Anna Jantar

      Anna Jantar to piosenkarka, której ciepły głos i uśmiechniętą twarz do dziś kojarzy wiele osób, nawet z młodego pokolenia. Wielokrotnie nagradzana, nagrała przeboje, które do dziś grane są w radiu i nucone przez fanów muzyki lat 70. Prywatnie związana była z Jarosławem Kukulskim, kompozytorem wielu jej piosenek. Sprawdź, jak przebiegała kariera muzyczna Anny Jantar.

      Imię: Anna Maria

      Nazwisko: Kukulska

      Nazwisko panieńskie: Szmeterling

      Pseudonim: Anna Jantar

      Wzrost: brak informacji

      Data urodzenia: 10.06.1950 r.

      Data śmierci: 14.03.1980 r.

      Znak zodiaku: Bliźnięta

      Zawód: piosenkarka

      Osoby - związki: - mąż Jarosław Kukulski (od 1971 do 1980 r.)

      Rodzice: Józef Szmeterling i Halina z domu Surmacewicz

      Dzieci: Natalia Kukulska

      Rodzeństwo: Roman Szmeterling

      BIO: Anna Jantar urodziła się 10 czerwca 1950 roku. Rodzina piosenkarki ma korzenie szlacheckie, a wielu jej członków było uzdolnionych muzycznie - babka śpiewała, a dziadek grał na fortepianie. Już od najmłodszych lat Anna uczyła się gry na fortepianie. Jako nastolatka miała okazję nawiązać swoją pierwszą współpracę z zespołem muzycznym Szafiry, który grał bigbit. Jednocześnie uczyła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu oraz Średniej Szkole Muzycznej w klasie fortepianu i rytmiki.Podczas współpracy z zespołem Waganci nagrała piosenkę "Co ja w tobie widziałam" oraz utwór do filmu "Milion za Laurę" (1971), w którym również zagrała. W tym okresie poznała przyszłego męża Jarosława Kukulskiego. W 1972 roku przybrała pseudonim Anna Jantar. Do 1980 roku koncertowała i występowała na wielu festiwalach (także tych międzynarodowych) oraz nagrała wiele hitów. Pod koniec 1979 roku wyruszyła w trasę koncertową po Stanach. Do Polski wróciła w marcu 1980 roku, jednak samolot, którym leciała, uległ katastrofie podczas podejścia do lądowania na Okęciu.

      Znana z: Anna Jantar znana jest przede wszystkim ze swojej działalności muzycznej. Początkowo związana była z takimi zespołami jak Polne Kwiaty czy Waganci. Z czasem jednak rozpoczęła karierę solową. Jej hity "Nic nie może wiecznie trwać", "Staruszek świat" czy "Najtrudniejszy pierwszy krok" nucone są do dzisiaj. Postać Anny Jantar inspiruje również współczesnych artystów, którzy korzystają z jej dorobku. Kompilacje płyt z utworami piosenkarki wciąż są wydawane. W celu upamiętnienia tej osoby jedną z głównych nagród Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nazwano jej imieniem.

      Funkcja w filmie:

    • aktorka

      "Milion za Laurę" (1971)

    • Płyty:"Co ja w tobie widziałam" (1971) - album nagrany z zespołem Waganci "Dziś w twoich oczach" (1971) - album nagrany z zespołem Waganci "Co mogę mieć" (1971) - album nagrany z zespołem Waganci "Razem z tobą" (1971) - album nagrany z zespołem Wagancisingiel "Nastanie dzień/Tyle słońca w całym mieście" (1971)"Na skrzydłach dni" (1972) "Kiedy patrzę na topole" (1972) "Ileś wart, ja nie wiem" (1972) "Zobaczyliśmy się nagle" (1972)pocztówka dźwiękowa "Najtrudniejszy pierwszy krok" (1973)pocztówka dźwiękowa "Tyle słońca w całym mieście" (1974)pocztówka dźwiękowa "Żeby szczęśliwym być/Chcę kochać" (1974)"Tyle słońca w całym mieście" (1974)singiel "Staruszek świat/Dzień bez happy endu" (1975)"Za każdy uśmiech" (1976)"Zawsze gdzieś czeka ktoś" (1978)singiel "Baju-baj proszę pana (Jambalaya)/Radość najpiękniejszych dni" (1978)singiel "Po tamtej stronie marzeń/Mój świat zawsze ten sam" (1978)singiel "Gdzie są dzisiaj tamci ludzie/Nie ma piwa w niebie" (1979)"Anna Jantar" (1980)"The Best of Anna Jantar" (1980)

      Książki: brak

      Nagrody:wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za "A lipiec grał" oraz "W płaczu z mżawki i zadumy" (1969)nagroda w kategorii Piosenka Roku za "Co ja w tobie widziałam" (1970)nagroda w kategorii Piosenka Roku za "Tyle słońca w całym mieście" (1974)nagroda w kategorii Piosenka Roku za "Nic nie może wiecznie trwać" (1979);nagroda w kategorii Piosenka Lata za "Najtrudniejszy pierwszy krok" (1973)nagroda publiczności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za "Tyle słońca w całym mieście" (1974)

      LINK Instagram: brak

      LINK Facebook: brak