Mam Talent

"Mam talent!" zaliczany jest do najpopularniejszych programów typu talent-show w Polsce. Emitowany jest na kanale TVN od 2008 r. na bazie brytyjskiego formatu "Got Talent". Osoby, które biorą w nim udział, później często mają otwartą drogę do dalszej kariery. Przykładami mogą być Kamil Bednarek czy Zespół Sound'n'Grace.



Kraj produkcji: Polska (na bazie brytyjskiej licencji formatu "Got Talent")

Język: polski

Liczba sezonów/odcinków: Format liczy aktualnie 13 sezonów i 167 odcinków.

Reżyser: Wojciech Iwański

Produkcja: Fremantle Media Polska w latach 2008-2018, Fremantle w latach 2018-2019 i w 2021 r.

Prowadzący: Przez pierwsze dwanaście sezonów prowadzącymi program byli Marcin Prokop oraz Szymon Hołownia. Po rezygnacji Hołowni zastąpił go w trzynastej edycji Michał Kempa.

Jury: Skład jury programu kilkukrotnie się zmieniał. Od początku zasiadają w nim Agnieszka Chylińska i Małgorzata Foremniak. W pierwszych trzech edycjach towarzyszył im Kuba Wojewódzki, którego na dwie edycje zastąpił Robert Kozyra. Od szóstej do dwunastej edycji trzecim członkiem jury był Agustin Egurrola. W ostatniej - trzynastej - edycji do Chylińskiej i Foremniak dołączył Jan Kliment.

Gdzie jest emitowany: Na TVN; program można obejrzeć także na TVN Player i na stronie internetowej.

Premiera: Premierowy odcinek programu został wyemitowany 13 września 2008 r.

Gatunek: program rozrywkowy, talent-show

Ogólny zarys fabuły: Program składa się z trzech etapów - eliminacji, występów półfinałowych na żywo oraz finału. W czasie eliminacji w kilku największych miastach polski uczestnicy prezentują przed jury swoje występy - najczęściej jest to śpiew, taniec czy akrobatyka, ale pojawiają się także inne dziedziny. Aby osoba przeszła dalej, przynajmniej dwóch z trzech jurorów musi "być na tak". Dodatkowo, w przypadku gdy któremuś z jurorów występ nie przypadł do gustu, naciska przycisk i pojawia się czerwony znak "X". Trzy podświetlone "X" przerywają natychmiast występ. Od 7 edycji wprowadzono "złoty przycisk". Jego naciśnięcie przez któregoś z jurorów lub prowadzących (każdy ma możliwość tylko jednokrotnego naciśnięcia w całym programie) przenosi uczestnika od razu do półfinału. Po eliminacjach zostaje 130 uczestników, z których następnie wybierane są osoby do półfinału. Dzieli się on na kilka odcinków, w których w zależności od edycji prezentuje się po ośmiu - dziesięciu uczestników. Telewidzowie w czasie programu na żywo głosują, wysyłając SMS-y. Osoba lub grupa z największą liczbą głosów przechodzi do finału. Uczestnicy, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce, pozostają do oceny jury. Ten, który zdobędzie poparcie większej liczby członków jury, przechodzi jako drugi do odcinka finałowego. W trzynastej edycji wprowadzone zostały dwie nowości na tym etapie - "platynowy przycisk" oraz "dzika karta". Pierwsze rozwiązanie pozwala na wskazanie jednej grupy lub osoby, która z półfinałów dostanie się bezpośrednio do finału. "Dzika karta" natomiast to możliwość przejścia do finału dla uczestnika, który odpadł w czasie dogrywki z oceną jury, a jednocześnie otrzymał największą liczbę głosów telewidzów. W finale na żywo bierze udział dziesięciu uczestników. Po zakończeniu występów odczytywane są nazwiska osób lub nazwy grup, które zdobyły największą liczbę głosów. Jest to podawane w kolejności przypadkowej. Następnie, aby podnieść napięcie, odczytywane są już informacje o tym, kto zajął kolejno trzecie, drugie i pierwsze miejsce. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagrody zwycięzca występuje jeszcze raz.

Uczestnicy: Wśród uczestników programu, którzy rozwinęli karierę, warto wymienić przede wszystkim: Kamila Bednarka, Mateusza Ziółko czy zespół Sound'n'Grace. Oprócz tego wśród uczestników znalazły się takie osoby i grupy, jak: Melkart Ball, Klaudia Kulawik, AudioFeels, Magdalena Welc, Sabina Jeszka czy Me Myself And I.
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index