich aktorek. Wcieliła się w wiele ciekawych postaci, z których bardziej rozpoznawalne to Maria Jurewicz w serialu "Boża podszewka", Anna Kowalska w filmie "Cudze szczęście" czy Marta Tokarska w produkcji "Zaginiona". Szerszej publiczności Stenka jest znana z roli Judyty w "Nigdy w życiu!", Róży w filmie "Katyń", podwójnej roli - Teresy Wodzień i Marii Chmurskiej - w produkcji "Idealny facet dla mojej dziewczyny" czy doktor Bieleckiej w "Nad życie". Aktorka zagrała w wielu spektaklach, takich jak m.in. "Matka", "W mrokach złotego pałacu, czyli Bazylissa Teofanu", "Wesele", "Opętani", "Listy do Niny", "Magia grzechu" oraz "Poskromienie złośnicy". Stenka prowadziła też słuchowiska w radiu i nagrywała audiobooki. W 2015 roku spróbowała swoich sił jako jury w "Celebrity Splash!" i prowadząca "Zabójcze zauroczenie".

Funkcja w filmie i telewizji (wybrane produkcje):aktorka w filmie "Rozmowy o miłości" (1990)aktorka w filmie "Cudze szczęście" (1997)aktorka w serialu "Boża podszewka" (1997)aktorka w filmie "Quo vadis" (2001)aktorka w serialu "Zaginiona" (2003)aktorka w filmie "Nigdy w życiu!" (2004)aktorka w filmie "Katyń" (2007)aktorka dubbingowa "WALL-E" (2008)aktorka w filmie "Idealny facet dla mojej dziewczyny" (2009)aktorka dubbingowa "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" (2009)aktorka w serialu "Lekarze" (2012)aktorka w serialu "Diagnoza" (2018-2019)aktorka w filmie "Sala samobójców. Hejter" (2020)

Płyty: brak

Książki: - Danuta Stenka napisała razem z Łukaszem Maciejewskim książkę "Danuta Stenka. Flirtując z życiem". To wywiad rzeka z aktorką. Wydanie pierwsze, które ukazało się w 2013 roku, otrzymało nominację do Bestsellerów EMPIKU 2013. Wydanie drugie pojawiło się w 2018 roku.

Nagrody (wybrane):
 • Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1988)
 • Medal Młodej Sztuki (1990)
 • Orzeł w kategorii najlepsza główna rola kobieca za film "Chopin. Pragnienie miłości" (2003)
 • Wielki Splendor (2003.)
 • Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawana przez redakcję miesięcznika "Teatr" za rolę Elidy Wangel w sztuce "Kobieta z morza" (2006)
 • Orzeł w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca za film "Katyń" (2008)
 • Złota Kaczka w kategorii najlepsza rola kobieca sezonu 2008/2009 za film "Idealny facet dla mojej dziewczyny" (2009)
 • Złota Kaczka w kategorii aktorka za "Uwikłanie" (2011)
 • Złota Kaczka w kategorii aktorka za film "Nad życie" (2012)
 • Nagroda im. Ireny Solskiej (2021)


 • LINK Instagram: @danutastenka\_fp\_official

  LINK Facebook: @Stenka.D
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index